Αναζήτηση τίτλου: Χλωροφύλλη - Clorofilla dal cielo blu (1984)

ladyl

RetroN00b
Joined
3 Αύγ 2007
Μηνύματα
12
Αντιδράσεις
3
Παιδιά γειά σας.

Επισης ηταν δυο κινουμενα οικολογικου περιεχομενου το ενα θυμαμαι ειχε πρωταγωνιστρια τη Χλωροφυλλη...σας λεει κατι?(σα λαχανο ηταν αν θυμαμαι καλα) και το αλλο ηταν που ενας επιστημονας εβαζε κατι στα αυτοκινητα και απο καυσαεριο εβγαζαν λουλουδια απο την εξατμιση..(μηπως ηταν και το ιδιο δε θυμαμαι)

και συγνωμη αν εχει ξαναδημιουργηθει το θεμα,απλα ψαχνοντας δε βρηκα κατι σχετικο.

ευχαριστω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τη Χλωροφυλλη τη θυμαμαι αν και δεν εβλεπα πολυ...

Το μονο που θυμαμαι ηταν οτι η Χλωροφυλλη δε μιλουσε ποτε, τη βοηθουσαν 2 παιδια, ηταν ο καθηγητης Ερασμος και μια γυναικα (καθαριστρια νομιζω) που λεγόταν Σεζιρά

Αφηγηση: Μακης Ρευματας :Ρ

Ελπιζω αυτα να σας βοηθησουν να βρειτε περισσοτερα :)
 
ladyl είπε:
Επισης ηταν δυο κινουμενα οικολογικου περιεχομενου το ενα θυμαμαι ειχε πρωταγωνιστρια τη Χλωροφυλλη...σας λεει κατι?(σα λαχανο ηταν αν θυμαμαι καλα) και το αλλο ηταν που ενας επιστημονας εβαζε κατι στα αυτοκινητα και απο καυσαεριο εβγαζαν λουλουδια απο την εξατμιση..(μηπως ηταν και το ιδιο δε θυμαμαι)
και συγνωμη αν εχει ξαναδημιουργηθει το θεμα,απλα ψαχνοντας δε βρηκα κατι σχετικο.

ευχαριστω
Aυτό με τη Χλωροφύλλη το έβλεπα κι εγώ αλλά δυστυχώς τίτλο δεν θυμάμαι..Οι κακές πάντως της υπόθεσης ήταν 3 γριές που είχαν πιασμένα κώτσο τα μαλλιά.Ελπίζω να βρεθεί ο τίτλος και σ' αυτό.Σπεύσατε προς βοήθεια....
 
Απίστευτο, δεν περιμενα οτι υπαρχουν ανθρωποι που θυμουνται την χλωροφυλλη με τον Ρευματά! Ο αυθεντικός τίτλος του παντως ειναι clorofilla dal cielo blu και ειναι ιταλικο, δειτε εδώ

οι τιτλοι τελους! Απορία: Ο γύρος του κόσμου (στο ρόλο του Φιλέα Φόγκ) ήταν ο Πεππας που έκανε και τον Μπαμπαστρουμφ; γιατί κυκλοφορει ένα με νεότερη μεταγλώτισση και ειναι χάλια...
 
Παιδική σειρά στην ΕΤ1 με εξωγήινη χλωροφύλλη [Clorofilla dal cielo blu]

Όπως λέει και ο τίτλος πρόκειται για μια σειρά απο την οποία όμως θυμάμαι αμυδρά κάποια πράγματα. Πρόκειται για μια εξωγήινη χλωροφύλλη την οποία την βρήκαν (ή είχε προσγειωθεί στο μπαλκόνι) μια οικογένειας και την οποία φρόντιζαν τα παιδιά της οικογένειας. Επίσης, η οικογένεια προσπαθούσε να την αποκρύψει απο μια κυβερνητική οργάνωση που προσπαθούσε να βρει το εξωγήινο όν που έπεσε στην γη.

Η σειρά προβάλλονταν στην ΕΤ αλλά δεν θυμάμαι εαν ήταν πριν ή μετά το 1990.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τη θυμάμαι κι εγώ, και χαίρομαι που δεν είμαι ο μόνος. Αλλά δυστυχώς κι εγώ δε θυμάμαι τίτλο. Από την πλοκή θυμάμαι τα εξής. Οι εξωγήινοι ήταν 'φυτά'. Είχε πέσει στη γη ένα μωρό τους και τα παιδιά που το είχαν βρει του έδιναν χλωροφύλλη σε μπιμπερό για να φάει. Δεν θυμάμαι πως επικοινωνούσαν με τους γονείς, άλλα είχαν δώσει ραντεβού ώστε να παραλάβουν τη μικρή. Θυμάμαι και κάποιον κακό που ήθελε να πάρει το παιδί. Και ότι κάποια στιγμή κάτι είχε φύγει εκτός ελέγχου και τα φυτά τη γης είχαν μεγαλώσει πάρα πολύ και είχαν καλύψει την πόλη. Επίσης τα 'διαστημόπλοια' ήταν οβάλ (μπέζ? ) με στρόγγυλα παράθυρα. Μέχρι εκεί θυμάμαι..

Μακάρι να βρεθεί κάποιος που να ξέρει πως λέγεται η σειρά.. Μήπως θυμάσαι χώρα παραγωγής; Κάτι σε TVE Ισπανίας μου έρχεται αλλά δεν παίρνω όρκο..

Θυμάμαι να παίχτηκε κάπου το 1987/88 πρώτη φορά και την είχα ξαναδεί λίγο ένα καλοκαίρι τα πρωινά, μάλλον το 90, όχι πιο μετά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νομιζω ηταν γαλλικη παραγωγη.

Θυμαμαι οτι ο τρελος επιστημονας λεγοταν Έρασμος και μια τύπισσα λεγόταν Σεζιρά

Επισης εχω λογους να πιστευω οτι τουλαχιστον προσωπικα, την ειδα μετα το 1990

Νομιζω το βρηκα: Clorofilla dal cielo blu παραγωγης 85

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι ναι, μόλις το βρήκα κι εγώ! ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ! :D :D :D

Τελικά είναι ιταλογερμανική, και ο γερμανικός τίτλος είναι Chlorofilla vom blauen Himmelhttp://www.imdb.com/title/tt0429330/

http://www.imdb.com/title/tt0429330/

Άντε να βρούμε και κανένα ίχνος της μεταγλωττισμένης στα Ελληνικά εκδοχής :)

Θέλω να κάνω thank στο post του φίλου μας Rakeesh αλλά είμαι τυφλός και δεν το βλέπω το κουμπί :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παλιό καρτούν της ΕΡΤ1 με Εξωγήινο πλασματάκι!

Καλησπέρα σε όλους και Καλή Χρονιά!

Μήπως θυμάστε ένα Καρτούν που πρόβαλε νωρίς το απόγευμα η ΕΡΤ1 γύρω στα μέσα του '80; ΑΝ θυμάμαι καλά την ιστορία, αφορούσε ένα Εξωγήινο μωρό που προσγειωνόταν σε μια ταράτσα και το πρόσεχαν οι ένοικοι της πολυκατοικίας... Και πρέπει να ήταν ένα πράσινο πλασματάκι, σαν ζωντανό φυτό!

Καμία ιδέα;
 
Ναι το "Χλωροφύλλη". Κάπου είχαμε ένα θέμα, για αυτό το παιδικό...

Υ.Γ Ωπ! Άργησα.... :D
 
Κάτι λάθος κάνω με τις απαντήσεις μου και δεν τις υποβάλω, τελικά... Λοιπόν, το όνομα "Χλωροφύλλη" κάτι μου θυμίζει, RIO... D@redevil, δυστυχώς, δεν είναι κανένα από αυτά...
 
Κι εγω πιστευω οτι λες για τη Χλωροφύλη

Δες εδω
 
RIO είπε:
Ναι το "Χλωροφύλλη". Κάπου είχαμε ένα θέμα, για αυτό το παιδικό...

Υ.Γ Ωπ! Άργησα.... :D
Ναι, αλλά μάλλον βρήκες αυτό που ζητάει! :D

Rakeesh είπε:
Κι εγω πιστευω οτι λες για τη Χλωροφύλη
Δες εδω
My bad! Εγώ θυμήθηκα κατευθείαν τον κούνελο με τα καρό αυτιά! :)

Τόσο έντονα μου ήρθε αυτή η εικόνα, που ούτε καν σκέφτηκα την Χλωροφύλλη, προτού ποστάρω.

Πάντως, απ' ότι φαίνεται, μάλλον τα παιδιά έχουν δίκιο! Ρίξε μια ματιά και στο link του Rakeesh.
 
θυμαστε αν το τραγουδι των τιτλων εναρξης ηταν στα ελληνικα;

αν ναι,τι περιπου ελεγαν οι στιχοι;
 
Σίγουρα ανέφερε " καλώς ήλθες χλωροφύλλη... καινούργιοι φίλοι"
 
Καλησπέρα Κ από μένα...έψαχνα και εγώ την χλωροφυλλη και πολύ συγκινήθηκα που το βρήκατε..βέβαια εγώ δεν θυμόμουν καθόλου υπόθεση μια μόνο τραγούδι..πήγαινε κάπως έτσι

΄΄καλως ήρθες χλωροφυλλη έχω μια καινουρια φίλη από το χέρι κράτησε με, έχω τόσα να σου πω για τον κόσμο που οι μεγάλοι καταστρέφουν και δεν σκέφτονται πως εγώ και εσύ δεν φταίμε...

οι δυο εγώ και εσύ θα αλλάξουμε την γη, παιδί των λουλουδιών μην με ξενχας

οι δυο εσύ και εγώ για πάντας αγαπώ θα αλλάξουμε την γη μην το ξεχνάς..΄΄

κάπως έτσι ήταν στη μουσική αυτή που έχετε ανεβάσει στο Βίντεακι :)
 
chrysanthi σ ευχαριστουμε πολυ για τους στιχους!
 
Πίσω
Μπλουζα