Αλαλούμ (1982)

Καλωσηρθες φιλε Αλεξ.

Σε ποια σημεια βρηκες προφητικη την ταινια που ειναι απο τις αγαπημενες μου Ελληνικες; Πολυ θα με ενδιεφερε να μαθω :)
 
Ενώ λοιπόν ο Χάρρυ Κλυν μου αρέσει σε κάποια σκετς που κάνει και ηχογραφήσεις (βλέπε King of the Road, ο Βασιλιάς της Ασφάλτου), δεν μπορώ να δω καμία του ταινία ολόκληρη με Τραμπάκουλες και άλλους χαρακτήρες.
 
Αγαπημένη ταινία.

Καθώς ο πατέρας μου ήταν φαν του Χάρρυ Κλυνν την είχαμε δει σε βιντεοκασέτα. Δεν την είχα πολυκαταλάβει τότε που την είχα πρωτοδει, ποιος είναι ο Μπέκας, τη θέλει να πει με το Με λένε Αρτέμη ή το νυχτοκάματο του τρόμου. Την πρώτη φορά που την είδα εκεί γύρω στα 1987 (στα 10 μου) μόνο η Γκόλφω μου άρεσε (πέρα από φαν του Χάρρυ Κλυνν ο πατέρας μου ήταν και αρκετά πολιτικοποιημένος και στο χωριό είχαμε τα καφενεία για τους ΠΑΣΟΚτζίδες και τα καφενεία για τους νεοδημοκράτες οπότε οι βασικές εικόνες της ιστορίας ήταν οικίες, ενώ πάντα έχει γέλιο ένας άντρας ντυμένος γυναίκα).

Αργότερα, μεγαλώνοντας και ξαναβλέπωντάς το ανακάλυψα θέματα που θιγόταν και που είχαν περάσει απαρατήρητα όπως οι ομφαλοσκόποι της κινηματογραφικής τέχνης για την τέχνη (με λένε Αρτέμη), το απαίδευτο κοινό που παριστάνει ότι έχει κουλτούρα εκθειάζοντας κουλτουριάρικα εκτρώματα (πολύ νόημα), ο Αβραάμ που θα σφάξει το παιδί του, η ξύλινη κομμουνιστική ορολογία κτλ, ο Τζει Αρ με τα τσαρούχια, ο παπάς που βλέπει ποδόσφαιρο στο ιερό της εκκλησίας.

Ίσως δεν είναι αριστούργημα, όμως είναι από τις πιο αντιπροσωπευτικές ταινίες της δεκαετίας του 80. Αν μια εικόνα από την ταινία ήταν προφητική αυτή νομίζω ότι είναι ο Τραμπάκουλας που βάφει τα πρόβατα κόκκινα και μετά τα φωτογραφίζει.
 
Όταν ο Τζέι αρ με το καουμπόικο καπέλο και τα τσαρούχια, κάνει τις φοβερές κινήσεις του μπροστά στο Juke Box, είναι σαν να βλέπεις σε μια σκηνή μόνο, τα τελευταία 40 χρόνια του τόπου μας...
 
@Thor με καλυψες

@Storm ο λαος απαιτει gif με τον Χαρυ Κλυν βλαχο-JR ~1.21

 
Μακάρι να ήταν μόνο τα τελευταία 40 χρόνια Rio
 
Wally είπε:
@Thor με καλυψες
@Storm ο λαος απαιτει gif με τον Χαρυ Κλυν βλαχο-JR ~1.21

Κάτι τέτοιο...

EIXltEs.gif


:p

Για την ιστορία, το καφενείο αυτό υπάρχει ακόμα, έχει ανακαινιστεί, και σχετικά πρόσφατα ο Χάρρυ Κλυνν είχε δείξει φωτογραφίες με το πως είναι τώρα αυτή η περιοχή.

Υ.Γ.: Το βρήκα...

http://harryklynn.blogspot.gr/2012/08/blog-post_3.html
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειναι η αγαπημένη μου ελληνική 80ς κωμωδία και την έχω δει άπειρες φορές!! Πανέμορφο το χωρίο Π. Παντελεήμονας, το οποίο ονομάστηκε Λέτσοβο για της ανάγκες των γυρισμάτων του 3 σκετς και πιστεύω πως αξίζει να το επισκεφτεί κανείς!!
 
Παιδια, ειδα την ταινια μετα απο παρα πολλα χρονια, και καποια πραγματα μου φανηκαν καπως διαφορετικα απο αυτα που θυμαμαι. Μπορειτε να μου πειτε τι θυμαστε εσεις κι αν τα εχετε παρατηρησει;

Στην αρχη, στο μονολογο που εχει ο Κλυν ως "αμα λαχει να 'ουμ", σε καποια φαση λεει "γι' αυτο σου λεω... ψυχουλα ο Αλκης Στεας". Στην κοπια ομως που ειδα, λεει εντελως ανεξηγητα "πιτσούλα (??) ο Άλκης Στεας". Και μαλιστα ο τροπος που ακουγεται ειναι τεχνητος, σαν προιον ηχομονταζ, τι δηλ. για καποιο μυστηριο λογο καποιος δεν ηθελε να ακουγεται η "ψυχουλα" και το αλλαξε σε "πιτσουλα" (ο,τι κι αν σημαινει αυτο) :| /emoticons/mellow@2x.png 2x" width="20" height="20" />

Πιο μετα, εκει που κανει τον Αβρααμ, θυμαμαι ελεγε καθαρα εκφρασεις οπως "εγω ο μαλ... σφαζω το παιδι μου" χωρις μπιπ. Στην κοπια που ειδα ακουγεται μπιπ :eek:

Τελος, μετα το μονολογο του Αβρααμ νομιζω ελεγε "Δεν πηδ... λεω γω", το οποιο δεν ακουγεται καθολου στην κοπια που ειδα, ουτε με μπιπ. Εκτος αν το λεει στις αλλες 2 φορες που εμφανιζεται (ειδα μονο το σκετσακι του Μπεκα)

Επισης μια ακομα ερωτηση: ποιος ειναι ο εκφωνητης που παρουσιαζει το τρειλερ και τις παρωδιες-διαφημισεις στην αρχη της ταινιας; Γνωστοτατη φωνη.

Και μια ερωτηση bonus. Ξερει κανενας ποια ειναι η κουκλαρα στη διαφημιση της βαζελινης;;; :D
 
Την φραση "γι' αυτο σου λεω... ψυχουλα ο Αλκης Στεας" την λεει δυο φορες στον μονολογο που κανει.Το λεει μια φορα μετα λεει καποια αλλα.Το λεει και δευτερη φορα και λεει και καποια αλλα και τελος την τριτη φορα πριν τελειωση ο μονολογος λεει πιτσουλα ο αλκης στεας.

 


Εγω ο μαλ...σφαζω το παιδι μου στην κοπια που εχω εγω ακουγεται μπιπ αλλα παρακατω μολις τον ρωταει ο πιτσιρικας ''Μπαμπα θα με σφαξεις;'' απανταει αυτος ''Οχι παιδι μου...θα σε θυσιασω και μετα λεει
"Δεν πηδ... λεω γω" και ακουγεται κανονικα.

 


Το μωρο στην διαφημιση με την βαζελινη ειμαι σιγουρος πως με ειχε πει φιλος μου τρελαμενος με τον χαρυ κλυν το ονομα της αλλα δεν το θυμαμαι.Θα τον παρω αυριο,μεθαυριο τηλεφωνο να τον ρωτησω.Παντως δεν ειναι ελληνιδα και ενα ξενο ονομα ηθοποιου που εμφανιζεται στο αλαλουμ ειναι το ονομα Christie Keannan.

 


Δεν ξερω αν ειναι αυτη η καποια αλλη απο το αλαλουμ αλλα στο imdb την εμφανιζει στο αλαλουμ http://www.imdb.com/name/nm0444635/

 

 


 
Τελικά εχεις δικιο, στην αρχη λεει "ψυχούλα" αλλα στο τελος λεει "πιτσουλα". Αληθεια τι εννοει εκει ρε παιδια;

Το "δεν πηδ... λεω γω" τελικα το ακουσα μετα τον Αρτεμη. Νομιζα οτι το ελεγε και μετα το Μπεκα. Μπορει να μη θυμαμαι καλα.

Επισης σας ενημερωνω οτι μολις ενημερωσα τη retrodb με τη διανομη ρολων, συμφωνα με τις ανακαλυψεις που εκαναν οι αγαπητοι συμφορουμιτες στις προηγουμενες σελιδες. :)

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%91%CE%BB%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CF%8D%CE%BC

Παντως ρε παιδια ο Χριστοφορος (ο γερος πρωην δημιος με τη γκιλοτινα) με τιποτα δεν παιζει να ειναι ο Κωστας Τζουμας. Αν και μοιαζει η φωνη του αρκετα. Επειδη εχω αυτη την αμφιβολια δεν καταχωρησα τον Τζουμα ως Χριστοφορο.

Ακομα αν μπορει κανενας να μου πει ποιος ειναι ο εκφωνητης των τρειλερ, των διαφημησεων κλπ. Πολυ γνωστη φωνη.

Επισης ακουγεται ενας αλλος πολυ γνωστος εκφωνητης σε διαφορα σημεια, για παραδειγμα οταν παρουσιαζει το κλασσικο κοματι εκει που ο Αρτεμης τραγουδαει "βρε μελαχροινακι". Αν δεν κανω λαθος ειναι ενας πολυ συμπαθητικος και χαμογελαστος τυπος με καραφλα και γυαλια που λεγεται Χατζηστεφανου, αλλα δε θυμαμαι το μικρο του και δε βρηκα τιποτα γκουγκλαροντας.

Αν μη τι αλλο θα πρεπε να ενημερωσουμε τη retrodb με αυτους τους εκφωνητες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 17 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 1982 (1).jpgΗ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 17 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 1982 (2).jpg
Άρθρο στην Καθημερινή για την ταινία
Παρασκευή 17 Σεπτεμβρίου 1982
 
Πίσω
Μπλουζα