Αναπάντητες απορίες

Και οι δυο ταινίες ειναι κοντά χρονικά...το 1966 η Σοσιαλίστρια, το 1967 ο Στρίγκλος....έτσι και αλλιως το πολιτικο σκηνικό εκείνη την εποχη ήταν έντονα διαταραγμένο...


Προσωπικά, κρίνοντας πάντα με βάση την εποχή που γυρίστηκε, δεν βρίσκω καποιο άλλο λόγο τοσο σοβαρό ώστε να θελει να τον διωξει, εκτος απο την ανάμειξή του σε θεματα πολιτικά, δηλαδη καποια κίνηση που εκανε ο νεαρός Χατζηθωμας και είχε να κανει με την τοτε πολιτικη κατάσταση (για αυτο σκεφτηκα μήπως πηρε μερος σε καποια αριστερή διαδήλωση).


Οτι άλλο και αν έκανε, π.χ. να εβρισε καθηγητη, να αντεγραψε, ή οτιδηποτε άλλο, θα ετρωγε μια ποινή και τελος...εδω μιλαμε ομως οτι ήθελε να τον καθαιρέσει.



Αλλωστε επειδη τότε τα σενάρια περνούσαν απο λογοκρισία, οι δημιουργοί (συγγραφείς/σκηνοθέτες) προσπαθούσαν με πλαγιο τροπο (χωρις να γινεται εμφανή αναφορά) να σατυρίσουν ή να θίξουν μεσα στα εργα τους το πολιτικο γιγνεσθαι. Ισως και για αυτο δεν αναφερεται πουθενά η τοσο τρομερή "νεανική απερισκεψία" για να το σκεφτεί ο θεατής απο μονος του. :wait2:


Εμεις βεβαια που βλεπουμε την ταινία τωρα, δεν μπορουμε να καταλαβουμε τι ακριβως ήταν το τοσο κακο που εκανε για εκείνη την εποχη και για αυτο αναρρωτιόμαστε και προσπαθουμε να καταλαβουμε...






 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
hannele είπε:

Εμεις βεβαια που βλεπουμε την ταινία τωρα, δεν μπορουμε να καταλαβουμε τι ακριβως ήταν το τοσο κακο που εκανε για εκείνη την εποχη και για αυτο αναρρωτιόμαστε και προσπαθουμε να καταλαβουμε...






Πολύ σωστά!!!!

Νομίζω η υπόθεση Ασπίδα σατυρίζεται... αν το γκουγκλάρετε, θα βρείτε πληροφορίες.
 
andrianna είπε:
Πολύ σωστά!!!! Νομίζω η υπόθεση Ασπίδα σατυρίζεται... αν το γκουγκλάρετε, θα βρείτε πληροφορίες.
:wait2:

Η υπόθεση Ασπιδα ομως εχει να κανει με αξιωματικούς του Στρατού. Ο Χατζηθωμας αφενός δεν ήταν καν αξιωματικος, ήταν φοιτητης και αφετερου η Σχολη που υπηρετούσε δεν ήταν καν στρατιωτική, ήταν η Σχολή Εμποροπλοιάρχων στον Ασπροπυργο, μια ναυτική σχολή του Εμπορικού Ναυτικού (ουτε καν του Πολεμικού) από όπου βγαίνουν αποφοιτοι καπετανιοι.

Αλλωστε αν είχε παρει μερος σε αυτην ιστορία θα τον ειχαν στείλει στρατοδικειο, και οχι απλά να τον διωξουν απο τη σχολη (που ξαναλεω ετσι και αλλιως δεν ήταν στρατιωτική)...
 
hannele είπε:
:wait2: Η υπόθεση Ασπιδα ομως εχει να κανει με αξιωματικούς του Στρατού. Ο Χατζηθωμας αφενός δεν ήταν καν αξιωματικος, ήταν φοιτητης και αφετερου η Σχολη που υπηρετούσε δεν ήταν καν στρατιωτική, ήταν η Σχολή Εμποροπλοιάρχων στον Ασπροπυργο, μια ναυτική σχολή του Εμπορικού Ναυτικού (ουτε καν του Πολεμικού) από όπου βγαίνουν αποφοιτοι καπετανιοι.

Αλλωστε αν είχε παρει μερος σε αυτην ιστορία θα τον ειχαν στείλει στρατοδικειο, και οχι απλά να τον διωξουν απο τη σχολη (που ξαναλεω ετσι και αλλιως δεν ήταν στρατιωτική)...
έχεις δίκιο...

Εντάξει δε λέω ότι ήταν copy paste της πραγματικότητας η όλη φάση, απλώς μήπως υπονοείται κάτι σχετικό...Επειδή τότε είχε γίνει μεγάλος ντόρος με το στρατό, τον Ανδρέα, τους αξιωματικούς κλπ
 
andrianna είπε:
έχεις δίκιο...Εντάξει δε λέω ότι ήταν copy paste της πραγματικότητας η όλη φάση, απλώς μήπως υπονοείται κάτι σχετικό...Επειδή τότε είχε γίνει μεγάλος ντόρος με το στρατό, τον Ανδρέα, τους αξιωματικούς κλπ
Kαι εγω ετσι νομιζω, οτι ήταν κατι σχετικο..εννοω κάτι σχετικό με τα πολιτικά της εποχης εκείνης αλλα κατι "ελαφρύ" ομως.... για αυτό σκεφτηκα τις διαδηλωσεις ή τις πορειες γιατί εκεινη την περιοδο ειδικα, ήταν αρκετες...

Πάντως και στο internet που εψαξα να βρω πληροφοριες σχετικα με το σενάριο, το μονο που καταφερα να βρω ήταν η ιδια απορια <<τι στο καλο ειχε κανει πια αυτος ο Χατζηθωμας>>...χαχαχαχαχαα.. :D

Και τελος παντων, εκανε οτι εκανε...αλλα ολες αυτες τις γνωριμίες που ειχε, που τις βρήκε ενας απλός φοιτητης ναυτικής σχολης και εβαζε ενα σωρο αξιωματικους και συναδελφους/φιλους του διοικητη να του μιλανε για να του αλλαξουν γνωμη??? και αυτοι παλι όλοι προθυμοι να τον εξυπηρετήσουν.....τι προσωπικότητα ήταν πια αυτος ο Χατζηθωμας....χαχαχαχχαα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ακριβώς! το πρόσεξα και εγώ... μέχρι και στο πασιγνωστο σάιτ με τα βιντεάκια ρωτάνε ποιός ήταν ο Χατζηθωμάς...

Για τις γνωριμίες νομίζω, ήταν τόσο προφανής η αδικία που του γινόταν που παρακαλούσε όλο τον κόσμο να τον βοηθήσει να κρατήσει τη θέση του και απλά τον συμπονούσαν και βοηθούσαν... αυτή την εξήγηση έχω δώσει.... ώρες ώρες νιώθω συνδημιουργός με το σεναριογράφο :cheers:
 
χαχαχαχαχαχαχαχα... :thumbup: και εγω...χαχαχαχαχαχαχαχα

Ειχε παει μια γνωστή μου στο θεατρο που επαιζε η Μάρω Κοντου (ειναι 1-2 χρονια τωρα) και μου ελεγε:

"Οταν πήγα στα παρασκήνια στο τελος της παραστασης αν δεν ντρεπόμουν, θα τη ρωτούσα κυρια Κοντού τι είχε κανει πια αυτος ο περιβοητος Χατζηθωμας" χαχαχαχαχαχαχαχαχχαα...της λεω: "κακως που δεν την ρωτησες, γιατί τελικα μονο απο την ίδια θα επαιρνες απαντηση αφου ηταν και η πρωταγωνίστρια της ταινίας και ήξερε καλα το σενάριο" ;)
 
χαχαχαχαχα σοβαρά?????? κρίμα που δεν τη ρωτήσατε.... βεβαίως θα ήξερε ή τουλάχιστον θα υπέθετε πιο βάσιμα κάποια πράγματα.

αχ πόσες φορές έχω σκεφτεί να μπορούσα να είχα τη δυνατότητα να ρωτήσω συντελεστές ταινιών για απορίες μου... :rant:
 
andrianna είπε:
αχ πόσες φορές έχω σκεφτεί να μπορούσα να είχα τη δυνατότητα να ρωτήσω συντελεστές ταινιών για απορίες μου... :rant:
Προσωπικα περισσοτερο θα ηθελα να μπορουσα να ήμουν μπροστά οταν γυριζονταν οι ταινίες..να εβλεπα τα γυρισματα και τα backgrounds...ειδικα στις ταινίες του Παπαμιχαήλ και της Βουγιουκλακη επειδη ήταν και ζευγάρι στη ζωή, οχι μονο καλλιτεχνικο... :xm:
 
hannele είπε:
Προσωπικα περισσοτερο θα ηθελα να μπορουσα να ήμουν μπροστά οταν γυριζονταν οι ταινίες..να εβλεπα τα γυρισματα και τα backgrounds...ειδικα στις ταινίες του Παπαμιχαήλ και της Βουγιουκλακη επειδη ήταν και ζευγάρι στη ζωή, οχι μονο καλλιτεχνικο... :xm:
Ναι!!!! :bow:

Θα ήταν τέλειο!!!
 
Οταν ειχα δει για πρωτη φορα το "Ξυλο βγηκε απο τον Παραδεισο" αναρρωτιομουν αν τελικα ο Φλωρας παντρεύτηκε στην πορεία την Παπασταυρου....είναι κατι που δεν το ξεκαθαρίζει το τελος της ταινίας παρότι ειναι happy end...




Τον βλεπουμε να δεχεται με ευχαρίστηση την προταση του πατήρ Θεμιστοκλέους (βεβαιως βεβαιως!!) να προετοιμάσει τη Λιζα για το Πανεπιστήμιο και τον πατερα να του λεει "ελπίζω οπως βαλατε σε ταξη το κολλεγιο να βαλετε σε ταξη και καποια πειθαρχία για το σπιτι μου"...


Από τη φραση αυτη, αντιλαμβανομαι οτι ο πατερας θα τον ηθελε για γαμπρό, η Λίζα έτσι και αλλιως ήταν ερωτευμενη μαζί του...αυτος ομως αν και ήταν ολοφανερο οτι την συμπαθουσε, ηταν ερωτευμενος μαζί της? και αν ήταν ερωτευμενος, θα εφτανε στο γαμο με τη Λιζα?





κατι απορίες ώρες-ωρες :p


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
hannele είπε:
αυτος ομως αν και ήταν ολοφανερο οτι την συμπαθησουσε, ηταν ερωτευμενος μαζί της? και αν ήταν ερωτευμενος, θα εφτανε στο γαμο με τη Λιζα?
Αυτό το έχω αναρωτηθεί και εγώ, ειδικά παρατηρώντας προσεκτικά το απορημένο βλέμμα και την έκφραση του προσώπου του όταν ο μπαμπάς Παπασταύρου τού λέει να βάλει σε μια τάξη και πειθαρχία και το σπίτι του...Νομίζω όμως ότι η κίνηση να μπει στο αυτοκίνητο ισοδυναμεί σημειολογικά με αποδοχή της πρότασης του πατέρα Παπασταύρου.

Αν ήταν ερωτευμένος μαζί της, η ταινία δεν μας το λέει, τουλαχιστον όσο αντιλαμβάνομαι.

Είναι πολύ τυπικός, συνεπής, και αυστηρός στο ρόλο του ως καθηγητής. Δεν εκφράζει τα συναισθήματα του.

Ότι ο Φλωράς κατάλαβε ότι η Λίζα ήταν ερωτευμένη μαζί του είναι γεγονός, μια με το έρως ανίκατε, μια με τη βελτίωση της ως μαθήτρια και το ενδιαφέρον της, και βέβαια με το τρανταχτό γεγονός όταν πλακώθηκε στο ξύλο με τη Μέλπω Ζαρόκωστα για να τον προστατέψει να μην πέσει από την κούνια.

Οπότε και εδώ.... συνδημιουργούμε με το σεναριογράφο και φανταζόμαστε τη συνέχεια...

Φαντάζομαι λοιπόν ένα καλοκαίρι προετοιμασίας για το πανεπιστήμιο (αλήθεια σε ποιά σχολή λέτε να ήθελε να περάσει η Λίζα?), καθημερινές συναντήσεις, διαβάσματα, ρομαντικές βόλτες, και ίσως ένα γάμο το Σεπτέμβρη αντί για εισαγωγικές στο πανεπιστήμιο.
 
andrianna είπε:
Φαντάζομαι λοιπόν ένα καλοκαίρι προετοιμασίας για το πανεπιστήμιο (αλήθεια σε ποιά σχολή λέτε να ήθελε να περάσει η Λίζα?), καθημερινές συναντήσεις, διαβάσματα, ρομαντικές βόλτες, και ίσως ένα γάμο το Σεπτέμβρη αντί για εισαγωγικές στο πανεπιστήμιο.
Δεν την βλεπω να περασε σε σχολη...μάλλον για νύφη την φανταζομαι :D

Αλλα αν περασε σε σχολη, ε! νομιζω Φιλολογιας θα ήταν το καλυτερο μια και ειχε έφεση πλεον στα φιλολογικά με το δασκαλο-φιλολογο ;)

Εβλεπα πριν απο λιγο το "Θα σε κανω βασιλισσα" με τον Θαναση Βέγγο στην tv.

Βλεπουμε σε μια σκηνη το Θαναση να λεει στον υπαλληλο του Γιαννη Βογιατζη (ο οποιος ήταν κρυφοαριστερος) "κάτσε να τελειωσω με τον θειο και εχω να σου ριξω καρφι..".

Μετα απο λιγο, βλεπουμε οτι ο Βογιατζης συνελήφθη και ο αστυνομος ζητούσε απο τον Βεγγο να παει να καταθεσει....τελικα, ο Βεγγος ήταν αυτος που τον καρφωσε????? :p ή τον επιασε η αστυνομια απο άλλη ερευνα και απλα συνεπεσε το γεγονος???
 
Στα Χαμένα Όνειρα ο Παπαμιχαήλ είναι τελειόφοιτος της Φιλολογίας. Κάνει απόπειρες να γίνει συγγραφέας (εμ με το πρώτο την ήθελε την τεράστια επιτυχία και πήρε μια ψυχρολουσία...), και να φύγει για Αφρική αλλά δεν έδεσε το γλυκό.

Γιατί δεν διορίζεται καθηγητής σε ένα σχολείο και μένει στις κουβαρίστρες?

Τουλάχιστον ο Νέγκας στα Τόσα όνειρα στους δρόμους έδινε σε ένα διαγωνισμό σε τράπεζα και δεν περνούσε...
 
andrianna είπε:
Γιατί δεν διορίζεται καθηγητής σε ένα σχολείο και μένει στις κουβαρίστρες?
Γιατί ήταν ονειροπόλος και ρομαντικός και δεν ήθελε να συμβιβαστεί στην ρουτινα μιας καθημερινοτητας..αλλα τελικά πετυχε ακριβως αυτο που φοβοταν...την ρουτινα στις κουβαριστρες..
 
Ο ρωμιός έχει φιλότιμο

Στην ταινια η Καιτη Πανου δινει συχνα στο Λαμπρο Κωνστανταρα το κουφετακι του.

Στην αρχη νομισα πως επροκειτο για καραμελα λευκη σε σχημα κουφετου. Πολυ γρηγορα ομως καταλαβα οτι δεν ειναι παρα το χαπι του πρωταγωνιστη. Γνωριζει κανεις αν παλαιοτερα τα χαπια τα ελεγαν και κουφετακια;
 
Απορία σχετικά με την ταινία "Ο κόσμος τρελάθηκε" (1967)

[video=youtube_share;EGKR4uAPI-s]

Απόσπασμα από την ελληνικη ταινια του 1967 "Ο κόσμος τρελάθηκε"

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9F_%CE%BA%CF%8C%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%82_%CF%84 %CF%81%CE%B5%CE%BB%CE%AC%CE%B8%CE%B7%CE%BA%CE%B5

Η ξανθια φιλη του Ντ. Ηλιοπουλου μηπως ειναι η Μπετυ Βαλαση???

bva.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπετυ Βαλαση στα σιγουρα. Ακομα κι αν δεν την εβλεπα, θα την αναγνωριζα απο τη φωνη της.

Ο RIO εχει φτιαξει ενα υπεροχο θεμα για τετοιου ειδους αποριες.
 
Πίσω
Μπλουζα