Αναζήτηση ντίσκο κομματιών που ακούγονται στην ταινία ο "Ροζ Γάτος"

LadyNaty

RetroActive
Joined
29 Δεκ 2012
Μηνύματα
580
Αντιδράσεις
648
Καλησπέρα σ' όλους τους μανιακούς του ρετρό!

Ως καλή ρετρομανιακιά είπα κι εγώ να αγοράσω το 7μέρες TV με το "Ροζ Γάτο" βεβαίως-βεβαίως. Όλα καλά, έβαλα το dvd και είδα την ταινία, αλλά έχω μία απορία:

μπορεί κάποιος να μου ταυτοποιήσει το κομμάτι που ακούγεται στους τίτλους, καθώς και τα κομμάτια που ακούγονται στην πρώτη σκηνή της ντισκοτέκ (εκεί που ο Μουστάκας-Αρχιμήδης πάει για πρώτη φορά στην Dorian Gray);

Από όλα τα κομμάτια που ακούγονται, φυσικά και αναγνωρίζω το Cheri Cheri Lady των Modern Talking (ακούγεται αρκετές φορές), το Part Time Lover του Stevie Wonder, αλλά και ένα όχι και τόσο αναγνωρίσιμο από τους πολλούς, την αγγλική βερσιόν του Ole Ole, επίσημης συμμετοχής του Ισραήλ στην Γιουροβίζιον του 85 (ερμηνευτής Izhar Cohen, πιο γνωστός για το A-ba-ni-bi)
 
Peter Randell - Lost in Tokyo?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ πολύ και τους δύο.
 
Στους τιτλους αρχής ακούγεται το κομμάτι "Cenerentola" απο Martinelli και στη σκηνη με τη παραλία το "Singing in the night" απο Anno Domini ή αλλιως τη "δική" μας Ντόρα Αντωνιάδου! Η συγκεκριμενη ταινια αποτέλεσε πριν παρα πολλα χρόνια η αιτια να γνωρίσω τη μουσική των Modern Talking! Εντωμεταξυ το κομματι απο τη ταινια που εψαχνα εδω και 10 χρονια ηταν το "Lost in Τokyo" του γερμανού καλλιτέχνη Peter Randell το οποιο με μεγαλη χαρά βρηκα πριν λιγο καιρο σε βινύλιο! (Και σε σχετικά υψηλή τιμή..)

Για την ιστορια να αναφερω οτι το 2007 ο ιδιος καλλιτεχνης μου ειχε στειλει προσωπικο mail στο youtube με συγχαρητηρια (ο ανθρωπος δε πιστευε οτι υπαρχει κοσμος που ακομα θυμαται το κομματι αυτο) επειδη ημουν το πρωτο ατομο που ανεβασα το κομματι στο εν λογω site!
 
Jackie dragon είπε:
Η συγκεκριμενη ταινια αποτέλεσε πριν παρα πολλα χρόνια η αιτια να γνωρίσω τη μουσική των Modern Talking!
Μήπως ζούμε παράλληλες ζωές. Από το Chance to Desire που πρωτοάκουσα σε αυτή την ταινία άρχισα να μυούμε (το λεω σωστα?) στην Italo Disco. Ξετυλίχθηκε το κουβάρι με τους Radiorama. Πόσο θα ήθελα να ζούσα σε αυτή την εποχή ως έφηβος...

Επι τη ευκαιρία πως λέγεται το τραγούδι στην σκηνή που ο Μουστάκας ντύνεται για να βγει τη 2η φορά ως άλλη προσωπικότητα? Εκεί που τον περιμένουν η Μπάρμπα και ο Μιχαλόπουλος...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@ Johnny19818: εγώ, όπως κατάλαβες, ἠμουν έφηβη ακριβώς αυτήν την εποχή. Άκουγα τα πάντα (εκτός απο χέβι μέταλ, το οποίο άρχισα να ακούω φανατικά στα 39 μου!). Αν και προτιμούσα γενικά τη "συμφωνική" ντίσκο της 10ετίας του 70 και τη βρετανική και αμερικάνικη ποπ της 10ετίας του 80, ωστόσο λογικό ήταν να μην μ' αφήσει αδιάφορη. Ελπίζω ότι ως καλός ευρωντισκόβιος (γιατί το στιλ αυτό δεν ήταν μόνο ιταλικό) θα ακούς επίσης, Eddy Huntington, Lucia, Gary Low, Ken Lazlo, Rose Laurens, Lian Ross και την Αφροαμερικανίδα Evelyn Thomas ( γνωστή για το High Energy). Α, ναι, να μην ξεχάσεις να προσθέσεις στα αγαπημένα σου και το Disco Island του Chris Lang.
 
LadyNaty είπε:
@ Johnny19818: εγώ, όπως κατάλαβες, ἠμουν έφηβη ακριβώς αυτήν την εποχή. Άκουγα τα πάντα (εκτός απο χέβι μέταλ, το οποίο άρχισα να ακούω φανατικά στα 39 μου!). Αν και προτιμούσα γενικά τη "συμφωνική" ντίσκο της 10ετίας του 70 και τη βρετανική και αμερικάνικη ποπ της 10ετίας του 80, ωστόσο λογικό ήταν να μην μ' αφήσει αδιάφορη. Ελπίζω ότι ως καλός ευρωντισκόβιος (γιατί το στιλ αυτό δεν ήταν μόνο ιταλικό) θα ακούς επίσης, Eddy Huntington, Lucia, Gary Low, Ken Lazlo, Rose Laurens, Lian Ross και την Αφροαμερικανίδα Evelyn Thomas ( γνωστή για το High Energy). Α, ναι, να μην ξεχάσεις να προσθέσεις στα αγαπημένα σου και το Disco Island του Chris Lang.
Είσαι πολύ τυχερη λοιπόν που έζησες εκείνες τις εποχές πιο έντονα. Εγώ τότε ήμουν μόλις 4-5 χρόνων. Θυμάμαι πολύ έντονα όμως τις ταινίες της εποχής με Ψάλτη, Μουστάκα κλπ και φυσικά τα τραγούδια που παιζόντουσαν τότε. Βεβείως και ακούω Italo disco αλλά και Eurodance των 90's. Και συμπληρώνω με Martinelli, Scotch, Den Harrow, Lee Marrow, Brian Ice, Sabrina, Sandy Marton, Mike Mereen (βλέπε avatar μου) αλλά και γενικά disco οπως Sandra, Samantha Fox, CC Catch, Alphaville, Modern Talking. Φοβερές εποχές πάντως.
 
johnny19818 είπε:
Μήπως ζούμε παράλληλες ζωές. Από το Chance to Desire που πρωτοάκουσα σε αυτή την ταινία άρχισα να μυούμε (το λεω σωστα?) στην Italo Disco. Ξετυλίχθηκε το κουβάρι με τους Radiorama. Πόσο θα ήθελα να ζούσα σε αυτή την εποχή ως έφηβος...
Πολλοι τη "πατησαν" και μυήθηκαν στη μαγεία της δεκαετίας του 80 μεσα απο τα τραγούδια αυτης της ταινίας! Το "chance to desire" ειναι συγκλονιστικό οταν το ακους για πρωτη φορά, εχει αυτο το βαρύ ρυθμό και πολυ χαρακτηριστικό beat του italo disco, μεταφέρει απίστευτα το κλίμα "νύχτα σε disco τη δεκαετία του '80".. Το "Cheri cheri lady" ειχε αυτο το τέλειο χορευτικό ρυθμό-party sound (αλλοι το λενε disco fox ή synth pop, σημερα το αποκαλούν euro dance) που σε συνδιασμο με το "γλυκό" ηχο απο τα synth keyboards σε κέρδιζε απο το πρώτο δευτερόλεπτο.. Πραγματικά δε ξερεις ποιο απο τα τραγούδια να πρωτοθυμηθεις! Ολα αυτα τα κομματια σε απορροφούν αυτουσια στην ατμόσφαιρα των 80's που ηταν αδιαμφισβήτητα η δεκαετία της νύχτας.. το άρωμα ενος δίσκου βυνιλίου ειναι ενας άτυπος τροπος επιστροφης στο παρελθον.. Σα να περπατας νύχτα στη λεωφόρο Βουλιαγμένης εκει που ηταν κάποτε η disco "Dorian Gray" και να εχεις την αισθηση οτι σε λιγο θα ξεπροβάλλουν σκιες απο τα "παλια" με τον Μουστάκα ως "Αρχιμήδη" να πετάγεται απο τη γωνία καβάλα στη μηχανή.. κάποτε αυτη η εποχη ηταν οντως πραγματικότητα!

ΥΓ. Παω μεσα τωρα γιατι ο αδερφος μου λεει οτι θελει να ακουσει στο πικ-απ "Cheri cheri lady" και "Lost in Tokyo"...!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εδώ εμείς οι παλιοί που τα θυμόμαστε την πατάμε ακόμα. Και το περίεργο είναι ότι όταν περνάω από τα μέρη που θυμόμουν ότι λειτουργούσαν διάφορες ντισκοτέκ (κι όχι μόνο η Dorian Gray), ακόμα κι όταν στη θέση αυτή είναι ένα άλλο μαγαζί, ένα κλειστό μαγαζί ή μια καινούργια πολυκατοικία, αναπαριστάνω στο μυαλό μου μια βραδιά που η ντίσκο είχε πολλή δουλειά.... Όντως... η εποχή αυτή ήταν η πραγματικότητά μας κάποτε....

ΥΓ. Εγώ ακούω Cliff Richard & Heart User αλλά σε μορφή mp3 στον υπολογιστή μου (συνδυάζω το παλιό με το καινούργιο!)
 
Χθες το βραδυ μετα απο "ανασκαφή" σε παλια προσωπικά μηνυματα που μου ειχαν στειλει στο youtube βρηκα επιτέλους εκεινο που μου ειχε στείλει ο δημιουργός και τραγουδιστής του κομματιού "Lost in Tokyo" ο Peter Randell (Το "Randell" ειναι ψευδωνυμο, το πραγματικό του ονομα ειναι Peter Risavy)

Προβολή συνημμένου 70920

To μηνυμα αυτο μου το ειχε στελει το 2007 οπως θα δειτε κι εσεις στην εικονα, ο ανθρωπος ηταν ευγενεστατος και του εκανε πολυ εντυπωση που καποιος σα και μενα θυμοταν αυτο το κομματι! Δυστυχως μολις χθες εμαθα οτι ο Peter δε βρισκεται πλεον στη ζωη και εχει "φυγει" απο το 2011.. Αν δειτε το μηνυμα που μου εχει στειλει και τσεκαρετε τη σελιδα του, θα εκπλαγείτε απο τις συνεργασιες που εχει κανει αυτος ο ανθρωπος, απο τη Maggie Reilly μεχρι τους Queen!
 
Χθες το βραδυ μετα απο "ανασκαφή" σε παλια προσωπικά μηνυματα που μου ειχαν στειλει στο youtube βρηκα επιτέλους εκεινο που μου ειχε στείλει ο δημιουργός και τραγουδιστής του κομματιού "Lost in Tokyo" ο Peter Randell και θα ηθελα να το μοιραστω μαζι σας (Το "Randell" ειναι ψευδωνυμο, το πραγματικό του ονομα ειναι Peter Risavy)

[edit] dead pic [edit]

Οπως θα δειτε στο μηνυμα, ο Peter αναφερει πολυ ενδιαφερουσες πληροφοριες για το κομματι!

To μηνυμα αυτο μου το ειχε στελει το 2007 οπως θα δειτε κι εσεις στην εικονα, ο ανθρωπος ηταν ευγενεστατος και του εκανε πολυ εντυπωση που καποιος σα και μενα απο Ελλαδα κιολας, θυμοταν αυτο το κομματι! Δυστυχως μολις χθες εμαθα οτι ο Peter δε βρισκεται πλεον στη ζωη και εχει "φυγει" απο το 2011.. Αν δειτε το μηνυμα που μου εχει στειλει και τσεκαρετε τη σελιδα του, θα εκπλαγείτε απο τις συνεργασιες που εχει κανει αυτος ο ανθρωπος, απο τη Maggie Reilly μεχρι τους Queen!



345t.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ξερετε εαβ το cheri cheri lady εχει ακουστει και σε αλλη ταινια των 80's?
 
Σε συγκεκριμένη ταινία δεν ξέρω, νομίζω ότι ακουγόταν όμως σε πολλές ταινίες της εποχής, δεδομένου ότι ήταν μεγάλη επιτυχία. Ήταν κάτι σαν "ντίσκο στάνταρ" της εποχής, όπως τα παλαιότερα Stars On 45 ή το Song for Denise. Η μόνη ταινία που θυμάμαι συγκεκριμένα είναι ο "Ροζ Γάτος", κι αυτό, γιατί την έχω δει αρκετές φορές.
 
lak100 είπε:
ξερετε εαβ το cheri cheri lady εχει ακουστει και σε αλλη ταινια των 80's?
Ναι, ακούγεται στη βιντεοταινία "Οι ατσίδες του σούπερ μάρκετ" (1985) σε ολόκληρη την εισαγωγή του εργου, και συγκεκριμένα παίζει η instrumental version του κομματιού (απο το Β' side του maxi single).. Το κομμάτι επισης παιζει και στους τίτλους τέλους της ταινίας.. Αξιοσημείωτο αποτελεί το γεγονός πως κατα τη διάρκεια του έργου ακούγονται αρκετά τραγούδια των Μοdern Talking οπως το "You're my heart you're my soul" στη σκηνή οπου ο Ζανό Ντάνιας χορευει σ'ενα σαλόνι, αλλα και το "The night is yours-the night is mine" καθως και το κομματι "Lucky guy" απο το πρώτο αλμπουμ του συγκροτήματος..

(Eντωμεταξυ εντελώς τυχαια πριν λιγες μερες ανακαλυψα οτι σε μια αλλη βιντεοταινια με πρωταγωνιστή το Στηβ Ντούζο και τίτλο "Μια ζωή μανούλια" (1987) ακουγεται αλλο ενα κομμάτι απο Modern Talking το "Geronimo's cadillac" σε μια σκηνη που τρέχουν με μηχανάκια)
 
Καλά θυμόμουν λοιπόν ότι το έχω ακούσει σε αρκετές ταινίες. Απλώς δεν θυμόμουν σε ποιες
 
για να μην ανοιγω αλλο θεμα στην ταινια "ο τρελογιατρος" με μουστακα πικουλα ειναι μια σκηνη που καθονται στην disco στο μπαρ και παραγγελουν ποτα εκει στο background ακουγεται ενα τραγουδι ποιο ειναι αυτο?
 
lak100 είπε:
για να μην ανοιγω αλλο θεμα στην ταινια "ο τρελογιατρος" με μουστακα πικουλα ειναι μια σκηνη που καθονται στην disco στο μπαρ και παραγγελουν ποτα εκει στο background ακουγεται ενα τραγουδι ποιο ειναι αυτο?
Pet shop boys - It's a sin
 
Πίσω
Μπλουζα