Ακόμα μια ανακατασκευή καμπίνας

sigmundgr

RetroWannaBe
Joined
2 Σεπ 2010
Μηνύματα
76
Αντιδράσεις
0
Μετα την υποδειξη του Cabal ανοιγω εδω νεο θεμα

Καλησπερα,
 
πρωτον να σας πω χιλια ευχαριστω γιατι μετα το διαβασμα 80 σελιδων για την κατασκευη των bartop πηρα πολλες πληροφοριες για το δικο μου project. Αγορασα εδω και μια βδομαδα:
 



 
Η αρχικη μου σκεψη ηταν να το παραλαβει ο Ιορδανης(απιστευτος, εξυπηρετικος.....ουτε επαγγελματιας) για να γινει mame cabinet.
Αλλα για να ειμαι ειλικρινης θελω να το κανω με τα χερια μου. Θα κανω βλακειες θα τσαντηστω...αλλα θα ειναι το μωρο μου. Δεν το εχω αποφασισει ακομα ομως.
Μια ερωτηση εχω και εγω. Η οθονη οπως βλεπετε λειτουργει αλλα σκεφτομαι να την βγαλω και να βαλω TFT. Σκεφτομαι 21-23 ιντσες(δεν εχω μετρησει ακομα)αλλα με απασχολει το orientation της οθονης. Αυτη που εχει τωρα πανω ειναι "καθετα". Την TFT θελω να την βαλω κανονικα.
Ειναι σωστο αυτο? Θα πρεπει να βρω τροπο να κλεισω και τα κενα φανταζομαι.
Θα ακολουθησουν photos κατα την διαδικασια.
 
Καλώς ήρθες,

Πρώτα από όλα πές μας αν έχεις αποφασίσει ότι θα την κάνεις ΜΑΜΕ και ότι δεν θα την αφήσεις ώς έχει (JAMMA).

Θα πρέπει επίσης να ξέρεις ότι η οθόνη που έχει τώρα μπορεί να παραμείνει και για χρήση ΜΑΜΕ με την χρήση μιας ειδικής κάρτας...

Οι TFT οθόνες είναι όμορφες αλλά δεν έχουν την μαγεία ενός CRT monitor (προσωπική μου άποψη)...

Βγάλε μας και μια φώτο από πίσω να δούμε μέσα πως είναι αν θές...
 
το αναφερω οτι θελω να την κανω mame cabinet.

το γνωριζω οτι μπορω να την διατηρησω(80 σελιδες post διαβασα!!!!!!) αλλα προτιμω να βαλω μια tft για να μην μπλεκω με περαιτερω δυσκολιες και επιπλεον θελω και την μοντερνια μου!!!!!!

Συμφωνω οτι το αρχικο monitor εχει μια διαφορετικη ομορφια αλλα με την tft θα εχω διαρκεια, ευκολια εγκαταστασης και αλλαγης αν χρειαστει.

Για φωτο απο πισω ειναι λιγο δυσκολο τωρα αλλα μολις την μετακομισω στην αποθηκη για να αρχισω τις εργασιες θα ανεβασω.

Αν καποιος θελει την οθονη πολυ ευχαριστως να του την δωσω.
 
Εντάξει τότε...

Επίσης θα έχεις και πολύ χώρο αφου το crt monitors καταλαμβάνουν αρκετό και λιγότερο βάρος επίσης...

Καλή συνέχεια
 
Καλή επιτυχία.

Να φανταστώ ότι θα βάλεις δεύτερο μοχλό και επιπλέον κουμπιά?
 
Ευχαριστω πολυ

ναι. Θα εχω 6-8 κουμπια ανα παιχτη και 2 μοχλους. Ειναι 54cm σε μηκος οποτε ισως να μου στριμωχτουν λιγο. Πρεπει να υπολογισω και τα υπολοιπα...tab,players κλπ κλπ αλλα πιστευω θα με παρει.

Τα specs του υπολογιστη που σκεφτομαι να βαλω ειναι P4 2,93Ghz 1gb ram, καρτα γραφικων Nvidia gforce 8600. Πιστευω ειναι οκ....και για να ειμαι ειλικρινης θα προτιμουσα να εβρισκα ενα μτχ γιατι αυτο που σκεφτομαι να βαλω ειναι αυτο που χρησιμοποιω και βαρεμαι να μεταφερω προγραμματα και αρχεια σε ενα αλλο pc.

Για οθονη στην αρχη σκεφτομουν 19"-21" αλλα σιγα σιγα ολο μεγαλωνει στο μυαλο μου. Εχω φτασει 23"-25" και ισως 28".

Καποια αποψη?
 
sigmundgr είπε:
Ευχαριστω πολυ
ναι. Θα εχω 6-8 κουμπια ανα παιχτη και 2 μοχλους. Ειναι 54cm σε μηκος οποτε ισως να μου στριμωχτουν λιγο. Πρεπει να υπολογισω και τα υπολοιπα...tab,players κλπ κλπ αλλα πιστευω θα με παρει.
Για 6 κουμπιά ανα παίκτη μια χαρά θα σε πάρει. Τα υπόλοιπα pl1, pl2 κτλ μπορείς να τα βάλεις και μπροστά εκεί που είναι το κλειδί
 
Φιλε και μονο που εχεις καμπινα για την παρτυ σου οπως και να την κανεις τελεια θα ειναι.ευχομαι να την λιωσεις απο το πολυ παιξιμο.
 
Kambia είπε:
Για 6 κουμπιά ανα παίκτη μια χαρά θα σε πάρει. Τα υπόλοιπα pl1, pl2 κτλ μπορείς να τα βάλεις και μπροστά εκεί που είναι το κλειδί
Nαι το εχω σκεφτει και αυτο.....αλλα αν βαλω pause και tab + pl1 pl2 δεν θα ειναι λιγο φορτωμενη μπροστα. Βαλε και το start......πολυ busy μου φαινεται

metalcandyman είπε:
Φιλε και μονο που εχεις καμπινα για την παρτυ σου οπως και να την κανεις τελεια θα ειναι.ευχομαι να την λιωσεις απο το πολυ παιξιμο.
Φιλε μου ετσι ξεκινησα...να εχω μια καμπινα...να την κανω mame....να βαλω και αυτο και εκεινο. Τωρα εχω φτασει στο artwork!!!! Αν δεν εχεις σου ευχομαι να αποκτησεις μια. Και ναι...θα την λιωσω στο παιξιμο.

πλακα πλακα αν καποιος θελει μια καμπινα σαν την δικια μου στο χρωμα του ξυλου αλλα οχι σε τοσο καλη κατασταση στειλτε μου πμ.....Ο τυπος που την πηρα εχει ακομα μια και 2 (πιο καινουργια) κουλοχερηδες(φρουτακια) ηλεκτρονικα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
sigmundgr είπε:
Nαι το εχω σκεφτει και αυτο.....αλλα αν βαλω pause και tab + pl1 pl2 δεν θα ειναι λιγο φορτωμενη μπροστα. Βαλε και το start......πολυ busy μου φαινεται
Pl 1 kai pl2 βάλε μπροστά, pause, tab (τα άλλα αν βάλεις ipac μπορούν να βγούν με συνδιασμούς οπότε γλυτώνεις κουμπιά) μπορείς να τα βάλεις πάνω μαζί με τα υπόλοιπα αλλά με πιο μικρά κουμπιά και δε θα έχεις πρόβλημα. Δες πχ εδώ
 
sigmundgr είπε:
Nαι το εχω σκεφτει και αυτο.....αλλα αν βαλω pause και tab + pl1 pl2 δεν θα ειναι λιγο φορτωμενη μπροστα. Βαλε και το start......πολυ busy μου φαινεται


Φιλε μου ετσι ξεκινησα...να εχω μια καμπινα...να την κανω mame....να βαλω και αυτο και εκεινο. Τωρα εχω φτασει στο artwork!!!! Αν δεν εχεις σου ευχομαι να αποκτησεις μια. Και ναι...θα την λιωσω στο παιξιμο.
Φιλε μου το 1999 ειχα 4 καμπινες στο σπιτι μου στον κατω οροφο σε ενα δωματιο που το ειχαμε σαν αποθηκη.Τα παιχνιδια που ειχε η καθε μια ηταν wonder boy,black tiger,xain d sleena και pacman.Δεν ειχα ιδεα απο πλακετες,συνδεσμολογιες κτλ και επειδη μπορουσα να εχω και της 4 γιαυτο και της ειχα απλα οταν χαλουσε καποιο κουμπι η μοχλος ειδικα στο pacman με τα διορθωνε ενας φιλος μου.Δυστηχως 2 χρονια μετα το δωματιο χρειαστηκε και επαψε να ειναι αποθηκη και αναγκαστηκα και εδωσα της καμπινες σε φιλους μου.Εχω στα υποψην μου μια καμπινα ολοκαινουρια λες και φτιαχτηκε χθες αλλα επειδη δεν εχω εμπειρια οπως ειπα περιμενω τον φιλο μου που μενει στο εξωτερικο εδω και λιγα χρονια και ειναι ειδικος σαυτα να ερθει τα χριστουγεννα αν πανε ολα καλα τοτε θα την παρω και θα τοποθετησουμε mame κτλ.Θα γιννει φανταστικη δουλεια.
 
Σχετικά με τι έχεις απορία με την καμπίνα ;;; Πές αν θέλεις μήπως μπορώ να βοηθήσω...
 
fi

Cabal είπε:
Σχετικά με τι έχεις απορία με την καμπίνα ;;; Πές αν θέλεις μήπως μπορώ να βοηθήσω...
Φιλε cabal αν απευθηνεσαι σε μενα δεν εχω καποια συγκεκριμενη απορια απλα μπορει να ειμαι μια ζωη gamer αλλα με τον να φτιαχνω τετοια πραγματα δεν εχω ασχοληθει ποτε και δυστηχως δεν εχω και τον χρονο λογο της δουλειας μου να κατσω να ασχοληθω γιαυτο απλα ειχα να βρω την καμπινα και ολα τα αλλα θα τα κανονισει ο φιλος μου.Οπως εχω αναφερει εχω μανια με το pacman ειμαι αιθισμενος και εχω παρει δυο arcade joy απο τον ιορδανη και για το ενα του εκανα ειδικη παραγγελια αν μπορω να το πω ετσι να το φτιαξει ειδικα για το pacman για μενα με τον μοχλο να ειναι 4 way να μην ειναι μαλακος κτλ.Στην καμπινα θα μπει το mame αλλα επειδη οι μοχλοι θα ειναι 8 way ειναι αδυνατων να παιξεις pacman γιαυτο και σε μια συζητηση με τον φιλο μου με ειπε οτι θα φτιαξει ετσι την καμπινα που θα βγαινει ενα συρταρακι αν μπορω να το πω ετσι απο κατω οταν θελω και πανω θα εχει βιδωμενο το arcade joy του ιορδανη αποκλειστικα για το pacman.Τωρα πως θα γιννει αυτο δεν εχω ιδεα.θα περιμενω να ρθει και οταν με το καλο τελειωση η καμπινα θα ανεβασω φοτωγραφιες.
 
Ναί φίλε για σένα ρώτησα...

Μπορώ να σου προτείνω αν θέλεις μοχλούς που είναι και 4 δρόμων και 8 ταυτόχρονα ή και ένα τρίτο μοχλο 4 δρόμων στο κέντρο αν θέλεις...Τώρα αν θέλεις πιο μακρύ σε ύψος ή πιό μεγάλες ή μικρές διαδρομές και αν θέλεις να αλλάξεις την σκληρότητα του μοχλού αυτά είναι αρκετά εύκολα...

Ότι θές στην διάθεσή σου...

Α! και σύντομα θα έχω και καμπίνα PACMAN να παίξεις όταν κατέβεις Αθήνα!
 
Cabal είπε:
Ναί φίλε για σένα ρώτησα...Μπορώ να σου προτείνω αν θέλεις μοχλούς που είναι και 4 δρόμων και 8 ταυτόχρονα ή και ένα τρίτο μοχλο 4 δρόμων στο κέντρο αν θέλεις...Τώρα αν θέλεις πιο μακρύ σε ύψος ή πιό μεγάλες ή μικρές διαδρομές και αν θέλεις να αλλάξεις την σκληρότητα του μοχλού αυτά είναι αρκετά εύκολα...

Ότι θές στην διάθεσή σου...

Α! και σύντομα θα έχω και καμπίνα PACMAN να παίξεις όταν κατέβεις Αθήνα!
Τετοια να με λες φιλε μου και το κοβω να ερχομαι αθηνα μονο και μονο να δω την καμπινα σου.Και αν εχεις κανενα τετραωρο ευκαιρια θα παιξω ενα παιχνιδακι :D
 
Ναί θα έχω χρόνο να παίξεις φίλος όσο θες...Μόλις την έχω θα σου πώ...

Ότι θές ρώτα ώπου μπορώ θα βοηθήσω...
 
Χιλια ευχαριστω φιλε μου.To καθε παιχνιδι τοσο με περνει κανενα τετραωρο γιαυτο στο λεω.Και εννοοιται πωσ θα θαυμασω και ολες της καμπινες σου.
 
Kambia είπε:
Pl 1 kai pl2 βάλε μπροστά, pause, tab (τα άλλα αν βάλεις ipac μπορούν να βγούν με συνδιασμούς οπότε γλυτώνεις κουμπιά) μπορείς να τα βάλεις πάνω μαζί με τα υπόλοιπα αλλά με πιο μικρά κουμπιά και δε θα έχεις πρόβλημα. Δες πχ εδώ
Οντως εχεις δικιο. και παλι ευχαριστω

θελετε να μου πειτε λιγο πως ειδατε τα specs του υπολογιστη? Θα ειμαι οκ? [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια χαρα ειναι το συστημα σου φιλε.Εγω σε netbook acer aspire 1,2gh 1gb μνημη και on board καρτα γραφικων επαιζα τα παντα χωρις προβλημα.Εδω που λεει ο λογος στο iphone 4 παιζω ολα τα παιχνιδια του mame χωρις προβλημα.
 
Σε γενικές γραμμές είναι πολύ εντάξει...Για frontend προτίμησε το Mala (ξέρω ακόμα δεν φτάσαμε εκεί!)...
 
Πίσω
Μπλουζα