Αναζήτηση τίτλων 4 παιδικών: Leo es Fred, Wild Swans...

peny20

RetroN00b
Joined
29 Μάρ 2010
Μηνύματα
3
Αντιδράσεις
1
Καταρχάς γεια σας!!Εγώ με τη σειρά μου ψάχνω τρία παιδικά..στη ΝΕΤ παίζονταν...Το ένα ήταν με ένα λιοντάρι και το αφεντικό του που ζούσαν μαζί σε ένα τροχόσπιτο και είχαν ένα τσίρκο...Θυμάμαι ένα επεισόδιο που ήταν χειμώνας και είχαν κλειστεί κ οι δύο ήρωες μέσα κ έτρωγαν με το κιλό βαζάκια από βύσσινο με αποτέλεσμα να παχύνουν τόσο ώστε την άνοιξη επιδόθηκαν σε αγώνα γυμναστικής για να χάσουν τα κιλά τους γιατί δεν μπορούσαν να κάνουν ακροβατικά....και ένα άλλο επεισόδιο στο οποίο κοιμούνταν, ήταν καλοκαίρι κ τους τσίμπησαν τα κουνούπια κ τους έκαναν το πρόσωπο γεμάτο στίγματα...ύστερα εκείνοι έφτιαχναν ανάλογα τα πρόσωπα τους στις διαφημιστικές αφίσες που ήταν ήδη κολλημένες...

Το δεύτερο έχει να κάνει με ένα σπίτι όπου το βράδυ όλα τα μολύβια,γόμες,κουτάλια,πιάτα,ποτήρια κτλ. ζωντάνευαν και είχαν διαφορετικές ιστορίες κάθε φορά που έπρεπε να διευθετήσουν πριν τους δει το παιδί του σπιτιού...

Το τρίτο νομίζω ότι η ΝΕΤ το έλεγε "ρωσικά παραμύθια" αλλά δεν είμαι σίγουρη..η εισαγωγή ήταν με ένα κουτί που άνοιγε και ξετυλιγόταν μία μαγνητοταινία με φιλμ..κάτι που θυμάμαι από ένα επεισόδιο ήταν μία κοπέλα που την είχαν καταδικάσει σε θάνατο και κάθε βράδυ στη φυλακή έπλεχε πουλόβερ από τσουκνίδες στα αδέρφια της..ήταν λίγο τρομακτικό..

Το τελευταίο κ τέταρτο είναι αυτό που δε θυμάμαι σχεδόν τίποτα γιατί

ήμουν πάαρα πολύ μικρή..εικονικά κ μόνο θυμάμαι κάτι δάση με κάτι ξωτικά που άραζαν στο παράθυρο ενός σπιτιού ή στα δέντρα και κάτι νεράιδες.....

Όποιος ξέρει κάτι, οτιδήποτε θα ήταν πολύ ευχάριστο............να συνεχίσει...:eek: :happyjump:
 
site.php
Το τελευταίο κ τέταρτο είναι αυτό που δε θυμάμαι σχεδόν τίποτα γιατί ήμουν πάαρα πολύ μικρή..εικονικά κ μόνο θυμάμαι κάτι δάση με κάτι ξωτικά που άραζαν στο παράθυρο ενός σπιτιού ή στα δέντρα και κάτι νεράιδες.....
site.php

Μήπως είναι "Οι τρόλς, τα ξωτικά του δάσους"??

:xm:

site.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όχι είναι πολύ παλιό και το έπαιζε η Νετ, πρέπει να ήταν το 1992..το συγκεκριμένο δεν ελπίζω ότι θα το βρω γιατί τα στοιχεία που δίνω είναι ελάχιστα δυστυχώς :( ..πιο πολύ βασίζομαι στα άλλα... :) :)
 
peny20 είπε:
..κάτι που θυμάμαι από ένα επεισόδιο ήταν μία κοπέλα που την είχαν καταδικάσει σε θάνατο και κάθε βράδυ στη φυλακή έπλεχε πουλόβερ από τσουκνίδες στα αδέρφια της..ήταν λίγο τρομακτικό.
Καλωσόρισες peny! :D

Αν κατάλαβα καλά, αυτό που αναφέρεις δεν είναι από τα ρώσικα παραμύθια, αλλά είναι Το Δάσος των Κύκνων ή Wild Swans.(δες στο 2:30 περίπου)

http://www.youtube.com/watch?v=t1R6rE9VjcY&feature=related
 
ήταν μία κοπέλα που την είχαν καταδικάσει σε θάνατο και κάθε βράδυ στη φυλακή έπλεχε πουλόβερ από τσουκνίδες στα αδέρφια της..
Σίγουρα είναι αυτό που είπε η Λώρα!! Το έβλεπα κι εγώ..!! Υπάρχει κι αυτό:

http://www.youtube.com/watch?v=57HEarSLBCQ
 
Μμμμμ.. Μάλλον έχει ξαναγίνει αναφορά στο συγκεκριμένο παιδικό!! ;p
 
Ναι πράγματι NorthStar είναι το Leo és Fred διότι από ότι κατάλαβα από το βιντεάκι οι μορφές των ηρώων συνάδουν με αυτές που έχω στη μνήμη μου...Κοίτα να δεις λοιπόν η Ουγγαρία έφτιαχνε τέλεια παιδικά,όπως το Magyar nepmesek και το A Kockasfulu nyul...Λώρα η ιστορία με την Ελίζα και τους κύκνους είναι η ίδια απλά εγώ έχω δει τη ρώσικη εκδοχή της για αυτό θυμόμουν και πιο τρομακτική την ατμόσφαιρα..είναι αυτή του 1962 http://en.wikipedia.org/wiki/The_Wild_Swans_%28film%29 αυτή η ρωσική εταιρία είχε φτιάξει και άλλα επεισόδια με άλλες ιστορίες μία εκ των οποίων ήταν και αυτή...μακάρι να βρω και τις υπόλοιπες...η εισαγωγή είναι με μία μαγνητοταινία....επομένως τώρα ψάχνουμε :thanx2: το παιδικό Νο 2. Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για ότι βρήκατε....συνεχίστε έτσι. :) :)
 
Το δεύτερο έχει να κάνει με ένα σπίτι όπου το βράδυ όλα τα μολύβια,γόμες,κουτάλια,πιάτα,ποτήρια κτλ. ζωντάνευαν και είχαν διαφορετικές ιστορίες κάθε φορά που έπρεπε να διευθετήσουν πριν τους δει το παιδί του σπιτιού...
Θα πρέπει να είναι η σειρά Les Babaloos που έχει ακριβώς την υπόθεση που περιέγραψες δηλαδή αντικείμενα του σπιτιού (ανάμεσά τους ένα κουτάλι, ένα πιρούνι, ένα μπωλ, ένα μολύβι και δυο πετσέτες) ζωντανευουν τα βράδυα, μπλέκουν σε διάφορες ιστορίες και πάντα πρέπει να ξεμπλέξουν πριν σηκωθεί το μικρό αγοράκι του σπιτιού και τα δει.

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Babaloos

 
Πίσω
Μπλουζα