Αλίκη: Εθνική σταρ ή όχι;

Το "Χθες, σημερα, αυριο" ο Βιττοριο Ντε Σικα θα το σκηνοθετησει και παλι; :D
 
Υπήρξε αυτή η ταινία με τον Βέγγο? Διότι έτσι που το γράφει μοιάζει να ήταν ήδη στις μπομπίνες με τα γραμματοσημα εξωτερικού κολλημένα πάνω τους. Εγώ νόμιζα ότι η "Κατάσκοπος Νέλλη" ήταν η τελευταία της.

Το "Νυφικό κρεββάτι" δεν με ενθουσίασε στο ραδιοφωνικό θεατρικό που άκουσα με το ζεύγος Α.Β. - Δ.Π. Δεν ήταν κακοί, ήταν το έργο που δεν μου άρεσε ιδιαίτερα. Και μου φαίνεται ακατάλληλο για ταινία, ας είχε πάρει βραβεία η κινηματογραφική του μεταφορά με Rex Harrison και Lilli Palmer το 1952.
 
Προβολή συνημμένου 243542
Σε διάλειμμα της ταινίας Η κόρη μου η σοσιαλίστρια
Η φωτογραφία δημοσιεύθηκε στην Καθημερινή στις 23 Ιουλίου 1997 με αφορμή αφιέρωμα για τη συμπλήρωση ενός χρόνου από το θάνατό της.
Ελεήστε την αόμματη!
Η Αλίκη στην μποθρόνα της Εμανουέλας
 
Τι παθανε σημερα οι σταρ με την Ιαπωνια;
Μπάμπι παιζοτανε στην Ιαπωνία ταινίες των δικών μας εδώ ηθοποιών μεταφρασμενες !το θέμα είναι πως το δεχοτανε το εκεί κοινο την ελληνική κουλτούρα; Γιατί έχουμε πολλές διαφορές
Φαντάζεστε την Αλίκη να μιλά ιαπωνικά;
 
Πιο πολύ μου θυμίζει την κυρία Δήμητρα Λιάνη (επί εποχής Κούντερα) παρά την Α.Β. το Γιαπωνέζικο προφίλ της.

Και γιατί παρακαλώ να μην παιχτούν ελληνικές ταινίες στην Ιαπωνία? Οι Ιάπωνες πώς μας στέλνανε Κουροσάβα και Οσίμα και Όζου? Μπροστά στην πολεμική αρετή και τις σκηνές μάχης των ταινιών του Τζέιμς Πάρις και των Φωσκολιάδων τύφλα να' χουν το Καγκεμούσα και το Ραν.
 
Πιο πολύ μου θυμίζει την κυρία Δήμητρα Λιάνη (επί εποχής Κούντερα) παρά την Α.Β. το Γιαπωνέζικο προφίλ της.

Και γιατί παρακαλώ να μην παιχτούν ελληνικές ταινίες στην Ιαπωνία? Οι Ιάπωνες πώς μας στέλνανε Κουροσάβα και Οσίμα και Όζου? Μπροστά στην πολεμική αρετή και τις σκηνές μάχης των ταινιών του Τζέιμς Πάρις και των Φωσκολιάδων τύφλα να' χουν το Καγκεμούσα και το Ραν.
Λεβεντογεννα τελικά η Ιαπωνία
 
Πιο πολύ μου θυμίζει την κυρία Δήμητρα Λιάνη (επί εποχής Κούντερα) παρά την Α.Β. το Γιαπωνέζικο προφίλ της.

Και γιατί παρακαλώ να μην παιχτούν ελληνικές ταινίες στην Ιαπωνία? Οι Ιάπωνες πώς μας στέλνανε Κουροσάβα και Οσίμα και Όζου? Μπροστά στην πολεμική αρετή και τις σκηνές μάχης των ταινιών του Τζέιμς Πάρις και των Φωσκολιάδων τύφλα να' χουν το Καγκεμούσα και το Ραν.
Aυτο που λες είναι λίγο άκυρο , εμείς στα πλαίσια της κινηματογραφικής λέσχης βάζουμε σινεμά της άπω Ανατολής και ο κόσμος δεν έρχεται. Και σκέψου πως ζούμε σε έναν παγκοσμιοποιημένο κόσμο που οι πυραμίδος τραγουδουν Έφη Θώδη . Τώρα πες μου εμένα στον μέσο Ιάπωνα του 60'τι να του πει ο Κλέαρχος ( Βασίλης Αυλωνίτης) στο "ο Κλέαρχος, η Μαρίνα και ο κοντός" όχι πες μου τι μπορεί να του πει;
 
Γιατί, δεν κάναν μουρνταριές οι Ιάπωνες του '60?
 
Γιατί, δεν κάναν μουρνταριές οι Ιάπωνες του '60?
Πως δεν θα κάνανε αλλά να πηγαίνουν στα Καμμένα Βούρλα να τις κάνουν λόγο δύσκολο, σε σπίτια με γκέισες ναι. Διαφέρει ο τρόπος.
 
"Σαράντα και..." για να δανειστώ άλλον θεατρικό τίτλο. Παρατηρώ ότι αντί να χαζεύει το μπούστο της Αλίκης ο Ρούσσος το χαζεύει η Ρούσσαινα.
 
Πραγματικα, πολυ ωραιο το βιντεο απο τον μακρινο Ιουνιο του 1981 και αξιοπρεπεστατη η συνεντευξη.
 
Πραγματικα, πολυ ωραιο το βιντεο απο τον μακρινο Ιουνιο του 1981 και αξιοπρεπεστατη η συνεντευξη.
Τελικα η νεα Αλικη που επαιζε στην Αννυ δεν εκανε καμια καριερα (ολοι ξερουμε το ονομα της) και φυσικα δεν εγινε νεα Αλικη!
 
Για τον Μπονάτσο λεγανε πως όντως ήταν άνθρωπος έξω καρδιά, καλόκαρδος
 
Πίσω
Μπλουζα