Αλλαγή επωνύμου των κοριτσιών την δεκαετία του 80

Clemence

RetroAdept
Joined
1 Αύγ 2009
Μηνύματα
1.017
Αντιδράσεις
178
Έψαξα αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάποιο θέμα που να ταιριάζει, είμασταν πολλές την δεκαετία του 80 που ξαφνικά είδαμε να μας αλλάζουν το επώνυμο ή για να είμαι πιο ακριβής την κατάληξή του από -ίδου σε -ίδη. Δεν κάλεσε ποτέ κανείς κάποιον από τους γονείς μας να ενημερωθούν ή να συμφωνήσουν και το μόνο που είδαμε εμείς τότε ήταν η αλλαγή στα δημόσια έγγραφα, προσωπικά δεν είχα προλάβει να βγάλω ταυτότητα ή διαβατήριο οπότε το μόνο που είδα ήταν τα έγγραφα στο σχολείο (έλεγχοι και παρόμοια). Το αποτέλεσμα ήταν μια απίστευτη κατάσταση στην οποία βρεθήκαμε κάποιες να έχουμε διαφορετικό επώνυμο από τα άλλα μέλη της οικογένειάς μας και δεν έχω ποτέ καταφέρει να καταλάβω αν και με ποιο δικαίωμα έγινε όλο αυτό, υπήρξε κάποιος σχετικός νόμος; Αν κάποιος/ κάποια εδώ θυμάται κάτι περισσότερο θα με βοηθούσε πολύ!
 
Καλως το κοριτσι!
Την εχω κι εγω ακουστα αυτη την αλλαγη. Μαλιστα, δεν εγινε μονο στα επωνυμα με καταληξη -ιδου, αλλα και σε εκεινα με καταληξη -ωτου που εγιναν -ωτη. Μια εντελως αυθαιρετη κινηση προς χαριν της εξαπλωσης του δημοτικισμου σχεδον στα παντα, κατι που ειχε γινει απο την κυβερνηση της Αλλαγης.
 
Α, λοιπόν, αυτό κι αν ήταν περιπέτεια για μένα.

Εγώ κορίτσια το υπέστην αυτό το καταπληκτικό, αφού είχα αρχίσει να δουλεύω και αφού είχα πάρει αρκετά ένσημα. Άρα πρέπει να ήταν γύρω στο 1989 ή το 1990. Πήγα που λέτε, να ψηφίσω κάποια στιγμή εκεί τριγύρω, όντας περίπου 22 χρονών. Δίνω την ρημάδα την ταυτότητα και αρχίσαν να με ψάχνουν στους εκλογικούς καταλόγους. Δε με βρίσκανε. "Είστε σίγουρη ότι εδώ ψηφίζετε;" "Μάλιστα, είμαι σίγουρη". Κάποια στιγμή το κατάλαβαν. "Είστε η κυρία -ιτη;". 'Όχι, είμαι η κυρία -ίτου". Άρχισε ένας διάλογος, "Μα δεν είστε εσείς". "Μα, είμαι εγώ, κοιτάξτε και το πατρώνυμο και την ημερομηνία γέννησης".
Τελικά, κατάλαβα κι εγώ, κατάλαβαν και εκείνοι ότι κάποιος είχε μπει και απλά μου είχε αλλάξει το όνομα, πρώτον ΧΩΡΙΣ να με ρωτήσουν, δεύτερον ΧΩΡΙΣ καν να με ενημερώσουν ότι το έκαναν. Το άφησα έτσι για κάποια χρόνια. Άλλη κατάληξη είχε το επώνυμό μου στην ταυτότητα και άλλη στα δημόσια έγγραφα. Αυτό με προβλημάτιζε γιατί ήξερα ότι κάποια στιγμή θα μου δημιουργήσει ταραχή. Κάποια στιγμή, λοιπόν, χάνω την ταυτότητά μου και πάω να βγάλω καινούρια. Φυσικά, η καινούρια βγήκε με την κατάληξη -ίτη, αφού κάποιος φωστήρας την είχε διορθώσει και η οποία όμως δεν ήταν ίδια με όλα τα υπόλοιπα έγγραφά μου (π.χ.με τα ένσημά μου, όλα τα έγγραφα της εργασίας μου, τα συμβόλαια του σπιτιού μου, κλπ).

Όταν λοιπόν, αντιμετώπισα ένα μεγάλο πρόβλημα με την τράπεζα και μου είπαν ότι πρέπει να πάω να βγάλω χαρτί πως πρόκειται για ταυτοπροσωπία και να το έχω πάντα μαζί μου, έγινα τόσο έξαλλη που παραλίγο εκείνη την ημέρα να γκρεμίσω το γραφείο της βλαμμένης στην τράπεζα που μου έλεγε ότι μπορεί να είμαι η πρώτη μου ξαδέλφη!!!!!!! "Καλά", της λέω "με το ίδιο πατρώνυμο και την ίδια ημερομηνία γεννήσεως; Εδώ με αφήνουν και ψηφίζω!" Τίποτα αυτή, ανένδοτη. Πώς δεν την δάγκωσα, είναι να απορεί κανείς. Η κατάληξη ήταν ότι πήγα ΑΜΕΣΩΣ στο ληξιαρχείο Αθηνών, πήρα πιστοποιητικό γεννήσεως που με έγραφε με την κανονική μου κατάληξη -ίτου και από εκεί στον Δήμο Καλλιθέας όπου είμαι εγγεγραμμένη και απαίτησα να μου αλλάξουν το επώνυμο. Αφού έγινε αυτό, πήγα στην αστυνομία και έβγαλα πάλι νέα ταυτότητα που είχε την σωστή μου κατάληξη σε -ίτου. Έλεγα μόνο να μην πετύχω ποτέ το άτομο που μου άλλαξε το όνομα. Άει σιχτίρ! (Sorry).

Το αποτέλεσμα ήταν ότι εγώ είμαι -ίτου ενώ η μακαρίτισσα η μητέρα μου με την αδελφή μου που είναι πιο μικρή στην πορεία έγιναν -ίτη. Εκείνες το κράτησαν οπότε τώρα πια εγώ είμαι -ίτου και η αδελφή μου είναι -ίτη!!!!! Με τις υγείες μας.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν κάλεσε ποτέ κανείς κάποιον από τους γονείς μας να ενημερωθούν ή να συμφωνήσουν και το μόνο που είδαμε εμείς τότε ήταν η αλλαγή στα δημόσια έγγραφα, προσωπικά δεν είχα προλάβει να βγάλω ταυτότητα ή διαβατήριο οπότε το μόνο που είδα ήταν τα έγγραφα στο σχολείο (έλεγχοι και παρόμοια).
Ίσως κάποιοι γονείς να μην έδιναν μεγάλη σημασία στην αλλαγή ονόματος στα έγγραφα του σχολείου γιατί πιθανόν να το θεωρούσαν ως μια κατάσταση που θα τελείωνε σύντομα (βέβαια το απολυτήριο είναι σημαντικό, δεν μπορείς να έχεις λάθος όνομα γιατί θα σε συνοδεύει στην επαγελματική σου ζωή, τουλάχιστον στην αρχή). Κι αν εδώ η αναφορά γίνεται στην κατάληξη του επιθέτου, στο σχολείο μου υπήρχε το όνομα Αϋφαντή και το κορίτσι ήταν σε όλες τις τάξεις στο πρώτο τμήμα. Η αδελφή της όμως που ήρθε την επόμενη χρονιά γραφτηκε στο μητρώο ως Υφαντή και πάντα ήταν στο τελευταίο τμήμα. Ποιος το έκανε το λάθος; Οι γονείς; ο γραμματέας του σχολείου; κανείς δεν ξέρει. Έπειτα από τόσα χρόνια ακόμη έχω την απορία ποιο ήταν το κανονικό επώνυμο της οικογένειας.

Σε σχέση με το περιστατικό που αναφέρει η @TZELASO υπήρχε (και νομίζω υπάρχει) ακόμη πρόβλημα με την αυθαίρετη διόρθωση (ως προς το πιο αστικό) και των μικρών ονομάτων. Δε φαντάζεσαι όμως πόση ταλαιπωρία είναι να σε έχουν βαφτίσει Κατίνα, να σε ξέρει όλο το χωριό έτσι, να το λέει και η ταυτότητά σου και ξαφνικά μετά από 30 χρόνια που ψηφίζεις, αποφασίζει κάποιος στην κοινότητα να σε καταχωρήσει στους καταλόγους ως Αικατερίνη γιατί έτσι του ήρθε και να μη σε αφήνει να ψηφίσεις. Απ' όσο γνωρίζω, η συγκεκριμένη θεία τραβιοταν στον δημο και την αστυνομία για πάρα πολύ καιρό μέχρι να βγάλει άκρη αλλά κάποια στιγμή μπόρεσε και πήρε πίσω το όνομά της (και το εκλογικό της δικαίωμα). Παρόμοια περιστατικά έχουν καταγραφεί και σε άλλες περιοχές του δήμου οπότε το φαινόμενο είναι μάλλον συχνό.
 
Προσυπογράφω όλα τα ανωτέρω. Αυτό που ειδικά μού τρυπά το μυαλό είναι να ακούω γυναικεία επώνυμα σε -ίδη αντί για -ίδου.

Γενικώς:

ip.jpg
 
Σε σχέση με το περιστατικό που αναφέρει η @TZELASO υπήρχε (και νομίζω υπάρχει) ακόμη πρόβλημα με την αυθαίρετη διόρθωση (ως προς το πιο αστικό) και των μικρών ονομάτων. Δε φαντάζεσαι όμως πόση ταλαιπωρία είναι να σε έχουν βαφτίσει Κατίνα, να σε ξέρει όλο το χωριό έτσι, να το λέει και η ταυτότητά σου και ξαφνικά μετά από 30 χρόνια που ψηφίζεις, αποφασίζει κάποιος στην κοινότητα να σε καταχωρήσει στους καταλόγους ως Αικατερίνη γιατί έτσι του ήρθε και να μη σε αφήνει να ψηφίσεις. Απ' όσο γνωρίζω, η συγκεκριμένη θεία τραβιοταν στον δημο και την αστυνομία για πάρα πολύ καιρό μέχρι να βγάλει άκρη αλλά κάποια στιγμή μπόρεσε και πήρε πίσω το όνομά της (και το εκλογικό της δικαίωμα). Παρόμοια περιστατικά έχουν καταγραφεί και σε άλλες περιοχές του δήμου οπότε το φαινόμενο είναι μάλλον συχνό.

Κατσε τωρα γιατι μπερδευτηκα. Κι εγω το Κατινα, Κατια, Καιτη απο το Αικατερινη ξερω πως βγαινουν. Αγια Κατινα δεν εχω ακουστα.
Δηλαδη η θεια ετσι βαφτιστηκε οντως;
 
Κατσε τωρα γιατι μπερδευτηκα. Κι εγω το Κατινα, Κατια, Καιτη απο το Αικατερινη ξερω πως βγαινουν. Αγια Κατινα δεν εχω ακουστα.
Δηλαδη η θεια ετσι βαφτιστηκε οντως;
Πίστεψέ με, ναι! Στις εποχές εκείνες πριν, κατά ττη διάρκεια και μετά τον πόλεμο, ειδικά στα χωριά, ο σκοπός ήταν να προλάβει να βαπτισθεί το παιδί, γιατί η παιδική θνησιμότητα ήταν πολύ έντονη. Για τον ίδιο λόγο που ο ιερέας ποτέ δεν έψαχνε και δεν τον ενοχλούσε αν υπήρχε Αγία Μοσχούλα, Αγία Αγορίτσα, Αγία Κανέλλα (ονόματα που υπάρχουν στην περιοχή μας) ή κάμποσα δύσκολα αρχαία (Αλθαία, Νιόβη, Ευρύκλεια, Βρισηίδα) που επίσης απαντώνται εδώ γύρω, για τον ίδιο λόγο δεν ρωτούσε για το Κατίνα, αν και πιστεύω ότι στο πίσω μέρος του μυαλού του σίγουρα θα ήξερε ότι η συγκεκριμένη θα γιόρταζε της Αγίας Αικατερίνης.
 
Καλά, εγώ είχα συνάδελφο που είναι βαπτισμένος ΔΗΜΟΣ!!! Έτσι. Ούτε Δημοσθένης, ούτε Δημήτριος ούτε τίποτα. Και γιορτάζει ο άνθρωπος στις 26 Οκτωβρίου που είναι του Αγίου Δημητρίου. Τώρα πώς και γιατί, δε γνωρίζω, μια φορά Δήμος λέει η ταυτότητά του.
 
Έψαξα αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάποιο θέμα που να ταιριάζει, είμασταν πολλές την δεκαετία του 80 που ξαφνικά είδαμε να μας αλλάζουν το επώνυμο ή για να είμαι πιο ακριβής την κατάληξή του από -ίδου σε -ίδη. Δεν κάλεσε ποτέ κανείς κάποιον από τους γονείς μας να ενημερωθούν ή να συμφωνήσουν και το μόνο που είδαμε εμείς τότε ήταν η αλλαγή στα δημόσια έγγραφα, προσωπικά δεν είχα προλάβει να βγάλω ταυτότητα ή διαβατήριο οπότε το μόνο που είδα ήταν τα έγγραφα στο σχολείο (έλεγχοι και παρόμοια). Το αποτέλεσμα ήταν μια απίστευτη κατάσταση στην οποία βρεθήκαμε κάποιες να έχουμε διαφορετικό επώνυμο από τα άλλα μέλη της οικογένειάς μας και δεν έχω ποτέ καταφέρει να καταλάβω αν και με ποιο δικαίωμα έγινε όλο αυτό, υπήρξε κάποιος σχετικός νόμος; Αν κάποιος/ κάποια εδώ θυμάται κάτι περισσότερο θα με βοηθούσε πολύ!
Ποιος άλλαζε το όνομα; Προφανώς στα Δημοτολόγια γινόταν αυτό, γιατί στο Ληξιαρχείο δεν αλλάζει τίποτα! Και λάθος να έχει γίνει, δεν το αλλάζουν!
Εμένα μου φαίνεται τρελό ότι η γυναίκα άλλαζε όνομα όταν παντρευόταν και γι'αυτό σε αιτήσεις υπάρχει το πεδίο "Όνομα Πατρός/Συζύγου", ώστε αν έχει κάποια το επίθετο του συζύγου, θα πρέπει να αναγράφει το όνομα συζύγου αντί για το όνομα πατρός!!!!
 
Αυτά ακούγονται πλέον σαν παλιά αστεία.
Στις ημέρες μας υπάρχουν 3 επιλογές φύλλου στα δημόσια έγγραφα: ΑΡΡΕΝ, ΘΗΛΥ, ΑΛΛΟ...
 
Πίσω
Μπλουζα