Αναγνωστικό 1ης δημοτικού (1980)

Χεχε, πράγματι, μεγαλύτερη δε η επόμενη Κυριακή που θα έχει και το επόμενο αναγνωστικό, ''Η Γλώσσα μου'' για εμάς τους mid και late '76!

Διδάχτηκε λέει για 20 χρόνια, μέχρι το 2000!
 
Δεν πίστευα ότι θα έβαζαν και το "Η γλώσσα μου" και μάλιστα τόσο σύντομα!

Ωραία , θα ξενερώσουμε βέβαια λιγάκι με τα κακής ποιότητας χαρτιά η χρώματα αλλά δεν πειράζει μόνο η βουτιά στις πιο γλυκές μας στιγμές του παρελθόντος προσφέρει ατέλειωτη συγκίνηση.
 
Μερικες φωτογραφιες απο την επανεκτυπωση που δοθηκε με την εφημεριδα πριν μερικες εβδομαδες.

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Απλα υπεροχο
 
Wally είπε:
Αγορασα τωρα το πρωι την εφημεριδα που το εδινε προσφορα.
Wally είπε:
Εντυπωσεις

1)Χαρα μιας και ξανα-ξεφυλλιζω το πρωτο βιβλιο της σχολικης μου ζωης και το μονο συμπαθες μαζι με τα Ανθολογια

2)Ξενερωμα1 οτι αποτελει φωτογραφικη ανατυπωση. Δεν βγηκε απο τους πρωτοτυπους τσιγκους και αυτο φαινεται και στα χρωματα

3)Ξενερωμα 2 η πολυ κακη ποιοτητα χαρτιου και βιβλιοδεσιας

4)Με ξενισε πολυ το επιμετρο που εχει γραψει καποια φιλολογος και φιλοξενειται στο τελος του βιβλιου...




Γνωριζει καποιος κατοχος του πρωτοτυπου αν αυτο ειναι μερος του Αναγνωστικου ή αν ειναι ολοκληρο



Τὸ συγκεκριμένο ἀναγνωστικὸ ἦταν δίτομο. Ὁ πρῶτος τόμος εἶχε πράσινο περίγραμμα καὶ ὁ δεύτερος κόκκινο. Ἂς πᾶμε ὅμως στὶς ἐντυπώσεις τοῦ φίλου Wally, ποὺ εἶναι ὅλα τὰ λεφτά.




Φαίνεται ὅτι ἔχασα κάποια ἐπεισόδια, ἀφοῦ τὸ ἀγαπημένο μου βιβλίο, ξανακυκλοφόρησε καὶ δὲν τὸ πῆρα εἴδησι. Διαβάζοντας προσεκτικῶς τὰ παραπάνω δὲν νομίζω νὰ μπῷ στὸν κόπο νὰ πάῳ νὰ τὸ ἀγοράσῳ. Θὰ περιμένω νὰ ἐκδοθῇ ἐκ νέου ἀπὸ τὸ κράτος ἢ ἀπὸ κάποιον ἐκδότη ποὺ μὲ τὴν ἄδεια τοῦ κράτους θὰ τὸ ἐκδώσει. Ἢ ἀκόμη καλλίτερα, νὰ τὸ ἐκδώσῳ ἐγὼ ὁ ἴδιος. Καὶ ἐξηγοῦμαι. Ἡ 2η ἐντύπωσις τοῦ Wally μὲ βάζει σὲ προβληματισμούς. Πολλὰ χρόνια πρίν, ἀσφαλῶς ἐντὸς τῆς προηγούμενης δεκαετίας, εἶχα κατεβεῖ μὲ τὸν πατέρα μου στὸ κέντρο τῆς Ἀθήνας γιὰ δουλειές. Σὲ κάποια στιγμή, ὅπως βρισκόμασταν στὴν Μητροπόλεως, πεταχτήκαμε στὸν ΟΕΔΒ γιὰ νὰ δῇ ἕναν φίλον του ποὺ ἐργαζόταν ἐκεῖ. Ἀντιλαμβανόμενος ὅτι δὲν θὰ μοῦ παρουσιαζόταν εὔκολα ἡ δυνατότητα νὰ μιλήσῳ σὲ κάποιο διοικητικὸ στέλεχος τοῦ ΟΕΔΒ, παρακάλεσα θερμὰ τὸν φίλο τοῦ πατέρα μου νὰ ἀγοράσῳ ἕνα ἀντίτυπο ἀπὸ κάθε τόμο. Σημειωτέον δέ, ὅτι τότε ὁ ΟΕΔΒ πουλοῦσε τὰ βιβλία του σὲ βιβλιοπωλεῖα, ἰδιωτικὰ σχολεῖα καὶ τρίτους, ὥστε νὰ μποροῦν οἱ μαθητὲς τῶν ἰδιωτικῶν σχολείων, οἱ καθηγητές, ἀλλὰ καὶ ἄλλοι ἐνδιαφερόμενοι νὰ ἀγοράζουν τὰ σχολικὰ βιβλία τὰ ὁποῖα διένεμε δωρεὰν ὁ ὀργανισμὸς μόνον στοὺς μαθητὲς τῶν κρατικῶν σχολείων. Γιὰ τοῦ λόγου τὸ ἀληθές, ἐπισκεφθεῖτε τὸν παρακάτω ὑπερσύνδεσμο:

http://81.186.142.241:8080/portal/auth/index.html?ctrl:cmd=render&ctrl:window=default.ContentView.ContentViewWindow&id=257




Παρὰ τὸ ὅτι ὁ ΟΕΔΒ ἔχει καταργηθεῖ, ὁ ἱστότοπός του, προφανῶς ξεχασμένος, εὐτυχῶς ὑπάρχει ἀκόμη. Ἡ ἀπάντησις του στελέχους τοῦ ΟΕΔΒ ἦταν ἀρνητική. Γνωρίζοντας ὅτι πρὸ πολλοῦ εἶχαν ἐπανατυπωθεῖ παλαιότερα ἀναγνωστικὰ ἀπὸ ἰδιωτικοὺς ἐκδοτικοὺς οἴκους, ρώτησα ἐκεῖνο τὸ στέλεχος (ἀπὸ τὰ ἀνώτερα στὴν ἱεραρχία), ἂν ὑπάρχῃ ἡ δυνατότητα νὰ τὸ ἐπανατυπώσῳ μὲ δικά μου ἔξοδα. Ἡ ἀπάντησις ἦταν καὶ πάλι ἀρνητική καὶ ἡ ἀκαμψία ἀπύθμενος. Βεβαίως, τὸ συγκεκριμένο βιβλίο τοῦ ΟΕΔΒ δὲν ἦταν ἕνα ὁποιοδήποτε βιβλίο τοῦ ὀργανισμοῦ, ἀλλὰ τὸ μαῦρο κουτί.




Ἦταν τὸ βιβλίο ποὺ ταυτίστηκε μὲ τὴν κατάργησιν τοῦ πολυτονικοῦ καὶ κανεὶς δὲν ἤθελε νὰ τὸ θυμᾶται, ἀκόμη καὶ ἂν κάποιοι «παλαβιάρηδοι» ὅπως ἐλόγου μου, ἦταν διατεθημένοι νὰ βάλουν τὸ χέρι βαθειὰ στὴν τσέπη καὶ μὲ δικά των ἀποκλειστικῶς ἔξοδα νὰ τὸ ἐπανακυκλοφορήσουν. Ἦταν τὸ βιβλίο ποὺ θύμιζε τὸ ἔγκλημα κατὰ τῆς γλώσσας καὶ τὴν ἐπέμβασι τῆς πολιτικῆς σὲ πεδία ὅπου τὸν λόγο ἔπρεπε νὰ ἔχουν μόνον οἱ εἰδικοί. Ἦταν ὁ τελειωτικὸς «θρίαμβος» τῶν πολιτικῶν ποὺ πρὸ πολλοῦ εἶχαν χωρίσει τὴν ἑλληνικὴ γλώσσα σὲ κομματικὰ στρατόπεδα, ἀριστερὸ γιὰ τὴν «δημοτικὴ» καὶ δεξιὸ γιὰ τὴν «καθαρεύουσα», ὅταν ἡ ἑλληνικὴ γλώσσα ἐπὶ χιλιετίες ὑπῆρξε μία καὶ ἀδιαίρετος. Τὰ ἀποτελέσματα εἶναι ὁρατὰ σήμερα. Ἀπὸ τὸ πολυτονικὸ φτάσαμε στὰ γκρήκλις. Ἂς ἀφήσουμε ὅμως τὸ ζήτημα τῆς γλώσσας καὶ ἂς ἐπανέλθουμε στὸ θέμα τοῦ βιβλίου καθ' ἑαυτῷ.




Ἔχει τὸ δικαίωμα ἐπανατυπώσεως τοῦ βιβλίου αὐτοῦ (ὅπως καὶ τῶν ἄλλων ἀναγνωστικῶν τοῦ ΟΕΔΒ) ὁ ΔΟΛ (καὶ ὁ κάθε ΔΟΛ); Γιατὶ ὁ ΟΕΔΒ παλαιότερα ἠρνεῖτο νὰ πουλᾷ τὸ συγκεκριμένο βιβλίο σὲ βιβλιοπωλεῖα καὶ τρίτους καὶ τώρα βλέπουμε αὐτὸ νὰ πωλῇται μέσῳ συγκεκριμένης ἐφημερίδος;




Δυστυχῶς, τὸ 2011 ὁ ΟΕΔΒ κατηργήθη ὡς ἕνα ἀπὸ τὰ πρῶτα θύματα τῶν μνημονίων. Μαζὺ μὲ αὐτὸν χαθήκαν δεκάδες ἔτη προσφορᾶς στὴν ἑλληνικὴ Παιδεία. Ὡστόσο, ὁ ΟΕΔΒ κατεῖχε τὰ πνευματικὰ δικαιώματα τοῦ συγκεκριμένου ἀναγνωστικοῦ. Μὲ τὴν κατάργησι τοῦ ΟΕΔΒ ἡ πνευματικὴ ἰδιοκτησία τοῦ ὀργανισμοῦ περιέρχεται στὸ ὑπουργεῖο Παιδείας καὶ τὶς ἁρμόδιες καὶ ἐποπτευόμενες ἀπὸ αὐτὸ ὑπηρεσίες.Παραθέτω τὸ ἄρθρο 33 τοῦ νόμου 3966 (ΦΕΚ 118/2011) ποὺ προέβλεπε τὴν κατάργησι τοῦ ΟΕΔΒ:




«Οἱ ὑποδομές, τὰ περιουσιακὰ στοιχεῖα, τὰ σήματα καὶ τὰ λοιπὰ διακριτικὰ γνωρίσματα, καθὼς καὶ τὰ ἀρχεῖα τοῦ Ὀργανισμοῦ περιέρχονται στὸ Ι.Τ.Υ.Ε., μὲ εξαίρεση τὰ ἀρχεῖα τοῦ προσωπικοῦ καὶ τῆς μισθοδοσίας του, τὸ ἀρχεῖο ἐκδόσεων καὶ τὰ ἔργα τέχνης καὶ λοιπὰ ἀντικείμενα καλλιτεχνικῆς ἀξίας, ὅπως προσχέδια καλλιτεχνημάτων (μακέτες), τὰ ὁποῖα περιέρχονται στὴν Κεντρικὴ Ὑπηρεσία τοῦ Ὑπουργείου Παιδείας, Διὰ Βίου Μάθησης καὶ Θρησκευμάτων.»




Παρατηρώντας μὲ προσοχὴ ἄλλα ἀναγνωστικὰ βιβλία τοῦ ΟΕΔΒ ποὺ ἐπανετύπωσε ὁ ΔΟΛ, ὅπως τὸ ἀλφαβητάριο τῶν Γιαννέλη καὶ Σακκά, διαπιστώνει κάποιος τὴν ὕπαρξι κειμένου στὶς πρῶτες σελίδες (συνημμένο ἀρχεῖο 1) ποὺ λέει τὰ ἑξῆς:




«Στὴν εἰδικὴ αὐτὴ ἔκδοση γιὰ τὴν ἐφημερίδα «Τὸ Βῆμα» ἔχει ἀναπαραχθεῖ φωτογραφικὰ ἡ ὄγδοη ἔκδοση (1969) ἀπὸ τὸ Ἀλφαβητάριον τῶν Ι.Κ. Γιαννέλη καὶ Γ. Σακκά, μὲ εἰκονογράφηση τοῦ Κώστα Π. Γραμματόπουλου, ποὺ ἐκδόθηκε γιὰ πρώτη φορὰ τὸ 1955 ἀπὸ τὸν ΟΕΔΒ.»

1.jpg




Ὑποθέτω ὅτι παρόμοιο κείμενο θὰ ὑπάρχει καὶ στὸ Ἀλφαβητάριο ποὺ μᾶς ἀφορᾶ. Τὸ αὐτὸ μπορεῖ νὰ ἐπιβεβαιώσῃ κάποιος φίλος ποὺ τὸ ἔχει ἀγοράσει.




Στὰ βιβλία ποὺ ἀνετύπωσε ὁ ΔΟΛ δὲν ὑπάρχει πουθενὰ ἡ φράσις «τὸ βιβλίο αὐτὸ ἀνετυπώθη/ἐξεδόθη μὲ τὴν ἄδεια τοῦ Ι.Τ.Υ.Ε» (ἢ τῆς Κεντρικῆς Ὑπηρεσίας τοῦ ὙΠΔΒΜΘ, ἀφοῦ πλέον δὲν ὑπάρχει ΟΕΔΒ) ἢ κάποια ἄλλη μὲ παρόμοιο περιεχόμενο. Ἑπομένως δὲν ὑπάρχει πουθενὰ ἡ ἄδεια ἀνατυπώσεως/ἐπανεκδόσεως. Αὐτὸς εἶναι καὶ ὁ λόγος γιὰ τὸν ὁποῖο τὸ ἀλφαβητάριον τοῦ Βήματος ἔχει ἀνατυπωθεῖ φωτογραφικῶς καὶ ὄχι ἀπὸ τὸ ἀρχέτυπο μὲ τὴν παραδοσιακὴ μέθοδο off-set (οἱ τσίγκοι ποὺ πολὺ σωστὰ ἀνέφερε ὁ Wally). Αὐτὸς εἶναι καὶ ὁ λόγος ποὺ τὸ ἀλφαβητάριο τοῦ Βήματος πωλεῖται μὲ νομικὸ παραθυράκι: νομοτύπως «χαρίζεται» μαζὺ μὲ τὸ Βῆμα καὶ μάλιστα χωρὶς ἀπόδειξιν ( ;) , ἀλλὰ στὴν πραγματικότητα πωλεῖται καὶ μάλιστα ἀκριβότερα ἀπὸ τὴν ἴδια ἐφημερίδα ποὺ δὲν ἔχει τὸ ἔνθετο (δηλαδὴ τὸ ἀλφαβητάριο). Τὸ βιβλίο αὐτὸ καὶ τὰ ὑπόλοιπα τῆς σειρᾶς εἶναι παράνομα. Ἀκόμη καὶ ἂν ἡ διάθεσίς των στὸ κοινὸ ἐκμεταλλεύεται νομικὰ παραθύρια καὶ κενὰ τοῦ νόμου, μέσῳ «χαρίσματος» ἀπὸ τὸ Βῆμα, τότε ὁ ΔΟΛ πρέπει νὰ προσκομίσῃ ἄδεια ἐπανατυπώσεως ἀπὸ τὸ ΙΤΥΕ, ποὺ δὲν ὑπάρχῃ πουθενά, διότι βάζει χέρι στὴν πνευματικὴ ἰδιοκτησία τοῦ κράτους. Ἡ μοναδικὴ νύξις γιὰ πνευματικὴ ἰδιοκτησία γίνεται στὸ τέλος γιὰ προστατευθοῦν τὰ βιβλία τοῦ ΔΟΛ ἀπὸ πράξεις ἀντιγραφῆς, πωλήσεως, κλπ καὶ κατὰ τέτοιον τρόπο ὥστε νὰ μὴν γίνεται ἡ παραμικρὴ ἀναφορὰ στὰ πνευματικὰ δικαιώματα τοῦ ΟΕΔΒ καὶ τῶν συγγραφέων τῶν ἑκάστοτε πρωτοτύπων βιβλίων! (συνημμένο ἀρχεῖο 2). Βεβαίως, οἱ ἐφημερίδες καὶ τὰ μεγάλα ἐκδοτικὰ συγκροτήματα «προσφέροντας» ὄχι μόνον βιβλία, ἀλλὰ CD, DVD καὶ ἄλλα πράγματα χωρὶς ἀπόδειξι φοροδιαφεύγουν κατ' ἐξακολούθησιν. Οἱ καταστηματάρχες ποὺ πληρώνουν ΦΠΑ καὶ κόβουν ἀποδείξεις πιάνονται κορόϊδα σὲ ἕναν ἀθέμιτον ἀνταγωνισμό.

2.jpg

Ἂν πάλι τίποτε ἀπ' ὅσα ἀναφέρω δὲν ἰσχύουν, ἂν δηλαδὴ τὸ βιβλίο τοῦ ΔΟΛ ἐξεδόθη μὲ (μυστικὴ) ἄδεια ἀπὸ τὸ Ὑπουργεῖο Παιδείας καὶ τὶς ἁρμόδιες ὑπηρεσίες του (κάτι ποὺ ἐπαναλαμβάνω δὲν ἀναφέρεται πουθενά), τότε τίποτε δὲν ἐμποδίζει κανέναν ἀπὸ ἐμᾶς ὡς Ἕλληνες πολίτες, νὰ ἐπανατυπώσουμε τὸ συγκεκριμένο βιβλίο ἢ ὁποιοδήποτε ἄλλο βιβλίο τοῦ ΟΕΔΒ καὶ μάλιστα μὲ πολὺ καλλίτερον αἰσθητικὸν ἀποτέλεσμα. Ἐπειδὴ γιὰ 'μένα αὐτὸ τὸ βιβλίο ἦταν ὄνειρο ζωῆς, ἀλλὰ καὶ ὁ λόγος ποὺ ἔγινα μέλος σὲ αὐτὴν τὴν καταπληκτικὴ διαδικτυακὴ κοινότητα, δὲν τὸ ἔχω σὲ τίποτε νὰ καταπιαστῷ πάλι μὲ τὸ ζήτημα μιᾶς ἀξιοπρεποῦς ἀνατυπώσεώς του. Τεχνικῶς, τὴν δυνατότητα τὴν ἔχω. Θὰ προτιμοῦσα ὅμως ἀπὸ καρδίας νὰ ξανατυπωνόταν ἀπὸ ἕναν νεκραναστημένο ΟΕΔΒ.




Ἀναφορικῶς μὲ τὸ ἐπίμετρον…

Ὁ ρόλος του πολὺ σκιώδης… Ἡ ὕπαρξις του ἐπιμέτρου καθ᾽ ἑαυτῷ δικαιολογεῖ ἔκδοσι νέου διεθνοῦς μοναδικοῦ ἀριθμοῦ βιβλίου (ISBN). Γιὰ φανταστεῖτε νὰ μὴν ὑπῆρχε τὸ ἐπίμετρο… Τὸ ἀλφαβητάριο τοῦ ΔΟΛ θὰ ἦταν σὰν τὸ πρωτότυπο. Σὲ μιὰ τέτοια περίπτωσι ὅμως θὰ ἦταν ἐπανέκδοσις τοῦ πρώτου, κάτι ποὺ ὑποχρεωτικῶς πρέπει νὰ ἀναγράφεται. Πρόκειται γιὰ ἕναν ἀκόμη νομικίστικο ἑλιγμὸ γιὰ νὰ ἐμφανιστῇ τὸ βιβλίο τοῦ ΔΟΛ ἀπέναντι στὸν νόμο ὡς ἄλλον ἀπὸ τὸ πρωτότυπο. Ἕνα ἄλλο πρᾶγμα τὸ ὁποῖο δὲν μοῦ ἄρεσε στὸ ἐπίμετρο ἦταν ἡ κριτικὴ ἀπέναντι σὲ βιβλία γλώσσας, ὅπως τὰ ἀλφαβητάρια, μὲ ὅρους πολιτικῆς. Διόλου τυχαῖο, διότι ὁ ΔΟΛ παράγει πολιτική καθὼς καὶ «πολιτικὴ ὀρθότητα». Προσωπική μου ἄποψη εἶναι ὅτι τὰ περισσότερα ἀπὸ τὰ ἀναγνωστικὰ βιβλία τοῦ ΟΕΔΒ περασμένων δεκαετιῶν εἶναι διδακτικῶς, αἰσθητικῶς καὶ παιδευτικῶς παρὰ σάγγας καλλίτερα ἀπὸ αὐτὰ τῶν τελευταίων ἐτῶν. Δυστυχῶς, μία τρίτη σκοπιμότητα ποὺ ἐξυπηρετεῖ τὸ ἐπίμετρον εἶναι ἡ ἑξῆς: τὰ παλαιὰ ἀλφαβητάρια εἶναι καλὰ γιὰ νὰ θυμοῦνται οἱ παλαιοὶ τὰ παιδικά χρόνια καὶ νὰ χαίρονται καθὼς καὶ γιὰ νὰ τοποθετοῦνται ὡς μουσειακὰ κομμάτια στὶς βιβλιοθῆκες των. Μέχρι ἐκεῖ.


Μὲ τὴν ἐπιφύλαξιν ὅτι τὸ ὀπισθόφυλλο τῶν ἀλφαβηταρίων τοῦ ΔΟΛ ἔχουν ὅλα τὸν ἴδιο χορηγό, συμπληρώνω ὡς τρίτη καὶ φαρμακερὴ ξενέρα τὸν χορηγὸ τοῦ πονήματος μὲ τὸ τρίτο συνημμένον ἀρχεῖον.



3.jpg

 


Ἐπειδὴ θέλω νὰ κλείσῳ τὸ μήνυμά μου μὲ θετικὸ τρόπο, γιὰ τὸ τέλος ἀφήνω τὰ καλά: τὴν σελίδα 59 ἀπὸ τὸ πρωτότυπο τοῦ 1ου τόμου. Παρὰ τὰ 34 χρόνια τοῦ βιβλίου ἡ διαφορὰ ποιότητος στὴν ἐκτύπωσι νομίζω ὅτι εἶναι ἐμφανής. Οἱ ὑποκίτρινες περιοχὲς στὴν σελίδα εἶναι τὰ κατάλοιπα ἀπὸ τὴν κόλλα τοῦ σελοταίηπ. Σὲ τοῦτο τὸ ἀλφαβητάριο ἦταν ὅλα ἐξαιρετικὰ πλὴν τῆς χαλαρῆς βιβλιοδεσίας…


 


4.jpg




 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλό Καλοκαίρι σε όλους με ακόμα 2 σελιδούλες από το αγαπημένο Αναγνωστικό μας...

attachment.php


attachment.php
 
Mετά από αρκετό καιρό ψαξίματος σε παλαιοπωλεία, το νέο μου απόκτημα ήρθε να προστεθεί με το δικό μου αντίτυπο και έτσι να συμπληρωθούν και τα 2 τεύχη :) :) :)

attachment.php
 
Τι λες τώρα!!! Μπράβο για την επιμονή σου, οι κόποι σου ανταμείφτηκαν. Καλοτάξιδο!!!!!!!
 
Σώτος Σώτος είπε:
Τι λες τώρα!!! Μπράβο για την επιμονή σου, οι κόποι σου ανταμείφτηκαν. Καλοτάξιδο!!!!!!!
Nα σαι καλά. Ο επιμένων νικά τελικά. Τώρα έχω και τα 2
 
Όποιος ενδιαφέρεται για το τεύχος με το πράσινο Border, βρέθηκε σε βιβλιοπωλείο, pm να σας δώσω διεύθυνση και καλή τύχη στα παζάρια
 
greekeagle12 είπε:
Mετά από αρκετό καιρό ψαξίματος σε παλαιοπωλεία, το νέο μου απόκτημα ήρθε να προστεθεί με το δικό μου αντίτυπο και έτσι να συμπληρωθούν και τα 2 τεύχη :) :) :)
attachment.php
οποτε ανεβαστε παιδια και άλλες φωτο, είναι εκπληκτικο
 
Φιλε joy-toy υπηρξε καποια εξελιξη?
 
Πολύ ωραίο ευρημα, με πολλές αναμνήσεις...

(είχα το βιβλίο ''Η γλώσσα μου'', με τα καραβάκια στο εξώφυλλο)

...περιμένουμε εικόνες και από το δεύτερο τεύχος...
 
οι φωτο από τα αναγνωστικά

μας ανεβαζουν ψυχολογικά
 
Φίλε Wally συγνώμη για½° τὴν καθυστέρησι ποα½Ί αΌπανταΏΆ, αΌλλα½° δυστυχαΏΆς οαΌ± α½ποχρεώσεις ταΏς ζωαΏς (καα½Ά τα½° μνημόνια) μοαΏ¦ ρούφηξαν α½λον αα½τα½Έν τα½Έν καιρα½Έ τα½Έν α½ποιον αΌλεύθερο χρόνο διέθετα μα½² αΌποτέλεσμα να½° δαΏ· μα½² μεγάλη καθυστέρησι τα½Έ αΌγαπημένο μου ναΏμα σα½² αα½τα½Έ τα½Έ καταπληκτικα½Έ φόρουμ. Πρα½Ές τα½Έ παρα½Έν δα½²ν α½πάρχει κάποια κινητικότης αΌκ μέρους μου σχετικαΏΆς μα½² τα½Έ συγκεκριμένο αΌναγνωστικό. α½πως εαΌΆπα καα½Ά σα½² προηγούμενο μήνυμα, θα½° αΌ?θελα να½° δαΏ· τα½Έ κράτος να½° αΌναλαμβάναΏ πρωτοβουλία για½° τὴν αΌπανέκδοσίν του καα½Ά αΌπιπλέον να½° α½δηγήσαΏ τοα½Ίς παραχαράκτες στὴν δικαιοσύνη για½° να½° μάθουμε τελικαΏΆς αΌν τέτοιου εαΌ΄δους αΌγχειρήματα αΌκτα½Ές αΌπα½Έ νόμιμα εαΌΆναι καα½Ά αΌ*θικά.
 
Joy-toy το πολυτονικό σύστημα δεν εμφανίζεται σωστά στο ποστ σου. Μου βγάζει εκθετικές λέξεις :eek: στο μισό και στο μισό εις το τετράγωνο!!! Κάνε ένα edit σε παρακαλώ.
 
Εχουμε μαθει οτι τα δικαιωματα των Αναγνωστικων εχουν παρει οι εκδοσεις Καλοκαθη εδω και χρονια αλλα δυστυχως δεν βλεπω κινητικοτητα.

Μηπως να καναμε καμια πιο "μαζικη" τηλεφωνικη κρουση (οπως στην φαση της ΕΡΤ 50 χρονια) να αντιληφθουν οτι υπαρχει ενδιαφερον εκδοσης των εγχειριδιων αυτων?
 
Πίσω
Μπλουζα