Αναζητώντας Atari 800

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές όλους σας.

Σε ότι αφορά τις παραλαβές από Αμερική:

Από ότι έχω καταλάβει, όταν στέλνεις κάτι από Αμερική με εταιρία courier, ο εκτελωνιστής που συνεργάζεται με την εταιρία αναλαμβάνει να το εκτελωνήσει και σου στέλνει το κόστος εκτελωνισμού μαζί την πληρωμή του. Επειδή συνήθως είναι εξωτερικός συνεργάτης που πληρώνεται με το κομμάτι, είναι φυσικό να μην αφήνει ούτε κουνούπι ακτελώνιστο! Προσοχή λοιπόν.

Στην περίπτωση των ΕΛΤΑ (και φυσικά της USPS που είναι τα Αμερικάνικα Κρατικά Ταχυδρομεία), ο εκτελωνισμός γίνεται από τους δημόσιους υπαλλήλους-εκτελωνιστές, οι οποίοι μάλλον εκτελωνίζουν δειγματολειπτικά. Για τον λόγο αυτό τοποθετήθηκε η εκτύπωση στην εξωτερική όψη του πακέτου - να ξέρουν οι άνθρωποι ότι απλά θα χάσουν τον χρόνο τους, αφου το περιεχόμενο δεν αξίζει τον κόπο και έχει συναισθηματική κυρίως αξία.

Θα μπορούσα να είχα ζητήσει να γραφτεί στην ετικέτα ότι πρόκειτε για GAME, αλλά η περιφάνεια μου ως παλιού Atari User που έφαγε τα μάτια του να μάθει κώδικα μηχανής και display list interrupts στον 130XE του, δεν το επέτρεπε με τίποτα.

Σε ότι αφορά τις δοκιμές και την live λειτουργία :

Αφού μιλάμε για ένα αμερικάνικο υπολογιστή, έχουμε θέμα και με την τάση/συχνώτητα του ρεύματος και με το σύστημα κωδικοποίησης του χρώματος στην τηλεόραση και με το βύσμα για την τηλεόραση.

Κατά περίεργο τρόπο, ο υπολογιστής αυτός θέλει εναλλασόμενο και ότι συνεχές ρεύμα (σίγουρα βέβαια το μετατρέπει σε συνεχές εσωτερικά), οπότε αγόρασα ένα μετατροπέα για ισχή 50W, κάπου στα 6 ευρώ (από κατάστημα ηλεκτρονικών εξαρτημάτων-στη Θεσσαλονίκη έχει αρκετά στην περιοχή γύρω από τον Ευκλείδη).

Μπρίζα ευρωπαϊκή λοιπόν, μετατροπέας, μπρίζα αμερικάνική, power-on, αλλελούια, το κόκκινο λαμπάκι άναψε (ο πωλητής το πουλούσε χωρίς να το δοκιμάσει, οπότε δεν του έδινα πάνω από 25% πιθανότητες να λειτουργεί).

Η Panasonic πλάσμα που έχω για TV από ότι αποδείχθηκε στην πράξη, λειτουργεί μια χαρά και με NTSC.

Το πρόβλημα ήταν το βύσμα για την τηλεόραση (το 400ρι δεν έχει έξοδο monitor/composite). Έως να βρεθεί/κατασκευαστεί ο κατάλληλος adaptor, θα χρειαστει αναμονή μέχρι αύριο.

Πάντως κάνοντας ένα ακροβατικό και ενώνοντας με το χέρι το βύσμα στην είσοδο της τηλεόρασης, κατάφερα να δω σήμα στην τηλεόραση, άρα το αμερικανάκι δουλεύει! Φυσικά στην στάση αυτή, κάθε δυνατότητα φωτογράφισης είχε χαθεί.

Υπομονή ως αύριο λοιπόν.

D@redevil είπε:
Πολύ ενδιαφέρον το unboxing! Φαντάζομαι έχει καθάρισμα, συντήρηση κτλ. προτού μπει σε λειτουργία....
Ομοίως κι εγώ περιμένω να το δω alive!
tinysmile_grin_t.png
D@redevil, μάλλον και εγώ είμουν ριψοκίνδυνος και το δοκίμασα χωρίς κάποια συντήρηση - απλά βεβαιώθηκα για την τάση που έβγαζε το τροφοδωτικό. Το μηχάνημα σε γενικές γραμμές έδειχνε (εξωτερικά) να μην έχει πρόβλημα - εξάλλου τα 400ρια και τα 800ρια ήταν απίστευτα καλοφτιαγμένα μηχανήματα, κυρίως η θωράκιση τους για ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές τα κάνει να μοιάζουν σαν τεθωρακισμένα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
D@redevil είπε:
Πολύ ενδιαφέρον το unboxing! Φαντάζομαι έχει καθάρισμα, συντήρηση κτλ. προτού μπει σε λειτουργία....
Ομοίως κι εγώ περιμένω να το δω alive! :)
D@redevil, μάλλον και εγώ είμουν ριψοκίνδυνος και το δοκίμασα χωρίς κάποια συντήρηση - απλά βεβαιώθηκα για την τάση που έβγαζε το τροφοδωτικό. Το μηχάνημα σε γενικές γραμμές έδειχνε (εξωτερικά) να μην έχει πρόβλημα - εξάλλου τα 400ρια και τα 800ρια ήταν απίστευτα καλοφτιαγμένα μηχανήματα, κυρίως η θωράκιση τους για ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές τα κάνει να μοιάζουν σαν τεθωρακισμένα...
 
πολύ όμορφο μηχάνημα! καλορίζικο! α,τώρα που το θυμήθηκα,το πληκτρολόγιο λειτουργεί κανονικά; έχω ακούσει ότι είναι αρκετά συνηθισμένο να έχει πρόβλημα σε κάποια κουμπιά.
 
Πολύ απολαυστικό ξε-πακετάρισμα!

Καλορίζικος npac! :thumbup:

Αχχχ... Έχεις τόσο, μα τόσο δίκιο για τα cartridges!!!
 
npac είπε:
D@redevil, μάλλον και εγώ είμουν ριψοκίνδυνος και το δοκίμασα χωρίς κάποια συντήρηση - απλά βεβαιώθηκα για την τάση που έβγαζε το τροφοδωτικό. Το μηχάνημα σε γενικές γραμμές έδειχνε (εξωτερικά) να μην έχει πρόβλημα - εξάλλου τα 400ρια και τα 800ρια ήταν απίστευτα καλοφτιαγμένα μηχανήματα, κυρίως η θωράκιση τους για ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές τα κάνει να μοιάζουν σαν τεθωρακισμένα...
Ζειν επικινδύνως, λοιπόν! :D Εντάξει, το ρεύμα είναι το βασικό - απλά έχω γίνει πλέον πολύ προσεκτική με τα μηχανήματα & ειδικά όταν μου έρχονται από ξένα χέρια (αγορά)... Πρώτα ανοίγονται, καθαρίζονται, ελέγχονται και μετά δοκιμάζονται! Έτσι, είμαι ήσυχη (ή τουλάχιστον έχω τη συνείδησή μου καθαρή ότι πήγα by the book! :D )

Πολύ ψήνομαι να το δω σε λειτουργία! Αναμένουμε φωτός! :thumbup:
 
Ψήνεσαι να το δεις να ψήνεται δηλαδή :) Με τα χρονάκια του, όταν το βάζεις στη πρίζα θ' ανεβάζει κάπως θερμοκρασία.
 
nkarytia είπε:
Ψήνεσαι να το δεις να ψήνεται δηλαδή :) Με τα χρονάκια του, όταν το βάζεις στη πρίζα θ' ανεβάζει κάπως θερμοκρασία.

Χαχαχαχαχαχαχα! :D Μη λες τέτοια, βρε! :D

Φαντάζομαι ότι με ένα καλό καθάρισμα και αντικατάσταση φουρφουριού, θα βελτιωθούν τα πράγματα με τη θερμοκρασία! :)

Εγώ άλλο σκέφτομαι: Πώς να είναι άραγε τα "εντόσθια" του μηχανήματος! Πολύ θα ήθελα να δω πλακέτα / κυκλώματα!...
 
Δύσκολο να τον δεις γυμνό. Είναι παλαιών αρχών :)
 
D@redevil είπε:
Φαντάζομαι ότι με ένα καλό καθάρισμα και αντικατάσταση φουρφουριού, θα βελτιωθούν τα πράγματα με τη θερμοκρασία! :)
Αγαπητή μου D@redevil, αυτό το μηχάνημα είναι της προιστορικής εποχής, όπου ακόμα οι υπολογιστές δεν χρειαζόντουσαν και δεν είχαν κανενός είδους φουρφούρι (το μεταφράζω ως "ανεμιστήρα", ελπίζω όντως αυτό να εννοούσες...) για να λειτουργήσουν. :)
 
Maddog είπε:
Αγαπητή μου D@redevil, αυτό το μηχάνημα είναι της προιστορικής εποχής, όπου ακόμα οι υπολογιστές δεν χρειαζόντουσαν και δεν είχαν κανενός είδους φουρφούρι (το μεταφράζω ως "ανεμιστήρα", ελπίζω όντως αυτό να εννοούσες...) για να λειτουργήσουν. :)
:biglaugh:

Γιατρέ μου, ομολογώ πλήρη άγνοια επί των μηχανημάτων! Ναι, με τον άκρως τεχνικό όρο "φουρφούρι", σαφέστατα κι εννοώ ανεμιστήρα! :D

Πέρα από την πλάκα, όσο πάτε και μου εξάπτετε την περιέργεια για το τι κρύβει στο "καβούκι" του το μηχανάκι! :)

@nkarytia: Καλό! (πού το ήξερες ότι έτσι σκεφτόμουν να το γράψω?! :D )
 
D@redevil είπε:
:biglaugh:
Γιατρέ μου, ομολογώ πλήρη άγνοια επί των μηχανημάτων! Ναι, με τον άκρως τεχνικό όρο "φουρφούρι", σαφέστατα κι εννοώ ανεμιστήρα! :D
Πω-πω βρε παιδι μου τι σου ειναι αυτη η νεα γενια!:biglaugh: (παντως χωρις πλακα αν δεν το ελεγε ο συναδελφος θα χρειαζομουν google search για να εμπεδωσω τον τεχνικον ορον "φουρφουρι"o_O)
 
Να είστε όλοι καλά για τα καλορίζικα σας.

>> krem13

από το πληκτρολόγιο δοκίμασα μόνο τα Select & Start, για να ξεκινήσει ο Mr PacMan να τρώει τις τελίτσες (έως να τον φάνε λάχανο τα φαντάσματα). Είπαμε είμουν σε στάση yonga κρατώντας το βίσμα ενωμένο με την τηλεόραση, που να δοκιμάσω τα υπόλοιπα...

>>nkarytia

θερμοκρασία δε νομίζω να ανεβάζει. Το 130ΧΕ μου το είχα για περίπου 25 ημέρες συνέχεια στην πρίζα (είχα στείλει το κασσετόφωνο για service και ήθελα να συνεχίζω να δουλεύω το πρόγραμμα που έκανα) και δεν είχε ζεσταθεί ιδιαίτερα. Και φυσικά δεν είχε κολήσει! (την 26η ημέρα έκανε διακοπή η ΔΕΗ και την 28η ήρθε το κασσετόφωνο από το service)...

Σε ότι αφορά τα "εντόσθια", sneak preview η παρακάτω φωτογραφία :

IMG_9473.jpg

Αναποδογυρισμένο. Όλα τα κυκλώματα της προκοπής (ο 6502, το Antic, το CTIA - να θυμίσουμε ότι ήταν υπολογιστής του 1979 που διέθετε μια παρέα από συν-επεξεργαστές για να τους μοιράζει τη δουλειά) είναι προστατευμένα κάτω από τη θωράκηση που προστατεύει από ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία αλλά και από πάτημα από μπουλντόζα...

Στο κάτω μέρος της φωτογραφίας μπορείτε να δείτε το αμερικάνικο καλώδιο τηλεόρασης και δίπλα το ευρωπαϊκό βίσμα. Έως ότου να βρω adaptor, φωτογραφίες σε λειτουργία δεν έχει! Κάποιος είχε πει να κόψω το καλώδιο και να συνδέσω το βίσμα (μεγάλη ιεροσυλία). Κάποιος άλλος να κολήσω το ευρωπαϊκό πάνω στο αμερικάνικο (μεσαία ιεροσυλία - σαν να ζωγραφίζεις μουστάκια σε εικόνισμα). Οπότε, απλά ψαξιμο για adaptor.

Και το 400ράκι είναι από τα πρώτα της σειράς, από αυτά που κατασκευάζονταν στο Sunnyvale στην Καλιφόρνια.

Και τέλος, μια ακόμα (κάπως άσχετη) φωτογραφία, αφιερωμένη στον Ντίνο. Τι ήθελες και έγραψες ότι το 1200XL σχεδιάστικε με βάση τη σχεδιαστική γραμμή της Bang & Olufsen, καλέ μου άνθρωπε ???

Από τότε που το διάβασα άρχισα να συλλέγω (και) B&O. Στη φωτογραφία 2 beomasters (1900 και 1700) και στο βάθος η άλλη συλλογη, από μπύρες (εδώ ο Ντίνος δεν βοήθισε :)

IMG_9474.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αθάνατα μηχανήματα. Φτου μη στο ματιάσουμε!

Από τα πρώτα της μηχανήματα η atari φρόντιζε για "αλεξίσφερες" επενδύσεις. Η μόνωση φαντάζει έτοιμη για εμπόλεμες καταστάσεις.

@D@redevil, τρέχα να δεις το κύριο γυμνό ("σχεδον" μιας και το μεταλικό αυτό καβούκι κρύβει πολλά) :)
 
nkarytia είπε:
Αθάνατα μηχανήματα. Φτου μη στο ματιάσουμε!Από τα πρώτα της μηχανήματα η atari φρόντιζε για "αλεξίσφερες" επενδύσεις. Η μόνωση φαντάζει έτοιμη για εμπόλεμες καταστάσεις.@D@redevil, τρέχα να δεις το κύριο γυμνό ("σχεδον" μιας και το μεταλικό αυτό καβούκι κρύβει πολλά) :)
Μια εσύ και μια ο γιατρός μ' έχετε λιώσει στο δούλεμα, λέμε! :D Πρόλαβα και το είδα χθες βράδυ ( :tease: ), αλλά ήμουν πολύ κουρασμένη για να σχολιάσω!
npac είπε:
Σε ότι αφορά τα "εντόσθια", sneak preview η παρακάτω φωτογραφία :Αναποδογυρισμένο. Όλα τα κυκλώματα της προκοπής (ο 6502, το Antic, το CTIA - να θυμίσουμε ότι ήταν υπολογιστής του 1979 που διέθετε μια παρέα από συν-επεξεργαστές για να τους μοιράζει τη δουλειά) είναι προστατευμένα κάτω από τη θωράκηση που προστατεύει από ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία αλλά και από πάτημα από μπουλντόζα...Στο κάτω μέρος της φωτογραφίας μπορείτε να δείτε το αμερικάνικο καλώδιο τηλεόρασης και δίπλα το ευρωπαϊκό βίσμα. Έως ότου να βρω adaptor, φωτογραφίες σε λειτουργία δεν έχει! Κάποιος είχε πει να κόψω το καλώδιο και να συνδέσω το βίσμα (μεγάλη ιεροσυλία). Κάποιος άλλος να κολήσω το ευρωπαϊκό πάνω στο αμερικάνικο (μεσαία ιεροσυλία - σαν να ζωγραφίζεις μουστάκια σε εικόνισμα). Οπότε, απλά ψαξιμο για adaptor.
Όντως η θωράκιση είναι εντυπωσιακότατη! Βέβαια, από την άλλη δεν έχω τόση εμπειρία ούτε με ηλεκτρονικά (τα βασικά, να κάνουμε τη δουλειά μας! :) ), ούτε με ρετρό - μηχανάκια! :) Η πλακέτα είναι συμπαγής και φαίνεται σε καλή κατάσταση, απ' όσο μπορώ να διακρίνω.Κάπου πήρε το ματάκι μου μια καλωδιοταινία, η οποία φαίνεται σε καλή κατάσταση...Μια χαρά!Μου κάνει λίγο εντύπωση το θέμα της θερμοκρασίας που λέτε - μια τεράστια πλάκα μέταλλο και δεν ανεβάζει θερμοκρασία?Περίεργο μου φαίνεται! Από την άλλη πάλι, είπαμε! Δεν "κατέω" ιδιαίτερα. Δε νομίζω ότι μ' έχει τραβήξει την προσοχή τόσο πολύ άλλο μηχανάκι - θέλω με τον ίδιο ζήλο με σένα να το δω να δουλεύει! :)
 
D@redevil είπε:
Μια εσύ και μια ο γιατρός μ' έχετε λιώσει στο δούλεμα, λέμε! :D ....

Μου κάνει λίγο εντύπωση το θέμα της θερμοκρασίας που λέτε - μια τεράστια πλάκα μέταλλο και δεν ανεβάζει θερμοκρασία?Περίεργο μου φαίνεται! Από την άλλη πάλι, είπαμε! Δεν "κατέω" ιδιαίτερα.
Σόρι για το "δούλεμα" Μαριάννα, αλλά ακόμα χαζογελάω όταν σκέφτομαι ότι περίμενες να έχεις ανεμιστήρα ο Atari 400. :D

Η δομή "τανκ" που έχει με την μεταλλική πλάκα ήταν γιατί στην Αμερική είχαν ήδη από τότε πολύ αυστηρούς νόμους για τις παρεμβολές ραδιοσυχνοτήτων από τα πάσης φύσεως ηλεκτρονικά εξαρτήματα. Στα Ευρωπαικά μηχανήματα που ήταν πολύ πιό χαλαρά τα πράγματα, δεν βλέπεις τέτοια μεταλλικά σάντουιτς (αν θυμάμαι λιγουλάκι Φυσική, πρέπει να λειτουργεί ως κλωβός Faraday)

Η εγκατεστημένη ισχύς του μηχανήματος αμφιβάλλω αν είναι συνολικά πάνω από 10W, τα οποία είναι πανεύκολο να διαχυθούν στο περιβάλλον χωρίς κανενός είδους επιπλέον ψύξη. Αν θέλει ο φίλος ας μας πει τα ratings του Αμερικάνικου τροφοδοτικού. Βασικά σε αυτά τα παλιά μηχανήματα, συνήθως το μόνο που ζεσταίνεται είναι το τροφοδοτικό και γενικά η περιοχή του κυκλώματος τροφοδοσίας. Η CPU και τα υπόλοιπα components δεν χαμπαριάζουν τίποτα λόγω χαμηλής ισχύος.
 
Τα μηχανήματα όμως εξελίχθηκαν και τα σημερινά χρησιμέυουν και ως θερμάστρες το χειμώνα! :)
 
Maddog είπε:
Σόρι για το "δούλεμα" Μαριάννα, αλλά ακόμα χαζογελάω όταν σκέφτομαι ότι περίμενες να έχεις ανεμιστήρα ο Atari 400. :D
Η δομή "τανκ" που έχει με την μεταλλική πλάκα ήταν γιατί στην Αμερική είχαν ήδη από τότε πολύ αυστηρούς νόμους για τις παρεμβολές ραδιοσυχνοτήτων από τα πάσης φύσεως ηλεκτρονικά εξαρτήματα. Στα Ευρωπαικά μηχανήματα που ήταν πολύ πιό χαλαρά τα πράγματα, δεν βλέπεις τέτοια μεταλλικά σάντουιτς (αν θυμάμαι λιγουλάκι Φυσική, πρέπει να λειτουργεί ως κλωβός Faraday)

Η εγκατεστημένη ισχύς του μηχανήματος αμφιβάλλω αν είναι συνολικά πάνω από 10W, τα οποία είναι πανεύκολο να διαχυθούν στο περιβάλλον χωρίς κανενός είδους επιπλέον ψύξη. Αν θέλει ο φίλος ας μας πει τα ratings του Αμερικάνικου τροφοδοτικού. Βασικά σε αυτά τα παλιά μηχανήματα, συνήθως το μόνο που ζεσταίνεται είναι το τροφοδοτικό και γενικά η περιοχή του κυκλώματος τροφοδοσίας. Η CPU και τα υπόλοιπα components δεν χαμπαριάζουν τίποτα λόγω χαμηλής ισχύος.
Καλά, εννοείται ότι δεν παρεξηγώ, έτσι?! Ούτε εσένα, ούτε τον nkarytia - αλίμονο! Έχω ρίξει κάτι θεικά γέλια με ποστ δικά σας - μέχρι δακρύων! :D

Back to Atari, το θεώρησα λογικό να έχει ψύξη! Το είδα και σχετικά συμπαγές - φαντάστηκα κι ένα "στριμωγμένο" εσωτερικό, οπότε το μυαλό μου πήγε κατευθείαν στο φουρφούρι!

Σχετικά με το θέμα των παρεμβολών, νομίζω ότι το θυμάσαι απόλυτα σωστά! Είμαι σίγουρη ότι λειτουργεί σαν κλωβός Faraday.... Αλλά έχεις δίκιο για τη θερμοκρασία - πόση ισχύ μπορούν να βγάλουν αυτά τα μηχανάκια, για ν' ανεβάσουν και θερμοκρασία!....

Πολύ, πολύ ενδιαφέρον μηχανηματάκι! Σε πάει "back to basics"! :)

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, γιατρέ! :flower:
 
Από συνέντευξη του ιδρυτή της Atari, Nolan Bushnell (http://www.vintagecomputing.com/index.php/archives/404):

BE: Did you ever use an Atari 800 and like it?

NB: Yeah, I did. It was, in a lot of ways, a significantly superior machine to the Apple II; it had sprites. It was definitely a better game machine.

One of the problems was that Atari was so big at the time and we had such a strong relationship with Sears that they wanted FCC Type 1 approval, and that was very hard to get. So we had this big cast [metal] thing and only serial ports, and that was all to hit the FCC regulations that turned out to have no teeth at all. And so all the other PC companies, including Apple, were not Type 1 compliant, which gave them the ability to put in a good parallel bus and made the Apple II much more extensible. It was one of those things where you thought you were doing the right thing. [laughter]

BE: I guess with the Apple II they didn't build in an RF modulator, so they didn't have to comply with that.

NB: No, it wasn't that. It was the actual radiation that came from the circuit board itself. And if you ever tried to look at a television set next to an Apple II, there was an awful lot of junk coming out of all of the PCs at the time. The processors were going fast enough that each of the little traces on the board would actually radiate.

Η θωράκιση των Atari ήταν τόσο σχολαστική που δεν επέτρεπε καν την ενσωμάτωση ενός παράλληλου interface από τον φόβο των διαροών ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας ! Ήταν τα μοναδικά home computers που εντέλη πήραν την πιστοποίηση FCC Type 1, ίσως οι μοναδικές καταναλωτικές συσκευές (συνήθως μόνο στρατιωτικών προδιαγραφών ηλεκτρονικά έπερναν την πιστοποίηση αυτή).

Σε βάθος ενδοσκόπιση του 400ριου, μην περιμένετε να δείτε, τουλάχιστον όχι σύντομα... ούτε 33 ετών δεν είναι το καημένο το μηχάνιμα, ας το αφήσουμε να μεγαλώσει λιγάκι ακόμα (συμπτωματικά, 33 ετών σταυρώθηκε ο Ιησούς και κρυολόγισε ο Μέγας Αλέξανδρος - άρα είναι μια κρίσιμη ηλικία).

Για όσους και όσες (!) όμως ανυπομονούν, μπορούν να ρίξουν μια ματιά στο : http://retrogameandcomputer.com/atari-400-retro-computer.php

και φυσικά να δούν την υπέροχη παρουσίαση του Benj Edwards, στο PCWorld http://www.pcworld.com/article/181421/inside_the_atari_800.html για την ανατομία ενός 800 (η πλακέτα είναι σχεδόν η ίδια).
 
Λοιπόν, λοιπόν, όλα βρέθηκαν...

και μετατροπέας ρεύματος (από 220V-50Hz σε 110V-60Hz) και adaptor (θυλικό RCA σε αρσενικό RF) για σύνδεση σε τηλεόραση (που υποστηρίζει NTSC), και λίγος χώρος στο έπιπλο δίπλα από την τηλεόραση, οπότε ο 400ρης πήρε πνοή ζωής και φωτογραφήθικε για τις ανάγκες του forum.

Έχουμε και λέμε :

IMG_9495.jpg

Στην πρώτη φωτογραφία, όσο πιο αυθεντικό Pacman μπορεί να παίξει κάποιος χωρίς να χρειαστεί να εισάγει coin-op από Ιαπωνία. Ανοιγμένη η θήκη του Atari και τοποθετημένο το cartrige.

Στην δεύτερη φωτογραφία, δοκιμή του πληκτρολογίου, για να δοθεί και μια απάντηση στον krem13: σχεδόν όλα τα πλήκτρα δουλεύουν. Σχεδόν. Το σημαντικότερο : δε δουλεύει το delete, οπότε η οθόνη παρουσιάζει μια σειρά από λάθη πληκτρολόγησης (greatings αντί greetings) και ένα δύο λανθασμένα ονόματα - sorry.

Στην τρίτη και τέταρτη φωτογραφία, ένα παιχνίδι ίδιας ηλικίας με τον υπολογιστή (33ων). Ένα παιχνίδι που όταν κυκλοφόρισε το PacMan το 1982, αυτό θα μπορούσε να χαρακτηριστεί σχεδόν retro : κυρίες και κύριοι το Star Raiders.

Συγνώμη τώρα, αλλά έχω ένα σύμπαν να προστατεύσω...

Ν.

IMG_9485.jpg

IMG_9487.jpg

IMG_9496.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα