Αμμόχωστος, η πόλη φάντασμα.

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.934
Τις προάλλες καθώς διάβαζα άρθρα στο ίντερνετ, έπεσα σε ένα όπου αναφερόταν σε πόλεις φαντάσματα. Κατά την ανάγνωση του άρθρου και ώντας σχεδόν σίγουρος ότι καμία ελληνική πόλη δεν θα ήταν στο άρθρο, έκπληκτος είδα να φιγουράρει η Αμμόχωστος της Κύπρου το οποίο ωφείλω να ομολογήσω ότι δεν γνώριζα. Συγκεκριμένα στο κομμάτι Βαρώσια της Αμμοχώστου, είναι σαν να έχει σταματήσει ο χρόνος. Όλα έγιναν την παραμονή του 15Αύγουστου το 1974, όταν οι Τούρκοι εισβολείς εξανάγκασαν τους κατοίκους της Αμμοχώστου να εγκαταλείψουν τα σπίτια τους και τις περιουσίες τους. Βίντεο και αναφορές πριν την εισβολή δείχνουν ότι το συγκεκριμένο μέρος ήταν πολύ τουριστικό και η άνθιση ολοένα και μεγάλωνε χρόνο με το χρόνο. Το περίεργο του πράγματος είναι ότι εδώ και 40+ χρόνια το μέρος απλά είναι περιφραγμένο και απαγορεύεται η πρόσβαση προς τον οποιοδήποτε και χωρίς καν να το εκμεταλλευτεί ο κατακτητής. Όλα αυτά τα χρόνια έχει τεθεί το θέμα προς συζήτηση από την Κυπριακή πλευρά για κοινή εκμετάλλευση του μέρους μαζί με τους Τούρκους, αλλά η Τουρκική πλευρά είναι ανένδοτη. Οι πολίτες μάταια αναμένουν την επιστροφή τους τόσα χρόνια.

Προσωπικά μου έκανε πολύ αισθηση το όλο γεγονός καθώς και η εγκατάλειψη ενός τόσο ωραίου τόπου που κατέληξε να στέκει τόσες δεκαετίες βουβό και έρημο. Από ανθρωπιστικής πλευράς, φαντάζομαι την ανεκπλήρωτη λαχτάρα των κατοίκων για επιστροφή στα μέρη που μεγάλωσαν. Από ρετρό πλευράς θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να είχαμε εικόνα από σπίτια και καθημερινά αντικείμενα που χρησιμοποιόντουσαν πριν 40 χρόνια.

Μια άποψη της πλευράς της πόλης.

122208.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πωπω, Τζωνη πριν λιγες μερες διαβαζα κι εγω για αυτο το μερος. :eek: Δεν ξερω ποιο λινκ ακολουθησα και βρεθηκα εκει. Φυσικα δεν ειχα ακουσει τιποτα για ολα αυτα μεχρι προτινος Λεει ηταν ενας παγκοσμιως γνωστος προορισμος του διεθνους τζετ σετ στις δεκαετιες του 60 και 70, απο τον Ωναση μεχρι και Αμερικανους σταρ.

Το μπλογκ που το ειδα ελεγε "φανταστειτε πως θα ηταν σημερα το Σεν Τροπε, οι Κανες και η Ριβιέρα αν ερήμωναν ξαφνικά"

https://en.wikipedia.org/wiki/Varosha,_Famagusta

Με μαγευουν οι πολεις-φαντασματα. Θελω καποτε να εξερευνησω μια και να διανυκτερευσω εκει :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια άποψη της Αμμοχώστου από την ταινία "Διακοπές στην Κύπρο μας" με τους δύο πρωταγωνιστές να κάνουν το μπάνιο τους στην πασίγνωστη παραλία.

Προβολή συνημμένου 137119

Σε σχετικό group στο facebook για ρετρό θέματα της Κύπρου βρήκα και αυτή την αεροφωτογραφία από το 1960.

ammos.jpg

και μία ακόμη από τον ίδιο ιστότοπο ελάχιστες μέρες πριν την εισβολή .

1974.jpg

ammoxostos.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh είπε:
Με μαγευουν οι πολεις-φαντασματα. Θελω καποτε να εξερευνησω μια και να διανυκτερευσω εκει :p
Κι εγώ από τότε που το διάβασα έχω την περιέργεια να μάθω όλο και περισσότερα.

Πωπω ARETARA ανατρίχιασα με τις φωτογραφίες, κυριολεκτικά. Τι ωραίο μέρος και πως το κατάντησαν... Ίσως ο/η χρήστης mariannopoulo που είναι από Κύπρο να ξέρει και μερικές λεπτομέρειες σχετικά με το θέμα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η Αμμόχωστος. Μια ανοιχτή πληγή που δεν κλείνει,και δεν ειναι η μόνη.... Ειναι η αρχαία Σαλαμίνα που ίδρυσε ο Τευκρος,ήρωας του Τρωικού πολέμου, γυιος του Τελαμωνα και αδελφός του Αίαντα.Ο σπουδαιότερος βασιλιάς της ηταν ο Ευαγόρας γι αυτό και αναφέρεται και ως Πόλη του Ευαγόρα. Με το πανέμορφο αρχαίο της θέατρο υπό τουρκική κατοχή. Θυμάμαι το 1971στα πλαίσια των εκδηλώσεων για τα 150χρονα της Παλιγγενεσίας δόθηκε εκεί παράσταση μαθητικών χορωδιών απο σχολεία παγκυπριως. Πήρα μέρος με τη χορωδία του σχολείου μου. Τα μισά καλοκαίρια μας σαν παιδιά τα περνούσαμε στο Βαρωσι(άλλη ονομασία της Αμμοχωστου)μια και ο πατέρας μου ειναι γνήσιος Βαρωσιωτης μεγαλωμένος στη θάλασσα της,και τα αλλά μισά στην Κερύνεια που προτιμούσε η μητέρα μου. Το ποστ του Johnny με συγκίνησε αφάνταστα και με αναστάτωσε. Στις 14/8 κλείνουν 41 χρόνια κατάληψης και κατοχής της Αμμοχωστου. Και πάλι θα ηχήσουν θλιβερά και πένθιμα οι καμπάνες του κυπριακού ελληνισμού.γι ακόμα μια φορά θα σταθούμε σε μνημόσυνα θρηνώντας νοερά θύματα,πατρογονικές εστιες,άδεια νοικοκυριά,βουβά ακρογιαλιά,ανέμελες στιγμές,αντιμέτωποι με το βιασμό και τη λεηλασία της ιστορίας,του πολιτισμού και των ζωών μας. Δεν ξέρω πως να αναρτήσω φωτογραφίες,λινκς κλπ και συγγνώμη γιατί το ποστ μου ειναι μελαγχολικό. Απλά θέλησα κάτι να γράψω,ήταν αδύνατο να αφήσω το ποστ αναπαντητο. Οποίος θέλει να μάθει κάτι περισσότερο,ας μπει στον ιστότοπο του Δήμου Αμμοχωστου.
 
mariannopoulo είπε:
Η Αμμόχωστος. Μια ανοιχτή πληγή που δεν κλείνει,και δεν ειναι η μόνη.... Ειναι η αρχαία Σαλαμίνα που ίδρυσε ο Τευκρος,ήρωας του Τρωικού πολέμου, γυιος του Τελαμωνα και αδελφός του Αίαντα.Ο σπουδαιότερος βασιλιάς της ηταν ο Ευαγόρας γι αυτό και αναφέρεται και ως Πόλη του Ευαγόρα. Με το πανέμορφο αρχαίο της θέατρο υπό τουρκική κατοχή. Θυμάμαι το 1971στα πλαίσια των εκδηλώσεων για τα 150χρονα της Παλιγγενεσίας δόθηκε εκεί παράσταση μαθητικών χορωδιών απο σχολεία παγκυπριως. Πήρα μέρος με τη χορωδία του σχολείου μου. Τα μισά καλοκαίρια μας σαν παιδιά τα περνούσαμε στο Βαρωσι(άλλη ονομασία της Αμμοχωστου)μια και ο πατέρας μου ειναι γνήσιος Βαρωσιωτης μεγαλωμένος στη θάλασσα της,και τα αλλά μισά στην Κερύνεια που προτιμούσε η μητέρα μου. Το ποστ του Johnny με συγκίνησε αφάνταστα και με αναστάτωσε. Στις 14/8 κλείνουν 41 χρόνια κατάληψης και κατοχής της Αμμοχωστου. Και πάλι θα ηχήσουν θλιβερά και πένθιμα οι καμπάνες του κυπριακού ελληνισμού.γι ακόμα μια φορά θα σταθούμε σε μνημόσυνα θρηνώντας νοερά θύματα,πατρογονικές εστιες,άδεια νοικοκυριά,βουβά ακρογιαλιά,ανέμελες στιγμές,αντιμέτωποι με το βιασμό και τη λεηλασία της ιστορίας,του πολιτισμού και των ζωών μας. Δεν ξέρω πως να αναρτήσω φωτογραφίες,λινκς κλπ και συγγνώμη γιατί το ποστ μου ειναι μελαγχολικό. Απλά θέλησα κάτι να γράψω,ήταν αδύνατο να αφήσω το ποστ αναπαντητο. Οποίος θέλει να μάθει κάτι περισσότερο,ας μπει στον ιστότοπο του Δήμου Αμμοχωστου.
Σε ευχαριστούμε πάρα πολύ για το ποστ σου και με την ευκαιρία θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πράγματα. Να ζητήσω προκαταβολικά συγγνώμη αν με τα γραφόμενά μου αγγίζω ευαίσθητες χορδές της ψυχής σου καθώς έχεις αναμνήσεις αλλά και καταγωγή από εκεί όπως φαίνεται. Η πόλη έχει εκκενωθεί πλήρως; Υπάρχουν στρατεύματα εκεί που την φρουρούν;
 
Η πόλη ειναι υπό τουρκική κατοχή αλλά το μεγαλύτερο της μέρος δεν εποικιστηκε οπως έγινε με τα αλλά κατεχόμενα εδάφη μας που γέμισαν εποίκους απο την Ανατολία αλλάζοντας τον δημογραφικό χαρακτήρα χιλιετιών. Το καθημερινό όνειρο των νόμιμων κατοίκων της Αμμοχωστου ειναι να γυρίσουν στα σπίτια τους. Οπως και όλων των άλλων προσφύγων. Αλλά με λύση που θα εξασφαλίζει ασφάλεια για τον Ελληνισμό της Κυπρου
 
Eίναι παράξενο συναίσθημα να βλέπεις μια σύγχρονη πόλη εγκαταλελειμένη. Δεν είχα ακούσει ποτέ για την Αμμόχωστο, δεν μου περνούσε καν απ' το μυαλό γιατί είναι μεγάλη πόλη. Έχω διαβάσει για διάφορα ελληνικά χωρια-φαντάσματα κι έχω περάσει από μερικά, αλλά με την πόλη είναι αλλιώς. Σε πνίγει κάπως, γιατί εκεί που ζούσαν ευτυχισμένοι άνθρωποι τώρα στέκεται σκέτο τσιμέντο.
 
johnny19818 είπε:
Περίεργο, πως και δεν το κατέρριψαν οι τούρκοι;

Από κάποιες φωτογραφίες που έχω δει από την Αμμόχωστο, τα κτήρια (από όσα είδα) είναι εντελώς κενά (εννοώ ούτε έναν καναπέ δεν είδα). Φαντάζομαι οι τούρκοι τα έκλεψαν όλα έτσι;
 
telonio είπε:
Περίεργο, πως και δεν το κατέρριψαν οι τούρκοι;

Από κάποιες φωτογραφίες που έχω δει από την Αμμόχωστο, τα κτήρια (από όσα είδα) είναι εντελώς κενά (εννοώ ούτε έναν καναπέ δεν είδα). Φαντάζομαι οι τούρκοι τα έκλεψαν όλα έτσι;
Πολύ πιθανόν να έγινε πλιάτσικο. Πάντως φώτο όπως οι παρακάτω είναι φοβερές!











varosha-10.jpg

varosha-6.png

varocha-6.jpg

varosha-3.jpg

varosha-2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν και δεν είμαι Κύπριος, η περίπτωση της Αμμοχώστου έχει στοιχειώσει το μυαλό μου από παιδάκι. Όταν έμαθα από Κύπριους οικογενειακούς φίλους ότι το μέρος αυτό είναι ακατοίκητο, μου φαινόταν ασύλληπτο στα όρια του παραμυθιού ή του μύθου. Προσπαθούσα να φανταστώ πως μπορεί μια σύγχρονη πόλη να είναι έρημη και ακατοίκητη. Όταν δε μάλιστα έμαθα και το πόσο τουριστική ήταν αυτή η πόλη πριν το 1974, εκεί άρχισα να διαβάζω όσα περισσότερα μπορώ για αυτήν. Δεν σας κρύβω πως θα ήθελά πάρα πολύ να επισκεφθώ το συγκεκριμένο μέρος. Οι εικόνες που έχουν έρθει στο φως όλα αυτά τα χρόνια είναι πραγματικά αποκαρδιωτικές (να κλαις πραγματικά). Το δημοσίευμα της lifo είναι ενθαρρυντικό αλλά τέτοια σχέδια έχουν ακουστεί πολλάκιας όλα αυτά τα χρόνια. Επιπλέον, η πόλη θα πρέπει να γίνει για τουλάχιστον 2-3 χρόνια ένα πραγματικό εργοτάξιο προκειμένου να γίνει κατοικήσιμη και πάλι ::) , γιατί αυτό με την επιστροφή των νόμιμων κατοίκων της αυτή τη στιγμή στην πράξη μόνο ως ανέκδοτο μπορεί να ακουστεί.

Αξίζει επίσης να διαβάσετε το βιβλίο της Βικτώρια Χίσλοπ "Η Ανατολή" η υπόθεση του οποίου διαδραματίζεται στην Αμμόχωστο την περίοδο 1971-1975. Αν και μυθιστόρημα, η συγγραφέας, φαίνεται ότι έχει ερευνήσει αρκετά πράγματα για ζωή και τις καταστάσεις στην πόλη εκείνη την περιοδο.

Τέλος καλό είναι να διευκρινιστεί πως όταν μιλάμε για Αμμόχωστο-πόλη φάντασμα, μιλάμε για το νέο κομματι της πόλης που ονομάζεται Βαρώσια. Η παλιά πόλη της Αμμοχώστου που έχει και πάρα πολλά σημαντικά μεσαιωνικά μνημεία (π.χ. πύργος του Οθέλλου, γοτθικός ναός της Αγία Σοφίας) κατοικείται από Τούρκους κανονικά και είναι επισκέψιμη. Επιπλέον καλό είναι να θυμόμαστε πώς πέρα από την τουριστική ανάπτυξη, τα ξενοδοχεία και τη οικονομική γενικότερα σημασία της πόλης, η Αμμόχωστος υπήρξε και σημαντικότατο πνευματικό κέντρο της Κύπρου και γενικά μια πόλη με πολύ μεγάλη ιστορία που χάνεται στους αιώνες
 
Πραγματικά, η πόλη πλέον είναι σα μουσείο. Για να ανακαινιστεί θα χρειαστούν χρόνια.
 
Crimson Moonlight είπε:
Eίναι παράξενο συναίσθημα να βλέπεις μια σύγχρονη πόλη εγκαταλελειμένη. Δεν είχα ακούσει ποτέ για την Αμμόχωστο, δεν μου περνούσε καν απ' το μυαλό γιατί είναι μεγάλη πόλη.
Βασικα, απο ότι καταλαβα, δεν προκειται για την Αμμόχωστο, αλλα για το συγκεκριμενο θερετρο που λεγεται Βαρωσια και πρεπει να βρισκεται λιγο εξω απο την πολη.

Crimson Moonlight είπε:
Έχω διαβάσει για διάφορα ελληνικά χωρια-φαντάσματα κι έχω περάσει από μερικά.
Ενδιαφερομαι για περισσοτερες λεπτομερειες :Ρ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh είπε:
Ενδιαφερομαι για περισσοτερες λεπτομερειες :Ρ
Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να είχαμε ένα θέμα για τα λεγόμενα στοιχειωμένα μέρη της Ελλάδας! Εκεί να δείς ιστορίες που θα γράφαμε! Δεν ξέρω όμως άν είναι μέσα στην θεματολογία του Retromaniax. Θα μπορούσε όμως αν σκεφτεί κανείς ότι μέχρι πριν 40-50 χρόνια πολλά από αυτά τα μέρη κατοικούνταν ακόμα.
 
Crimson Moonlight είπε:
Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να είχαμε ένα θέμα για τα λεγόμενα στοιχειωμένα μέρη της Ελλάδας! Εκεί να δείς ιστορίες που θα γράφαμε! Δεν ξέρω όμως άν είναι μέσα στην θεματολογία του Retromaniax. Θα μπορούσε όμως αν σκεφτεί κανείς ότι μέχρι πριν 40-50 χρόνια πολλά από αυτά τα μέρη κατοικούνταν ακόμα.
Νομίζω ότι αυτά τα τρία θέματα που έχουμε ήδη είναι αρκετά για να το καλύψουν αυτό. Και που φυσικά δεν είναι τυχαίο το ότι οι τρεις που τα άνοιξαν αντίστοιχα είναι από τους μεγαλύτερους horror fans του φόρουμ :)

Ρετρό στοιχειωμένα σπίτια

Ρετρό αστικοί μύθοι

Ρετροτρομακτικές ιστορίες και καταστάσεις που βιώσαμε
 
Πίσω
Μπλουζα