Αλλόκοτα πράγματα ή αλλιώς Retro computing στη ζώνη του λυκόφωτος!

DINO

Expert
Joined
3 Αύγ 2007
Μηνύματα
8.332
Αντιδράσεις
1.193
attachment.php



Πολλές φορές στη διάρκεια των ένδοξων ημερών του Home Computing, συνέβησαν αρκετά παράξενα πράγματα μεταξύ του αγαπημένου μας υπολογιστή και εμάς (και όχι μόνο).

Ανεξήγητα πράγματα τα οποία θα μπορούσε να εξιστορεί με το μοναδικό του τρόπο ο metalcandyman!!!

Ένα αλλόκοτο μήνυμα λάθους, ένα συμβάν που έδειχνε οτι ο υπολογιστής έχει δική του προσωπικότητα...

Εκτός από αυτά, κάποιος μπορεί να θυμηθεί κάτι ανεξήγητο που είδε σε κάποιο περιοδικό ή ένα παράξενο παιχνίδι που αγόρασε και δε μπορούσε να καταλάβει τι στο καλό ήθελε να πει ο προγραμματιστής...

Όοσν αφορά εμένα, μια παράξενη και ταυτόχρονα αστεία στιγμή ήταν, όταν φόρτωνε ένα παιχνίδι από κασέτα ο 800XL μου και έβγαζε κατά τη διάρκεια του φορτώματος στην οθόνη με πολύχρωμα γράμματα "Atari Computer για το σπίτι".

Κάποια στιγμή λοιπόν έπεσα από την καρέκλα και χτύπησα με το πόδι μου το τραπέζι και ταρακουνήθηκε ο υπολογιστής μαζί με το κασσετόφωνο, και τότε οι χαρακτήρες στην οθόνη, για κάποιο λόγο, έγιναν Ελληνικοί, οπότε έγραφε "Αταρι Ψομπθτερ για το σπίτι"...

Τι μπορεί να πατήθηκε ή να ταρακουνήθηκε, ούτε που ξέρω...

Φυσικά το RESET ήταν η μόνη λύση, καθώς το φόρτωμα πήγε περίπατο...

Άλλη μια περίπτωση είναι και το παρακάτω εξώφυλλο του τεύχους 58 του USER:

Προβολή συνημμένου 116495

Ας μου πει κάποιος τι απεικονίζει το εξώφυλλο που έβαλε ο ποιητής...

Αν το γυρίσετε στο πλάι, μπορείτε να δει κάτι περίεργους τύπους με κόκκινους μανδύες και μια κοπέλα καθισμένη, αλλά δε μπορώ να καταλάβω ποιός ο λόγος να γυρίσει κάποιος το εξώφυλλο στο πλάι... :xm:

Αναγνωρίζει κάποιος έστω το παιχνίδι που είχε αυτούς τους τύπους; (αν ήταν από παιχνίδι)...

Παρακάτω βλέπουμε ένα Game Show που θα διοργάνωνε το PIXEL και που δεν έγινε ποτέ:

Προβολή συνημμένου 116496

Τι μπορεί να συνέβει και δεν πραγματοποιήθηκε; :xm:

Δεν βρέθηκαν χορηγοί;

Έριξε ο Τσουρινάκης κάποιο spell όταν έπαιζε advnetures και "πήρε" κατά λάθος τους συντάκτες οι οποίοι ξέχασαν το show;

Υ.Γ. Επειδή έχουμε μια κάποια ηλικία, αν υπάρχει ήδη παρόμοιο θέμα, παρακαλώ πυροβολήστε με, γιατί θα το ξανακάνω στο μέλλον...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενδιαφέροντα περίεργο το θεματάκι.

Μου πήρε καιρό να καταλάβω τι είναι αυτή η εικόνα στο USER. Κατέβασα το PDF να το δω κοντά. Είναι λίγο σαν τα memes (when you see this you will..)

Η μόνη προσωπική εμπειρία είναι όταν κάτι έγινε στο φόρτωμα του fruity frank στον CPC, και θυμάμαι που είχα τρομάξει γιατί ένα τερατάκι κάπως βγήκε και περπατούσε πάνω στο score board. Σε λίγο νόμιζα ότι θα βγει και στον πραγματικό κόσμο :)

Μετά θυμάμαι που διάβαζα για τα passwords στο shareware παιχνίδι UGH! και είχε αρκετά σατανικά μυνήματα μέσα και είχα φρικάρει γιατί τότε τα πίστευα.
 
Αν δεν το έλεγε ο Dino, δεν θα σκεφτόμουν να γυρίσω το συγκεκριμένο εξώφυλλο στο το πλάι !! (όταν είχα αγοράσει το τεύχος η εικόνα μου είχε φανεί τόσο "abstract", που δεν έδωσα καν σημασία... :p )

Οι τυπάδες με τους κόκκινους μανδύες θυμίζουν κάπως την "Ελίτ" Φρουρά του Αυτοκράτορα, στον Πόλεμο των Αστρων.

Δεδομένου ότι το Mega Review του μήνα είναι το γνωστό (και πολύ καλό) Dark Forces, ίσως να επιλέχθηκε κάποια σχετική εικόνα απο το "σύμπαν" του Star Wars (αν και δεν είμαι σίγουρος απο που μπορεί να την πήραν).

Ισως πάλι να πρόκειται για μία "generic" sci-fi εικόνα που δεν έχει σχέση με Star Wars, οπότε και η όποια ομοιότητα να είναι εντελώς συμπτωματική...

Αnyway, προς το παρόν δεν μπορώ να θυμηθώ "ghost in the machine" καταστάσεις στους υπολογιστές μου, ή κάτι πραγματικά ανεξήγητο που να αφορούσε κάποιο παιχνίδι και να μην αποτελεί κάτι κοινότυπο (όπως π.χ. κάποιο bug ή παράλειψη του προγραμματιστή).

Aν καταφέρω να σκεφτώ κάτι, θα επανέλθω !! :)
 
Δείτε αυτό και την επόμενη φορά που θα παίξετε Berzerk, να είστε πολύ προσεκτικοί... :nervous:


Ναι! Είναι και ο "Πολύβιος" μέσα...
 
Όοσν αφορά εμένα, μια παράξενη και ταυτόχρονα αστεία στιγμή ήταν, όταν φόρτωνε ένα παιχνίδι από κασέτα ο 800XL μου και έβγαζε κατά τη διάρκεια του φορτώματος στην οθόνη με πολύχρωμα γράμματα "Atari Computer για το σπίτι".
Κάποια στιγμή λοιπόν έπεσα από την καρέκλα και χτύπησα με το πόδι μου το τραπέζι και ταρακουνήθηκε ο υπολογιστής μαζί με το κασσετόφωνο, και τότε οι χαρακτήρες στην οθόνη, για κάποιο λόγο, έγιναν Ελληνικοί, οπότε έγραφε "
Αταρι Ψομπθτερ για το σπίτι"...


Τι μπορεί να πατήθηκε ή να ταρακουνήθηκε, ούτε που ξέρω...
Aυτο μου θυμισε σαν ονειρο οταν επαιζα στο 2600 το Jungle Hunt πιτσιρικας μετα απο επανειλημμένα παιχνιδια ηθελα το κατι διαφορετικο και ειχα βαρεθει,επαιρνα την κασσετα και δεν την κουμπωνα καλα με αποτελεσμα τα γραφικα να ειναι ελαφρως distorted,ναι παραδοξως και το παιχνιδι ηταν playable και ειχα και την ποικιλια που εψαχνα.


Αναλογως το κουμπωμα που του εκανα επαιρνα και αλλο παιχνιδι,καραλολ.
 
Μιας και γινεται αναφορα στο Killswitch
 
Aardvark είπε:
Aυτο μου θυμισε σαν ονειρο οταν επαιζα στο 2600 το Jungle Hunt πιτσιρικας μετα απο επανειλημμένα παιχνιδια ηθελα το κατι διαφορετικο και ειχα βαρεθει,επαιρνα την κασσετα και δεν την κουμπωνα καλα με αποτελεσμα τα γραφικα να ειναι ελαφρως distorted,ναι παραδοξως και το παιχνιδι ηταν playable και ειχα και την ποικιλια που εψαχνα.
Αναλογως το κουμπωμα που του εκανα επαιρνα και αλλο παιχνιδι,καραλολ.
Παιδική ευρηματικότητα!

Θεϊκό!!!
 
Μα λειτουργουσε αυτο ειναι και το παραξενο,εκανε δουλεια ,στα παιδικα μου ματια φαινονταν σαν να ειχανε κρυφο μενου οι προγραμματιστες με εξτρα πιστες,καποια στιγμη πρεπει να το ξαναδοκιμασω να δω τι στο καλο εβλεπα τοτε.
 
Πίσω
Μπλουζα