Ανδρικά μπουφάν 90s: Fly, flight jacket, perfecto κλπ

Είχα κι εγώ ένα fly, πιθανόν απομίμηση (από Μοναστηράκι αγορασμένο)!!!

Χακί και από μέσα πορτοκαλί!!

Τότε μας είχαν περάσει την ιδέα ότι αυτά τα φορούσαν περισσότερο οι νεοναζί (!!!!!!!!) και οι Χρυσαυγίτες (!!!!!!!!).

Τουλάχιστον εδώ στο Κερατσίνι όποιος το φορούσε τον στάμπαραν απευθείας για αλήτη...

Ειδικά αν είχες και μακρύ μαλλί σαν κι εμένα και ήξερες απέξω τους στίχους από κομμάτια των Slayer, μέχρι και σατανιστή σε βγάζανε, χαχαχαχ!!!

Πάντως εγώ το είχα καταευχαριστηθεί!!!!
 
Χε χε, είχα και εγώ ένα Fly Jacket...

Κλασική μόδα της τότε εποχής...

Αν και έγινε πιο γνωστό, από τους οπαδούς του ΠΑΟΚ και κυρίως της θύρας 4, οι οποίοι το φόραγαν ανάποδα στην κερκίδα.

Το φόραγε και ο Καλυβάτσης στους ΑΜΑΝ, όταν έκανε τον ΠΑΟΚτζή "σαλεμένο" οπαδό...

03552A.jpg
 
Stanfromgreece είπε:
Χε χε, είχα και εγώ ένα Fly Jacket...Κλασική μόδα της τότε εποχής...

Αν και έγινε πιο γνωστό, από τους οπαδούς του ΠΑΟΚ και κυρίως της θύρας 4, οι οποίοι το φόραγαν ανάποδα στην κερκίδα.

Το φόραγε και ο Καλυβάτσης στους ΑΜΑΝ, όταν έκανε τον ΠΑΟΚτζή "σαλεμένο" οπαδό...

03552A.jpg
Ετσι ακριβως οπως τα λες ειναι φιλε.Μια ζωη στην θυρα 4 και προεδρος συνδεσμου για παρα πολλα χρονια δεν φορουσαμε τιποτα αλλο εκτος απο αυτα.Μεσα στην 4 ξεκινησε αυτη η μοδα.
 
metalcandyman είπε:
Ετσι ακριβως οπως τα λες ειναι φιλε.Μια ζωη στην θυρα 4 και προεδρος συνδεσμου για παρα πολλα χρονια δεν φορουσαμε τιποτα αλλο εκτος απο αυτα.Μεσα στην 4 ξεκινησε αυτη η μοδα.
Χεχε, εγώ είμαι Ολυμπιακός, αλλά είχα φίλο και συμμαθητή ΠΑΟΚτζή, με τον οποίο κυκλοφορούσαμε μαζί καμία φορά στον Πειραιά...

Μάλλιστα μία φορά, είχε κατέβει και στο Πασαλιμάνι, φορόντας από μέσα από το Fly ένα μπλουζάκι, που έγραφε "Νε ρε ΠΑΟΚ"!!!

Άλλες εποχές τότε... δεν φοβόσουν (τόσο πολύ) να κυκλοφορήσεις με κάτι τέτοιο!
 
To ΜΑ1 εχει συνδεθει με τις ομορφες και αγριες στιγμες της γενιας που ηλικιακα ανηκω.

Ηταν το μπουφαν σου, το εκανες ξεχωριστο ωστε η κοινοτητα γνωστων να ηξερε οτι αυτο ειναι το δικο σου "φλαι".

Ετσι εξωτερικευε και την ιδεολογικη σου κλιση. Αλλιως το φορουσαν/διακοσμουσαν οι ακροδεξιοι, αλλιως οι αναρχικοι, αλλιως τα μοικανια, αλλιως οι ΠΑΟΚτζηδες και παει λεγοντας.

Δεν επιτρεποταν να το χασεις. Ηταν μοναδικο (φροντιζες μαλιστα να ειναι) και επρεπε να μεινει επανω σου υπο οποιεσδηποτε συνθηκες.

Οι "μαχες των φλαι" προσεδιδαν και το "noble" που θεωρω οτι διαθετει η γενια μου. Συνηθως δεν την επεφταν τσουρμα σε εναν (οπως κανουν τωρα για να βουτανε λεφτα-κινητα απο παιδακια Δημοτικου) αλλα υπηρχε προκληση. Ενας με εναν. Και αυτο γινοταν αν αυτος "περναγε τα συνορα".

Φυσικα φορωντας "φλαι" δεν καθοσουν σπιτι σου. Οφειλες να το βολταρεις στα "δυσκολα" και να ερθεις Δευτερα σχολειο με το μπουφαν σου φορεμενο.

Το εχω ακομα στη ντουλαπα αλλα δεν μου κανει πλεον.

Θυμιζει (εκτος του οτι πηρα 15+ κιλα απο τοτε) οτι η γενια μου ηταν απο τις τελευταιες με το "ματι της τιγρης" (που ελεγε και ο Απολλο). Και θα εκανε μεγαλα πραγματα αν δεν τις την "επεφταν" δολιως τα lifestyle εντυπα, οι καταναλωτικες συνηθειες, τα σπιτοδανεια, γαμοδανεια, σεληνοδανεια και οτι αλλο αρρωστημενο κατεβασε η κουτρα της "γενιας του Πολυτεχνειου". Δεν το ειδε δυστυχως το τυρακι και γονατισε ενω θα μπορουσε να φερει τα πανω-κατω. Και μετα ξεκινησε ο τζερτζελες που ζουμε ως πανελληνιο...

Τεσπα, στα "φιλοσοφικα" δεν τα παω καλα απλα μου ηρθε να γραψω αυτα τα τρια βαρετα πραγματακια.

Ξερει κανεις ποιοι πρωτολανσαραν ως μοδα τα "φλαι"?
 
Wally είπε:
To ΜΑ1 εχει συνδεθει με τις ομορφες και αγριες στιγμες της γενιας που ηλικιακα ανηκω.
Ηταν το μπουφαν σου, το εκανες ξεχωριστο ωστε η κοινοτητα γνωστων να ηξερε οτι αυτο ειναι το δικο σου "φλαι".

Ετσι εξωτερικευε και την ιδεολογικη σου κλιση. Αλλιως το φορουσαν/διακοσμουσαν οι ακροδεξιοι, αλλιως οι αναρχικοι, αλλιως τα μοικανια, αλλιως οι ΠΑΟΚτζηδες και παει λεγοντας.

Δεν επιτρεποταν να το χασεις. Ηταν μοναδικο (φροντιζες μαλιστα να ειναι) και επρεπε να μεινει επανω σου υπο οποιεσδηποτε συνθηκες.

Οι "μαχες των φλαι" προσεδιδαν και το "noble" που θεωρω οτι διαθετει η γενια μου. Συνηθως δεν την επεφταν τσουρμα σε εναν (οπως κανουν τωρα για να βουτανε λεφτα-κινητα απο παιδακια Δημοτικου) αλλα υπηρχε προκληση. Ενας με εναν. Και αυτο γινοταν αν αυτος "περναγε τα συνορα".

Φυσικα φορωντας "φλαι" δεν καθοσουν σπιτι σου. Οφειλες να το βολταρεις στα "δυσκολα" και να ερθεις Δευτερα σχολειο με το μπουφαν σου φορεμενο.

Το εχω ακομα στη ντουλαπα αλλα δεν μου κανει πλεον.

Θυμιζει (εκτος του οτι πηρα 15+ κιλα απο τοτε) οτι η γενια μου ηταν απο τις τελευταιες με το "ματι της τιγρης" (που ελεγε και ο Απολλο). Και θα εκανε μεγαλα πραγματα αν δεν τις την "επεφταν" δολιως τα lifestyle εντυπα, οι καταναλωτικες συνηθειες, τα σπιτοδανεια, γαμοδανεια, σεληνοδανεια και οτι αλλο αρρωστημενο κατεβασε η κουτρα της "γενιας του Πολυτεχνειου". Δεν το ειδε δυστυχως το τυρακι και γονατισε ενω θα μπορουσε να φερει τα πανω-κατω. Και μετα ξεκινησε ο τζερτζελες που ζουμε ως πανελληνιο...

Τεσπα, στα "φιλοσοφικα" δεν τα παω καλα απλα μου ηρθε να γραψω αυτα τα τρια βαρετα πραγματακια.

Ξερει κανεις ποιοι πρωτολανσαραν ως μοδα τα "φλαι"?
Respect στην απάντησή σου!!!!!
 
Προσωπική μου γνώμη είναι πως,τότε τουλάχιστον, είχαμε μαγκιά, και αυτή φαινόταν και μέσα από το ντύσιμό μας, το οποίο μπορεί να ήταν "άγριο", αλλά τουλάχιστον ήταν και ωραίο και αν μη τι άλλο, στυλάτο! Σήμερα, βλέπω να φοράνε κάτι... χαχόλικες χαζομάρες, με φαρδιά παντελόνια, κρεμασμένα σαν να είναι χεσμένα, για να φαίνεται από μέσα και το λάστιχο από το εσώρουχο... μπλιαχ! Περάσαμε από την εποχή του Ροκ, δυστυχώς στην εποχή του Ραπ
 
Wally είπε:
Ξερει κανεις ποιοι πρωτολανσαραν ως μοδα τα "φλαι"?
Οι πιλοτοι και ο Τομ Κρουζ! :D

Νομιζω οι χουλιγκανοι στα γηπεδα... Ειχε πολλες τσεπες και γλιστραγε στα "αγκαλιασματα"...
 
Στην Wikipedia έχει και άρθρο για την ιστορία τους:

http://en.wikipedia.org/wiki/Flight_jacket

αναφέρει πως στα 80's ήταν δημοφιλή αξεσουάρ των σκινχεντς και των scooterboys (Βεσπάκηδες και Λαμπρετάκηδες!)

Αν ο συντάκτης έψαχνε λιγάκι και από Ελλάδα μεριά, θα έβρισκε πολύ περισσότερα να γράψει!!!
 
Ο πατέρας μου ήταν πιλότος σε μαχητικά, και φυσικά ζαχάρωνα το παλιό του fly για χρόνια. Πείστηκε να με αφήσει να το φορέσω γύρω στα 15 μου, και μόνο αφού βγάλαμε όλα τα σήματα (πουλάδα, μοίρα κτλ.) και τα βάλαμε σε άσχετες θέσεις ώστε να φαίνεται ψεύτικο.
 
Flight jackets γενικα μπορουσες να δεις να τα φορανε σε ολη την ελλαδα αλλα αυτοι που πραγματικα τα εκαναν μοδα τελη 80 αρχες 90 ημασταν οι οποαδοι του ΠΑΟΚ που τα φορουσαμε αναποδα με το πορτοκαλι απεξω.Τα μαγαζια στο βαρδαρη δεν προλαβαιναν να φερνουν τελειωναν πριν ακομα τα βγαλουν απο τα κουτια.Εγω τοτε σαν προεδρος συνδεσμου δεν προλαβαινα να παραγγελνω για τα μελοι του συνδεσμου.

Δειτε αυτο το βιντεο του 1990 ΠΑΟΚ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-0 και θα καταλαβετε.

 
metalcandyman είπε:
Flight jackets γενικα μπορουσες να δεις να τα φορανε σε ολη την ελλαδα αλλα αυτοι που πραγματικα τα εκαναν μοδα τελη 80 αρχες 90 ημασταν οι οποαδοι του ΠΑΟΚ που τα φορουσαμε αναποδα με το πορτοκαλι απεξω.Τα μαγαζια στο βαρδαρη δεν προλαβαιναν να φερνουν τελειωναν πριν ακομα τα βγαλουν απο τα κουτια.Εγω τοτε σαν προεδρος συνδεσμου δεν προλαβαινα να παραγγελνω για τα μελοι του συνδεσμου.
Δειτε αυτο το βιντεο του 1990 ΠΑΟΚ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-0 και θα καταλαβετε.

Εχμ... ρε συ... από όλα τα βιντεάκια των οπαδών του ΠΑΟΚ, βρήκες να βάλεις αυτό,που είναι από αγώνα που μας νικήσατε; Σαδιστή :p , βάλε κανένα με καμία άλλη άσχετη ομάδα!
 
Stanfromgreece είπε:
Εχμ... ρε συ... από όλα τα βιντεάκια των οπαδών του ΠΑΟΚ, βρήκες να βάλεις αυτό,που είναι από αγώνα που μας νικήσατε; Σαδιστή :p , βάλε κανένα με καμία άλλη άσχετη ομάδα!
sorry φιλε δεν θα ξαναεπαναληθφει :D :p :D:p
 
Επίσης το κλασσικό περφετο...(που έμαθα πολύ αργότερα οτι λέγοταν έτσι χαχαχα)

SchottPerfectoFT-lrg.jpg

και βέβαια το flight με κουκούλα...τον κλασσικό πλέον ΛΥΚΟ!!!! χαχαχαχαχα

images.jpg
 
Μπουφαν FLY

Ρετρό αγαπημένη ένδυση ειδικά των ΄80s ως τα μεσα των '90ς ήταν αυτά τα μπουφάν FLY.Μπλε,βυσσινί,χακί και μαύρο.Εγω είχα το μπλε.Χαράκτηριστικό τους η πορτοκαλί εσωτερική μεριά τους.Γίνανε μόδα και τα φορούσαν οι οπαδοί των ομάδων στις κερκίδες ανάποδα.Δηλαδή με την πορτοκαλί μερια προς τα έξω.Αν δεν κάνω λάθος ήταν δυο μάρκες και η μια ήταν η ALPHA.Στο αριστερό μπράτσο μια τσέπη και δυο καπάκια πλαστικά σε σχήμα σφαίρας.Δυστυχώς το δικό μου κάηκε στην Τούμπα στην ΘΥΡΑ 4 σε έναν αγώνα κυπελου με τον Πανιώνιο.Τελικό σκορ 1-1.Και το κακό είναι οτι κάηκε απο έναν ανεγκέφαλο οπαδό του ΠΑΟΚ που έρηξε πυρσό.....στην πλάτη μου.Φοβόμουν πως θα το εμφανίσω όταν θα έμπαινα μέσα στο σπίτι στους δικούς μου.Το είχα για χρόνια θυμάμαι σε μία σακούλα.Αν υπάρχει ακομα θα ανεβάσω και φωτο.Πόσοι απο εσάς είχατε και τι χρώμα;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε τι είσαστε εσείς;Έχετε εξαντλήσει όλα τα θέματα.FLY,Martens,Arcade,Ηλεκτρονικά,game & watch.Τι θέμα να πρωτοανοίξω;Ε;

Εγώ φταίω που σας πήρα είδηση τόσο αργά.Αλλιώς θα βλέπατε εσείς.......
 
Ωραιο θεμα...

D@redevil είπε:
Τι με θυμήσατε! Φυλαγμένο από τα καγκούρικα χρόνια μου! (σας είπα ότι είχα τρέλλα με το TOP GUN, ε?! :D ):Είχα κάποια φάση της ζωής μου κι ένα μαύρο (με πορτοκαλί εσωτερικό), που σε συνδυασμό με τις μαύρες Βέρμαχτ, ήταν όλα τα λεφτά! :D
Θελω να σχολιασω αλλα δεν μπορω... :eek:

D@redevil είπε:
Δε με λέτε, να κάνω μια ερώτηση ψιλοσχετική - ψιλοάσχετη! 


Κολλεγιακά φορούσε κανείς εκτός από μένα & την Kambia?
:)
Τα κολλεγιακα δεν τα βρισκαμε σε μαγαζια. Ενα παιδι που ηρθε απο Αμερικη στο Γυμνασιο φορουσε γιατι το εφερε απο Αμερικα...

Ενα μαγαζι με αξεσουαρ που υπαρχει ακομα εφερνε εμπορευμα απο Αμερικη και ειδα 1-2 στο Λυκειο(1991-92)

Kambia είπε:
Οσο για τα fly δεν αγόρασα ποτε καθώς τα είχα "σιχαθεί" βλέποντάς τα φορεμένα παντού. Και εκείνη η τάση να σπάνε το στυλό στη μέση για να χωρέσει στη θήκη στο μανίκι... Tα Wolf τα θυμάστε? Κάτι σαν fly με κουκούλα επενδυμένη με γούνα. Ή τα perfecto?
Μεσα στις θηκες για στυλο, στο μανικι, ειχε κατι σαν καπακια προφανως για να μην λερωνει το μπουφαν. Καποιοι νομιζαμε οτι ειναι σφαιρες :frypan: και παλευαμε να τα βγαλουμε.

Τελικα μετα πο πολυ κοπο τα βγαλαμε και ηταν σαν καπακι Bic χωρις το λεπτο κομματι(για την στηριξη σε τσεπη)

Τελικα με τα fly και τα perfecto θα μου μεινει η νοσταλγια μονο. Ποτε δεν καταφερα να αποκτησω. Παρολο που ημουνα ροκας και ροκαμπιλας, οι γονεις ειχανε αλλες ιδεες για την ενδυση.

Να πω μονο οτι για πολυ καιρο παρακαλουσα τη μανα μου να μην κανει τσακιση στο τζην :icon_cry: :icon_cry:, καποια στιγμη το καταλαβε.

Χαζομπουφαν γενικα και το πιο καλο(για μενα) ηταν κατι και καλα πιλοτου 2ου Π.Π., με τη γουνα στο γιακα.

Τα perfecto πηρανε το ονομα απο τη εταιρια Perfecto(λες και ηταν η μοναδικη). Βασικα ειναι τα μπουφαν μοτοσυκλετας της δεκαετιας του 40-50 στο Αμερικα.

Θυμαμαι, στο μαγαζι που ανεφερα πριν, πηγε ενα παιδι απο Τρικαλα και ζητησε "αυτο το μπουφαν με τα φιρμουάρια"(περιπου το 1990-91; )

Παιδια...το συζητουσαν ολοι στο σχολειο(Λυκειο). Μου το ειπανε και μενα και εκανα τη μαμουνα και λογω μουρλας με τα χαρλεονια καταλαβα τι εννοουσαν,

σιγα μην ηξερα τι ειναι το περφεκτο! Ολοι οι Βολιωτες ηταν "μορφωμενοι" περι περφεκτο, το παιδι απο τα Τρικαλα τους εφταιξε... :bash:

Βεβαια απο κατι τετοιο θα εμπνευστηκε και ο Λαζοπουλος τον "Τζίμ'"...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ειχα μαυρο "fly" στο γυμνάσιο και νομίζω πως φορούσα καθε μερα αυτό στο σχολείο...κατι σαν σχολικη ποδιά δηλαδή κάποια στιγμη αγόρασα και εναν λύκο σε μεγαλο νούμερο ομως και δε το φόρεσα ποτέ ισως υπάρχει καπου καταχωνιασμενο στο χωριο...(!)
 
Το fly έχει πραγματικά συνδεθεί με τις άγριες εποχές της τούμπας ....

unnamed.jpg
 
Με τα χρωματα του fly επαιζε κατι παραπανω απο την στυλιστικη επιλογη? Γιατι θυμαμαι οτι οι χρυσαυγιτες ας πουμε φοραγαν φοραγα τα χακι ενω οι αναρχικοι μαυρα αν θυμαμαι καλα.
 
Πίσω
Μπλουζα