Ανάμεσα Σε Τρεις Γυναίκες (1982 ΥΕΝΕΔ)

katerinak είπε:
παιδια ειδε κανεις το χτεσινο επεισοδιο; πολλα απ αυτα που ειδα δε μου "κολλουσαν".. εχω την εντυπωση οτι ελειπε ενα ολοκληρο επεισοδιομηπως η ΕΡΤ μπερδευτηκε και μας εδειξε ενα επεισοδιο παρακατω;

ακολουθω το on line προγραμμα της ΕΡΤ αφου ετσι κι αλλιως δεν εχω αλλο τροπο να ενημερωθω και μετα βλεπω τα επεισοδια απ το webtv της ΕΡΤ , αναρωτιεμαι αν εχασα τιποτα..

μηπως το προηγουμενο επεισοδιο προβληθηκε αλλη στιγμη εκτος προγραμματος;
Πολυ σωστη η παρατηρηση σου, νομιζω πως το 11ο επεισοδιο δεν παιχτηκε γιατι μαλλον εχει χαθει ή εντελως καταστραφει (οπως ειδατε σχεδον ολα τα επεισοδια ειχαν προβληματα στην εικονα και αυτο ηταν ενα μεγαλο εμποδιο που επρεπε να ξεπεραστει μια και παλαιοτερα δεν ηθελαν με τιποτα να προβληθει η σειρα γι αυτους τους λογους)
 
Αν δεν προβλήθηκε το 11ο επεισόδιο λόγω φθοράς / καταστροφής, δεν θα απορήσω, αλλά για άλλη μια φορά θα αναρωτηθώ γιατί πληρώνουμε αυτόν τον ραδιοτηλεοπτικό οργανισμό ο οποίος ποτέ και τίποτα δεν σεβάστηκε και ιδιαίτερα την ίδια την ιστορία του.

Όταν μέσα σε αυτό το forum μια χούφτα ανθρώπων, χρόνια τώρα, ζητούμε την άμεση ψηφιοποίηση του οπτικοακουστικού υλικού του Αρχείου προκειμένου να διασωθεί προτού να είναι πολύ αργά και ελάχιστα πράγματα γίνονται από συγκεκριμένους φιλότιμους ανθρώπους, ενώ η πλειονότητα μέσα στην ΕΡΤ αδιαφορεί, ήρθε η ώρα να αδιαφορήσουμε κι εμείς. Αυτή δεν είναι η δημόσια τηλεόραση που μας αξίζει... (κάποιοι βεβαίως θα μπορούν να πουν ότι ακριβώς αυτή είναι η δημόσια τηλεόραση που μας αξίζει...)
 
ChristosM είπε:
Πολυ σωστη η παρατηρηση σου, νομιζω πως το 11ο επεισοδιο δεν παιχτηκε γιατι μαλλον εχει χαθει ή εντελως καταστραφει (οπως ειδατε σχεδον ολα τα επεισοδια ειχαν προβληματα στην εικονα και αυτο ηταν ενα μεγαλο εμποδιο που επρεπε να ξεπεραστει μια και παλαιοτερα δεν ηθελαν με τιποτα να προβληθει η σειρα γι αυτους τους λογους)
ChristosM σ ευχαριστω για την ενημερωση,νομιζα οτι στην ΕΡΤ μπερδευτηκαν και ξεχασαν ενα επεισοδιο αλλα το πιθανοτερο-οπως μας ειπες- ειναι να καταστραφηκε το 11ο

πολυ κριμα,ηθελα να μαθω με ποιο τροπο ο Βαλκανης ανακαλυψε την αληθεια για τα γραμματα αλλα τελικα θα μεινω με την απορια

Μερικα επεισοδια (ευτυχως οχι ολα) ειχαν προβληματα στην εικονα και στον ηχο,πολλες ατακες αλλα και σκηνες "κολλουσαν" και επαναλαμβανονταν αμεσως μετα,εντοπισα και καποια "κενα" απ τη μια ατακα στην αλλη (αυτο παρατηρησα απ το webtv ,δεν ξερω αν στην τηλεοραση ηταν διαφορετικα)
 
katerinak είπε:
ChristosM σ ευχαριστω για την ενημερωση,νομιζα οτι στην ΕΡΤ μπερδευτηκαν και ξεχασαν ενα επεισοδιο αλλα το πιθανοτερο-οπως μας ειπες- ειναι να καταστραφηκε το 11ο

πολυ κριμα,ηθελα να μαθω με ποιο τροπο ο Βαλκανης ανακαλυψε την αληθεια για τα γραμματα αλλα τελικα θα μεινω με την απορια

Μερικα επεισοδια (ευτυχως οχι ολα) ειχαν προβληματα στην εικονα και στον ηχο,πολλες ατακες αλλα και σκηνες "κολλουσαν" και επαναλαμβανονταν αμεσως μετα,εντοπισα και καποια "κενα" απ τη μια ατακα στην αλλη (αυτο παρατηρησα απ το webtv ,δεν ξερω αν στην τηλεοραση ηταν διαφορετικα)
Επισης καποιες μικρες ενδιαμεσες σκηνες ειχαν κοπει, προφανως για τους ιδιους λογους.

Τα τελευταια "νεα" παντως, σχετικα με ολο αυτο που χαιρομαστε απο την ΕΡΤ2 εδω και λιγους μηνες, δεν ειναι και πολυ ευχαριστα....
 
ChristosM είπε:
Επισης καποιες μικρες ενδιαμεσες σκηνες ειχαν κοπει, προφανως για τους ιδιους λογους.

Τα τελευταια "νεα" παντως, σχετικα με ολο αυτο που χαιρομαστε απο την ΕΡΤ2 εδω και λιγους μηνες, δεν ειναι και πολυ ευχαριστα....

Δηλαδή; Θα αλλάξει το πρόγραμμα της η ΕΡΤ2 και τέρμα πια οι επαναλήψεις;
 
tonytony είπε:
Δηλαδή; Θα αλλάξει το πρόγραμμα της η ΕΡΤ2 και τέρμα πια οι επαναλήψεις;
Αντωνη προς το παρον απλα θα πω, πως η νοοτροπια καποιων που καποτε απαξιωσε και κατεστρεψε αυτα που ενας ολοκληρος λαος ειχε αγαπησει στην τηλεοραση, καλα κρατει! Απ την αλλη μερια θα πω, πώς τελικα δε νομιζω οτι ολοι οσοι αγαπαμε και ενδιαφερομαστε για τα σωθουν και να προβληθουν τα παλια προγραμματα το δειξαμε εμπρακτα αυτο το διαστημα. Πανω σε αυτο το θεμα ειχε γραψει ενα εξαιρετικο (οπως παντα) κειμενο ο Bernard. Ποσοι τον ακουσαν ομως?
 
katerinak είπε:
ChristosM σ ευχαριστω για την ενημερωση,νομιζα οτι στην ΕΡΤ μπερδευτηκαν και ξεχασαν ενα επεισοδιο αλλα το πιθανοτερο-οπως μας ειπες- ειναι να καταστραφηκε το 11ο

πολυ κριμα,ηθελα να μαθω με ποιο τροπο ο Βαλκανης ανακαλυψε την αληθεια για τα γραμματα αλλα τελικα θα μεινω με την απορια
Katerinak, ίσως να μη μείνεις με την απορία...Ακολουθεί η περίληψη του 11ου επεισοδίου που προβλήθηκε τη Δευτέρα 3 Ιανουαρίου 1983, όπως καταγράφηκε στη "Ραδιοτηλεόραση" (τεύχος 673, 1-7 Ιανουαρίου 1983) και ίσως σε βοηθήσει:

"Ο Βαλκάνης ξαναδιαβάζοντας τα γράμματα της Τίνας, καταλαβαίνει πως είναι γραμμένα από το χέρι της Δώρας και ανακαλύπτει την κωμωδία που παιζόταν σε βάρος του. Τα εξομολογείται όλα στο Φωτήλη και του λέει πως τώρα δεν αγαπά την Τίνα, αλλά τη Δώρα. Το θέμα είναι πώς θ' αντιδράσει η Τίνα σαν μάθει πως ο Βαλκάνης αγαπά τώρα τη φίλη της, Δώρα. Ο Βαλκάνης τη συναντά και της προτείνει να χωρίσουν μετά απ' ό,τι έγινε. Η Τίνα αντιδρά και υποστηρίζει πως τον αγαπά. Στο μεταξύ, η γυναίκα του Βαλκάνη, Μίνα, βρίσκεται στο πατρικό της σπίτι και αντιδρά στις προτάσεις του αδελφού της να ξαναφτιάξει τη ζωή της με κάποιον άλλο"...

Ελπίζω να βοήθησα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γεια σας και πολλα μπραβο για το εργο σας...

Ειμαι κατοικος εξωτερικου και προσπαθω να βρω ονλαιν την σειρα

αλλα δυστυχως ματαια...

Μπαινω στο http://webtv.ert.gr/ert2/ αλλα δεν βρισκω καποιο λινκ...

Μηπως θα μπορουσε καποιος σας να μου στηλει τα λινκς των επεισοδιων για να δω?

Θυμαμαι αμυδρα την σειρα (ημουν 10 χρονων το 1982) και θα με ψυχαγωγουσε πολυ...

Περιπτωση να ανεβουν στο διαδικτυο?

Επισις η σειρα Αποδραση του Φερρη (1987) με τον ιδιο πρωταγωνιστη θα προβληθει ποτε ξανα?

Σας ευχαριστω πολυ και ελπιζω να με βοηθησετε με τα επεισοδια της σειρας [h=1]Ανάμεσα Σε Τρεις Γυναίκες[/h]
 
ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ είπε:
Katerinak, ίσως να μη μείνεις με την απορία...Ακολουθεί η περίληψη του 11ου επεισοδίου που προβλήθηκε τη Δευτέρα 3 Ιανουαρίου 1983, όπως καταγράφηκε στη "Ραδιοτηλεόραση" (τεύχος 673, 1-7 Ιανουαρίου 1983) και ίσως σε βοηθήσει:

"Ο Βαλκάνης ξαναδιαβάζοντας τα γράμματα της Τίνας, καταλαβαίνει πως είναι γραμμένα από το χέρι της Δώρας και ανακαλύπτει την κωμωδία που παιζόταν σε βάρος του. Τα εξομολογείται όλα στο Φωτήλη και του λέει πως τώρα δεν αγαπά την Τίνα, αλλά τη Δώρα. Το θέμα είναι πώς θ' αντιδράσει η Τίνα σαν μάθει πως ο Βαλκάνης αγαπά τώρα τη φίλη της, Δώρα. Ο Βαλκάνης τη συναντά και της προτείνει να χωρίσουν μετά απ' ό,τι έγινε. Η Τίνα αντιδρά και υποστηρίζει πως τον αγαπά. Στο μεταξύ, η γυναίκα του Βαλκάνη, Μίνα, βρίσκεται στο πατρικό της σπίτι και αντιδρά στις προτάσεις του αδελφού της να ξαναφτιάξει τη ζωή της με κάποιον άλλο"...

Ελπίζω να βοήθησα...

σ ευχαριστω Τασο για τον κοπο που εκανες να μας μεταφερεις την περιληψη του 11ου επεισοδιου και να μου λυθει η απορια

να εισαι καλα!

ottosoren κι εγω στο εξωτερικο μενω και για να δω τα επεισοδια χρησιμοποιουσα το web tv της ΕΡΤ και τα παρακολουθουσα ή την ωρα που γινοταν η προβολη τους απ την ελληνικη τηλεοραση ή με πιο πολυπλοκο τροπο και παντα μεσα σε διαστημα 24ωρων γιατι μεχρι τοτε διατηρειται το προγραμμα της προηγουμενης μερας,οχι ολο αλλα μονο αυτο που επιτρεπουν να βλεπουμε και στο εξωτερικο (αν θελεις λεπτομερειες για τον πολυπλοκο τροπο στειλε μου πμ)
 
362.jpg
 
Οι τίτλοι αρχής της σειράς:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
elephadas είπε:
Μάλιστα. Σύμφωνα με τον κύριο Πρέκα, η "σωστή εικόνα του πώς μπορεί να ζει αρμονικά ένα ζευγάρι, με κατανόηση και αξιοπρέπεια" είναι να έχει ο άντρας τη σύζυγο και μία γκομενίτσα. (Δεν μιλάω για την τρίτη γυναίκα διότι δεν ξέρω αν της έδωσε κι αυτής λίγη από την ερωτική αρμονία ή αν παρέμεινε φίλη ερωτευμένη από μακρυά πράγμα για το οποίο δεν ευθύνονταν ο κύριος.) Και αυτό μάλιστα αποκαλείται "Ύμνος στο γάμο, ύμνος στη γυναίκα". Για ύμνος στο κέρατο μου μοιάζει (αρκεί βεβαίως να το φοράει η σύζυγος, διότι αν ο κερασφόρος είναι ο σύζυγος τότε αλλάζουν τα πράματα και η παραστρατημένη σύζυγος είναι τσούλα).
Μ' αρέσει επίσης που λέει "...χωρίς αυτό να σημαίνει ότι υποτιμώ άλλους τηλεοπτικούς παραγωγούς..." και μετά ακολουθεί ένας φιλιππικός εναντίον τους. Δηλαδή αν τους υποτιμούσε κι όλας τι χειρότερο θα έγραφε?
Στην Ελλάδα ζούμε, ή μπορεί να μη ζούμε και όλοι αλλά λογικά ξέρουμε την νοοτροπία. Βάλε τώρα με τον νου σου την νοοτροπία της δεκαετίας του ΄70 και ότι το μυθιστόρημα αναφέρεται στα τέλη του 19ου αιώνα. Τι ακριβώς σου κάνει εντύπωση;

Όσο για τα σχόλια καλλιτεχνών για συναδέλφους τους, εκεί κι αν τα έχουμε δει και ακούσει όλα.
 
Ένα αφιέρωμα στη σειρά, μέσα από τη στήλη μου...http://www.musiccorner.gr/aspromavra-ki-egchroma-anamesa-se-tris-ginekes-134366/
 
Είναι από τις λίγες παλιές σειρές που θυμάμαι καθαρά, γιατί ήμουν πιο μεγάλη όταν προβλήθηκε. Θυμάμαι ελάχιστα από την "Αναδυομένη" και την "Αφροδίτη" ακόμα λιγώτερα από τη "Λάουρα" του Ξενόπουλου. Δεν είχα δει την σειρά "Ο κόσμος και ο Κοσμάς" γιατί την είχα ξεκινήσει αλλά δε μου άρεσε το θέμα (ήμουν όπως είπα και μικρή). Κατόπιν θυμάμαι κάποια καθαρά σημεία από την "Απερίγραπτη". Αλλά αυτό το σήριαλ το θυμάμαι πολύ έντονα. Ήταν έγχρωμο και το είχα παρακολουθήσει όλο. Θυμάμαι πάρα πολλές σκηνές και μου άρεσαν πολύ οι δυο κυρίες Ζαφόλια και Τζιτζικάκη (ήταν πολύ καλή στο ρόλο της κρυφά ερωτευμένης φίλης που γράφει τα ερωτικά γράμματα και βρίσκει έτσι τρόπο να βγάλει από μέσα της τον ανεκπλήρωτο έρωτά της), ενώ δε μου άρεσε καθόλου η Άννα Ανδριανού στο ρόλο της κοπέλας που ερωτεύεται ο ήρωας. Δε μου άρεσε εμφανισιακά οπότε δε μπορούσε να με πείσει ότι την ερωτεύτηκε σφόδρα ένας γοητευτικός άντρας με πολλές κατακτήσεις όπως ήταν ο Βαλκάνης αλλά και σαν ηθοποιία δε μου λέει τίποτα αυτή η γυναίκα. Το αφιέρωμά σας είναι μεγάλο, οι φωτογραφίες είναι πολλές και είναι πραγματικά πολύ ωραίες. Με πήγατε πολλά χρόνια πίσω. Δεν είδα την επανάληψη στην ΕΤ2 το 2015. Δεν το πήρα χαμπάρι γιατί γενικώς με την τηλεόραση, έχω πάρει εδώ και χρόνια διαζύγιο. Σπάνια βλέπω κάτι πια.
 
στην προσφατη επαναληψη της σειρας παιχτηκαν και τα 13 επεισοδια τελικα,τωρα για ποιο λογο δεν εδειξαν το 11ο επεισοδιο το 2015 παραμενει αγνωστο..

Στα στιγμιοτυπα φαινεται και η σκηνη με τα γραμματα που δινει η Δωρα στο Βαλκανη

anam1.JPGanam2.JPG
 
Συμφωνω με την Tzelaso. Κι εμενα δεν καταφερε η Αννα Αδριανου να με πεισει στον συγκεκριμενο ρολο, αλλα και γενικοτερα δεν την θεωρησα ποτε σπουδαια ηθοποιο. Νομιζω πως ως σεναριογραφος τα καταφερνει πολυ καλυτερα. Παντως εκεινη την εποχη η Αννα ως ηθοποιος βρισκοταν στο ζενιθ της και συμμετειχε σε πολλες τηλεοπτικες σειρες.

Κατερινα, οσον αφορα το 11ο επεισοδιο της σειρας, μηπως εγινε και με αυτο ο,τι και με το 14ο του Τιμοθεου Κωνστα; Μηπως το επεισοδιο διεγραφη για καποιο λογο και τελικα βρεθηκε απο αλλη πηγη δινοντας μας την ευκαιρια να το παρακολουθησουμε και παλι;

Αν και το πιθανοτερο ειναι πως επροκειτο για παραλειψη απο μερους του καναλιου. Σιγουρα δεν ηταν και η πρωτη....
 
Συμφωνω με την Tzelaso. Κι εμενα δεν καταφερε η Αννα Αδριανου να με πεισει στον συγκεκριμενο ρολο, αλλα και γενικοτερα δεν την θεωρησα ποτε σπουδαια ηθοποιο. Νομιζω πως ως σεναριογραφος τα καταφερνει πολυ καλυτερα. Παντως εκεινη την εποχη η Αννα ως ηθοποιος βρισκοταν στο ζενιθ της και συμμετειχε σε πολλες τηλεοπτικες σειρες.

Κατερινα, οσον αφορα το 11ο επεισοδιο της σειρας, μηπως εγινε και με αυτο ο,τι και με το 14ο του Τιμοθεου Κωνστα; Μηπως το επεισοδιο διεγραφη για καποιο λογο και τελικα βρεθηκε απο αλλη πηγη δινοντας μας την ευκαιρια να το παρακολουθησουμε και παλι;

Αν και το πιθανοτερο ειναι πως επροκειτο για παραλειψη απο μερους του καναλιου. Σιγουρα δεν ηταν και η πρωτη....
κι εγω πιστευω οτι "απλα" το ξεχασαν και δεν το εδειξαν την προηγουμενη φορα
δε θυμαμαι αν ειχε γινει τιποτα εκεινο το διαστημα και διεκοψε για λιγες μερες το προγραμμα της η ΕΡΤ2 με αποτελεσμα να της "ξεφυγει" το συγκεκριμενο επεισοδιο
 
Αυτήν την Κυριακη έρχεται με την real οι τρεις γυναίκες και θα το αγοράσω, την σειρά όχι δεν την έχω δει δυστυχώς.
 
Πίσω
Μπλουζα