Αθλητική Κυριακή

σημα περιοδου 1981-82http://www.youtube.com/watch?v=4rsDWjQNfDA&context=C41284f2ADvjVQa1PpcFPq ENq5xutZi8dxPr_73tOXD5k7CD1zwFY=
 
Δε θέλω να ενσπείρω δαιμόνια, αλλά νομίζω ότι ο Χρήστος λεοντής έχει αρνηθεί την "πατρότητα" του σήματος της εκπομπής. Το σήμα πέρασε στην εκπομπή από το ραδιόφωνο, όπου υπήρχε πράγματι χορηγός ο Άσος φίλτρο πριν από τις ποδοσφαιρικές μεταδόσεις της Κυριακής. Ακουγόταν τρεις φορές η φάση "Άσος φίλτρο" και μετά "έπεφτε" το σήμα. 'Ομως επειδή όπως θυμάστε, πριν από τους αγώνες γινόταν και η μετάδοση των τελευταίων σουξέ των δισκογραφικών εταιριών, έχει ειπωθεί ότι το σήμα επέλεξε, ως μουσική επιμελήτρια, η γυναίκα του Πατσιφά, ιδιοκτήτη της τότε LYRA, για να "ντύσει" όλο αυτό το πακέτο μαζί. Και λέγεται ότι το σήμα προέρχεται από τη Γαλλία, όπου τότε ταξίδευε η κυρία Πατσιφά. Δεν ξέρω, πάντα κρύβεται ένας θρύλος πίσω από όλα τα "κομμάτια της ζωής μας"...
 
Ενα βιντεακι απο την αθλητικη κυριακηhttp://www.youtube.com/watch?v=XUnvb0oON2Q&feature=g-all-u&context=G202bcfdFAAAAAAAAKAA

κι αλλο βιντεακι απο την αθλητικη κυριακη[video=youtube;_S_o7K-EOFU]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συνέντευξη του Δημήτρη Σαραβάκου στον Μανώλη Μαυρομμάτη την επομένη της νίκης του Παναθηναικού επι του Ολυμπιακού με 2-1 στις 9 Νοεμβρίου '85 για το πρωτάθλημα της περιόδου '85-'86. (Αθλητική κυριακή 10 Νοεμβρίου 1985)

_LJ4sFVQFFV-WlIzdvI1BeS0E-YQ8v4=
 
Η έναρξη της "Αθλητικής Κυριακής" στις 7 Μαΐου του '89http://www.youtube.com/watch?v=JLaSQ21oI8c
 
ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ είπε:
Στη δεκαετία του '70 έδειχναν στιγμιότυπα μόνο από 3-4 γήπεδα και τα περιέγραφαν ή τα σχολίαζαν από το στούντιο ο Διακογιάννης με τον Βαγγέλη Φουντουκίδη.

MrRetromemories είπε:
η εκπομπη ξεκινησε την περιοδο 1971/72 με παρουσιαστη τον Γιαννη Διακογιαννη και στη συνεχεια συμπαραουσιαστη τον Βαγγελη Φουντουκιδη..
Επειδη παρατηρησα οτι αναφερθηκε ο Βαγγελης Φουντουκιδης

και στα δυο ποστ...οριστε κι ενα βιντεακι που βρηκα. :)

[video=youtube;nnb-mRImZxI]

Σας παραθετω και το σχολιο που υπαρχει κατω απο το βιντεο. :)

"Ο Βαγγελης Φουντουκιδης αποχαιρετα τους τηλεθεατες και την δημοσιογραφια στην εκπομπη η "Ωρα του Αθλητισμου" η οποια συνεχιστηκε με τον ιδιο τιτλο και ανανεωμενη με παρουσιαστες τους Σταυρο Τσωχο και Χρηστο Ραπτη ,κλεινοντας συνολικα 15 χρονια αδιαλειπτης παρουσιας καθε Τεταρτη απογευμα , πλην της τελευταιας σεζον (1988/89) που μεταδιδοταν μετα τις 12 τα μεσανυχτα ..το βιντεο προλογιζει ο Νικος Κατσαρος και στη συνεχεια μιλαει για τον Φουντουκιδη ο Γιαννης Διακογιαννης οπου σχεδον μαζι ξεκινησαν την δημοσιογραφικη καριερα τους στον εντυπο (Αθλητικη Ηχω) και ηλεκτρονικο τυπο ( ΕΡΤ ) . στην εκπομπη τιμησαν με την παρουσια τους τον αποχωρησαντα οι πιο στενοι συνεργατες του στην ΕΡΤ , ο Γιαννης Μαμουζελος , ο Χρηστος Ραπτης , ο Μανωλης Μαυρομματης , ο Γιαννης Θεοδωρακοπουλος , ο Δημητρης Κωνστανταρας , ο Δημητρης Θεοδωριδης και ο Νικος Κατσαρος .

 


ο Βαγγελης Φουντουκιδης συμμετειχε ειτε ως ρεπορτερ ("Αθλοραμα") ειτε ως κεντρικος παρουσιαστης σε πολλες εκπομπες (" Ωρα του Αθλητισμου" ) της ΕΡΤ απο τις πρωτες ημερες λειτουργιας της τηλεορασης στην Ελλαδα . επισης παρουσιαζε την δεκαετια του 70 , μαζι με τον Γιαννη Διακογιαννη την "Αθλητικη Κυριακη , και ηταν ο κεντρικος "ανκορμαν" του αθλητικου δελτιου στις βραδινες ειδησεις της ΕΡΤ .. συμμετειχε στην παρουσιαση της εκπομπης - αφιερωμα "Το Επος του Ελληνικου Ποδοσφαιρου " μαζι με τον ιστορικο Ηλια Λεκκα . επισης , ειχε ειδικοτητα στις μεταδοσεις στιβου και συμμετειχε σε πολλες αποστολες της κρατικης τηλεορασης σε διαφορα μιτινγκ , παγκοσμια ,ευρωπαικα πρωταθληματα και Ολυμπιακους Αγωνες . Μετα την αποχωρηση του απο το επαγγελμα του αθλητικου συντακτη ασχοληθηκε με την συγγραφη θεατρικων εργων . ηταν ιδιαιτερα περιγραφικος , λεπτομερεστατος και αναλυτικος στις περιγραφες του ,ειτε στα κειμενα που εγραφε στην εφημεριδα ,ειτε στο τηλεοπτικο σπικαζ . φυσικα δεν ελειπαν και τα "σαρδαμ" στις ζωντανες εκπομπες , κυριως στα στιγμιοτυπα των ευρωπαικων πρωταθληματων ..οι παλαιοτεροι θα θυμουνται οτι αδυνατουσε να πει σωστα την "Καιζερσλαουτερν" θεωροντας την ομαδα - γλωσσοδετη .. παρ ολα αυτα ηταν ιδιαιτερα δημοφιλης και αγαπητος στο φιλαθλο κοινο της Ελλαδας ,η παρουσια του ξυπναει παντα ευχαριστες αναμνησεις ."


 


 
Μακράν η καλύτερη αθλητική εκπομπή και με μουσική εισαγωγή που μου έχει μείνει. Τότε βέβαια πιστεύαμε και σε μία ομάδα όχι τώρα...
 
Αυτήν την διαχρονικά αγαπημένη μας αθλητική εκπομπή, που μεγαλώσαμε μαζί της όπως γενιές και γενιές και μάλιστα σε εποχές ποιότητας τόσο από δημοσιογραφικής όσο και αθλητικής πλευράς, την παρουσίαζαν ιερά τέρατα της δημοσιογραφίας που μόνο στο άκουσμα του ονόματος τους τα συναισθήματα που προκαλούσαν ήταν σεβασμός και δέος. Διακογιάννης και Φουντουκίδης. Κάντε την σύγκριση με τους παρουσιαστές των τελευταίων ετών. Όταν θα σταματήσετε το ακράτητο γέλιο που θα προκαλέσει η ανίερη σύγκριση, αναλογιστείτε την παρακμιακή πορεία της χώρας που έχει πάρει κυριολεκτικά την κατηφόρα και φυσικά δεν μπορούσε να αποτελέσει εξαίρεση η Αθλητική Κυριακή σε επίπεδο παρουσίασης.
 
Οτι καλυτερο απο αθλητικη εκπομπη. Και μου αρεσαν ολοι οι παρουσιαστες, ακομα και ο Πουρουπουπου. Η να νομιζα οτι μου αρεσαν ολοι. Παντως κατι μειονεκτικο δεν ειχα βρει ποτε σε αυτη την εκπομπη.
Οντως πιστευα κι εγω σε μια ομαδα. Ενα ειν' το χρωμα
 
Απόσπασμα από την Αθλητική Κυριακή της ΕΤ-1 με τον Γιάννη Μαμουζέλο και τον Κώστα Καπάνταη. Μεταδόθηκε την Κυριακή 28 Απριλίου 1991.
 
Πίσω
Μπλουζα