Αθλητική Κυριακή

Ή, ίσως, σε κανένα MegaUpload... το RapidShare έχει γίνει για τα μπάζα... :(
 
Σπύρος είπε:
Εγώ πάντως όταν άκουγα τη μουσική συνειδητοποιούσα πως μας τελείωσε και η Κυριακή και την επομένη έχουμε σχολείο. Αααχχ ψυχοφθόρο! :)
...Ήδη σαν να ακούω τον πατέρα μου να με στέλνει για ύπνο, με την έναρξη του σήματος της εκπομπής! :xm:
 
TallMan είπε:
...Ήδη σαν να ακούω τον πατέρα μου να με στέλνει για ύπνο, με την έναρξη του σήματος της εκπομπής! :xm:
Δεν έχεις πολύ άδικο, με μόνες εξαιρέσεις τις φορές που η ομάς κατήγαγε νίκη-θρίαμβο επί του λαομίσητου αντιπάλου... :)
 
stam1370 είπε:
Μιά μεγάλη χάρη! Επειδή τελικά το κατέβασαν ήδη 10 πριν από μένα, μπορεί κάποιος να το ξαναποστάρει;;;

kaly13 είπε:
Όντως, κάποιος να το ξαναποστάρει αν γίνεται...

Φαίνεται, Σταμάτη, δεν ήμασταν από τους 10 υπερτυχερούς...
Bernard.c, μήπως μπορείς να δώσεις τη λύση;;;;; :please:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stam1370 είπε:
Bernard.c, μήπως μπορείς να δώσεις τη λύση;;;;;
stam1370, το έχω υπόψη μου να το ανεβάσω στο RapidShare, απλά τις προηγούμενες μέρες αντιμετώπιζα κάποια προβλήματα με το ανέβασμα των αρχείων στο RS (για αυτό το λόγο δεν έχω ακόμα ανεβάσει και κάποια άλλα αρχεία που έχω υποσχεθεί...) :(

Νομίζω όμως ότι σήμερα δουλεύει καλύτερα το RS, οπότε θα προσπαθήσω!

stam1370, χίλια συγνώμη!


Πήγα να απαντήσω στο προηγούμενο post σου (20.33 - #16) προηγουμένως και αντί να πατήσω "quote", πάτησα "edit" κατά λάθος και μάλιστα καταχώρησα και τις αλλαγές!



Τέλος πάντων, προσπάθησα να το επαναφέρω έτσι όπως το είχες αρχικά γράψει - ελπίζω να μην άλλαξα καθόλου τελικά τις λέξεις...



Συγνώμη και πάλι, δεν έχω ακόμα συνηθίσει τα νέα κουμπιά (!!) και μπερδεύομαι - δεν το έκανα βεβαίως από πρόθεση...!


Τουλάχιστον κατάφερα να ανεβάσω το ηχητικό σήμα της Αθλητικής Κυριακής στο RS!

Ορίστε παιδιά:

http://rapidshare.com/files/187292293/Athlitiki_Kyriaki_theme.mp3
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για εμένα εκείνη την ώρα ξεκινούσε η "βραδυνή ώρα του παιδιού" :D

Μάλιστα, την παρακολουθούσα στο καφενείο των γονιών μου μαζί με καμιά 15 μαντραχαλαίους και τα κοσμητικά προς διαιτητή και αντίπαλους παίχτες στις αμφισβητούμενες φάσεις (π.χ. ο Αναστό είναι πεσμένος στην μικρή περιοχή, γιατί δε σφύριξε πέναλτυ;;;; ) έδιναν και έπαιρναν... :animeek:
 
bernard.c είπε:
stam1370stam1370, χίλια συγνώμη!
Πήγα να απαντήσω στο προηγούμενο post σου (20.33 - #16) προηγουμένως και αντί να πατήσω "quote", πάτησα "edit" καταλάθως και μάλιστα καταχώρησα και τις αλλαγές!



Τέλος πάντων, προσπάθησα να το επαναφέρω έτσι όπως το είχες αρχικά γράψει - ελπίζω να μην άλλαξα καθόλου τελικά τις λέξεις...



Συγνώμη και πάλι, δεν έχω ακόμα συνηθίσει τα νέα κουμπιά (!!) και μπερδεύομαι - δεν το έκανα βεβαίως από πρόθεση...!
]
...Άστα να πάνε! Πριν λίγες μέρες και 'γω την πάτησα έτσι...!!!!
 
stam1370 είπε:
...Άστα να πάνε! Πριν λίγες μέρες και 'γω την πάτησα έτσι...!!!!
Άλλος ένας ομοιοπαθείς. Παιδιά είμαστε καινούργοι, θα μάθουμε
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και 'συ;;;;;; Τέλεια!!!!!!! :D

Παρεπιπτόντως, μόλις κατέβασα το ηχητικό. Έχω, πάντως, την εντύπωση -αν είμαι λάθος, ζητώ συγγνώμη- ότι είναι πρόσφατα γραμμένο και όχι παλιό (ακούω intro με "σύγχρονo" drumpad, καθώς και το "χαρακτηριστικό σφύριγμα" της κακής ψηφιακής μεταγραφής) και επίσης ότι απλά το δεύτερο μέρος είναι "copy-paste" του πρώτου και όχι φυσική συνέχεια...

Δεν μου αρέσει να γίνομαι κακός, αλλά έχω το κακό ότι όταν διαπιστώνω κάτι, το λέω δημόσια! ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ, ΟΜΩΣ, ΕΧΟΥΜΕ ΣΕ ΜΡ3 ΤΟ ΚΛΑΣΣΙΚΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟΤΕΡΟ ΗΧΗΤΙΚΟ ΣΗΜΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ!
 
Πρεμιέρα της εκπομπής

Νέος στο forum, χαιρετώ την παρέα σας!

Έψαξα παλιά προγράμματα τηλεόρασης και νομίζω ότι βρήκα την πρώτη εκπομπή.

ΕΙΡΤ, Κυριακή 27 Φλεβάρη 1972, 20.00 μέχρι 20.30.

Το πρόγραμμα έλεγε "20.00 ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΚΥΡΙΑΚΗ - Με τον Γ.Διακογιάννη"

Το πρόγραμμα της 20ής Φλεβάρη 1972, την ίδια ακριβώς ώρα, ανέφερε:

"ΜΑΤΙΕΣ ΣΤΑ ΣΠΟΡ".
 
centurion είπε:
Νέος στο forum, χαιρετώ την παρέα σας!
Έψαξα παλιά προγράμματα τηλεόρασης και νομίζω ότι βρήκα την πρώτη εκπομπή.

ΕΙΡΤ, Κυριακή 27 Φλεβάρη 1972, 20.00 μέχρι 20.30.

Το πρόγραμμα έλεγε "20.00 ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΚΥΡΙΑΚΗ - Με τον Γ.Διακογιάννη"

Το πρόγραμμα της 20ής Φλεβάρη 1972, την ίδια ακριβώς ώρα, ανέφερε:

"ΜΑΤΙΕΣ ΣΤΑ ΣΠΟΡ".
Καλως ηρθες στο forum. Σε ευχαριστουμε παρα πολυ για την πολυτιμη πληροφορια. Ειναι δηλαδη η μακροβιοτερη εκπομπη της Ελληνικης τηλεορασης?
 
centurion είπε:
Νέος στο forum, χαιρετώ την παρέα σας!
Έψαξα παλιά προγράμματα τηλεόρασης και νομίζω ότι βρήκα την πρώτη εκπομπή.

ΕΙΡΤ, Κυριακή 27 Φλεβάρη 1972, 20.00 μέχρι 20.30.

Το πρόγραμμα έλεγε "20.00 ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΚΥΡΙΑΚΗ - Με τον Γ.Διακογιάννη"

Το πρόγραμμα της 20ής Φλεβάρη 1972, την ίδια ακριβώς ώρα, ανέφερε:

"ΜΑΤΙΕΣ ΣΤΑ ΣΠΟΡ".
Γεια σου centurion, και καλώς ήρθες! :wave:

Σε ευχαριστούμε πολύ για τα στοιχεία που παραθέτεις -

αν έχεις κρατήσει παλιά τηλεοπτικά προγράμματα (και αν φυσικά μπορείς), πολύ θα θέλαμε όλοι να τα "διαβάσουμε" σκαναρισμένα στην ανάλογη ενότητα με τα τηλεοπτικά προγράμματα του forum. :)
 
centurion είπε:
Νέος στο forum, χαιρετώ την παρέα σας!
Έψαξα παλιά προγράμματα τηλεόρασης και νομίζω ότι βρήκα την πρώτη εκπομπή.

ΕΙΡΤ, Κυριακή 27 Φλεβάρη 1972, 20.00 μέχρι 20.30.

Το πρόγραμμα έλεγε "20.00 ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΚΥΡΙΑΚΗ - Με τον Γ.Διακογιάννη"

Το πρόγραμμα της 20ής Φλεβάρη 1972, την ίδια ακριβώς ώρα, ανέφερε:

"ΜΑΤΙΕΣ ΣΤΑ ΣΠΟΡ".
Σε καλοσωρίζω κι εγώ με τη σειρά μου! Περιμένω κι εγώ πιθανά σου σκαναρίσματα!!! :D

ChristosM είπε:
Ειναι δηλαδη η μακροβιοτερη εκπομπη της Ελληνικης τηλεορασης?
Ναι, πλέον είναι μακράν η μακροβιότερη εκπομπή, αλλά το πότε ακριβώς πρωτοπροβλήθηκε, δεν το ήξερα!
 
centurion είπε:
Νέος στο forum, χαιρετώ την παρέα σας!
Έψαξα παλιά προγράμματα τηλεόρασης και νομίζω ότι βρήκα την πρώτη εκπομπή.

ΕΙΡΤ, Κυριακή 27 Φλεβάρη 1972, 20.00 μέχρι 20.30.

Το πρόγραμμα έλεγε "20.00 ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΚΥΡΙΑΚΗ - Με τον Γ.Διακογιάννη"

Το πρόγραμμα της 20ής Φλεβάρη 1972, την ίδια ακριβώς ώρα, ανέφερε:

"ΜΑΤΙΕΣ ΣΤΑ ΣΠΟΡ".
Καλώς ήρθες και από μένα στην παρέα μας φίλε centurion.

Aν έχεις κάποιο τεύχος της Ραδιοτηλεόρασης της εποχής που αναφέρεις (1972) μπορείς να σκανάρεις το εξώφυλλό του και να το προσθέσεις στην συλλογή μας.
 
Παλιές εφημερίδες

Καλώς σας βρήκα παιδιά! Σας ευχαριστώ για τη θερμή υποδοχή, όλους! :)

Δυστυχώς, δεν έχω κάποιο τεύχος της Ραδιοτηλεόρασης στα χέρια μου.

Αν πέσει, εννοείται ότι θα το σκανάρω αμέσως! :D

Την έρευνα για την "Αθλητική Κυριακή" την έκανα με άλλο τρόπο.

Δείτε εδώ και θα καταλάβετε...

http://www.nlg.gr/digitalnewspapers/ns/main.html
 
Να θυμήσω ότι το μουσικό θέμα ακουγόταν στη διαφήμιση των τσιγάρων "Παπαστράτος" ("Άσος φίλτρο, Άσος export" το σλόγκαν), τα οποία για ένα διάστημα ήταν χορηγός της εκπομπής.

Είμαι αθλητικός συντάκτης και πραγματικά θλίβομαι για τη σημερινή κατάντια αυτής της ιστορικής εκπομπής. Εγώ τη θυμάμαι να ξεκινά με σέντρα στο κέντρο του γηπέδου με τον Ζίκο από το Μουντιάλ του 1982 κι ένα σκιερ ν' απογειώνεται. Και φυσικά, θυμάμαι τον μέγιστο (και δάσκαλό μου) Γιάννη Διακογιάννη με μαύρο μαλλί να την παρουσιάζει. Τότε που διαρκούσε μόνο μισή ώρα και βλέπαμε απλώς τα στιγμιότυπα των αγώνων. Να σας θυμήσω και μερικούς συναδέλφους που τα μετέδιδαν: Σταύρος Τσώχος, ο αείμνηστος Χρήστος Ράπτης, Μανώλης Μαυρομάτης, πού και πού ο ίδιος ο Διακογιάννης, Γιάννης Μαμουζέλος, Νίκος Κατσαρός, Φίλιππος Συρίγος, Τέρενς Κουίκ (μόνο την περίοδο 1979-80), Θοδωρής Κοτσώνης, ο επίσης αείμνηστος Γιώργος Γκάτσης κι αργότερα Χάρης Αλευρόπουλος, Δημήτρης Πουλιάσης, Γιάννης Δέλκος, Αλέκος Θεοφιλόπουλος, Γιώργος Τουρώνης (μακαρίτης κι αυτός), Περικλής Στέλλας, Άγγελος Μοσχούλας, Γιώργος Τραπεζανίδης, Σταύρος Πετρακόπουλος και τόσοι άλλοι.

Στη δεκαετία του '70 έδειχναν στιγμιότυπα μόνο από 3-4 γήπεδα και τα περιέγραφαν ή τα σχολίαζαν από το στούντιο ο Διακογιάννης με τον Βαγγέλη Φουντουκίδη.

Έχω πάρα πολύ τηλεοπτικό υλικό από αυτά τα παιχνίδια, αλλά καθόλου από την παλιά Αθλητική Κυριακή...
 
centurion είπε:
Την έρευνα για την "Αθλητική Κυριακή" την έκανα με άλλο τρόπο.Δείτε εδώ και θα καταλάβετε...

http://www.nlg.gr/digitalnewspapers/ns/main.html
Φίλε centurion, σε ευχαριστούμε πάρα πολύ για το link που μας παρέθεσες, το οποίο είναι της Εθνικής Βιβλιοθήκης της Ελλάδος. Δεν ήξερα ότι έχουν ψηφιοποιήσει τόσες εφημερίδες και ότι τα φύλλα τους είναι διαθέσιμα στο internet! Είναι πάρα πολύ χρήσιμη αυτή η πληροφορία για όλους μας - ΕΥΓΕ !! :bow:

Θα επανέλθω με ανάλογο thread πολύ σύντομα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
centurion είπε:
Καλώς σας βρήκα παιδιά! Σας ευχαριστώ για τη θερμή υποδοχή, όλους! :) Δυστυχώς, δεν έχω κάποιο τεύχος της Ραδιοτηλεόρασης στα χέρια μου.

Αν πέσει, εννοείται ότι θα το σκανάρω αμέσως! :D

Την έρευνα για την "Αθλητική Κυριακή" την έκανα με άλλο τρόπο.

Δείτε εδώ και θα καταλάβετε...

http://www.nlg.gr/digitalnewspapers/ns/main.html
Σ' ευχαριστούμε πάρα πολύ για το ΧΡΗΣΙΜΟΤΑΤΟ link!!! Μπαίνεις πολύ δυναμικά στο φόρουμ μας κια μου αρέσει ιδιαίτερα!!!

ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ είπε:
Σταύρος Τσώχος, ο αείμνηστος Χρήστος Ράπτης, Μανώλης Μαυρομάτης, πού και πού ο ίδιος ο Διακογιάννης, Γιάννης Μαμουζέλος, Νίκος Κατσαρός, Φίλιππος Συρίγος, Τέρενς Κουίκ (μόνο την περίοδο 1979-80), Θοδωρής Κοτσώνης, ο επίσης αείμνηστος Γιώργος Γκάτσης κι αργότερα Χάρης Αλευρόπουλος, Δημήτρης Πουλιάσης, Γιάννης Δέλκος, Αλέκος Θεοφιλόπουλος, Γιώργος Τουρώνης (μακαρίτης κι αυτός), Περικλής Στέλλας, Άγγελος Μοσχούλας, Γιώργος Τραπεζανίδης, Σταύρος Πετρακόπουλος και τόσοι άλλοι.Στη δεκαετία του '70 έδειχναν στιγμιότυπα μόνο από 3-4 γήπεδα και τα περιέγραφαν ή τα σχολίαζαν από το στούντιο ο Διακογιάννης με τον Βαγγέλη Φουντουκίδη.

Έχω πάρα πολύ τηλεοπτικό υλικό από αυτά τα παιχνίδια, αλλά καθόλου από την παλιά Αθλητική Κυριακή...
Ανέφερες ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΜΟΡΦΕΣ της Ελληνικής Αθλητικής Δημοσιογραφίας (φυσικά και συμπεριλαμβάνω ΚΑΙ τον Τέρενς Κουίκ, μιά που ξεκίνησε με αθλητικό ρεπορτάζ!!!). Έχεις τη δυνατότητα να ψηφιοποιήσεις το τηλεοπτικό σου υλικό; Θα με ενδιέφερε...

bernard.c είπε:
Θα επανέλθω με ανάλογο thread πολύ σύντομα...
Η καινούρια αποστολή του Ακούραστου!!! :D
 
Και απο μενα ενα πολυ μεγαλο ευχαριστω στον centurion για το link και γενικα για την συμμετοχη του.
 
Πίσω
Μπλουζα