Αθανασία (μηχανημάτων)!!

Απίστευτος! Αυτό σκεφτόμουν να κάνω χθες!
 
No Comments.... :loco:

p1051794uq6.jpg
 
Ωχ με πακετώσατε τώρα!!! Κι αυτά μπαίνουν μέσα απο τη ζελατίνα????
 
Το αγαπημενο μου μηχανημα Atari VCS το εχω κυριολεκτικα δεκαπλο (!!) (για να μην αναφερω τα backup σε μορφη Flashback2) οποτε, αν τυχον και γινει κατι, ειμαι καλυμμενος. Αν και αυτα τα συγκεκριμενα μηχανηματα δεν παθαινουν τιποτα. Ενα απο αυτα ηταν αποθηκευμενο σε γκαραζ για χρονια. Οταν το ξεθαψα, εσταζε νερο (απο υγρασια συσσωρευμενη). Το ανοιξα, το εβγαλα για ηλιοθεραπεια, το εκλεισα, και τεσταρισμα στην TV. Περιττο να αναφερω οτι δουλευε στην εντελεια (και δουλευει ακομα δηλαδη - Light Sixer).

Τα NES εχουν μεγαλο προβλημα με τα pin τους (ακομα και αν λειτουργειται σπανια) και μετα απο ενα διαστημα παιζουν το 50% και λιγοτερο απο cartridge.

Το Odyssey2/Videopac ειναι και αυτο αθανατο, οπως και Colecovision και Intellivision. Τα Master System, και Genesis/Megadrive δεν βγαζουν προβληματα (εκτος απο το Master System II και ΙΙΙ που η πλακετα τους ειναι πολυ ευαισθητη και δεν συγχωρει εναλαγες στην ταση ρευματος).

Τωρα οτι home computer αγοραστηκε μεχρι το 89-90 ειναι απο τα πιο ποιοτικα, μιας και δεν φτιαχνουν μηχανηματα τωρα οπως τοτε. O ST που εχω ειναι θηριο και εννοειται οτι εχει φαει πολυ δουλεμα μερα νυχτα.. το drive κανει το γνωστο θορυβο σαν να ηπιε ο ST Coca Cola (!), αλλα μια χαρα φορτωνει τα παντα..

Λιγη προσοχη και ενα καθαρισμα που και που, αυτο και μονο χρειαζονται.
 
Οι σημερινοί υπολογιστές είναι άκρως καταναλωτικά και φτηνιάρηκα προϊόντα. Αλλά υπάρχουν προϋποθέσεις να είναι και αυτοί αθάνατοι στην κυριολεξία.

Αν στήσουμε ένα ακριβούτσικο μηχάνημα ως προς την μητρική πλακέτα με σφραγισμένους κεραμεικούς πυκνωτές και όχι τους φτηνιάρικους κινέζικους ηλεκτρολυτικούς, με ένα καλό επώνυμο τροφοδοτικό το οποίο και θα λειτουργεί πάνω σε σταθεροποιητή τάσης, το μηχάνημα δεν θα πάθει ποτέ το παραμικρό.

Αν παράλληλα προσέξουμε το air flow του κουτιού και σεβαστούμε τον υπολογιστή μας καθαρίζοντας την σκόνη που μαζεύουν οι ανεμιστήρες ανά τρίμηνο ή εξάμηνο, τότε θα μας συντροφεύει για πάρα πολλά χρόνια.

Ήμουν μέχρι στιγμής υπέρμαχος των φτηνών motherboards αλλά από τη στιγμή που έπεσε στα χέρια μου μια Maximus Formula της Asus και πραγματικά είδα τι ST μητρική με άψογη ποιότητα κατασκευής, άλλαξα γνώμη.

Δεν αναφέρομαι σε overclocking ούτε σε στήσιμο πανάκριβου gaming machine. Αλλά σε μηχάνημα στημένο πάνω σε ακριβή - σταθερότατη κεντρική πλακέτα η οποία σε normal συνθήκες λειτουργίας δεν πρόκειται ποτέ να καταλάβει τίποτε.

Συζητώντας με αλλους καμμένους ως προς το lastability των μητρικών με κεραμεικούς πυκνωτές, είναι ενδεικτικό η σύμφωνη γνώμη πολλών η τριετής εγγύηση που δίνει ο κατασκευαστής για προϊόντα που ο τελικός χρήστης θα πληρώσει για να τους αλλάξει τα φώτα στον υπεροχρονισμό και στο συνεχές βάλε - βγάλε περιφερειακών και υλικού. Σε extreme συνθήκες αντέχει μια επταετία άνετα, σε normal συνθήκες πραγματικά δεν υπάρχει ανώτατο όριο ζωής.
 
pooky: Υπαρχει μια μικρη διαφορα εδω. Δεν διαφωνω με αυτα που λες. Οντως διαλεγοντας καλα και ποιοτικα κομματια, αυτο εξασφαλιζει (σχετικα) την μακροζωια. Αυτο εννοειται και συμφωνω απολυτα.

Αλλα, φανταζομαι το thread αυτο αναφερεται στα μανισια προιοντα, αυτα που δεν φτιαχνοντουσαν με προδιαγραφες Asus και με τεστ και πιστοποιητηκα, αλλα ηταν φτιαγμενα με τις μαζες και με το κιλο, για το λαο!

Και σιγουρα το πιο ποιοτικο κομματι που προσφεραν ολες οι εταιρειες home computer ηταν συνηθως το drive (η κασσετοφωνο). Αντε βρες πλεον ενα floppy drive που να εχει την ποιοτητα απο τα Chinnon, Matsushita (και τα Cumana φυσικα) που ειχαν οι amiga και που να μπορει να αντεξει μια δεκαπενταετια νυχθημερον παιξιματος. Η ενα πληκτρολογιο που να αντεξουν τα γραμματα να μεινουν τυπωμενα και αθικτα μετα απο μια δεκαετια χρησης (και ειδικα σε οσους δεν ειχαν joystick και παιζαν με τα πληκτρα).

Οταν τιθεται θεμα επιλογης ποιοτητας, πλεον ναι.. την σημερινη ημερα εχεις επιλογη (με το αναλογο αντιτιμο βεβαια). Αλλα σε οτι κυκλοφηρησε "επισημα" και στην κυριολεξια budget priced ειτε κονσολα, ειτε home computer, εκει δειχνει η ποιοτητα κατασκευης και επιλογη υλικων.
 
Ακόμα και στις παλιές πλακέτες υπάρχει περιθώριο αν όχι επιλογής, βελτίωσης.

Ξέρουμε ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα που αντιμετωπίζουν οι πλακέτες ηλεκτρονικών συσκευών έγγειται ως προς το όριο ζωής των πυκνωντών. Οι πυκνωτές ακόμα και αν η πλακέτα δεν λειτουργεί έχουν συγκεκριμένο όριο ζωής. Μετά την πάροδο αυτού του ορίου αυτού το πιθανότερο είναι οι πυκνωτές να ξεραθούν , μια και το υγρό που περιέχουν εξατμίζεται και να μην μπορούν να κάνουν καλά τη δουλειά τους.

Τους πυκνωτές μπορούμε να τους αντικαταστήσουμε. Με καινούργιους καλής ποιότητος. Αλλά εδώ πρέπει να ξέρουμε τι κάνουμε, οπότε απευθυνόμαστε σε άτομα που γνωρίζουν πολύ καλά το αντικείμενο. Service manuals ας είναι καλά το net μπορούμε να βρούμε εύκολα σχετικά.

Δεύτερο μεγάλο πρόβλημα είναι η ευαισθησία των "φτηνών" πλακετών ως προς την τροφοδοσία. Για να πέσει κι άλλο το κόστος έχουν αφαιρεθεί από τον κατασκευαστή κυκλώματα προστασίας και έχουν τοποθετηθεί υλικά φτηνότερα και με μικρότερες ανοχές. Αποτέλεσμα αυτών, με μια απότομη αυξηση της τάσης, όχι και τόσο τραγική στην τελική, η πλακέτα μας να παραδίδει το πνεύμα. Εδώ έρχεται η λύση του σταθεροποιητή. Έχει αποδειχτεί σωτήρια συσκευή για πολλά ηλεκτρονικά μηχανάκια. Παράλληλα δίνουμε μεγάλη σημασία και στα τροφοδοτικά των συσκευών μας. Αν είναι εξωτερικά, μπορούμε να τα αντικαταστήσουμε με ποιοτικότερα καινούργια. Εδώ θέλει μεγάλη προσοχή στα specs των κατασκευαστών. Δεν είναι λίγοι αυτοί που έκαψαν κάποιο Spectrum βάζοντας τροφοδοτικό από ZX-81 επειδή και μόνο οπτικά ήταν ίδιο για παράδειγμα. Η αντιστροφή της πολικότητας έχει αποδειχτεί ο νούμερο Ένα λόγος καταστροφής πλακετών.
 
Pooky τα PC είναι τόσο αναλώσιμα που δεν αξίζει να αγοράσεις ακριβό board ή ακριβή κάρτα διότι σε δύο χρόνια θα είναι παλαιολιθικό..Ιδικά για mobo μια μεσαία τιμούλα και είσαι οκ
 
Οσο βλεπω τον κολλητο μου να εχει ακομα ενα pc 10ετιας, το οπιο το σκηζει, και οσο βλεπω και το δικο μου pc να κοντευει τα 7 και δεν μασαει, ολο αυτα τα χρονια ανοιχτο 24/7, να εχει φαει την κακομεταχεριση κλπ, και οσο η μανα μου κραταει το πρωτο μου pc το οπιο εχει πλεων φτασει τα 11 (!!),και οσο το playstation 2 της κοπελας μου ειναι εκει και μας περιμενει να παμε να παιξουμε για εκατομυριωστη φορα και εχωντας υποψην οτι ολα αυτα ειναι μηχανακια φτιαγμενα για αντικατασταση σε λιγα χρονια απο την στιγμη της αγορας τους, δεν φοβαμε την amiga! Θα ζησει πιο πολυ απο εμενα!
 
Πίσω
Μπλουζα