Αναζητώντας Atari 800

Είναι πανέμορφος! Αλήθεια, τι αίσθηση έχει αυτό το "δισδιάστατο" πληκτρολόγιο;
 
Το πληκτρολόγιο; Χάλια! (να είμαστε ρεαλιστές). To PCWorld το κατατάσει το πληκτρολόγιο του Atari 400 στη θέση 5 στη λίστα με τα 10 χειρότερα πληκτρολόγια όλων των εποχών (http://www.pcworld.com/article/139100/the_10_worst_pc_keyboards_of_all_time.html).

Βέβαια, το 400ρι ήταν φτιαγμένο κυρίως για πιτσιρικάδες που θέλανε να παίξουν παιγνίδια. Και για το λόγο αυτό το πληκτρολόγιο μεμβράνης προσέφερε μια ικανοποιητική λύση, που καθάριζε εύκολα και δε γέμιζε με ψίχουλα από το φαγητό των παιδιών (έλα Γιωργάκη, μια κουταλιά για τον κύριο PacMan, μια κουταλιά για την Blinky το φαντασματάκι). Αν κάποιος ηθελε πιο σοβαρές χρήσεις, έπρεπε να προτιμίσει τον 800ρι, που είχε ένα από τα καλύτερα σε αίσθηση πληκτρολόγια που έγινε ποτέ για home computer.

Το βασικότερο πρόβλημα του πληκτρολογίου μεμβράνης είναι ότι δεν παρέχει από μόνο του κάποια μορφή ανάδρασης. Δεν ξέρεις αν το πλήκτρο εν τέλη πατήθικε (οκ, ζουλίχθηκε είναι η καταλληλότερη έκφραση) ή όχι. Για το λόγο αυτό η Atari έβαλε ένα μεγαφωνάκι και το λειτουργικό έκανε ένα "mplik" να ακουστεί κάθε φορά που ο χρήστης ζουλούσε ένα πλήκτρο. Η συνήθεια αυτή διατηρίθηκε και στα επόμενα μοντέλα, με τον ήχο να ακούγεται μέσα από την τηλεόραση ή το μόνιτορ.

Το μεγαφωνάκι όμως των 400/800 δεν είχε ποντεσιόμετρο για να μπορείς να μειώσεις την ένταση του ή να το κλείσεις. Ούτε κάποια εύκολη εντολή στην basic του. Έπρεπε να μάθεις τι είναι το poke, να έχεις κάπου διαβάσει τη διεύθυνση και να πληκτρολογίσεις την εντολή POKE 731,255 (αν θυμάμε καλά).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
npac είπε:
θερμοκρασία δε νομίζω να ανεβάζει. Το 130ΧΕ μου το είχα για περίπου 25 ημέρες συνέχεια στην πρίζα (είχα στείλει το κασσετόφωνο για service και ήθελα να συνεχίζω να δουλεύω το πρόγραμμα που έκανα) και δεν είχε ζεσταθεί ιδιαίτερα. Και φυσικά δεν είχε κολήσει! (την 26η ημέρα έκανε διακοπή η ΔΕΗ και την 28η ήρθε το κασσετόφωνο από το service)...
UNFREAKING BELIEVABLE!!!!! :sealed:

Αυτά είναι μηχανάκια...

Τελικά, το έκανε το θαύμα της η ΔΕΗ!

Και τέλος, μια ακόμα (κάπως άσχετη) φωτογραφία, αφιερωμένη στον Ντίνο. Τι ήθελες και έγραψες ότι το 1200XL σχεδιάστικε με βάση τη σχεδιαστική γραμμή της Bang & Olufsen, καλέ μου άνθρωπε ???Από τότε που το διάβασα άρχισα να συλλέγω (και) B&O. Στη φωτογραφία 2 beomasters (1900 και 1700) και στο βάθος η άλλη συλλογη, από μπύρες (εδώ ο Ντίνος δεν βοήθισε :)
ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!! Θεός! Επίσης μερακλής!

Thanx for the greetings! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπορώ να πω ότι ζήλεψα! :)




Μ' έχει εντυπωσιάσει πάρα πολύ το πανέμορφο, αυτό μηχανάκι. Βρήκα θεϊκό το αβατάρ του Metalcandyman (Pacman! :D ), μου άρεσε πάρα πολύ που μας είπε "Greatings" έναν-έναν ονομαστικά (κι ας είναι ανορθόγραφο! Είναι πιο χαριτωμένο! :) ) και κυρίως μπορώ να συμμεριστώ τη χαρά σου!




Μπράβο, εύχομαι καλά παιχνίδια! :D




npac είπε:
…. (έλα Γιωργάκη, μια κουταλιά για τον κύριο PacMan, μια κουταλιά για την Blinky το φαντασματάκι)……
Θεός! :biglaugh:
 
D@redevil is about to become an Atarian... :D
 
Δεν εχω εμπειρια απο τετοια μηχανηματα φιλε npac αλλα σε ευχομαι καλοπαιχτο και να το λιωσεις απο το πολυ παιξιμο.Και δεν χρειαζεται να εχεις και αλλα παιχνιδια και μονο που εχεις το pacman το κορυφαιο videogame ολων των εποχων φτανει και περισευει :D .Δεν ξερω ομως πως ειναι το συγκεκριμενο pacman σε σχεση με το original και δεν μιλαω για τα γραφικα.
 
DINO είπε:
D@redevil is about to become an Atarian... :D
Ναι, νομίζω ότι μόνο αυτό έλειπε στο φόρουμ, για να "ολοκληρωθεί"! :D

Αδιαμφισβήτητα πάντως, το συγκεκριμένο μηχάνημα τράβηξε την προσοχή μου! Θες, η διαδικασία απόκτησης? Θες, η περιγραφή του φίλου npac? Θες, οι φωτογραφίες του, που είναι τόσο ρετρό, σ' έναν τόσο σύγχρονο κόσμο, μοναχούλι του? (μου βγάζουν κάτι τέτοια ψυχοπονιάρικα συναισθήματα τα μηχανήματα! :) )....

Δεν ξέρω τι ήταν απ' όλα! Πάντως πραγματικά ήδη ψάχνω και διαβάζω σχετικά με το συγκεκριμένο μοντέλο! :)

Δεν έχω χάσει ποστ από την αρχή του θρεντ, αλλά συνήθως ποστάρονται τα status-updates αργά και είμαι ένα κλικ πριν τον ύπνο....
 
D@redevil είπε:
Αδιαμφισβήτητα πάντως, το συγκεκριμένο μηχάνημα τράβηξε την προσοχή μου! Θες, η διαδικασία απόκτησης? Θες, η περιγραφή του φίλου npac? Θες, οι φωτογραφίες του, που είναι τόσο ρετρό, σ' έναν τόσο σύγχρονο κόσμο, μοναχούλι του? (μου βγάζουν κάτι τέτοια ψυχοπονιάρικα συναισθήματα τα μηχανήματα! :) )....

Δεν ξέρω τι ήταν απ' όλα! Πάντως πραγματικά ήδη ψάχνω και διαβάζω σχετικά με το συγκεκριμένο μοντέλο! :)

Δεν έχω χάσει ποστ από την αρχή του θρεντ, αλλά συνήθως ποστάρονται τα status-updates αργά και είμαι ένα κλικ πριν τον ύπνο....
Πραγματικά σκεφτόμουν και εγώ πως θα ένιωθε το καημένο το 400ρακι μπροστά στην 40ρα πλάσμα ("έ ρε μάνα μου, τι πλάσμα είσαι εσύ" θα μουρμούριζε :).

Πάντως αν ψάχνεις μέσω ebay καλύτερα να πάρεις από Αμερική. Και όποιος είναι κατά Θεσσαλονίκη, μπορεί να περάσει να το χαϊδέψει...

Το συγκεκριμένο μηχανάκι θα είναι βέβαια για χρήση μόνο σε αργίες, εθνικές επετείους και θρησκευτικές εορτές. Είπαμε δουλεύει καλά και είναι φτιαγμένο για να αντέξει πυρηνική επίθεση, αλλά ας το προσέξουμε και λιγάκι. Οπότε metalcandyman σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές (και χαιρετίσματα στα Σέρρας), αλλά δεν βλέπω να το λιώνω - εξάλλου ποτέ δεν ήμουν πολύ παιχνιδιάρης. Πάντως σε σχέση με το original PacMan αυτό διαφέρει μόνο στις αναλογίες της οθόνης (λογικό, αφού στην κοσνόλα η οθόνη ήταν portrait ενώ η τηλεόραση landscape) και στα ματάκια των φαντασμάτων που είναι απλά τρύπες - τα sprites του Atari δεν υποστήριζαν πολλαπλά χρώματα).

Σήμερα παρέλαβα το 65ΧΕ (έχει φωτογραφηθεί, αλλά οι φωτογραφίες θα ανέβουν το ΣΚ, γιατί αύριο πρωί πρωί φεύγω για ένα event στη Βουλγαρία). Πριν το 400ρι είχα παραλάβει ένα 800XL, αλλά ακόμα δεν το έχω χαρεί γιατί έχω προβλήματα με τον πωλητή. Και έχω φυσικά και τον 130ΧΕ που είχα αγοράσει στα νιάτα μου. Και στις 4 Απριλίου, ανιψιός μου φέρνει και ένα 600XL. Οπότε θα μένει μόνο το 800ρι για να κλείσουμε τη συλλογή (το 1200XL είναι epic fail και το XEGS είναι ονυδος).

Dino, dino με έκαψες με τα B&O. Εως τώρα έχουμε : beomaster 1001, 2 1700, 1900, 1900-2, 2000, beocord 2000 και ηχεία beovox 45.

Ευτυχώς που τα βρίσκω φτηνά (π.χ. το beocord 2000 το πήρα 99 πέννες και είναι σε άριστη κατάσταση).

Και κάτι άσχετο : ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΑΠΟΕΛ (συγνώμη για την αναφορά στα αθλητικά, αλλά ο πεθερός μου ήταν αρχηγός του ΑΠΟΕΛ στη δεκαετία του 70).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν υπαρχει κανενας Emulator φιλε npac θα το παιξω το pacman σε Αtari 800 και θα σε πω αν η συμπεριφορα του ειναι ιδια με του original.
 
Πραγματικά ωραίες εικόνες !! (αυτό είναι που λένε "μία εικόνα αξίζει όσο χίλιες λέξεις" :) ).

Το έχω πεί στο παρελθόν, και θα το επαναλάβω και τώρα: Είναι ό,τι καλύτερο, παλιά μηχανάκια (και ειδικά home micros) να "ξαναζωντανεύουν" μετά απο χρόνια...

metalcandyman είπε:
Αν υπαρχει κανενας Emulator φιλε npac θα το παιξω το pacman σε Αtari 800 και θα σε πω αν η συμπεριφορα του ειναι ιδια με του original.
Οι δύο πιό γνωστοί είναι οι Αtari800Win PLus (τον χρησιμοποιούσα επί σειρά ετών, αλλά πλέον έχει παλιώσει αρκετά), και Altirra (τον δοκίμασα για πρώτη φορά το 2009 για να τρέξω μία πρώιμη homebrew έκδοση του Elite - μεταφορά απο BBC. Πολύ καλός emulator !!)

Αν και δεν είμαι ειδήμων του Pac-Man, παίζοντας λιγάκι μπορώ τουλάχιστον να πω με σιγουριά το εξής: Το παιχνίδι δεν έχει καμία σχέση με την έκδοση του 2600 (οι vintage κονσολάδες γνωρίζουν για τι πράγμα μιλάμε), γεγονός που είναι *ιδιαίτερα* ευχάριστο !! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εκανα ενα διεξοδικο test drive πριν λιγο το pacman με τον Altirra emulator οπως εγραψε πιο πανω ο φιλος billy.Εννοοιται οτι δεν εχει καμια σχεση με το pacman του 2600 εκεινο στο μονο που εμοιαζε με το original ηταν μονο στο ονομα.Το pacman στο Atari 800 απο εμφανιση και λογικη(οχι στα γραφικα δηλαδη)στης πιστες στα φρουτα κτλ ειναι πολυ κοντα στο original.Σε ολα τα αλλα ομως δεν εχει καμια σχεση.Ολη η συμπεριφορα των φαντασματων ειναι διαφορετικη οπως και ολοι οι δρομοι και οι διαδρομες που ακολουθουν.Οπως επισης και η η λογικη του καθε φαντασματος ξεχωριστα αλλα και ο χρονος που χρειαζονται να παρουν καποια στροφη αλλα και ο χρονος που χρειαζεται ο pacman.Επισης και το πιο σημαντικο ολη η στρατηγικη ωστε να τα κανεις γκρουπ και οταν μιλαμε για γκρουπ μιλαμε για τελειο γκρουπινγκ ωστε τα τεσσερα φαντασματα να φαινονται σαν ενα και να τα οδηγησεις στα 4 energizers και να τα φας δεν εχει καμια σχεση με το original.Τελος να πω οτι το συγκεκριμενο pacman ειναι πολυ ευκολο και σχετικα μονοτονο.Eβγαλα 60 πιστες οι οποιες ηταν χωρις ιδιαιτερη προκληση ωστε να μπορεσω να τα συγκρινω με το original και το παρατησα λογο βαρεμαρας.

Δεν ξερω αν ενδιαφερουν καποιον ολα αυτα απλα τα εγραψα πληροφοριακα γιαυτο το εκπληκτικο videogame που λεγεται Puckman οπως ειναι το κανονικο του ονομα και οχι pacman:D
 
Εξαιρετικός ο metalcandyman και πραγματικά βαθύς γνώστης του Puckman (το όνομα άλλαξε από φόβο αλλαγής του P σε F, είτε από παρανόηση, είτε από βανδαλισμό).

Για εμένα που ποτέ δεν ήμουν ιδιαίτερα καλός σε αυτό (δεν έτρωγα φρούτα!) μου φαινόταν ότι έμοιαζε πολύ.

Επειδή πάντως είναι ένα αρκετά γνωστό παιγνίδι, αποτέλεσε και μέτρο αξιολόγησης των ικανοτήτων κάθε υπολογιστικής πλατφόρμας.

Στο 2600 ήταν πραγματικά απογοήτευση και τέτοια απογοητευτικά παιχνίδια είναι που προκάλεσαν την καταστροφή της αγοράς home games το 1983.

Χαιρετισμούς από Blagoevgrad.
 
Ετσι ακριβως ειναι φιλε npac.Ωσο για το pacman οπως εχω ξαναπει και τιποτα αλλο να μην ειχα να παιξω παρα μονο αυτο δεν θα με πειραζε καθολου :D
 
Σε όσους άρεσε το Atar-ακι, υπάρχει ένα στο βρετανικό ebay που η τιμή του είναι ακόμα και τώρα (7 ώρες πριν τη λήξη) σε λογικά πλαίσια (26 λίρες).

http://www.ebay.co.uk/itm/170808025025?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649'>http://www.ebay.co.uk/itm/170808025025?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649

Για να καταλάβεται πόσο καλή τιμή είναι (για ευρώπη) υπάρχει και κάποιο άλλο, πιο καλογιαλισμένο και με το κουτί του, αλλά έχει πάει στα 92 και θέλει και άλλες 4 μέρες να λήξει...

http://www.ebay.co.uk/itm/170808025025?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649
 
Το δεύτερο λινκ είναι ίδιο με το πρώτο :)
 
Πίσω
Μπλουζα