Αλεξάνδρα Κυριακάκη

old fashioned

Retro Member
Joined
6 Οκτ 2013
Μηνύματα
130
Αντιδράσεις
49
Η Αλεξανδρα (Αλεξανδρα Κυριακακη) εγινε γνωστη απο τις συνεργασιες με τον Τσιτσανη και τον Χατζηδακι.Ωραια και ωριμη λαικη φωνη.Ειχε κανει ενα πολυ ωραιο δισκο με επανεκτελεσεις μεγαλων τραγουδιων του Χατζηδακι το 1980.Τελευταιος της δισκος ηταν το 1983.Εκτοτε μαλλον αποσυρθηκε απο τη δισκογραφια αλλα οχι απο τα κεντρα οπου συνεχιζε να τραγουδαει και να παιζει μπαγλαμα μεχρι αρχες 90.Μετα αποσυρθηκε εντελως και λενε πως ζει στο χωριο της στην Κρητη.Υπαρχουν νεα για αυτη την ξεχωριστη καλλιτεχνιδα; Τι απεγινε;

Προβολή συνημμένου 90326
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ενα σχετικα συγχρονο δημοσιευμα (και πολυ συντομη συνεντευξη) για την εξαιρετικη αλεξανδρα υπαρχει σε αυτη την παραπομπη

http://www.tovima.gr/culture/article/?aid=149834

και ενα ομορφο τραγουδι με την αλεξανδρα απο τα παλια.

Aλεξανδρα - Για την Ελένη

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα τραγούδια του Χατζιδάκι και (ίσως όλα) του Τσιτσάνη ήταν επανεκτελέσεις. Ωραιότατες μεν, αλλά δεν τα πρωτοτραγούδησε η Αλεξάνδρα. Είπε όμως σε πρώτη εκτέλεση πολλά από τα τραγούδια του δίσκου "Ζωγραφιές από το Θεόφιλο" των Νότη Μαυρουδή - Άκου Δασκαλόπουλου που είχε ακουστεί αρκετά όταν κυκλοφόρησε στη δεκαετία του '70. Το πιο γνωστό από αυτά τα τραγούδια ήταν το "Η ωραία Αδριάνα". Έχω κι έναν δίσκο του Ζαμπέτα στον οποίο τραγουδάει, δεν ξέρω αν τα τραγούδια του γράφτηκαν για εκείνη (δεν μου είχε αρέσει ιδιαίτερα)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η Αλεξάνδρα (εξαίρετη ερμηνεύτρια) με κορυφαία στιγμή την Ωραία Αδριάνα των Μαυρουδή-Δασκαλόπουλου, πρωταγωνίστησε με το Χρήστο Πολίτη στον Λιποτάκτη μια πολύ παλιά ταινία σε ασπρόμαυρη έκδοση που βγήκε μάλιστα εντελώς πρόσφατα από ξένη εταιρία σε blu ray.
 
Πίσω
Μπλουζα