Ακόμα μια ανακατασκευή καμπίνας

Συμφωνω οτι τα laptop δεν ειναι τοσο ανθεκτικα οσο ενα desktop αλλα η αντικατασταση του ειναι κατι σχετικα ευκολο(ουσιαστικα ενα καλωδιο στην οθονη και ενα στο i-pac φευγει....κανω λαθος?)

Σχετικα με το βαψιμο σκεφτομαι τα μην βαφτει αλλα να περαστει ολο με βυνιλιο...themed 80's games η κατι αλλο. Ο cabal μου εδωσε πολλες ιδεες.

Σε ευχαριστω για τις ιδεες σου
 
Τελος και με το βερνικωμα...δεν ποσταρω κατι αφου δεν φαινεται καποια διαφορα....Αντε λογικα αυριο θα μου στειλουν και τα μπλιμπλικια απο Γερμανια.
 
Περιμένουμε φώτο ανυπόμονα !!!
 
δεν εχω ποσταρει τιποτα γιατι δεν εχουμε καποια σοβαρη αλλαγη προς το παρον. Αυριο λογικα περιμενω την βαση για τα χειριστηρια και τα χειριστηρια......!

δεν ξερω ακομα.... απο το σαββατο ειναι για export και ακομα.....εκει ειναι! στη Γερμανια....

The international shipment has been processed in the export parcel center

.....απο το σαββατο.......και να πεις οτι φοβουνται την χρεοκοπια....τα εχω πληρωσει.......!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η Μερκελ θα εβαλε το χερακι της..ΧΑΧΑΧα Ελπιζω να τα παραλαβεις γρηγορα φιλε μου να δουμε κ φωτος..
 
λεεεποοοοοοοοννννννννν,

σημερα ηταν ημερα εξελιξεων...παροτι απο την dhl με ενημερωναν οτι την παρασκευη το δεμα δεν ειχε ερθει απο γερμανια, με εναν μαγικο τροπο εφτασαν τα πραγματα σπιτι μου παρασκευη!!!!!

Και να ταIMG_0093.jpg

Μου ξεχασαν ενα μικρο κοκκινο κουμπακι %#$%@$#@$#@$#!#@$! αλλα τι να κανω τωρα? Θα τους στειλω ενα mail αλλα μεχρι εκει....ασε που θα πουν ο ελληνας παει να μας φαει ενα κουμπι!!!!!!

Επιπλεον σημερα εφτιαξα και καινουργιο μπροστινο ξυλο γιατι το παλιο ειχε τα χαλια του

IMG_0092.jpg

Μπροστα θα μπει ενα μεγαλο κουμπι και απο κατω δυο μικρα.....αντι για τρια #@%#%@$#@!$%@#%@#

Επιπλεον σημερα μου εφεραν και την βαση για τα χειριστηρια........ που θα μπει πανω απο την παλια μεταλλικη βαση την οποια εκοψα και θα χρησιμοποιηθει ως πατουρα.

IMG_0089.jpg

το χρωμα θα αλλαξει και θα γινει μπλε σκουρο. Εχουν ανοιχτει οι τρυπες μονο για τον ενα παιχτη ........δεν ξερω αν ειμαι ευχαριστημενος.....

συνεχιζω εδω γιατι δεν με αφηνε να ανεβασω αλλες φωτο.

IMG_0094.jpg

εχω την αισθηση οτι ειδικα τα πανω εχουν μεγαλη αποσταση απο τα κατω

Για πειτε....πως σας φαινεται......??????

IMG_0091.jpg

IMG_0088.jpg

IMG_0095.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραία πραγματάκια έφερες μεγειά !

Όλα δείχνουν οκ εκτός από την απόσταση των "συστοιχιών" των κουμπιών που συνήθως είναι 1εκ αυτά έχουν 2εκ απόσταση ;

Ένα καινούργιο πάνελ και όλα οκ...

Καλή συνέχεια...
 
οντως εχεις δικιο....Εχουν μεγαλη αποσταση και δεν ειναι βολικα...ομως εχω αρχισει και ξανασκεφτομαι το θεμα plexi.... Θα φαινεται ωραιο? Λιγο κιτσ σιγουρα..... Ασε που κανουν σκιες τα καλωδια και η βαση του joystick...... ξυλο???/ μεταλλο?????

Μουμπλε μουμπλε....θελει σκεψη
 
το μονιτορ που ειχε πανω ποσο '' ειναι?

και αν μπορείς να μου πεις την μάρκα του μ/τ υψηλής

παντος μπορεις να το κανεις χωρις το ipac με πολυ λιγότερα χρήματα, και οτι pc και να βαλεις πανω απο 1Ghz και 512ram ειναι μια χαρα, με onboard vga παιζει μια χαρα, απλα μπορει να εχεις θεμα με τελευταιες εκδοσεις του μαμε, αλλα λυνετε βαζοντας πιο παλια, σκεψου οτι τρεχω μαμε σε pentium 200 MHz με 64mb ram λαπτοπακι με win 98 και παει μια χαρα, απλα κολαει λιγο στα neogeo. οτι χρειαστείς απο ρυθμισεις, προγραματα, πατέντες στειλε πμ
 
qbrain είπε:
το μονιτορ που ειχε πανω ποσο '' ειναι?και αν μπορείς να μου πεις την μάρκα του μ/τ υψηλής

παντος μπορεις να το κανεις χωρις το ipac με πολυ λιγότερα χρήματα, και οτι pc και να βαλεις πανω απο 1Ghz και 512ram ειναι μια χαρα, με onboard vga παιζει μια χαρα, απλα μπορει να εχεις θεμα με τελευταιες εκδοσεις του μαμε, αλλα λυνετε βαζοντας πιο παλια, σκεψου οτι τρεχω μαμε σε pentium 200 MHz με 64mb ram λαπτοπακι με win 98 και παει μια χαρα, απλα κολαει λιγο στα neogeo. οτι χρειαστείς απο ρυθμισεις, προγραματα, πατέντες στειλε πμ
Αν θυμαμαι σωστα ηταν 21" οχι ομως original arcade monitor. Οπως μου ειπε ο αγαπητος cabal ηταν τηλεοραση που την εχωσαν εκει. Μαρκα δεν ξερω και το μ/τ υψηλης....δεν ξερω καν τι εννοεις.

Τωρα μου εχουν ερθει ολα τα μπλιμπλικια. Για το pc το εχω διπιστωσει οτι δεν θελει και πολλα πολλα....αλλα θελω να βαλω φρεσκο mame. Ακομα ψαχνω για pc(κατι με εχει πιασει και δεν θελω να δωσω 70? για ενα μεταχειρισμενο....θελω να βρω απο φιλο) αλλα ουτος η αλλως δεν ειμαι ετοιμος και απο την βαση για τα χειριστηρια....

Ευχαριστω για την προσφορα σου
 
σημερα μπηκαν τα ροδακια....και τσουλαει πολυ ωραια, ψιλοστοκαρισα ενα σημειο, και καθαρισα τους μεντεσεδες απο ενα τονο σκουρια που ειχανε.

Δημητρη τελικα θα βαλω τους αρχικους μεντεσεδες αφου εφυγε η σκουρια και εχει μεινει απλα ο χρονος πανως τους(τι ποιητης ειμαι ο κερατας).

Αργοτερα θα ανεβασω και φωτο.
 
με καποια μικρη καθυστερηση να και οι φωτος με τα ροδακια και το μπροστινο ξυλο που ανοιγει για ευκολη προσβαση στα χειριστηρια.IMG_0098.jpg

IMG_0100.jpg

IMG_0101.jpg

IMG_0099.jpg
 
Καλη φαση απ οτι βλεπω παντος εχεις αρκαιτη δουλεια.Καλη συνεχεια
 
Επιτελους ηρθε η βαση για τα χειριστηρια. Μαυρο plexi σε δυο φετες 3mm η καθεμια.

θα μπουν η μια πανω στην αλλη

IMG_0103.jpg

ανοιξα τις τρυπες γιατι ο χωρος δεν εφτανε για τα extra χειριστηρια

IMG_0105.jpg

και θα ειναι καπως ετσι το αποτελεσμα

IMG_0110.jpg

με τα χειριστηρια προχειρα τοποθετημενα

IMG_0111.jpg

IMG_0104.jpg

IMG_0102.jpg

IMG_0107.jpg

IMG_0109.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επελεξα αυτη την οθονη για το arcade μου. Ειναι 22'http://www.lg.com/gr/it-product/monitor/LG-ips-IPS236V.jsp

http://www.lg.com/gr/it-product/monitor/LG-ips-IPS236V.jsp

Εχω δυο ερωτηματα. Το ενα ειναι τι να βαλω για να καλυψω το πλαισιο της οθονης και ολο το πισω κομματι του μηχανηματος?

Πρεπει να ειναι λεπτο ωστε να ερχετε προσωπο με την οθνονη.....

Το αλλο ερωτημα ειναι για ψυξη....τι προτεινετε? Αυτο που εχω σκεφτει ειναι μια τρυπα στην εξοδο του αερα απο την μοναδα....με καποιο ομορφο καλυμα...και ενα ανεμιστηρακι στην πισω πανω πλευρα....

Τι λετε?
 
σημερα τελειωσα με τα χειριστηρια....

IMG_0113.jpg

IMG_0112.jpg

συνεχιζω με την τοποθετηση της οθονης .

Παραμενουν οι ερωτησεις για τα θεματα της ψυξης και την καλυψη της οθονης.
 
Πάναγιώτη γίνεται τέλειο μπράβο!

Πλεξιγκλάς θα κόψεις λεπτό για κάλυμμα....

Ανεμιστηράκι και να μην βάλεις άλλο αν ανόιξεις μια τρύπα για να βγαίνει ο ζεστός αέρας έξω από το κουτί θα είσαι μια χαρά...

Καλή συνέχεια
 
Πλεξι σκεφτομαι πλεον και εγω......

Λες δεν θελει αλλη τρυπά ε?

Σε ευχαριστω...οπως παντα ....τρελο σαπορτιλικι arcades

Το αλλο project σου πως προχωραει?
 
Με ρέγουλα ;) (προχωραέι το project) !
 
Πίσω
Μπλουζα