Αδυναμία αναγνώρισης εξωτερικού δίσκου..

Μήπως έχει διπλό USB;Το λέω αυτό γιατί μερικοί (δηλ. σχεδόν όλοι) οι 2.5 άρηδες θέλουν 5 βολτ 750 mA για να δουλέψουν και το ένα USB δίνει 500 mA. Τουτέστιν αν δεν συνδέσεις και τα 2 μπορεί ο δίσκος να γυρίζει αλλά το ρεύμα δεν φτάνει και για τις κεφαλές.
 
Ο μπαμπάς μου είπε ότι είναι 2,5 που τον ρώτησα.Ο σκληρός έχει μία θύρα για να συνδεθεί με το καλώδιο του.Είμαι 18 και μόλις άρχισα να ασχολούμαι.Μπορεί να μπερδεύτηκε.Έχει κοντά στα 3 χρόνια που το έχω.

Δοκίμασα και το getdataback,αλλά μέχρι στιγμής μου λέει συνέχεια Error 19.

Βασικά,έχει περάσει πολύ ώρα και μόνο αυτό λέει.Μάλλον τα αρχεία καταστράφηκαν.{;}
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tα αρχεια μπορει και να καταστραφηκαν αλλα μπορει και οχι.Υπαρχουν 2 πιθανοτητες:

ειτε εχει χαλασει ο controller του δισκου (μακαρι να ειναι αυτο) ειτε να εχει χαλασει ο ιδιος ο δισκος..στην πρωτη περιπτωση κατι μπορει να γινει....στην 2η ειναι δυσκολα τα πραγματα...πες μας το μοντελο του δισκου σου.

Εισαι σιγουρη οτι καποιος δεν του εκανε format χωρις να το ξερεις?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από όλη τη συσκευασία έχουμε κρατήσει μόνο τον ίδιο τον σκληρό.Στον υπολογιστή το δείχνει όταν συνδέεται ως WD Elements 1023.

λογικά είναι αυτό:http://support.wdc.com/product/download.asp?groupid=303&lang=en

Είμαι σίγουρη πως δεν του έχει γίνει format.Σταμάτησε να φαίνεται όταν λειτουργούσε ο υπολογιστής.Δεν τον χρησιμοποιούσα,έβλεπα κάτι στο διαδίκτυο.Έκλεισα το laptop το βράδυ και το μεσημέρι που το ξανάνοιξα δεν φαινόταν ο σκληρός.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρόσεξε το αυτό γιατί είναι σημαντικό. Πρέπει να τον συνδέσεις με το καλώδιο που ήρθε μαζί του σε δυο θύρες USB (του υπολογιστή) γιατί αλλιώς φαινομενικά παίρνει μπροστά αλλά το ρεύμα δεν φτάνει για να κινηθούν οι κεφαλές και έτσι δεν δείχνει τίποτα. Μακάρι να είναι αυτό και όχι κάτι άλλο. Σου δείχνω σε φωτογραφία πως είναι ο δικός μου για να καταλάβεις τι εννοώ. Το μικρό φις που μπαίνει στο δίσκο και τα δυο μεγάλα ορθογώνια που μπαίνουν σε δυο USB του υπολογιστή. Ελπίζω να βοηθάω!

diskos-1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DSCI0013.JPG

Ελπίζω Ελένη να το έλυσες το πρόβλημα εδώ βλέπουμε δυο φωτογραφίες από δυο δίσκους αριστερά ένας Seagate 1 τερα και 5 Volt DC 750 mA 12 volt DC 750 mA άρα αυτόν δεν το σηκώνουν ούτε 8 USB άρα θέλει 100% εξωτερικό τροφοδοτικό, ο δεξιός Seagate έχω βάλει σε κύκλο τις ανάγκες τους σε ρεύμα. Αυτό το θέμα το έχω συζητήσει και με τη Μαριάνα (Daredevil) στην Αθήνα και αυτή μου άνοιξε τα μάτια.

DSCI0014.jpg
 
Uskoke ο δισκος πριν δουλευε με το usb και ξαφνικα σταματησε..αρα μαλλον ισχυει κατι απο αυτα που εγραψα στο ποστ 23...
 
Δεν το αμφισβητώ εγώ το έγραψα γενικώς ώστε όποιος ενδιαφέρεται να ξέρει. Ελπίζω και εγώ να είναι μόνο ο controller.
 
Ενώ το ρεύμα μιας θυρας USB είναι αρκετό για εναν 2.5" δίσκο, εν τούτοις δεν επαρκεί καθόλου για εναν 3.5", εκεί χρειάζεται εξωτερικό κουτί με τροφοδοτικό.

Προς Ελένη: Κάνε το εξής, βαλε το δίσκο στο αυτί σου και σύνδεσε το καλώδιο USB στον υπολογιστή σου. Αν το μοτέρ του δίσκου ξεκινάει, θα το ακούσεις να γυρνάει, γενικώς θ'ακούς κάτι από μεσα του. Αν δεν ακούς τίποτα, δυστυχώς ξέχνα τον.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rygar είπε:
Ενώ το ρεύμα μιας θυρας USB είναι αρκετό για εναν 2.5" δίσκο, εν τούτοις δεν επαρκεί καθόλου για εναν 3.5", εκεί χρειάζεται εξωτερικό κουτί με τροφοδοτικό.
Προς Ελένη: Κάνε το εξής, βαλε το δίσκο στο αυτί σου και σύνδεσε το καλώδιο USB στον υπολογιστή σου. Αν το μοτέρ του δίσκου ξεκινάει, θα το ακούσεις να γυρνάει, γενικώς θ'ακούς κάτι από μεσα του. Αν δεν ακούς τίποτα, δυστυχώς ξέχνα τον.
Όχι πάντα Ρυγκαρ αυτός ο συγκεκριμένος 2.5" αρης τραβάει 1 Α στα 5 βολτ και ως γνωστόν το USΒ δίνει μόνο 0,5 Α στα 5 βολτ.Αν πάρεις έτοιμο δίσκο με κουτί ίσως να έχουν βάλει μέσα κάποιο "πράσινο"που να έχει λιγότερες ανάγκες σε ρεύμα. Πχ εγώ πήρα ξεχωριστά το κουτί και ξεχωριστά το δίσκο γιατί μου έβγαινε φτηνότερο και απλώς έβαλα τον δίσκο μέσα στο κουτί και τραβάει 0,75 Α στα 5 βολτ άρα υποχρεωτικά 2 θύρες.

DSCI0036.JPG
 
Απο προσωπική εμπειρία, ποτέ δεν έχω τροφοδοτήσει εξωτερικό δίσκο 2.5" με τροφοδοτικό. Ομως, ξεχασα να το γράψω ότι πολλά 2.5" κουτιά συνοδεύονται από USB καλώδιο με διπλό βύσμα Host (αυτό που συνδέεται στο PC) ώστε να συνδέσεις και δεδομένα και έξτρα ρεύμα και άρα να πας στο 1Α.
 
Αυτό προσπαθούσα να πω κι εγώ Ρύγκαρ σε τόσα πόστ, μαζί μιλάμε, χώρια καταλαβαινόμαστε:) Πήρα ένα κουτί για 2.5 άρι δίσκο με τις δυο θύρες που λες και ένα δίσκο 2.5 άρι Hitachi και αν δεν βάλεις και τις δυο θύρες δεν αναγνωρίζεται ο δίσκος από το σύστημα. Εμένα είναι 500 αρης 0,75 Α.
 
Πίσω
Μπλουζα