Αισθησιακά τραγούδια

ΟΚ, δεν το θεωρώ αισθησιακό τραγούδι, τ' ομολογώ.

Για κάποιον ανεξήγητο λόγο όμως, μόλις διάβασα το θέμα, μου καρφώθηκε στο μυαλό η ταινία "La boum".... :xm:

 
Έτσι όπως τέθηκε το θέμα (να έχουν έντονο το ερωτικό - αισθησιακό στοιχείο, ιδιαίτερα στη μουσική τους, που δημιουργούν ρομαντική ή και εκρηκτική διάθεση κλπ.), νομίζω ότι η επιλογή του bspus, Je t'aime... Moi non plus, που σημαίνει: Σ' αγαπώ... Ούτε εγώ (!), είναι μακράν η καταλληλότερη.
 
Ναι αγαπητέ Rygar! και οχι τιποτ΄αλλο αλλά μέχρι τοτε θεωρούσα τον Σερζ Γκαιηνσμπουργκ θεό και κάθε παρωδία στο έργο του βλασφήμια που έπρεπε να τιμωρηθεί από τα θεία! Ισοπέδωση... Γενικά ο Σερζ είναι μάστορας σε αυτά, τραγουδι και ερωτικος αναστεναγμός. Ασε δε τους στιχους... Στα αισθησιακά τώρα θεωρώ υπέροχα τα κάντρι άσματα της Ντολλυ Πάρτον οχι τοσο για αυτά που λένε αν και μερικά ειναι πολύ προχώ (The bargain store) αλλά κυρίως για την απίστευτη φωνή που ακούγεται σέξι ακομα και οταν τραγουδά αυτό τον ύμνο στην γυναικεια κατινιά και υποταγή, το υπέροχο Jolene (Jolene, Jolene I am begging you, please don't take my man!).

Επισης τα άπαντα της γυναικας αιλουροειδές Ερθα Κιτ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να βαλω και εναν δισκο ολοκληρο;

Gert Wilden & Orchestra - Schulmadchen Report


Πιο αισθησιακα δεν γινεται...

Μαθετε περισσοτερα και για τις ταινιες εδω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Reactions: RIO
Freaktmp, πας να με καψεις; Τι βιντεακι ειναι αυτο; #) :D :D

Δεν το βλεπω καλα το thread. Μαλλον για κλεισιμο παει! :D
 
Αγαπημενος δισκος και αγαπημενες ταινιες που παιζανε τα πρωτα χρονια της δορυφορικης στο RTL αργα τα βραδια!
 
Ριφιφι - Φιλα με

Δεν εχω Youtube στη δουλειά και δε μπορώ να βαλω βιντεο. Πιστεύω ότι ειναι από τα πιο ερωτικά ελληνικά κομμάτια που έχουν γραφτεί ποτέ.

Παπακωνσταντίνου - Να γραφεις να τηλεφωνείς

Ειδικά το 4στιχο που λέει : "Μια παχνη πεφτει στον καθρέφτη όταν ντύνεσαι και μια πίκρα το δωμάτιο πλημμυρίζει, εγώ κοιμάμαι να μη δω που απομακρύνεσαι κι η ερημιά μου από το παράθυρο γυρίζει..." σε συνδυασμό με τη μυστηριώδη μουσική που ακούγεται είναι από τα πιο ωραία που εχω ακούσει....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να προσθέσω τα τραγούδια ''When i fall in love'' (Nat King Cole) και ''Wind of change'' (scorpions).
 
Rygar είπε:
Ριφιφι - Φιλα με
Δεν εχω Youtube στη δουλειά και δε μπορώ να βαλω βιντεο.
Aσε, Rygar, το κανω εγω για σενα.

Ουτως η αλλως ειχα σκοπο να το βαλω εγω αυτο το τραγουδι!

 
Η 12" version του French Kiss του Lil Louis(όταν οι στίχοι δεν μπορούν να περιγράψουν την κα....εμ... μπουχουχού...την αίσθηση).

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλά.. ο nox πρότεινε κάτι διαφορετικό απ' αυτό;..Εκπλήσσομαι!

 
the sleazy way..http://www.youtube.com/watch?v=_NT5eIBolFQ

the heavy way[video=youtube;caLH-sLWxuA]

 
BETTY BOOP είπε:
Να προσθέσω τα τραγούδια ''When i fall in love'' (Nat King Cole) και ''Wind of change'' (scorpions).
To "Wind of change" των Scorpions δεν είναι και τόσο αισθησιακό. Είναι πολιτικό τραγούδι (γράφτηκε με αφορμή την πτώση του τείχους του Βερολίνου και τον «άνεμο της αλλαγής» που άρχισε να πνέει στην Ανατολική Ευρώπη...) Για το ''When Ι fall in love'', συμφωνώ απόλυτα.
 
Πίσω
Μπλουζα