"Αναβίωση" retro προγραμμάτων

zoro

Retro Member
Joined
20 Φεβ 2008
Μηνύματα
177
Αντιδράσεις
5
Εδώ και λίγες ημέρες, είχα την ιδέα να "αναβιώσω" τα διαθέσιμα προγράμματα για Amstrad, που υπάρχουν στις σκαναρισμένες σελίδες των παλαιών τευχών των περιοδικών του '80, που υπάρχουν στο forum μας.

Ήδη έχω κάνει την αρχή, πληκτρολογώντας κάποια (τουλάχιστον όσα είναι αναγνώσιμα, επειδή αρκετά σκαναρίσματα δεν είναι ευανάγνωστα), και να τα θέσω στην διάθεση όσων κατόχων των CPC επιθυμούν να ξαναζήσουν τις ημέρες εκείνες.

Κάποια αποτελούν προϊόν προσεγμένου προγραμματισμού (με τα δεδομένα της εποχής), και κάποια αποτελούν απλοϊκή προσέγγιση, αλλά ακόμη και από αυτά μπορεί κανείς να απομονώσει χρήσιμες και έξυπνες, μερικές φορές, υπορουτίνες.

Σε μερικές περιπτώσεις έχω παρέμβει για να διορθώσω κάποια λάθη, ενώ βελτιώνω παράλληλα το πρακτικό μέρος, αλλά και και την αισθητική τους επί της οθόνης. Γιά λόγους δεοντολογίας διατηρώ τα ονόματα των δημιουργών και το έτος που κατασκευάσθηκαν.

Αυτό που δεν γνωρίζω, είναι ο τρόπος μεταφοράς τους από τον 6128 που χρησιμοποιώ (αποφεύγω τους emulators και κανείς δεν θα με πείσει για το αντίθετο) στο forum. Πιστεύω πως θα με βοηθήσετε σε αυτό.

Είμαι σίγουρος πως η προσπάθειά μου αυτή (θα με πάρει καιρό να την ολοκληρώσω) θα βρει ανταπόκριση απ' όσους πιστούς των 464/664/6128 επιθυμούν το Retro Programming με τους θρυλικούς αυτούς Homes.

Θέλω να συγκεντρώσω τα ονόματα όσων έχουν Amstrad (έστω και σε emulation μορφή). Γι' αυτό λοιπόν, "αναφερθείτε" ένας-ένας!!!
 
zoro είπε:
Θέλω να συγκεντρώσω τα ονόματα όσων έχουν Amstrad (έστω και σε emulation μορφή). Γι' αυτό λοιπόν, "αναφερθείτε" ένας-ένας!!!

Θα αστειεύεσαι φυσικά... υπάρχει κανείς που να μην έχει Amstrad έστω και σε emulator? Ακόμα και ο Wally θα έχει και θα παίζει κρυφά γιατί δεν αντέχει άλλη μουστάρδα :D

Για να μεταφέρεις τα προγραμματά σου μπορείς με το AM-DRIVE ή με καλώδια και PC. Και οι δύο τρόποι έχουν αναλυθεί στο φόρουμ του Amstrad και μια αναζήτηση θα σου δώσει το επιθυμητό αποτέλεσμα. Πάντως εγώ επιμένω στην απλότητα. Ενας emulator με copy-paste δυνατότητες να υπήρχε... :zip:
 
464-664-6128 disk drive 3.5

πρασινες και εγρωμες οθόνες (κάπου έχω και το modulator αλλά πού όμως)
 
AA+ είπε:
Για να μεταφέρεις τα προγραμματά σου μπορείς με το AM-DRIVE ή με καλώδια και PC. Και οι δύο τρόποι έχουν αναλυθεί στο φόρουμ του Amstrad και μια αναζήτηση θα σου δώσει το επιθυμητό αποτέλεσμα. Πάντως εγώ επιμένω στην απλότητα. Ενας emulator με copy-paste δυνατότητες να υπήρχε... :zip:
Υπάρχει το εξής πρόβλημα με μένα:

1) Στο σπίτι δεν έχω internet λόγω κακών γραμμών του ΟΤΕ (πρέπει να ξηλώσουν όλη την γραμμή στον δρόμο μου, και δεν είναι διατεθειμένοι να το κανουν για έναν και μόνο χρήστη, όπως μου είπαν, αφού στον δρόμο μου δεν υπάρχει κανείς άλλος εκτός από μενα που θέλει internet).

2) Έχω ξηλώσει το PC μου, και έχω μόνο τον 6128.

3) Στην δουλειά δεν μπορώ να το κάνω αυτό, γιά ευνόητους λόγους.

Συνεπώς, η μόνη λύση είναι να πάρω ένα AM-DRIVE, να τα σώσω εκεί, και μετά να πάρει κάποιος τις δισκέτες και να ολοκληρώσει την "μεταφορά" στο forum.

Ο on-line emulator στο forum μας (με δυνατότηταCopy-Paste) είναι απαραίτητος για την συνέχεια της ιστορίας, και περιμένω τις εξελίξεις στο θέμα αυτό.

Γιά να δούμε, ποιοί θα "αναφερθούν";
 
zoro,ειναι θεμα ημερων.

Ο Markus (συγγραφεας του online emulator) ειναι σε διακοπες.

Ο Keeper του εχει αφησει μηνυμα.Aυτο που θελουμε ειναι ενα copy-paste code feature.Ολα τα αλλα ειναι απλα.Ενα java ειναι,που μπορουμε να το εχουμε ειτε embedded ειτε ως link.

Μεσα στην εβδομαδα θα εχουμε εξελιξεις. ;)
 
Πααααρόν! Amstrad CPC 6128 color

Επιπλέον οι emulators Caprice32 και WinAPE!
 
Κι εγώ εδώ, με ενα Schneider 6128....
 
και εγώ μέσα....... !!! :)
 
Ο "κατάλογος" αυξάνεται...

ΑΑ+

Wally

rigardie

Stanfromgreece

zoro

Rygar

Teflon

Λοιπόν, ασχολήθηκα τις προηγούμενες ημέρες με κάποια προγράμματα.

Θέλουν αρκετή "ανακατασκευή", καθώς δεν είναι προσεγμένα. Προχωρώ, αργά και με πείσμα...
 
Φιλε zoro,για αρχη δινω τη σελιδα του Online Amstrad emulator που περιεχει και οδηγιες στα Ελληνικα.

Επισης εδω εχουμε ασχοληθει με τον συγκεκριμενο emu.

Mεχρι να γινει embedded καπου στο GRM... ;)
 
Εννοείτε amstrad και εγω.
 
ΑΑ+

Wally

rigardie

Stanfromgreece

zoro

Rygar

Teflon

telonio

Οκτώ, μέχρι στιγμής, και συνεχίζουμε την "μάζωξη" των Amstrad users...
 
zoro δεν ριχνεις και μια ματια στο εμουλατορι να δεις αν ειναι "βολικο"?
 
Θα διαθέσω γι'αυτόν τον ιερό σκοπό ένα am-drive και λίγο χρόνο για να γράψω και γω κώδικα :D
 
Wally είπε:
zoro δεν ριχνεις και μια ματια στο εμουλατορι να δεις αν ειναι "βολικο"?
Έχω τον Caprice 32 στο PC στην δουλειά μου, αλλά αυτό δεν λέει τίποτα, καθώς δεν μπορώ να κάνω κάτι (ο boss είναι δίπλα μου σχεδόν συνεχώς).
 
pontium είπε:
Θα διαθέσω γι'αυτόν τον ιερό σκοπό ένα am-drive και λίγο χρόνο για να γράψω και γω κώδικα :D

Τι εννοείς;

Στείλε μου pm (χρόνια πολλά επί τη ευκαιρία) ή πάρε με τηλέφωνο. Το δικό σου δεν απαντά μονίμως.
 
Παιδάκια εννοείται ότι για την πληκτρολόγηση τέτοιων προγραμμάτων επιβάλλεται η προτίμηση emulator και για ευκολία φυσικά αλλά κυρίως για το σώσιμο του προγράμματος απ'ευθείας στο κατάλληλο format (dsk, TZX κλπ).

Πολλά τέτοια προγράμματα ήταν μεγάλα οπότε ο προγραμματισμός δεν θα μπορούσε να τελειώσει με τη μία ενώ επίσης πολλά ήταν γραμμένα όχι σε basic αλλά σε machine code και θα είναι δύσκολο να διακόψεις και να συνεχίσεις άλλη φορά εκτός και αν είχες κάποιες γνώσεις ώστε να το κάνεις.

Σε έναν emulator το πρόβλημα αυτό ξεπερνιέται γιατί συνήθως έχουν "save state" οπότε φορτώνεις και βρίσκεσαι στο σημείο που "έσωσες".
 
gtsamour είπε:
Παιδάκια εννοείται ότι για την πληκτρολόγηση τέτοιων προγραμμάτων επιβάλλεται η προτίμηση emulator και για ευκολία φυσικά αλλά κυρίως για το σώσιμο του προγράμματος απ'ευθείας στο κατάλληλο format (dsk, TZX κλπ).Πολλά τέτοια προγράμματα ήταν μεγάλα οπότε ο προγραμματισμός δεν θα μπορούσε να τελειώσει με τη μία ενώ επίσης πολλά ήταν γραμμένα όχι σε basic αλλά σε machine code και θα είναι δύσκολο να διακόψεις και να συνεχίσεις άλλη φορά εκτός και αν είχες κάποιες γνώσεις ώστε να το κάνεις.

Σε έναν emulator το πρόβλημα αυτό ξεπερνιέται γιατί συνήθως έχουν "save state" οπότε φορτώνεις και βρίσκεσαι στο σημείο που "έσωσες".
Φίλοι,

Στον emulator το πρόβλημα είναι στην πληκτρολόγηση, καθώς τα πλήκτρα είναι διαφορετικά και δυσκολεύομαι. Άλλωστε, έχω σκοπό να κρατήσω αυτά τα προγράμματα σε original μορφή, σε δισκέττες των 3".

Ένα AM-Drive θα με βοηθούσε πολύ όμως, για την μεταφορά τους (pontium, HELP!!!)

Υ.Γ. Διαβάστε στην αρχή του θέματος, γιατί δεν έχω άλλη λύση εκτός του 6128.
 
Σίγουρα καλό είναι να κρατηθούν σε original μορφή όμως το θέμα είναι να μπορούν να ανέβουν και στο GRM και να γίνουν κτήμα όλων, δεν το κάνει ο καθένας για την πάρτη του.

Όντως το θέμα με το πληκτρολόγιο είναι πρόβλημα, ειδικά σε micros όπως ο spectrum.... αν και ο Spin νομίζω (ή μήπως είναι ο spectaculator), έχει επιλογή να διαλέγεις την εντολή και να στέλνει τα αντίστοιχα πατήματα πλήκτρων που χρειάζονται.

Anyway ο καθείς όπως προτιμά και τον βολεύει.... το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο.
 
Πίσω
Μπλουζα