"Ανασκαφή" στα ξεχασμένα μου comics

Eagle 1

RetroMasteR
Joined
31 Ιαν 2016
Μηνύματα
1.299
Αντιδράσεις
4.609
Με την πρόσφατη μετακόμιση είχαν έρθει στο φως 3 σακούλες με comics που είχα μικρός (από τα λίγα που διασώθηκαν από την επέλαση φίλων και μάνας....). Παραχώθηκαν πάλι σε σημείο όμως εμφανές και χθές ήλθε το πλήρωμα του χρόνου για λεπτομερή ανασκαφή. Η μία σακούλα είχε παλιά Λούκυ Λούκ που θα παρουσιαστούν στη θεματική ενότητα. Οι άλλες δύο είχαν διάφορα, από το 1967-1976. Θα τα παρουσιάσω εδώ συνολικά και θεματικά, όποιος θέλει περισσότερες φωτογραφίες για συγκεκριμένο/α ευχαρίστως να βάλω. Σε μερικά υπάρχουν πολλά comics σε συνέχειες, οπότε δείχνω και μερικές σελίδες, όπως επίσης στοιχεία χρονολογίας/εκδότη στο εσωτερικό τους καθώς και διαφημίσεις εποχής. Μερικά μου είναι άγνωστα, ίσως γνωρίζουν περισσότερα άλλα μέλη.

Παραθέτω τις σχετικές φωτογραφίες:

ΣΥΝΟΛΙΚΑ

και μετά με απαντήσεις διαδοχικά/θεματικά.



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρώιμος Αστερίξ, ίδιας εποχής, επίσης με πολλά comics σε συνέχειες. Λείπει δυστυχώς το εξώφυλλο

4.jpg

6.jpg

1.jpg

3.jpg

5.jpg

8.jpg

7.jpg

2.jpg

9.jpg
 
Φοβερα κομματια ολα ενα και ενα και αρκετα εως πολυ δυσευρετα!


Μυριζουν οι φωτο 70ς.



Θα ηθελα καλυτερη φωτογραφια του Αλμπουμ Ταρζαν αν γινεται καθως και μια εσωτερικη του και αν γραφει εκδοτικη,ετος κυκλοφοριας κτλ.


 


Edit:Aφισσα ηταν τελικα,πολυ ωραια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μίκυ Μάους μεγάλο, Σεπτ. 1976-Ιούν 1977. Παρουσίαση εξωφύλλων από χαρτόνι που εσωτερικά είχαν σε χαρτοκατασκευή τα σπίτια των ηρώων της Λιμνούπολης. Λείπει ο Μάιος με την καλύβα των Λύκων, διότι.... την έφτιαξα τότε, αλλά η μικρή ανηψιά την κατέστρεψε. Αποφάσισα να μην συνεχίσω την κατασκευή..... Ευτυχώς! Αν το έχει άλλο μέλος, ας το ποστάρει για πληρότητα.



3.jpg

1.jpg

4.jpg

5.jpg

7.jpg

8.jpg

10.jpg

2.jpg

6.jpg

11.jpg

9.jpg

12.jpg

18.jpg

14.jpg

15.jpg

16.jpg

17.jpg

13.jpg

19.jpg

21.jpg

20.jpg

22.jpg

23.jpg
 
Αυτη και αν ειναι ανασκαφη!!!! :eek:

Μου αρεσαν ιδιαιτερα τα Μεγαλα Μικυ και τα Μικυ Μαους σου!!! :)

Πιστευω οι 2 γνωστοι κομικσοφαγοι (Aardvark & DINO) να δωσουν τα φωτα τους επι του θεματος!!! :D

Τα σεβη μου για αλλη μια φορα Αετε!!! :bow:
 
Και τέλος, κάποια άγνωστα μια και λείπει το εξώφυλλο, αν ξέρουν κάτι άλλα μέλη, ας μας πουν.



1.jpg

4.jpg

3.jpg

5.jpg

2.jpg

6.jpg

9.jpg

8.jpg

7.jpg

11.jpg

12.jpg

10.jpg

14.jpg

13.jpg
 
Μόλις είδα τον τίτλο του θέματος και είδα Eagle 1 από κάτω, πήρα βαθιά ανάσα και έκανα κλικ...

Καταπληκτικά πραγματα αγαπητέ Eagle 1 και όπως είπε ο Μυρμηγκοφάγος, σπανιότατα και δυσεύρετα! :thumbup:

Αν είχες και εκείνο το "Ετήσιο Κομικς 1972", θα είχα πέσει τέζα!!!

Πραγματικά χάρμα οφθαλμών!!!

Όσον αφορά αυτά που δεν εχουν εξώφυλλο, το πρώτο πρέπει να είναι το "Φάντομ" και το τρίτο ο "Μικρός ΤΕΝ-ΤΕΝ".

Για το δεύτερο, δεν έχω κάποια ένδειξη...
 
Πίσω
Μπλουζα