Αναζήτηση ονόματος για κουκλάκι

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.886
θυμηθηκα ενα λουτρινο κουκλακι που μου ειχαν φερει δωρο στη γιορτη μου οταν ημουν μικρη ,δεν το εχω μαζι μου αλλά ειναι περιπου ετσι :

attachment.php


Αυτες ειναι οι λεπτομερειες που θυμαμαι :εχει κοκκινο χρωμα στο μπροστινο μερος ενω το υφασμα που ειναι κολλημενο και γραφει

"αγαπη μου λατρεια μου

μεγαλη ιθτορια μου" πρεπει να ειναι σομον ή ροζ

Το πισω μερος εχει ολο μπλε χρωμα(δε νομιζω να εχει ζωγραφισμενο καποιο προσωπο)

Το στομα του πρεπει να ειναι διαφορετικο απ αυτο που σχεδιασα,ισως να χαμογελαει και να φαινονται τα δοντια του

Τα μαλλια του ειναι φτιαγμενα απο κιτρινο νημα πιο λεπτο απ αυτο του πλεξιματος.Δεν ειναι εντελως κολλημενα στο κουκλακι

Αν δεν κανω λαθος(οταν ξετυλιξα το δωρο) ηταν μεσα σε πλαστικη διαφανη σακουλα

Δυστυχως δεν εχω φωτογραφια του προς το παρον

Ειχατε κι εσεις κατι παρομοιο;
 
Από χθες, ανασκαλίζω το μυαλό μου και προσπαθώ να θυμηθώ γιατί μου είναι τόσο οικεία η φράση (και ειδικά το "ιθτορία" μου! :) )....

Κάπου στο πίσω μέρος του μυαλού μου λοιπόν, θυμάμαι κάτι σαν κουκλάκι, υφασμάτινο..... Κουκλάκι - τρόπος του λέγειν βέβαια! Ένα κεφάλι σα μπάλα ήταν με ένα καχεκτικό σωματάκι!

Το κεφάλι ήταν με άσπρο ύφασμα - μπλε μαλλιά και δυσανάλογα μεγάλο σε σχέση με το υπόλοιπο σώμα...

Φακίδες, πεταχτά δόντια (όχι, δεν είναι κάποιο από τα γνωστά!...), τούφα γαλάζια μαλλιά κι ένα μπλε σκουφί... (όχι, δεν είναι φασουλέτος, ξαναλέω! :D )

Στο υποτυπώδες σωματάκι του είχε κρεμασμένο σαν πινακίδα αυτό το "αγάπη μου λατρεία μου κτλ"... Γαλαζουλί ρουχαλάκια κι εκεί, αλλά μαύρα παπούτσια!

Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο & δεν θυμάμαι αν το αγοράσαμε ή αν μου το χάρισαν!... Μπορεί να τα έχω μπουρδουκλώσει στο μυαλό μου, αλλά αυτή η εικόνα ζωντάνεψε λίγο "απότομα" και είπα να τη μοιραστώ, μπας και είναι το ίδιο!....
 
D@redevil ευχαριστουμε πολυ που μοιραστηκες την εικονα που εχεις απ το κουκλακι σου :)

τωρα που το λες, πιο λογικο ειναι να εμφανιζονται στο χαμογελο του μονο τα δυο μπροστινα δοντια αφου το καημενο δε μπορει να πει "σ" και λεει "θ" (συμφωνα με οσα γραφει το πανινο υφασματακι).Φακιδες δε θυμαμαι αν εχει.Ουτε ρουχα εχει,ουτε σκουφι,ουτε παπουτσια,μαλλον φαινονται τα δαχτυλα των ποδιων του.

Το σχημα του ειναι περιπου αυτο που ζωγραφισα,φανταστειτε το σαν ενα φασολι γιγαντα με δυο ποδαρακια.Χερακια δε θυμαμαι αν εχει.Το υφασμα του θα ελεγα οτι θυμιζει λιγο αυτο της μοκετας,δεν ειναι ιδιαιτερα μαλακό.

Αν δεν κανω λαθος κυκλοφορουσε σε "αγορακι" και "κοριτσακι" ,αυτο που εχω εγω μαλλον ειναι το "αγορακι" .
 
Είχα τον ET τον εξωγηίνο, (κριμα δεν έχω foto), επειδή είναι από την φύση του φαλακρός, είχα κόψει από κάπου μαλί και του έβαλα χαίτη. Κανονικά, με αλογο-ουρά και λαστιχάκι!! :cool: Χε Χε!!!
 
το κουκλακι μοιαζει στο σχημα και στα μαλλια μ' αυτο της φωτογραφιας ,με τη διαφορα οτι το δικο μου εχει κιτρινα μαλλια κι οχι πολυχρωμα

attachment.php


2.JPG( τα screenshots ειναι απ τη βιντεοταινια "διαρρηκτης με το ζορι" )

1.JPG
 
το κουκλακι που φαινεται στη σειρα "Οικογενεια Μουσαμα" θα ελεγα οτι ανηκει κι αυτο στην ιδια κατηγορια,πρεπει κι αυτο να εχει καποιο μηνυμα γραμμενο κατω απ το σημειο που φαινεται η κοκκινη κορδελα

attachment.php
attachment.php


1.JPG

2.JPG
 
να υποθέσω ότι κυκλοφορούσαν τα κουκλάκια από την el greco;
 
BETTY BOOP είπε:
να υποθέσω ότι κυκλοφορούσαν τα κουκλάκια από την el greco;
αυτο δεν το ξερω,απ τη στιγμη που το διαφανο πλαστικο σακουλακι πεταχτηκε σχεδον αμεσως

το κουκλακι δεν το βρηκα ακομη(γι αυτο και δεν εβαλα φωτο)

Το σακουλακι ειχε πιασμενο με συραπτικο κι ενα χαρτονι που λογικα θα ειχε και το ονομα της εταιριας

αν δεν κανω λαθος εκει εγραφε κατι για ενα αλλο παρομοιο κουκλακι που ειχε "συνεργα" πλεξιματος

ΥΓ: δε γινεται να αλλαξουμε τον τιτλο; πχ. "αναζητειται ονομα κουκλακιου" ;
 
Κατερινακι,εχει πλακα να ειναι το ιδιο με αυτο εδω????!!!! :eek:
 
Του φερνει....αλλα δεν μπορω να πω με σιγουρια οτι ειναι το ιδιο... :xm:

Που θα παει....αργα Η' γρηγορα θα ταυτοποιηθει!!! :D
 
γεια σας ψαχνω να βρω πληροφοριες για αυτα τα μικρα μινιατουρες μωρακια ξερω οτι λεγονται τοσοδουλια , αλλα δεν ξερω ουτε τι εταιρειασ ειναι αλλα κ σε στο συνολο τον χρωματων που εβγαιναν. μηπως ξερει καποιοσ αν εχει φωτο ?
 
Επισυνάπτω εγω ένα κουκλακι που ψαχνω το ονομα του για να μην ανοιξω καινουργιο θέμα.Ειναι λιγο μεγαλυτερο απο σπιρτουλη.Οποιος γνωριζει ας στειλει.Ευχαριστώ...

###.jpg
 
To κουκλακι που αναφερει η Κατερινα και γραφει επανω "αγαπη μου λατρεια μου μεγαλη ιθτορια μου" οπως και το ακριβως παραπανω κουκλακι του μελους cranky μηπως τελικα δεν ειχαν ονοματα;
 
Πίσω
Μπλουζα