Αναζήτηση ντίσκο κομματιών που ακούγονται στην ταινία ο "Ροζ Γάτος"

lak100 είπε:
ξερετε εαν το cheri cheri lady εχει ακουστει και σε αλλη ταινια των 80's?
Aκουγεται επισης και στον Ψιτ Ο Ιπποτης Της Λακουβας,στο σημειο που ο Κωστας Βουτσας παει να βρει τη βομβα στο εργοστασιο με τις κουκλες οι οποιες και καλα ζωντανευουν!!
 
Εγώ τη δεκαετία των 80ς την έζησα πολύ έντονα σαν DJ και με ερασιτεχνικό σταθμό στην πόλη μου. Ένα από τα εγκλήματά μου είναι ότι παραχώρησα πολλούς δίσκους σε φίλους για rippάρισμα που δεν επεστράφησαν ποτέ.....
 
Αναζήτηση Κομματιού Italodisco από την ταινία ''Ροζ Γάτος''


Για Χρονια εχει Μεινει αναπαντητο το ερωτημα για το ποιο ειναι το κομματι..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατερινα ναι το εχω δει το θεμα κ το εχω ψαξει και αλλου αλλα δυστυχως τιποτα...
 
Υποθέτω ότι αυτό είναι μουσικό θέμα γραμμένο επί τούτου για την ταινία (αν δεν απατώμαι, ο Θεοδοσιάδης έχει γράψει τη μουσική, ή μου φαίνεται). Πάντως κομμάτι "jukebox" της εποχής δεν φαίνεται να είναι
 
Eιναι γεγονός οτι το συγκεκριμένο κομμάτι το εγραψε αποκλειστικά για τη ταινία ο Γιώργος Θεοδοσιάδης ο οποιος ειχε κανει και αρκετά κομμάτια για τη ταινια "Η στροφή" (1982) με Πάνο Μιχαλόπουλο/ Σοφια Αλιμπέρτη.. Μαλιστα στη "Στροφή" και συγκεκριμενα στη σκηνη που γινεται μια απόπειρα κλοπής αμαξιού στο 11κατο λεπτό της ταινίας, ακούγεται η ιδια μουσική με το πρώτο "ξύπνημα" του "ροζ γάτου" Αρχιμήδη οταν σηκώνεται τα μεσάνυχτα απο το κρεβάτι!
 
@ Jackie dragon: πιο πολύ εικασία έκανα, διότι μοιάζει αρκετά με το στιλ των κομματιών που έγραφε ο Θεοδοσιάδης για να τα χρησιμοποιήσει ως γέφυρες.

Και πάλι θα αναφέρω κάτι άλλο: κανείς δεν πρόσεξε ένα κομμάτι που εγώ πρόσεξα αμέσως: το "Ole Ole" του Izhar Cohen που ακούγεται όσο ξυρίζεται ο Μιχαλόπουλος και συνομιλεί με το Μουστάκα. Είναι περίεργο που ενώ στο φόρουμ υπάρχουν αρκετοί που ασχολούνται με τους ρετρό διαγωνισμούς της Γιουροβίζιον, δεν πρόσεξαν ένα γιουροβιζιονικό κομμάτι, πιθανότατα γιατί δεν ήταν αυτό που κέρδισε (και για την ακρίβεια ΔΕΝ θυμάμαι και ποιο κέρδισε το 1985). Αυτό που επίσης δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί ο Θεοδοσιάδης επέλεξε το συγκεκριμένο ως κομμάτι του σάουντρακ κ όχι αυτό που κέρδισε, αφού το λογικό είναι να παίζεται αυτό που είχε νικήσει... Τεσπα, ποτέ δεν θα το μάθουμε...
 
LadyNaty είπε:
Και πάλι θα αναφέρω κάτι άλλο: κανείς δεν πρόσεξε ένα κομμάτι που εγώ πρόσεξα αμέσως: το "Ole Ole" του Izhar Cohen που ακούγεται όσο ξυρίζεται ο Μιχαλόπουλος και συνομιλεί με το Μουστάκα. Είναι περίεργο που ενώ στο φόρουμ υπάρχουν αρκετοί που ασχολούνται με τους ρετρό διαγωνισμούς της Γιουροβίζιον, δεν πρόσεξαν ένα γιουροβιζιονικό κομμάτι, πιθανότατα γιατί δεν ήταν αυτό που κέρδισε (και για την ακρίβεια ΔΕΝ θυμάμαι και ποιο κέρδισε το 1985). Αυτό που επίσης δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί ο Θεοδοσιάδης επέλεξε το συγκεκριμένο ως κομμάτι του σάουντρακ κ όχι αυτό που κέρδισε, αφού το λογικό είναι να παίζεται αυτό που είχε νικήσει... Τεσπα, ποτέ δεν θα το μάθουμε...
Το Ole Ole ήρθε πέμπτο τότε, με νικητήριο το κομμάτι της Νορβηγίας, το La det swinge των Bobbysocks. Το πιο πιθανό είναι να επελέγη γιατί είναι πιο ντίσκο και πιο κοντά στα ελληνικά ακούσματα απ' ότι το νικητήριο εκείνης της χρονιάς.

Θα το πρόσεχα εγώ, αλλά πάνε χροοοονια από τότε που είδα το ροζ γάτο.
 
@nwntas: Προφανώς δεν τον είδες ούτε στις σχετικά πρόσφατες προβολές του στην τηλεόραση, αλλά ούτε και τον πήρες σε dvd με το περιοδικό. Αν πάντως το δεις κάποια στιγμή θα το παρατηρήσεις (βεβαίως παίζει στην αγγλόφωνη έκδοση κ όχι στην εβραϊκή)
 
Παρατήρησα οτι το ίδιο κομμάτι ακούγεται επισης και στη ταινία "Ρόδα τσάντα και κοπάνα 3" (1984) στη σκηνη οπου ο Τσάκωνας μεσα στην αίθουσα χημείας προσπαθεί να επαναφέρει το μεταμορφωμένο σε σκύλο Ντίνο Ηλιόπουλο πισω στην ανθρώπινη του μορφή.. Οποτε μετα απ'αυτη τη διαπίστωση οδηγούμαστε στο συμπέρασμα οτι ο Θεοδοσιάδης ειχε ηδη γραμμένα απο τις αρχές των 80'ς αυτα τα ηλεκτρονικά κομμάτια και δε τα έγραψε με αφορμή το "Ροζ γάτο"..
 
LadyNaty είπε:
@nwntas: Προφανώς δεν τον είδες ούτε στις σχετικά πρόσφατες προβολές του στην τηλεόραση, αλλά ούτε και τον πήρες σε dvd με το περιοδικό. Αν πάντως το δεις κάποια στιγμή θα το παρατηρήσεις (βεβαίως παίζει στην αγγλόφωνη έκδοση κ όχι στην εβραϊκή)
Ναι, τη μόνη ταινία που είχα χαζέψει από αυτές τις επαναλήψεις ήταν το Βασικά καλησπέρα σας. Θυμάμαι και την προσφορά από περιοδικό που είχε βάλει κάμποσες (είχα πάρει 3 του Βέγγου, από παρόμοια προσφορά εκείνου του περιοδικού, αλλά όχι από την προσφορά με τις 80's ταινίες).

Πρέπει να την ξαναδώ, κυρίως για τα κομμάτια, γιατί θυμόμουν μόνο το Chance to desire. Λες να έχει και το κομμάτι Magic oh magic, του Al Bano με τη Romina Power, που πήγε κι αυτό Γιουροβίζιον το '85;

Jackie dragon είπε:
Παρατήρησα οτι το ίδιο κομμάτι ακούγεται επισης και στη ταινία "Ρόδα τσάντα και κοπάνα 3" (1984) στη σκηνη οπου ο Τσάκωνας μεσα στην αίθουσα χημείας προσπαθεί να επαναφέρει το μεταμορφωμένο σε σκύλο Ντίνο Ηλιόπουλο πισω στην ανθρώπινη του μορφή.. Οποτε μετα απ'αυτη τη διαπίστωση οδηγούμαστε στο συμπέρασμα οτι ο Θεοδοσιάδης ειχε ηδη γραμμένα απο τις αρχές των 80'ς αυτα τα ηλεκτρονικά κομμάτια και δε τα έγραψε με αφορμή το "Ροζ γάτο"..
Ελαφρά off topic, επειδή τσέκαρα τη σκηνή, αμέσως μετά, στη σκηνή με το γαϊδούρι, παίζει το τέλειο What's love got to do with it της Tina Turner.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Modern Talking - Cheri Cheri Lady

[video=youtube;eNvUS-6PTbs]

στο 2:11
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ "Ο ΡΟΖ ΓΑΤΟΣ"

Καλησπερα σε ολους, το ξερω οτι εχει ξαναμπει θεμα για τη συγκεκριμενη ταινια αλλα εκεινο ηταν κυριως για ντισκο κομματια.

εγω ψαχνω πολυ καιρο τωρα το κομματι που παιζει στο 25ο λεπτο της ταινιας

[edited]Αφαιρεση λινκ Ταινιας[/edited]

Ακουγεται σαν να ειναι απο καποιο music library, Bruton, DeWolfe η δε ξερω και γω τι. Οποιος πιστευει οτι μπορει να βοηθισει ας το κανει :)

Ευχαριστω εκ των πρωταιρων
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Napster είπε:
Καλησπερα σε ολους, το ξερω οτι εχει ξαναμπει θεμα για τη συγκεκριμενη ταινια αλλα εκεινο ηταν κυριως για ντισκο κομματια.
εγω ψαχνω πολυ καιρο τωρα το κομματι που παιζει στο 25ο λεπτο της ταινιας

[edited]Αφαιρεση λινκ Ταινιας[/edited]

Ακουγεται σαν να ειναι απο καποιο music library, Bruton, DeWolfe η δε ξερω και γω τι. Οποιος πιστευει οτι μπορει να βοηθισει ας το κανει :)

Ευχαριστω εκ των πρωταιρων
http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?25181-%C1%ED%E1%E6%DE%F4%E7%F3%E7-%ED%F4%DF%F3%EA%EF-%EA%EF%EC%EC%E1%F4%E9%FE%ED-%F0%EF%F5-%E1%EA%EF%FD%E3%EF%ED%F4%E1%E9-%F3%F4%E7%ED-%F4%E1%E9%ED%DF%E1-%EF-quot-%D1%EF%E6-%C3%DC%F4%EF%F2-quot
 
Ανακαλύφθηκε ακομα ενα άγνωστο κομμάτι που ακουγεται στη ταινια "Ροζ γατος" και που εψαχναν παρα πολλοι, ειναι ενα ορχηστρικό που παίζει σε μια απο τις μυστηριώδεις μεταμεσονύχτιες "μεταμορφώσεις" του Αρχιμήδη/Σωτήρη Μουστάκα! Το ιδιο κομμάτι ακουγεται επισης και στη ταινια "Ροδα τσάντα και κοπανα 3" (1984) στη σκηνη που ο Ντίνος Ηλιόπουλους στην αίθουσα χημείας κανει ορισμένα πειράματα με διαφορες χημικές ενώσεις.. Να πω επιπλεον οτι το αυθεντικό κομματι (που θα το διαπιστωσετε και μονοι σας ακουγοντας το) ειναι 1 ημιτόνιο πιο γρήγορο απ'οτι ακούγεται σ'αυτες τις 2 ελληνικες ταινιες που προανέφερα..

https://www.youtube.com/watch?v=ZbL7AByFm50
 
Φανταστικό Jackie. 1000 Μπράβο! Προστέθηκε στη συλλογή.
 
Και κάτι ακόμα: μολονότι το θρεντ που ξεκίνησα αφορούσε τα ντίσκο κομμάτια, θα απευθυνθώ στα μέλη της κοινότητας για να ρωτήσω τα εξής (αν και είναι λίγο off-topic): 1)το τζαζ κομμάτι που παίζει όταν οι μαφιόζοι Μακέδος-Σουπιάδης πηγαίνουν να πετάξουν το αυτοκίνητο που περιέχει το πτώμα-Νότη Πιτσιλό και το Μουστάκα ποιο είναι, 2) λίγο παρακάτω (δεν θυμάμαι ακριβώς), ακούγεται μία διασκευή του Besa me mucho με τζαζ κιθάρα την οποία δεν ξανάκουσα ποτέ αλλού... Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει ποιος έκανε αυτή τη διασκευή; Ευχαριστώ.
 
LadyNaty είπε:
Και κάτι ακόμα: μολονότι το θρεντ που ξεκίνησα αφορούσε τα ντίσκο κομμάτια, θα απευθυνθώ στα μέλη της κοινότητας για να ρωτήσω τα εξής (αν και είναι λίγο off-topic): 1)το τζαζ κομμάτι που παίζει όταν οι μαφιόζοι Μακέδος-Σουπιάδης πηγαίνουν να πετάξουν το αυτοκίνητο που περιέχει το πτώμα-Νότη Πιτσιλό και το Μουστάκα ποιο είναι, 2) λίγο παρακάτω (δεν θυμάμαι ακριβώς), ακούγεται μία διασκευή του Besa me mucho με τζαζ κιθάρα την οποία δεν ξανάκουσα ποτέ αλλού... Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει ποιος έκανε αυτή τη διασκευή; Ευχαριστώ.
Είναι απο τον Wes Montgomery...

Fried Pies
 
Πίσω
Μπλουζα