Αεροπλανοφόρο Νίμιτζ: επιστροφή στην κόλαση - The Final Countdown (1980)

Stanfromgreece

RetroMasteR
Joined
5 Μάρ 2008
Μηνύματα
1.028
Αντιδράσεις
71



Μία από της αγαπημένες μου ταινίες της δεκαετίας του 80, που την βλέπω άνετα ακόμα και σήμερα!

Παίζουν οι : Kirk Douglas ,Martin Sheen ,Katharine Ross, James Farentino ,Ron O'Neal ,Charles Durning.

Είμαστε επάνω στο Αεροπλανοφόρο Νίμιτζ, ότι πιο σύγχρονο έχει να επιδείξει η πολεμική μηχανή των Ηνωμένων Πολιτειών.

Ξαφνικά, και ενώ το Αεροπλανοφόρο πλέει προς την ναυτική βάση του Πέρλ Χάρμπορ, 40 ακριβώς χρόνια μετά από την επίθεση των Ιαπώνων, πέφτει σε μία "πύλη" που το επιστρέφει ακριβώς πίσω σε εκείνη την ημέρα! Φαντάζεστε πως θα μπορούσε αυτό να αλλάξει την τροπή του πολέμου! Ένα πυρινικό αεροπλανοφόρο με όλο το οπλοστάσιό του, εναντίων του Ιαπωνικού στόλου!

Ξαφνικά όμως, και λίγο πριν γίνει η "εμπλοκή", η "πύλη" εμφανίζεται και πάλι και το αεροπλανοφόρο επιστρέφει στο "σήμερα" (σ.σ. εχτές :) )

Πολύ ωραία ταινία, με καταπληκτικές σκηνές δράσης!

Αξέχαστη μου έχει μείνει η σκηνή της αερομαχίας , μεταξύ 2 Mitsubishi Zero των Ιαπώνων και 2 F-14 Tomcat!!!

Αυτή ήταν η πρώτη φορά που είδα F-14, και σαν πιτσιρίκι φυσικά , ενθουσιάστικα! Δεν είχα ξαναδεί κάτι παρόμοιο!

Ο Kirk Douglas είναι φυσικά ο πλοίαρχος και ο ρόλος του ταιριάζει γάντι.

Η ταινία πρωπαίχτηκε την 1η Αυγούστου 1980

movie-the-final-countdown-27080903-photo-6.jpg


time-storm.jpg


final-countdown.jpg


Picture+3.png


finalcountdown.jpg


screen_image_270817.jpg


Προβολή συνημμένου 55523 Προβολή συνημμένου 55524 Προβολή συνημμένου 55525 Προβολή συνημμένου 55526 Προβολή συνημμένου 55527 Προβολή συνημμένου 55528

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την είχα δει πριν απο κάμποσα χρόνια. Όμορφη ταινία. Θυμάμαι κάποιες κλασικές ατάκες. Και τις σκηνές με τον γερουσιαστή, που πρότρεπε τον πλοίαρχο να επιτεθεί. Απο τις καλές πολεμικές περιπέτειες της εποχής.
 
Βασικα ηταν stock footage απο απογειώσεις και προσγειώσεις αεροπλάνων και ελικοπτέρων σε αεροπλανοφόρα, με μια υποτυπώδη υποθεση για να λενε οτι ειναι ταινια και οχι μια ωριαία διαφήμιση της ναυτικης αεροποριας.

Οποιος μπορει να χωνέψει τα παραπανω, θα διασκεδασει με τους πολλους γνωστους ηθοποιους και την αφοπλιστική ιστορικη αφέλεια των Αμερικανων.
 
βλέπονταν όμως ευχάριστα....την είχα δει σε βιντεοκασσέτα στην εποχή της μεγάλης ακμής των videoclubs....
 
freaktmp είπε:
Βασικα ηταν stock footage απο απογειώσεις και προσγειώσεις αεροπλάνων και ελικοπτέρων σε αεροπλανοφόρα, με μια υποτυπώδη υποθεση για να λενε οτι ειναι ταινια και οχι μια ωριαία διαφήμιση της ναυτικης αεροποριας.
Οποιος μπορει να χωνέψει τα παραπανω, θα διασκεδασει με τους πολλους γνωστους ηθοποιους και την αφοπλιστική ιστορικη αφέλεια των Αμερικανων.
Κάτι παρόμοιο θα μπορούσαμε να πούμε και για το Top Gun... πολλές σκηνές με απογειώσεις και προσγειώσεις αεροπλάνων,τις βλέπουμε να επαναλαμβάνονται σε διάφορες ταινίες... Η υποθεσούλα του δεν ήταν άσκημη... Εξ' άλλου σαν sci-fi ήθελε να περάσει και όχι σαν πολεμική ταινία...

Αυτό που μου άρεσε περισσότερο... ήταν το "βάψιμο" των F-14 ...

Η μοίρα Jolly Rogers με σήμα την... νεκροκεφαλή στο κάθετο σταθερό... έγινε διάσημη χάρη σε αυτή την ταινία.

Γίνεται αναφορά στην ταινία και στο παρακάτω link, το οποίο είναι για την συγκεκριμένη μοίρα αεροσκαφών που υπηρέτησε εκείνη την εποχή επάνω στο Νίμιτζ

http://www.almansur.com/jollyrogers/jollytomcats.htm
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παρα πολύ καλή ταινία!

--offtopic--

Παρεμπιπτόντως είναι βασισμένο στο πείραμα της Φιλαδέλφειας με το γνωστό Ελτριτζ το οποίο είχαν δώσει στην Ελλάδα αργότερα απο το πείραμα

μέχρι που έγινε παλιοσιδερα και ξυραφάκια μιας πολύ πολύ γνωστής πολυεθνικής εταιρίας που φτιάχνει ξυριστικά ειδή και ξυραφάκια...

peirama-filadelfeias.jpeg


peirama-filadelfeias.jpg

--End offtopic--

m58_4.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίος ο Stan !!

Hταν καλή περιπέτεια, την είχα πετύχει πριν πολλά χρόνια στην τηλεόραση, και μου άρεσε αρκετά.

Θα ήθελα σίγουρα και εγώ να την ξαναδώ. :)

Aσχετο: Εφαγα μόλις τώρα ρετρο-φλασιά απο μία "TopGunοειδή" σειρά που δεν έτυχε να αναφέρουμε στο παρελθόν (νομίζω παιζόταν στον ANT1 και τελείωσε γρήγορα), ονόματι "Supercarrier", με naval aviators ("Σιέρρα", "Ανζακ", κλπ) ως κεντρικούς πρωταγωνιστές σε ένα αεροπλανοφόρο που ονομαζόταν "Τζώρτζταουν" !!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
circleag είπε:
Παρα πολύ καλή ταινία!

--offtopic--

Παρεμπιπτόντως είναι βασισμένο στο πείραμα της Φιλαδέλφειας με το γνωστό Ελτριτζ το οποίο είχαν δώσει στην Ελλάδα αργότερα απο το πείραμα

μέχρι που έγινε παλιοσιδερα και ξυραφάκια μιας πολύ πολύ γνωστής πολυεθνικής εταιρίας που φτιάχνει ξυριστικά ειδή και ξυραφάκια...

peirama-filadelfeias.jpeg


Προβολή συνημμένου 38292

--End offtopic--
Και για να συμπληρώσω λίγο το off topic, για να μην έχουμε τίποτα απορίες...

Το πλοίο εδώ ονομάστηκε Λέων, και ήταν ένα από τα γνωστά ΘΗΡΙΑ...

Στο site του Πολεμικού Ναυτικού, γράφει συγκεκριμένα:

Ένα από τα τέσσερα που παραχωρήθηκαν στο πλαίσιο της αμερικανικής στρατιωτικής βοήθειας και αποτέλεσαν τα νεώτερα "Θηρία". Του ιδίου τύπου: ΙΕΡΑΞ, ΛΕΩΝ και ΠΑΝΘΗΡ. Ημερομηνία ναυπηγήσεως 25 Ιουλίου 1943. Παρελήφθη στις 15 Ιανουαρίου 1951 από τον Ανπχο Δ. Φοίφα. Από τα πιο χρήσιμα και δραστήρια πλοία του Ναυτικού. Χρησιμοποιήθηκε εντατικά για περιπολίες στο Ανατολικό Αιγαίο και τη Δωδεκάνησο, όπως και για την εκπαίδευση των Ν. Δοκίμων. Ανήκε στη δύναμη της Διοικήσεως Αντιτορπιλικών. Πρόκειται για το πλοίο που οι λάτρεις των έργων επιστημονικής φαντασίας το θέλουν να παίρνει μέρος στο αποκαλούμενο "πείραμα της Philadelpheia", ένα πείραμα που δεν έγινε μάλλον ποτέ, αφού από πουθενά δεν τεκμηριώνεται κάτι τέτοιο, αλλά και το ίδιο το πλοίο δεν είχε τις μυστηριώδεις ιδιότητες που θέλουν να του αποδίδουν. Παροπλίσθηκε στις 15 Νοεμβρίου 1992, και αργότερα, στις 11 Νοεμβρίου 1999, πουλήθηκε στην εταιρεία 'V&J SCRAPMETAL TRADING L.T.D,' με έδρα τον Πειραιά, για SCARP (αποσυναρμολόγηση και τεμαχισμό

billy είπε:
Ωραίος ο Stan !!
Hταν καλή περιπέτεια, την είχα πετύχει πριν πολλά χρόνια στην τηλεόραση, και μου άρεσε αρκετά.

Θα ήθελα σίγουρα και εγώ να την ξαναδώ. :)

Aσχετο: Εφαγα μόλις τώρα ρετρο-φλασιά απο μία "TopGunοειδή" σειρά που δεν έτυχε να αναφέρουμε στο παρελθόν (νομίζω παιζόταν στον ANT1 και τελειώσε γρήγορα), ονόματι "Supercarrier", με naval aviators ("Σιέρρα", "Ανζακ", κλπ) ως κεντρικούς πρωταγωνιστές σε ένα αεροπλανοφόρο που ονομαζόταν "Τζώρτζταουν" !!
Σωστός ο Billy... πράγματι "έπαιξε" αυτή η σειρά... Σε ότι έχει να κάνει με αεροπλανοφόρο... είμαι μέσα :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Stanfromgreece είπε:
Σε ότι έχει να κάνει με αεροπλανοφόρο... είμαι μέσα :D
Xαχαχα !!

Και καλά κάνεις φίλε. :D

Αν ανοιχτεί θέμα με την σειρά αυτή, σίγουρα θα σχολιάσω και εκεί !!
 
Stanfromgreece είπε:
Και για να συμπληρώσω λίγο το off topic, για να μην έχουμε τίποτα απορίες...Το πλοίο εδώ ονομάστηκε Λέων, και ήταν ένα από τα γνωστά ΘΗΡΙΑ...

D@redevil είπε:
..., αλλά τι με θύμησες τώρα!
Το πείραμα της Φιλαδέλφειας (αγορασμένο από τον πατέρα μου), το είχα διαβάσει στα 17 μου....

picture.php


picture.php


picture.php

Nemo;170399 ειναι κι οτι το συγκεκριμμενο πλοιο είπε:
http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?945-Σταρ-Τρεκ-Ταξιδι-στα-αστέρια-(Star-Trek'>http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?945-Σταρ-Τρεκ-Ταξιδι-στα-αστέρια-(Star-Trek)/page11

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?945-Σταρ-Τρεκ-Ταξιδι-στα-αστέρια-(Star-Trek)/page12
 
Πολύ ωραία ταινία! Από τις καλυτερες, με ταξίδι στο χρόνο. Πολύ καλοί στους ρόλους τους οι Ντλαγκλας, Σην και ο Τζεήμς Φαρεντίνο ( ο Πέτρος του Ιησού από την Ναζαρέτ)...
 
Stanfromgreece είπε:
Κάτι παρόμοιο θα μπορούσαμε να πούμε και για το Top Gun... πολλές σκηνές με απογειώσεις και προσγειώσεις αεροπλάνων,τις βλέπουμε να επαναλαμβάνονται σε διάφορες ταινίες...
Οχι ακριβως. Στο Top Gun η πλειοψηφία των σκηνών με αεροπλανα ηταν ειδικα γυρισμένες για την ταινια. Στο Final Countdown, ουσιαστικα η μονη σκηνη με αεροπλανα που γυρίστηκε ειδικά για την ταινια ειναι τα F14 vs Zero (που ηταν και ψεύτικα). Ολα τα αλλα ειναι stock και κάποια ειναι και απο άσχετες καταστάσεις (αλλα αεροπλανοφόρα κλπ κλπ).
 
Την είχα δει παλιά στην τηλεόραση... καλά ο τίτλος "the final countdown" δεν έχει καμμία σχέση με αυτόν που ξέρουμε στην Ελλάδα! Είχα ξεχάσει ότι έπαιζε και ο Κερκ...
 
freaktmp είπε:
Οχι ακριβως. Στο Top Gun η πλειοψηφία των σκηνών με αεροπλανα ηταν ειδικα γυρισμένες για την ταινια. Στο Final Countdown, ουσιαστικα η μονη σκηνη με αεροπλανα που γυρίστηκε ειδικά για την ταινια ειναι τα F14 vs Zero (που ηταν και ψεύτικα). Ολα τα αλλα ειναι stock και κάποια ειναι και απο άσχετες καταστάσεις (αλλα αεροπλανοφόρα κλπ κλπ).
Το Top Gun, πράγματι είχε δικές του σκηνές, οι οποίες όμως αργότερα χρησιμοποιήθηκαν αν δεν κάνω λάθος από άλλες ταινίες. Νομίζω, δεν είμαι απόλυτα σίγουρος, πως σκηνές από το Top Gun πρέπει να χρησιμοποιήθηκαν και στην σειρά που αναφέρει ο Billy... Κάποια στιγμή, είχε πάρει το μάτι μου μία ταινία, β-διαλογής και βάλε... οπου οι αερομαχίες ήταν "καρμπόν" από το Top Gun αλλά (νομίζω) και από το Iron Eagle... βλέπεις τέτοιου είδους γυρίσματα έχουν μεγάλο κόστος!

Στο Final Countdown, τουλάχιστον, ήταν σωστά δοσμένα, και δεν έμοιαζαν με "ξένο στοιχείο"... ταίριαζαν απόλυτα με την ατμόσφαιρα της ταινίας...

Η ταινία αυτή, ήταν η αιτία να αγοράσω και το μεγάλο αεροπολανοφόρο της TENTE εκείνη την εποχή... χεχε... Είχα και το "μικρό", το ΒΠΠ, και "έπαιζα" στο δωμάτιό μου, την συνέχεια της ταινίας...αν η πύλη δεν είχε εμφανιστεί ξανά... και έβαζα τα F-14 να αεραμαχούν με τα ZERO... Αργότερα (πολύ αργότερα), πήρα και το Dogfight στο PC, και έκανα παρόμοιες αερομαχίες ανάμεσα σε σύγχρονα αεροπλάνα, και αεροπλάνα ΒΠΠ.

Παρεπιπτώντος... Τέτοια αερομαχία ΔΕΝ μπορεί να γίνει με τίποτα μιλάμε! Τα ΒΠΠ είναι ΠΟΛΥ αργά, για τα σημερινά μαχητικά... τόσο που τα σημερινά μαχητικά, δεν προλαβαίνουν να τα "λοκάρουν"... Επίσης, τα σημερινά μαχητικά, δεν μπορούν να χρισιμοποιήσουν τους πυραύλους τους, γιατί τα ελικοφόρα ΒΠΠ, δεν αφήνουν "θερμικό" στίγμα. Οι πύραυλοι, ακολουθούν την θερμότητα που εκπέμπουν οι μηχανές των Jet... Να μην πώ για την ευελιξία των παλιών αεροπλάνων (ακριβώς λόγω της μικρής τους ταχύτητας)... Μόνο από "κολοφαρδία" μπορεί το ένα αεροπλάνο να καταρρίψει το άλλο!
 
Την ταινία την ειχα δει παλιά στην κρατική τηλεόραση και μετά την βρήκα και σε DVD και την είδα πρόσφατα. Καλή υπόθεση και είχε επίσης και ηθικά διλήμματα του τύπου "έχω δικαίωμα να αλλάξω την ιστορία και να πάρω εκδίκηση τώρα που έχω το πάνω χέρι, ή όχι"; εμένα αυτό μου άρεσε περισσότερο. Αν πάντως ήμουνα στην θέση του πλοιάρχου, αλλά σε κάποια ελλληνικού ενδιαφέροντος υπόθεση, θα έκανα και εγώ το ίδιο, χωρίς να διστάσω, θα άλλαζα την ιστορία και ότι ήθελε ας γίνει :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tην ταινια την εχω δει χιλιαδες φορες σε βαθμο που να ξερω σχεδον απ΄εξω τους διαλογους....ειδικα σε οτι αφορα το most famous F-14 TOMCAT.!!!!!!!!!!!!!!

Εμενα (αν και δεν ειμαι ο πιο αντικειμενικος κριτης :D ) θα ελεγα οτι μου αρεσε αρκετα και ιδιαιτερα η αρχη οπου η εικονα ανοιγει με τους διαλογους του α/φους με τον πυργο ελεγχου οπου και η φωνη ειναι στην διαπασων.
 
Την ταινια την λατρεψα μικρος αφου οπως πολλα παιδια τοτε ειχαμε εντυπωσιαστει απο τα F-14 Tomcat.Ακομα και τωρα το design τους παραμενει αξεπεραστο!!Θυμαμαι μικρος να τρεχουμε να παρουμε το ''Πτηση και Διαστημα'' για να βρουμε αφισες και φωτογραφιες του συγκεκριμενου αεροπλανου(που ιντερνετ τοτε).Οσον αφορα τη μοιρα ''Jolly Roger'' ειναι σημα κατατεθεν και μην ξεχναμε οτι τη λατρεψαμε μικροι και ως ''Skull Squadron'' με τα αντιστοιχα ''Valkyries'' στο θρυλικο ανιμε ''S.D.F. Macross''(το ρομποτεκ που βλεπαμε εδω).

Οσον αφορα την ταινια προκειται για μια πολυ καλη περιπετεια με ''πινελιες'' sci-fi οπου βλεπεται ευχαριστα ακομα και σημερα.Με εξαιρετικο καστ και τον Κερκ Νταγκλας μοναδικο ως κυβερνητη.
 
freaktmp είπε:
Βασικα ηταν stock footage απο απογειώσεις και προσγειώσεις αεροπλάνων και ελικοπτέρων σε αεροπλανοφόρα, με μια υποτυπώδη υποθεση για να λενε οτι ειναι ταινια και οχι μια ωριαία διαφήμιση της ναυτικης αεροποριας.
Δύσκολα βρίσκεις αμερικάνικη πολεμική ταινία ακόμα και επιστημονικής φαντασίας που δεν είναι σε κάποιο επίπεδο διαφήμιση των ενόπλων δυνάμεων αυτής της χώρας. Ακόμα και υποτιθέμενες αντιπολεμικές (π.χ. Full Metal Jacket) εκεί καταλήγουν. Χωρίς την συνεργασία των ΕΔ, απλά δεν μπορείς να φτιάξεις σοβαρή πολεμική ταινία, διότι δεν μπορείς να βρεις τα πλάνα που θες, κι αν τα βρεις, θα σου κόστιζε δυσανάλογα. Το όλο σκηνικό είναι ένα απλό δούναι και λαβείν και δεν θα μπορούσε να ήταν διαφορετικά.

Οποιος μπορει να χωνέψει τα παραπανω, θα διασκεδασει με τους πολλους γνωστους ηθοποιους και την αφοπλιστική ιστορικη αφέλεια των Αμερικανων.
Από την θέση τους, νομίζω τους είναι μάλλον αδιάφορο τι γνώμη σχηματίζει οποιοσδήποτε άλλος. Κάτι σαν την άχρηστη πληροφορία της ημέρας. Δυστυχώς μεν, η πραγματικότητα δε.

Stanfromgreece είπε:
Παρεπιπτώντος... Τέτοια αερομαχία ΔΕΝ μπορεί να γίνει με τίποτα μιλάμε! Τα ΒΠΠ είναι ΠΟΛΥ αργά, για τα σημερινά μαχητικά... τόσο που τα σημερινά μαχητικά, δεν προλαβαίνουν να τα "λοκάρουν"... Επίσης, τα σημερινά μαχητικά, δεν μπορούν να χρισιμοποιήσουν τους πυραύλους τους, γιατί τα ελικοφόρα ΒΠΠ, δεν αφήνουν "θερμικό" στίγμα. Οι πύραυλοι, ακολουθούν την θερμότητα που εκπέμπουν οι μηχανές των Jet... Να μην πώ για την ευελιξία των παλιών αεροπλάνων (ακριβώς λόγω της μικρής τους ταχύτητας)... Μόνο από "κολοφαρδία" μπορεί το ένα αεροπλάνο να καταρρίψει το άλλο!
Μπορεί να γίνει. Δεν είναι κάτι απίθανο. Ακόμα και μεταξύ μαχητικού κι ελικοπτέρου μπορεί να γίνει αερομαχία, χωρίς προφανή έκβαση.

Βεβαίως κι έχουν θερμικό στίγμα και τα ελικοφόρα, ο κινητήρας τους τι εκπέμπει, ψυχρότητα; :p Ίσως οι θερμικοί ανιχνευτές του '80 που διαδραματίζεται η ταινία να δυσκολεύονταν στο αρχικό λοκάρισμα, αλλά από την άλλη τα Zero δεν θα ήταν ασφαλώς εξοπλισμένα με αντίμετρα, οπότε θα ήταν ή η μία ή η άλλη.

seleukos36 είπε:
Την ταινία την ειχα δει παλιά στην κρατική τηλεόραση και μετά την βρήκα και σε DVD και την είδα πρόσφατα. Καλή υπόθεση και είχε επίσης και ηθικά διλήμματα του τύπου "έχω δικαίωμα να αλλάξω την ιστορία και να πάρω εκδίκηση τώρα που έχω το πάνω χέρι, ή όχι"; εμένα αυτό μου άρεσε περισσότερο. Αν πάντως ήμουνα στην θέση του πλοιάρχου, αλλά σε κάποια ελλληνικού ενδιαφέροντος υπόθεση, θα έκανα και εγώ το ίδιο, χωρίς να διστάσω, θα άλλαζα την ιστορία και ότι ήθελε ας γίνει :)
Εμένα αυτό που μου άρεσε περισσότερο, ήταν το τέλος της ταινίας... που σε άφηνε να αναρωτιέσαι. Γενικώς η ταινία ήταν πολύ ευρηματική, με μια πρωτότυπη ιδέα που σίγουρα δεν την βλέπουμε συχνά. Μου θύμισε και μια ακόμα ταινία στο ίδιο ακριβώς στυλ, γιαπωνέζικη όμως. Μόλις βρω τον τίτλο θα γράψω δυο πραγματάκια ακόμα.
 
gademosauros είπε:
... Μου θύμισε και μια ακόμα ταινία στο ίδιο ακριβώς στυλ, γιαπωνέζικη όμως. Μόλις βρω τον τίτλο θα γράψω δυο πραγματάκια ακόμα.
Sengoku jieitai του 1979 ή αλλιώς Time Slip όπως ήταν ο Αμερικάνος τίτλος, τρομερή ταινιάρα με πολύ και ωμή πολεμική βία, φυσικά με τον άρχοντα Σόνι Τσίμπα.
 
gademosauros είπε:
Δύσκολα βρίσκεις αμερικάνικη πολεμική ταινία ακόμα και επιστημονικής φαντασίας που δεν είναι σε κάποιο επίπεδο διαφήμιση των ενόπλων δυνάμεων αυτής της χώρας.
Η ενσταση μου εχει να κανει κυριως με την δυσαναλογα μεγαλη χρηση του stock footage, παρα με την συνεργασια με τις ενοπλες δυναμεις κλπ. Ποσσες απογειωσεις αεροπλανων απο αεροπλανοφορα μαζεμενες μπορει να αντεξει κανεις πριν παει για ποπ κορν;

Από την θέση τους, νομίζω τους είναι μάλλον αδιάφορο τι γνώμη σχηματίζει οποιοσδήποτε άλλος. Κάτι σαν την άχρηστη πληροφορία της ημέρας. Δυστυχώς μεν, η πραγματικότητα δε.
Η αποψη της παντοδυναμίας της Αμερικης και περι "ιστοριας που γραφουν οι νικητες" ειναι πιο ρετρο και απο την ιδια την ταινια. Εξαλλου εγω αναφερομουν στην γνωμη που σχηματιζει ο συγχρονος θεατης - αναγνωστης του φορουμ, οχι το καθε βλαχαδερό απο το Τεξας.
 
Πίσω
Μπλουζα