Αλίκη: Εθνική σταρ ή όχι;

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας Bambinella
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
Πιο ντισκομπαλε, μεταλιζε φόρεμα, έφερε τα 80 πριν ακόμα ερθουν

Δεν υπηρξε τιποτα πρωτοποριακο στο φορεμα της Αλικης. Ετσι ηταν η μοδα στο τελος της δεκαετιας του 1960.
Στρας και μεταλλιζε παντου λογω της λεγομενης Διαστημικης Εποχης,
 
Δεν υπηρξε τιποτα πρωτοποριακο στο φορεμα της Αλικης. Ετσι ηταν η μοδα στο τελος της δεκαετιας του 1960.
Στρας και μεταλλιζε παντου λογω της λεγομενης Διαστημικης Εποχης,
Εποχη Μπάρμπαρελα
 
Σπανιες στιγμες απο την Αλικη των δεκαετιων '60 και '70.

 
Αλικη σε μια πιο εξωτική εμφάνιση
 

Συνημμένα

  • img_1_1726395451056~2.jpg
    img_1_1726395451056~2.jpg
    180,4 KB · Προβολές: 4
Θα ήταν 90 ετών σήμερα όπως η μονροε

H Moνροε θα ηταν 98 αμα ζουσε σημερα. Γεννημενη το 1926 ηταν.
 
Η Αλίκη διασκεδάζει σε κότερο
 

Συνημμένα

  • FB_IMG_1726473681053~2.jpg
    FB_IMG_1726473681053~2.jpg
    68 KB · Προβολές: 5
Η Μάρθα Καραγιάννη τα είπε όλα:

«Τι να σου πω για την Αλίκη… Είχε περάσει τα όρια τα κανονικά. Το εκτόπισµα που είχε ήταν εξωπραγµατικό. Η Αλίκη έκανε το star system στην Ελλάδα. Αυτό το σταριλίκι από την Αλίκη το µάθαµε. Ήταν εξπέρ. Ήξερε πράγµατα που έτρεχε µε χίλια. Ήταν μεγάλη σταρ. Φαινόμενο. Βοήθησε και το θέατρο και τον κινηματογράφο».
Μάρθα Καραγιάννη
 
 
Η συνέντευξη αυτή έχει συμπεριληφθεί στο βιβλίο της Όλγας Μπακομάρου "Ωσεί παρόντες", με 26 σημαντικές συνεντεύξεις που είχε πάρει κατά τη διάρκεια της καριέρας της τόσο στη "Γυναίκα" όσο και στην "Ελευθεροτυπία". και το οποίο κυκλοφόρησε το 2019. Αξιζει πραγματικά να το αναζητήσετε. Η Μπακομάρου ήξερε να πως να "ξεκλειδώνει" τον συντεντευξιαζόμενό της. Νομίζω αυτή και στο σήμερα ο Μποσκοιτης (αν και τον Μποσκοίτη για κάποιο λόγο δεν μπορώ να τον φανταστώ να παίρνει συνεντεύξεις από πολιτικούς όπως έκανε η Μπακομάρου) είναι ο,τι καλύτερο στον τομέα των συνεντεύξεων
Παραθέτω και ένα λινκ του
 
Η Αλικη δινει συνεντευξη σε αυστραλιανο τηλεοπτικο καναλι με παρουσιαστη τον Τζων Τικη.

 
Η Αλίκη διασκεδάζει σε κότερο
Είναι που δεν ξενυχτούσε.
Η αλικη είναι αυτη;
Υπερβολικά πολλή ασχήμια σε μία μόνο φωτογραφία! Ειλικρινά δεν βρίσκω τίποτα καλό: από τη λεγάμενη και το στήσιμο μέχρι το φόντο. Νομίζω ότι το επίπεδο της αισθητικής μου μόλις έπεσε κατά ενάμιση βαθμό.
Την είχα διαβάσει αυτήν την συνέντευξη παλιότερα και μου επιβεβαίωσε το χάλι της λεγάμενης: γεμάτη αντιφάσεις σε τρικυμία εν κρανίω.
Αλικη εκπαιδευοντας την ριτα
Το πατσαβούρι για μαλλί δεν της πήγαινε ποτέ! Το καθιέρωσε από μια ηλικία και μετά και την χαλούσε αφόρητα.
Ένας τέτοιος γάμος με τέτοιους ανθρώπους δεν σώζεται με τίποτα! Όσο υποτιθέμενο πάθος να δείξεις για μια φωτό. Ο γάμος τους πάντα μου θύμιζε τον γάμο του Κάρολα και της Διάνας (από Βρετανία μεριά): παντρεύτηκαν μόνο γιατί τους υποχρέωσε το σύστημα (του θεάματος_για τους Παπαμιχαήλ-Βουγιούκλω λέω). Κανείς δεν μπορεί να με πείσει ότι αγαπήθηκαν ποτέ. Να γουστάρονταν σωματικά, ναι μπορεί, αλλά ως εκεί. Και επιπλέον έκαναν κι ένα παιδί που αποδείχθηκε κατεστραμμένο, όπως ακριβώς ο Καρότος των Κάρολα-Διάνας.
Νομίζω ότι όπως και ο Κάρολας, έτσι και ο Παπαμιχαήλ βρήκε τον εαυτό του μετά το γάμο με την Βουγιούκλω και προσωπικά και επαγγελματικά.
 
Ένας τέτοιος γάμος με τέτοιους ανθρώπους δεν σώζεται με τίποτα! Όσο υποτιθέμενο πάθος να δείξεις για μια φωτό. Ο γάμος τους πάντα μου θύμιζε τον γάμο του Κάρολα και της Διάνας (από Βρετανία μεριά): παντρεύτηκαν μόνο γιατί τους υποχρέωσε το σύστημα (του θεάματος_για τους Παπαμιχαήλ-Βουγιούκλω λέω). Κανείς δεν μπορεί να με πείσει ότι αγαπήθηκαν ποτέ. Να γουστάρονταν σωματικά, ναι μπορεί, αλλά ως εκεί. Και επιπλέον έκαναν κι ένα παιδί που αποδείχθηκε κατεστραμμένο, όπως ακριβώς ο Καρότος των Κάρολα-Διάνας.
Νομίζω ότι όπως και ο Κάρολας, έτσι και ο Παπαμιχαήλ βρήκε τον εαυτό του μετά το γάμο με την Βουγιούκλω και προσωπικά και επαγγελματικά.

Ναι, αλλα αν δεν μου σχολιασεις την αυστραλιανη συνεντευξη, δεν θα ησυχασω! :D
 
Πίσω
Μπλουζα