Αναζήτηση τίτλου παιδικής εκπομπής: Κλέων και Νέλλη [1994]

Sdreams

RetroN00b
Joined
27 Σεπ 2009
Μηνύματα
1
Αντιδράσεις
1
Κλέων και Νέλλη [1994]


Retrodb:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9A%CE%BB%CE%AD%CF%89%CE%BD_%CE%BA%CE%B1%CE%B9_%CE%9D%CE%AD%CE%BB%CE%BB%CE%B7




Ψάχνω να βρω εδώ και μέρες το όνομα μιάς παλιάς παιδικής εκπομπής που προβαλλόταν σε κάποιο από τα κρατικά κανάλια: ΕΤ1-ΝΕΤ-ΕΤ3 (περίπου πριν 12-15 χρόνια) με οικοδεσπότη τον ηθοποιό Μανώλη Δεστούνη. Θυμάμαι πως ο Δεστούνης κυκλοφορούσε στην πόλη με ένα ποδηλατάκι και το βράδυ που επέστρεφε στο σπίτι του, μοιραζόταν τις εμπειρίες της ημέρας με τον αγαπημένο του αρκούδο. (έναν μεγάλο καφέ-πορτοκαλί αρκούδο).

Μήηηηηπως κάποιος από εσάς θυμάται το όνομας της εκπομπής;...8)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όχι δεν θυμάμαι τίτλο το έχω δει αλλά το concept της σειράς ήταν το ίδιο με αυτό της Σοφίτας (όπου παίζανε οι Παπαχρήστος, Καβάγιας και άλλο ένα γνωστό γερόντι). Παραγωγή της ΕΤ-1 ήταν σίγουρα πάντως και πρέπει να είναι γύρω στα 1991-2 κάπου εκεί.
 
Νέα αναζήτηση (Για να μην ανοίγω νέο θέμα.)

Προσπαθώ να βρω τον τίτλο από ένα Γαλλικό παιδικό (κινούμενα σχέδια) που το έδειχνε στο ΕΤ-1 ή ΕΤ-2 και αν θυμάμαι καλά είχε εκπαιδευτικό περιεχόμενο.

Αυτά που θυμάμαι για τους πρωταγωνιστές είναι ότι ήταν ένας βασιλιάς (νομίζω ήταν ένα λιοντάρι), ο γιος του βασιλιά με μια κοπέλα πολύ λεπτή και ο πιο χαρακτηριστικός ήταν ένας μεγαλόσωμος πράσινος "αρκούδος" (νομίζω με μωβ πρόσωπο) με το πολύ χαρακτηριστικό ρολόι-ξυπνητήρι που χρησιμοποιούσαν συνεχώς (δεν θυμάμαι για ποιο λόγο)... Ο "αρκούδος" και το ρολόι-ξυπνητήρι ήταν τα πιο χαρακτηριστικά της σειράς...

Επίσης η παρέα χρησιμποποιούσε ως μεταφορικό ένα αερόστατο!

Υπήρχε κι ένας κακός (νομίζω μάγος) που προσπαθούσε συνεχώς να σαμποτάρει την παραπάνω παρέα.

Προσπάθησα να το περιγράψω όσο καλύτερα μπορώ...

Συγχωρέστε με αν υπάρχει θέμα για το συγκεκριμένο παιδικό, αλλά δεν μπόρεσα να το βρώ, δεν ξέρω τον τίτλο να το αναζητήσω...
 
Η σειρά λεγόταν "Κλέων και Νέλλη" αν δεν κάνω λάθος.
 
Συμφωνα με το προγραμμα της κρατικης, το Κλέων και Νέλλη (αν ειναι αυτο που ζηταει ο φιλος) παιζοταν σε επαναληψη τον Αυγουστο του 2009!
 
Η σειρά είναι πράγματι το "Κλέων και Νέλλη" ΕΤ1-1994 με τον Μανώλη Δεστούνη και την αρκουδίτσα Νέλλη.

(Μπράβο Gogeta)

Υπάρχουν 28 από τα 29 επεισόδια της παιδικής σειράς (λείπει το 14ο) και βρίσκονται στο ψηφιακό αρχείο της ΕΡΤ.

Η σειρά και τα επεισόδια είναι καταχωρημένα στη retrodb.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχε σήμερα ένα επεισόδιο στο ΕΤ-1 περίπου στις 14:00... Πήγε εκδρομή με την Νέλλη στο κτίριο του ΟΤΕ, αρκετά retro πλάνα, ειδικά με τους υπολογιστές και τα τηλέφωνα...

Στους τίτλους έγραφε Παραγωγή 1995.

Δεν ξέρω αν το βάζει κάθε μέρα, όποιος ενδιαφέρεται ας το ψάξει...
 
Ναι παιδιά, κι εγώ πριν λίγες ημέρες πέτυχα επεισόδιο όπου επισκέφτηκαν εργοστάσιο αλλαντικών!
 
Η σειρά έχει προβληθεί σε επανάληψη από την ΕΤ1.
 
Η Νελλη ήταν το αρκουδακι που παντα ήθελα να εχω...

:rolleyes:
 
Πίσω
Μπλουζα