Αθανασία (μηχανημάτων)!!

DIMITRIS K.

Retro Member
Joined
28 Νοέ 2007
Μηνύματα
190
Αντιδράσεις
1
Καλώς ή κακώς ασχολούμαστε με ένα χόμπυ που είναι κάπως....κάπως:biglaugh:

Πάντοτε με απασχολούσε και με άγχωνε το γεγονός για πόσο καιρό ακόμα θα αντέξουν τα (καταταλαιπωρημένα) μηχανάκια μας!!! Τρέμω στην ιδέα ότι μπορεί, όσο και να τα φροντίζεις και να ΜΗΝ τα χρησιμοποιείς, μια μέρα να παραδώσουν το πνεύμα, οριστικά!! Πιστεύετε ότι θα φτάσουμε κάποια στιγμή στο σημείο που δεν θα υπάρχει ούτε ένας υπολογιστής σε λειτουργία και απλά θα τους έχουμε για να τους βλέπουμε, η θεωρητικά μπορεί και να ζήσουν όσο ζήσουμε κι εμείς?????
 
Απο την στιγμη που φτασαμε στο σημειο να κατασκευαζουμε μονοι μας τους παλιους αγαπημενους home computers (βλεπε minimig) εγω δεν ανησυχω.

Αν καποιος μας ελεγε το 1985 οτι σε 20 χρονια η τεχνολογια θα εχει γινει τοσο προσιτη που θα μπορεις να κατασκευασεις μονος σου μια amiga 500 θα του λεγαμε βλεπεις πολυ sci-fi. :D

Οποτε με τον ενα η με τον αλλο τροπο θα τα εχουμε σε λειτουργια.
 
Ο λόγος πιστεύω, που ξεκίνησε το mame project είναι παραπλήσιος. Για να έχουμε ζωντανά τα παιχνίδια που κάποτε το πραγματικό hardware πάνω στο οποίο τρέχουν, θα παραδώσει το πνεύμα.

Πάντως, έχοντας πείρα από hardware έχω να παραθέσω τις κάτωθι σκέψεις, ελπίζω να μην κάνω μεγάλο λάθος:

1). Για τον υπολογιστή που ενδιαφερόμαστε πρέπει να έχουμε πάντοτε διαθέσιμο το ανάλογο service manual. Πιστεύω πως είναι απαραίτητο για μια μελλοντική επισκευή από άνθρωπο που κατέχει τια απαραίτητες γνώσεις επισκευής ηλεκτρονικών πλακετών.

2). Το παλιότερο hardware είναι κατασκευαστικά απλούστερο από το σημερινό. Αυτό σημαίνει ότι σε γενικές γραμμές βρίσκουμε ανταλλακτικά σε τιμή αρκετά χαμηλή. Ακόμα και σήμερα βρίσκουμε άνετα επεξεργαστές Zilog Z80 σε τιμές πολύ χαμηλές, ενώ components όπως πυκνωτές και αντιστάσεις δίνονται με το κιλό. Απλούστερη κατασκευή από την άλλη σημαίνει παράλληλα και ευκολότερη επισκευή σε περίπτωση βλάβης.

3). Για τα εξαρτήματα που δεν μπορούμε να βρούμε έυκολα καινούργια ανταλλακτικά (βλέπε για παράδειγμα ULA ZX-Spectrum) φροντίζουμε να έχουμε απόθεμα από χαλασμένες πλακέτες τις οποίες και χρησιμοποιούμε σαν πηγή ανταλλακτικών σε δύσκολη στιγμή.

4). Φροντίζουμε να τρέχουμε τα μηχανήματά μας σε περιβάλλον ελεγχόμενο. Το να έχουμε ένα Spectrum 24/7 αναμένο γιατί βαριόμαστε να βγάλουμε την πρίζα είναι εγκλημα. Όπως και να καλούμε φίλους που θεωρούν το παλιό hardware σκουπίδι και θα αποφασίσουν αν κεράσουν το αγαπημένο μας Dreamcast πίτσα και μπύρα.

5). Ψάχνουμε για 3rd party κατασκευαστές ανταλλακτικών για το αγαπημένο μας μηχάνημα. Ακόμα και σήμερα έχουμε μεμβράνες πληκτρολογίου για το ΖΧ-Spectrum σε ποιότητα εκπληκτική.

6). Ότι και να κάνουμε έχουμε πάντοτε υπόψη μας ότι τη φθορά σε κάθε μηχάνημα μπορούμε να την περιορίσουμε αλλά ποτέ δεν θα μπορέσουμε να την αποφύγουμε. Αυτό είναι κανόνας απαράβατος σε άψυχο και έμψυχο υλικό.
 
Σωστοί οι 2 προλαλήσαντες. Εγώ παντως έχω 2 Α500 και 2 Α1200 (η μια από το κάθε μοντέλο, στο κουτί της σαν καινούρια), καθώς είναι και το αγαπημένο μου μηχάνημα.
 
Σωστά. Η δίοδος του "διπλού" ακολουθείται από πολλούς.

Για παράδειγμα εγώ έχω από δύο Dreamcast και από δύο Gamecube.

Ένα εξ αυτών για καθημερινή χρήση και ένα stand by.
 
Μονος, διλπός, τριλπός κλπ κλπ :D :D

Λοιπόν, αξίζει να τα έχεις εις διπλούν και με καλή καβάτζα ανταλλακτικών για τα αγαπημένα σου συστήματα. Αλλά με μέτρο βέβαια, δε νομίζω να αξίζει να τα έχεις όλα εις διπλούν εάν είσαι απλά συλλέκτης. Ασε που θέλει και ένα σκασμό φράγκα....
 
Rygar είπε:
Μονος, διλπός, τριλπός κλπ κλπ :D :D
Λοιπόν, αξίζει να τα έχεις εις διπλούν και με καλή καβάτζα ανταλλακτικών για τα αγαπημένα σου συστήματα. Αλλά με μέτρο βέβαια, δε νομίζω να αξίζει να τα έχεις όλα εις διπλούν εάν είσαι απλά συλλέκτης. Ασε που θέλει και ένα σκασμό φράγκα....
Εχμ, μόλις ξύπνησα μη βαράς ρε!!!! :D :D:D
 
Θα απαντήσω σιγοτραγουδώντας κάτι ρέτρο επίσης:

Μία είναι η ουσία, δεν υπάρχει αθανασία.


Άντε μια είναι η ουσία...


:)
 
Η ψυχούλα μου το ξέρει πόσο φοβάμαι ότι κάθε πάτημα του κουμπιού τροφοδοσίας του ρεύματος θα είναι και το τελευταίο....:animeek:
 
Turrican είπε:
Η ψυχούλα μου το ξέρει πόσο φοβάμαι ότι κάθε πάτημα του κουμπιού τροφοδοσίας του ρεύματος θα είναι και το τελευταίο....:animeek:
Φάε τη γλώσσα σου ρε.....:mad:
 
Πιστεύω πως όσο ζω θα βρίσκω άνετα τα αγαπημένα μου hardware (τουλάχιστον αυτά που δεν είναι σπάνια, π.χ. 50 εκατομμύρια C64 έχουν πουληθεί στον κόσμο αν δεν κάνω λάθος)

Από κι και πέρα τα 3" drives του amstrad χαλάνε αν δεν τα χρησιμοποιείς συχνα (βασικά το λαστιχάκι φθείρεται και δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο μπορεί κανεις να βρει εύκολα ανταλακτικό) αλλά την κατάσταση σώζει μια μοντιά με 3.5 από πισί.

Επίσης πιστεύω πως οι emulators έχουν σώσει την κατάσταση και την ιστορία ενώ το minimig και τα υπόλοιπα projects (C64 DTV και άλλα που δεν γνωρίζω) είναι ένα λαμπρό μέλλον για τη διατήρηση του retro. (Γαμώτο, ακούγομαι σαν να βγάζω πολιτικό λόγο στο τέλος, και στις επόμενες εκλογές θα σας φέρω μέχρι και το double dragon το 4 :p )
 
Εμένα ο Atarakos μου, μια φορά τα έφτυσε από τροφοδοτικό, γύρω στο '91.

Φώναξα φίλο ηλεκτρονικό και το έφτιαξε και έκτοτε, δεν υπήρξε κανένα άλλο πρόβλημα (φτου! φτου! σκόρδα!)...

Πάντως μια καλή ιδέα, που τότε έκανε θραύση, για όποιον δεν έχει κάλυμμα πληκτρολογίου, είναι και η μεμβράνη για τα τρόφιμα (ρολό). Τυλίγεις τον home computer και την τεντώνεις. Καλή ιδέα, οταν μένει αχρησιμοποίητος για πολύ καιρό!

@DIMITRIS K. : Μπράβο ρε Δημήτρη! Με έφτιαξες με το Avatar σου!!! :thumbup:
 
Για την Amstrad μην ανησυχειτε σε κανα 5αρι χρονια θα επανελθει με τον Amstrad CpC 12256 o oποιος εκτος απο πληρη "backward compatability" θα εχει και:

* CPU/GPU - Integrated chip with 16 x 5GHz processor cores, 32 x 2GHz graphics cores

* Memory - 8GB GDDR8

* Media - Dual-format HD-DVD/Blu-ray drive for backwards compatibility and movies

* Storage - 4TB hard disk for online game (and movie) delivery.
 
Turrican είπε:
Η ψυχούλα μου το ξέρει πόσο φοβάμαι ότι κάθε πάτημα του κουμπιού τροφοδοσίας του ρεύματος θα είναι και το τελευταίο....:animeek:
Μην ανησυχείς βρε Turrican, δεν υπάρχει πρόβλημα. Δόξα το internet, υπάρχουν όλα (ακόμη και σε component level) για τα Atariα μας...Εγώ πάντως δεν κάθομαι να τα βλέπω σβηστά. Τι νόημα έχει άλλωστε να μην τα "χαίρομαι" ? Δούλεψέ τα άφοβα... :) :) :) Εδώ μου δουλεύει ακόμη το CX 2600 του '77...
 
Εγώ δεν ξέρω τι λέτε αλλά....ο QL μου είναι ακόμη χαλασμένος!
 
Σιγά το μηχανάκι :D
 
Δεν νομίζω να λες για τον QL...μάλλον θα μιλάς για την Amiga Atari η τεσπα για κανένα υποδεέστερο μηχάνημα!!!! :D
 
falcon030gr είπε:
Μην ανησυχείς βρε Turrican, δεν υπάρχει πρόβλημα. Δόξα το internet, υπάρχουν όλα (ακόμη και σε component level) για τα Atariα μας...Εγώ πάντως δεν κάθομαι να τα βλέπω σβηστά. Τι νόημα έχει άλλωστε να μην τα "χαίρομαι" ? Δούλεψέ τα άφοβα... :) :) :) Εδώ μου δουλεύει ακόμη το CX 2600 του '77...
Εσύ σωστά μου τα λες αγαπητέ μου falcon030gr ! Αλλά αν είμαι εγώ..... ο γκαντέμης; :nervous:
 
Εγω παντως την Α500 μου παιδες,την προσεχω ευλαβικα,ακολουθωντας παντα τις συμβουλες του Amigos και του Rygar,που αφορουν ειδικα στο τι πρεπει να επακολουθει της χρησης της,τυλιγοντας την με το διαφανο ρολο που ανεφερε κι ο DINO,και κρατωντας ετσι την καταραμενη σκονη μακρια απο το Amigaκι...

Απο κει και περα ομως,σε καμια περιπτωση δεν συμβαινει το να μην παιξω οταν θελησω,προκειμενου να μην παθει ζημια η Amiga,αλιμονο...

Αν ηταν ετσι,δεν θα την ειχα παρει....
 
Ξεχάσατε ένα πολύ σημαντικό θέμα..Τα σακουλάκια της υγρασίας...απαραίτητα πλέον έχω ένα και το κάθε ένα micro μου!!!
 
Πίσω
Μπλουζα