Αναφορές τραγουδιών σε γνωστά πρόσωπα

Ένα ακόμη αγαπημένο μου τραγούδι με αναφορά σε υπαρκτό πρόσωπο είναι το " Κοίταξε να δεις". Το έγραψε ο Γιάννης Λογοθέτης, το συνέθεσε ο Κηλαηδόνης, το τραγούδησε ο Μητσιάς. Η αναφορά γίνεται στον Μπιθικώτση.

" Κοίταξε να δεις 

Θα ρθω πριν νυχτώσει

Κι άμα βαρεθεις

Βάλε καμία πλάκα με το Μπιθικώτση.." π
 
Το παρακάτω τραγούδι δεν το ήξερα. Το άκουσα τώρα στις διακοπές του Πάσχα, σε μια κασετίνα του Ζαμπέτα που έχει ο άντρας μου. Μόλις το άκουσα, είπα: "Ταιριάζει στο θέμα που άνοιξε η κυρία karapiperim" ... :)

 
¨Έχω μιαν αρραβωνιάρα 

Στίχοι: Λυμπερόπουλος Ηλίας / Μουσική: Ζακ Ιακωβίδης

Ερμηνεία: Τόλης Βοσκόπουλος- Δούκισσα  (1969 )

Λέει η Δούκισσα : 

"Στο φιλί δεν κάνει σκόντοΚαι μπροστά του τύφλα να `χει ο Μπελμόντο"

Κι απαντάει ο Τόλης: 

"Σαν περνάει ο δρόμος τρίζειΚαι στην γλύκα ξεπερνάΤην Βίρνα Λίζι"

Ο τόνος έχει ανέβει απο τη Δούκισσα στον Μπελμοντό ( υποθέτω οτι λέει για αυτόν )για να βγει η ρίμα, κι όσο για την ουσία του στίχου, συγνώμη κύριε Λυμπερόπουλε αλλά όχι και τύφλα να έχει ο Μπελμοντό, αυτό το κουκλί το ζωγραφιστό μπροστά στον Τόλη!!!! όλα έχουν ένα όριο!! 

Τη δε Δούκισσα που ξεπερνά τη Βίρνα Λίζι την αφήνω χωρίς σχόλιο. 

* Στο τραγούδι υπάρχει κι ο στίχος :

" Όχι σαχλοτζιτζιφρίνγκοΜα σκληρό παλικαράκιΣαν τον Ρίνγκο"

Όπου βέβαια ο Ρίνγκο δεν είναι υπαρκτό πρόσωπο αλλά γνωστός ρόλος του άλλου Ιταλού ηθοποιού,  του Τζουλιάνο Τζέμα, που έκανε θραύση εκείνη την εποχή.. Φύλλο κ φτερό το έκανε το ευρωπαϊκό  σινεμά ο στιχουργός..Και βέβαια να του δώσουμε και τα εύσημα για την απίθανη έμπνευση να ταιριάξει τον Ρίνγκο με τον σαχλοτζιτζιφρίνγκο! Δεν είναι απλά πράγματα αυτά.. ( φυσικά το τραγούδι έγινε μεγάλη επιτυχία, φυσικά ακούγεται μέχρι σήμερα..) 


 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εδώ θα διαφωνήσω διότι καλύτερος (φατσικά) ο Βοσκόπουλος του τότε από τον ασκημομούρη Μπελμοντό. Τον οποίο δεν έχω ακούσει να τραγουδάει αλλά σίγουρα θα ήταν καλύτερος από τον Τόλη ο οποίος πρώτος από τους γνωστούς τραγουδιστές ανέδειξε τη μύτη σε μουσικό όργανο.

Στο δίσκο "Η Μαρίκα Νίνου στου Τζίμη του χοντρού" στο τραγούδι "Ο μπουφετζής" η Νίνου αναφέρεται σε κάποιον "Γιώργο" (Μπάτης? Φέρεται ως συνθέτης του τραγουδιού άρα λογικά ναι), τον "Σταυράκη τον ντιζέρ" (μάλλον ο Σταύρος Τζουανάκος), στον Τσιτσάνη (δύο φορές, και μία τρίτη αν υπολογιστεί "και του Τσιτσάνη η γκόμενα"), στον Τζίμη τον Χοντρό. Και μετά οι άλλοι κοροϊδεύουν τη Νίνου ("...και η Μαρίκα για κολατσιό δυο σκάφες μακαρόνια"). Δυστυχώς το τραγούδι δεν περιέχεται στις πολύτιμες σκηνές από το κέντρο που είχαν συμπεριληφθεί στη βλακωδέστατη κωμωδία (ο θεός να την κάνει) "Πιάσαμε την καλή" (σκηνές της βλέπουμε στο βίντεο)

https://www.youtube.com/watch?v=OEpbLeqIs9U&list=RDOEpbLeqIs9U&start_radio=1
 
Μπριγιόλ ( Σάκης Μπουλάς )

" Αλλάξανε τα γούστα σου / και μπέρδεψες τα μπούτια σου / και φέρεσαι αλλόκοτα / και παρατάς τον Κόκκοτα" 
Υπάρχουν κι άλλες αναφορές στο ίδιο τραγούδι που τις ξέχασα: 

Και νινανάι, ώπα, γιάβρουμ και αμάνΑκούς Βιτάλη, Σούκα και Duran Duran

Και στο Μπανάκι Μανάκι, πάλι απο Σάκη Μπουλά έχουμε αναφορά στον Κ. Γκουσγκούνη:

Τι τα `θελες και μου `πες πως θα μοιάζω του Γκουσγκούνη,
μπήκανε στα μάτια μου, δυο κιλά σαπούνι,
https://lyricstranslate.com

Και επιμένω πως ο Μπελμοντό ήταν κλάσεις ανώτερος του Τόλη, με το μπαρντον Ελέφαντα. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάρα πολύ ωραίο θρεντάκι. Ας συνδράμω κι εγώ.

Νταλάρας - Τώρα που θα φύγεις

Περιέχει το στίχο "....μυρτιά και πικροδάφνη και της Φραγκογιαννούς τα πάθη", η οποία Φραγκογιαννού βεβαίως ήταν η Φόνισσα του Παπαδιαμάντη.


Αφτά. Ο,τι θυμόμουν, σας το είπα. Δε σας απέκρυψα τίποτα. :fafoutis:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλά, ο Ζαμπέτας περιλαμβάνει ολόκληρο το ελληνικό τραγούδι σε διάφορες εκδοχές του ¨"Αράπη" διότι στο τέλος η Μπουρδού απ' τ'Αλγέρι με το ντέφι στο χέρι γουστάρει κι αγαπάει ένα σωρό τραγουδιστές πριν καταλήξει στον σκύλο τον αράπη τον ταμ ταμ ταμ (ατυχείς οι στίχοι του Χαράλαμπου Βασιλειάδη ακόμη και για την εποχή τους)

Γραμμένο στην πύλη Β30 του JFK περιμένοντας να μας φορτώσουν στο σαδελλοκούτι για Αθήνα  ✈️
 
Όλοι οι συνθέτες κι οι τραγουδιστές που ακούγονται στο τέλος του " Αράπη" νομίζω είχαν πάρει μέρος στην ηχογράφηση του συγκεκριμένου δίσκου ( σίγουρα έπαιζε ο Χιώτης μπουζούκι) και τους ανέφερε μάλλον τιμής ένεκεν
 
Απόψε λέω να μην κοιμηθούμε

(1987) Στίχοι, μουσική: Παντελής θαλασσινός. ( Λαθρεπιβάτες τότε..) 

"Απόψε θα ζηλέψει ο Κηλαηδόνης το πάρτι που θα κάνουμε εμείς.."

Αναφορά στο πολύ γνωστό πάρτι του Λουκιανού στη Βουλιαγμένη (1983) 
 
Το 1998 είναι άραγε στα όρια του φόρουμ; 

Γιατί αν είναι τη χρονιά αυτή ο Κώστας Μπίγαλης έγραψε και τραγούδησε την Ψεύτρα. 

" Τύφλα να χει η Γκρέτα Γκάρμπο

Κι η Κατίνα Παξινού

Θέατρο του παραλόγου

Έπαιξες στην πλάτη μου

Είσαι ψεύτρα γεννημένη

Και μεγάλη ηθοποιός

Μια αρτιστα τελειωμένη

Της απάτης αρχηγός" 
 
Πώς και δεν το είχα σκεφτεί αυτό ως τώρα? "Τσάμικος" των Χατζιδάκι - Γκάτσου με Μανώλη Μητσιά (απο το "Αθανασία", 1976)

 
Το 1998 είναι άραγε στα όρια του φόρουμ; 

Γιατί αν είναι τη χρονιά αυτή ο Κώστας Μπίγαλης έγραψε και τραγούδησε την Ψεύτρα. 

" Τύφλα να χει η Γκρέτα Γκάρμπο

Κι η Κατίνα Παξινού

Θέατρο του παραλόγου

Έπαιξες στην πλάτη μου

Είσαι ψεύτρα γεννημένη

Και μεγάλη ηθοποιός

Μια αρτιστα τελειωμένη

Της απάτης αρχηγός" 
Βεβαίως, το οριο του retromaniax ειναι εως το 2000.

Το παραπανω τραγουδι συμπεριλαμβανεται στο δισκο του Κώστα Μπίγαλη, ΠΑΘΟΣ που κυκλοφορησε το 1998.

πηγη https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=12&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwj7542Xtv3kAhXSlIsKHWqdAg8QFjALegQIBhAB&url=https%3A%2F%2Fwww.discogs.com%2F%CE%9A%CF%8E%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%82-%CE%9C%CF%80%CE%AF%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B7%CF%82-%CE%A0%CE%AC%CE%B8%CE%BF%CF%82%2Fmaster%2F1160531&usg=AOvVaw0sL4pKTKJzdkCsqU5QYnKR
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια που ασχολήθηκα με Χατζιδάκι ας θυμηθώ κι έναν Θεοδωράκη. Στο δίσκο "Τα τραγούδια του αγώνα" που κυκλοφόρησε το 1974 αλλά είχε παλιότερα τραγούδια έχουμε 3 τραγούδια με αναφορές σε πρόσωπα. Στο "Η Ελλάδα σήμερα" (στίχοι Θεοδωράκη) ο "Αλέξανδρος" όπως ξέραμε όλοι τότε ήταν ο Αλέκος Παναγούλης. Ο οποίος έγραψε τους στίχους του τραγουδιού "Στον Νικηφόρο Μανδηλαρά" οπότε δεν υπήρχε αμφιβολία ΠΟΙΟΣ ήταν αυτός ο Νικηφόρος, σε αντίθεση με τον Νικηφόρο του Γκάτσου στο "Τσάμικο"

Το τρίτο πρόσωπο είναι μυθολογικό. Τα 3 τελευταία τραγούδια του δίσκου, με συλλογικό τίτλο "Αρκαδία IV" ήταν μελοποιημένα ποιήματα του Ανδρέα Κάλβου. Και στο "Εις Σάμον" γίνεται αναφορά στον Ίκαρο, που πολύ με τσαντίζει, διότι από μικρός πίστευα ότι καλά να πάθει το κ@λόπαιδο και είναι αδικία που θυμόμαστε αυτόν κι όχι τον μπαμπά του που πρώτον εφηύρε και έφτιαξε τα φτερά και δεύτερον δεν έκανε εξυπνάδες "Δείτε τι ωραία που πετάω, αχ τι ωραίος αυτός ο κίτρινος λαμπερός ζεστός κύκλος, για πάω κοντά του να τον δω καλύτερα, ΜΠΛΟΥΜ" κι έφτασε στη στεριά σώος και αβλαβής. Και βγάλαμε το νησί Ικαρία αντί Δαιδαλία. Τέλος πάντων, του Κάλβου ήταν τα ποιήματα, ό,τι ήθελε έγραφε και δικαίωμά του. Κι έτσι, μιλώντας για την ελευθερία, έγραψε

https://www.youtube.com/watch?v=thTKITAUNBQ

Αυτή (και ο μύθος κρύπτει νουν αληθείας)
επτέρωσε τον Ίκαρον
και αν έπεσεν
ο πτερωθείς κι επνίγη
θαλασσωμένος.

Αφ’υψηλά όμως έπεσε,
και απέθανεν ελεύθερος.
 
Πολύ ενδιαφέρουσα ανάρτηση, εύγε σε όσους συμμετείχαν !!! ;)
 
Καλημέρα σε όλους,
θα ήθελα την βοήθεια σας για τα πρόσωπα που αναφέρονται στο τραγουδι "Ας κρατήσουν η χοροί" του Σαββόπουλου.
Μέχρι στιγμής έχουν ταυτοποιηθεί:
ο Άλκης ο μικρός μας: Άλκης Αλκαίος.
η Έλενα η χορεύτρια: Έλενα Ναθαναήλ.
αγκαλιά του Τάσου: Τάσος Μητρόπουλος.
η Λυδία ντρέπεται: Λυδία Λένωση.
ο Αχιλλέας...κοιτούν γελαστοί την Παλαροιντ: Αχιλλέας Θεοφίλου.
Έχουν μείνει:
"κάνει ο Γιώργος την αρχή",
"κι ο Γιαννάκης τραγουδεί:,
"ο Μπάμπης που 'χει πιει",
"με τη Ζωή μπρος στην Πολαρόιντ κοιτούν γελαστοί".
Έχετε κάποια καλή ιδέα για το ποια μπορεί να είναι αυτά τα πρόσωπα;
 
Δεν μπορεί να λείπει το κάτωθι άσμα απ' το θρεντ...

Όταν με κατηγορούν για κάτι που νομίζουν
κι όταν με παρεξηγούν χωρίς να με γνωρίζουν
όταν άδικα με βάζουν ν’ απολογηθώ
θυμάμαι τον Αλέφαντο
Γεια σου ρε Αλέφαντε, είσαι παλικάρι
Γεια σου ρε Αλέφαντε, κράτα όσο μπορείς
Γεια σου ρε Αλέφαντε,
είσαι παλικάρι, μην υποχωρείς
Όταν με δικάζουνε χωρίς να έχω φταίξει
κι όταν το δίκιο μου δεν μπορώ να βρω
όταν ένοχοι με βάζουν ν’ απολογηθώ,
θυμάμαι τον Αλέφαντο

 
Πριν, Τώρα, Πάντα του Άκη Πάνου

Ο Αλ Καπόνε πάει, τον κάρφωσε ο Λουτσιάνο
δολάριο πετάει, εγώ του παίζω πιάνο
και κάτω ο Καπόνε και ζήτω ο Λουτσιάνο
και κάτω ο Καπόνε, βρε, και ζήτω ο Λουτσιάνο

Ο Χίτλερ πήρε φόρα και πάει για το Κρεμλίνο
πετάει ένα μάρκο, αρπάω το κλαρίνο
και ζήτω για το Χίτλερ και κάτω το Κρεμλίνο
και ζήτω για του Αδόλφου, βρε, και κάτω το Κρεμλίνο

Ο Στάλιν μουλαρώνει και τρώει το Βερολίνο
πετάει ένα ρούβλι, του παίζω μαντολίνο
και ζήτω για το Στάλιν και φτου στο Βερολίνο
και ζήτω για το Σήφη, βρε, και φτου στο Βερολίνο

Ο Γιώργος ξεμπαρκάρει, μπουκάρει ο Αντρέας
μου δίνει το κοντάρι της πράσινης σημαίας
και κάτω για το Γιώργο και ζήτω ο Αντρέας
και κάτω για το Γιώργο, βρε, και ζήτω ο Αντρέας
 
Καταρρέω (Βασίλειος Παπακωνσταντίνου)

Πήρες και τους δρόμους, πας με τα φρικιά
Και με εξοντώνεις ψυχολογικά
Και άρχισες τα φεμινιστικά
Ανεξαρτησία γύρευες κι εσύ
Τρέχεις μ' όποιον φτάνεις κι όποιον σου βρεθεί
Γιατί να σ' αγαπάω δηλαδή;
Καταρρέω κι άλλο πλέον δεν μπορώ
Θα ερωτευτώ τον Παπαντρέο, τον Ποπάυ, τον Ζορρό
Και δεν ξαναγαπάω θηλυκό
Μ' έναν κνίτη πρώτα, και μ' έναν χριστιανό
Μ' έναν ξαναμμένο μωαμεθανό
Και μ' ένανε πρεζάκια παρδαλό
Οι δικαιολογίες είναι περιττές
Κι από εμπειρίες είχες αρκετές
Ε, άιντε, ξεκαθάρισε τι θες
Καταρρέω, το παρατραβάς
Πως να αποφύγω το μοιραίο, έγινα και κερατάς
Ελεύθερέ μου έρωτα πονάς
Έγινε της μόδας ποιος θα σακατέψει ποιον
Εποχή της ρόδας και των πυρηνικών
Ε, κάθομαι τις τρώω το λοιπόν
Ένας αλλά Λέων, κι όλοι εσείς τυριά
Δε σηκώνω πλέον άλλη μαχαιριά
Ρε, που την βρήκα τέτοια λεβεντιά;
Καταρρέω κι άλλο πλέον δεν μπορώ
Θα ερωτευτώ τον Παπαντρέο, τον Ποπάυ, τον Ζορρό
Και δεν ξαναγαπάω θηλυκό
Καταρρέω κι άλλο πλέον δεν μπορώ
Θα ερωτευτώ τον Παπαντρέο, τον Ποπάυ, τον Ζορρό
Και δεν ξαναγαπάω θηλυκό
Καταρρέω κι άλλο πλέον δεν μπορώ
Θα εισηγηθώ στον Παπαντρέο να με κάνει υπουργό
Και δεν ξαναγαπάω θηλυκό
 
Μερικές φορές οι αναφορές σε πρόσωπα γίνονται από τα ίδια τα πρόσωπα η απευθύνονται στα πρόσωπα που είναι παρόντα. Η Τζελάσο ανέφερε ένα παράδειγμα με τη Βουγιουκλάκη να αναφέρεται στον αυτό της, αλλά υπάρχει και το "Δεσποινάκι" των Γκάτσου - Χατζιδάκι το οποίο στην πρώτη εκτέλεση (άλμπουμ "Επιστροφή") με τον Μπιθικώτση και την Αλίκη Βουγιουκλάκη λέει "Στάσου λιγάκι, Αλικάκι".

Ομοίως με το παραπάνω ο Τόλης Βοσκόπουλος στο "Και γύρω γύρω όλοι" (1979) του Δημήτρη Ιατρόπουλου και των αδελφών Τζαβάρα, ακούει το ονομά του από αυτούς που χορεύουν γύρω του. Δεν είχα ιδέα για το άσμα, το άκουσα πριν κάμποσο καιρό σε μια τηλεοπτική σειρά και μου έμεινε ο ρυθμός της ταραντέλλας.

Και γύρω γύρω γύρω όλοι
κι εγώ στη μέση -Γεια σου ρε Τόλη,
και γύρω γύρω γύρω όλοι
κι όποιος αντέξει ως το πρωί.




Και για να τρολάρω λίγο μια που έχω κέφια, έχουμε κι άλλα πολλά τραγούδια που αναφέρονται σε γνωστά πρόσωπα αλλά είναι πάρα παρά πολύ ρετρό. Ορίστε μια μικρή λίστα:

  • Λάμπει ο ήλιος στα βουνα (Των Κολοκοτρωναίων)
  • Τρία πουλάκια κάθονταν (Του Αθανάσιου Διάκου)
  • Αχός βαρύς ακούγεται (Της Δέσπως Μπότση)
  • 'Δυσσέα πού ξεχείμασες (του Οδυσσέα Ανδρούτσου)
  • Φύσα Μαΐστρο δροσερέ (του Δράμαλη)
  • Όλες οι καπετάνισσες (της Λένως Μπότσαρη)
και πολλά ακόμη που άμα τα αναφέρω το ban το έχω σίγουρο γιατί θα πείτε ότι κακοποιώ το thread. :p
Αλλά δεν κατάλαβα, γιατί δηλαδή; επειδή δεν έχουν γνωστό στιχουργό; άμα δεν υπήρχαν αυτά, πολλοί δεν θα ήξεραν ούτε τα πρόσωπα που αναφέρονται στους στίχους ούτε την ιστορία τους.

Ωστόσο, μια που πιάσαμε την Ελληνική Επανάσταση πρόχειρα μου ήρθε το "Να 'τανε το '21" (1969) των Σταύρου Κουγιουμτζή - Σώτιας Τσώτου με τη φωνή του Γιώργου Νταλάρα* και την αναφορά στον Κολοκοτρώνη.

Μου ξανάρχονται ένα ένα χρόνια δοξασμένα
Να 'τανε το 21 να ρθει μια στιγμή
Να περνάω καβαλάρης στο πλατύ τ' αλώνι
Και με τον Κολοκοτρώνη να 'πινα κρασί.


*η ερμηνεία από τον Νταλάρα ήταν η δεύτερη εκδοχή του τραγουδιού. Η πρώτη ήταν ερμηνευμένη από τον Γρηγόρη Μπιθικώτση το ίδιο έτος και αποσύρθηκε λόγω της επιστολής του Τούρκου πρέσβη που θεωρούσε ότι το τραγούδι ήταν προσβλητικό για τον τουρκικό λαό λόγω του στίχου "και να κρατάω τις νύχτες με τ' άστρα μια Τουρκοπούλα αγκαλιά". Το Τουρκοπούλα άλλαξε σε ομορφούλα, άλλαξε κι ο ερμηνευτής και τελικά τα πράγματα ηρέμησαν.

Αυτά για την ώρα.
 
Πίσω
Μπλουζα