Ανθολόγια Δημοτικού

Σήμερα αγόρασα το δεύτερο ανθολόγιο

στην εκπληκτική τιμή των 6€
!!!

Η δύναμή τους να σε γυρίζουν χρόνια πίσω είναι εκπληκτική. Μα που στο καλό βρίσκονται καταχωνιασμένες όλες αυτές οι μνήμες και μόνο με το κατάλληλο ερέθισμα επανέρχονται;;; Αλλά μάλλον αυτό είναι το "άλγος του νόστου" που λέμε...
 
Kαλά,αυτό το σύστημα με το ανθολόγιο και το βιβλίο της Δέλτα τα ψηλά βουνά το πρόλαβα και εγώ (νομίζω) ! Και να φανταστείτε ότι εγώ πήγα δημοτικό μόλις το '98!
 
Olorin είπε:
Επιτέλους!!! Ας είναι καλά το τιμημένο το Ανθολόγιο που βρήκα κι εγώ κάτι σε αυτό το thread που να το πρόλαβα ώστε να μη νιώθω νιάνιαρο (σε αντίθεση με ό,τι ισχύει στα περισσότερα fora που είμαι μέλος), αφού όλα τα υπόλοιπα που αναφέρατε (ποδιές, σχολεία το Σάββατο, αλφαβητάρια κ.λπ.), μου φαντάζουν ιστορίες της εποχής της Επανάστασης του 1821... :precry:
Βέβαια, κρίνοντας από τις ηλικίες σας και δεδομένου πως πρωτοπήγα σχολείο το '86, μάλλον τα γλίτωσα για πολύ λίγο... Αλήθεια, θυμάστε μήπως πότε καταργήθηκαν όλα αυτά (Σάββατα, ποδιές)???

//Πάντως πολύ θα ήθελα να δω κι εγώ εικόνες από τα αναγνωστικά της δικής μου γενιάς (η περιβόητη "Γλώσσα μου")... Θα αρχίσω το ψάξιμο τώρα που με τσιγκλίσατε... :cool:
ΕΓΩ ΚΑΝΩ ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΓΙΑ ΤΑ ΑΝΘΟΛΟΓΙΑ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ(ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ Δ.Π.Θ) ΚΑΙ ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΑ ΑΝΘΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟ 1985......Κ ΕΠΕΙΤΑ....ΚΑΙ ΤΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΒΙΒΛΙΑ ΔΑΣΚΑΛΟΥ..........


Juanita είπε:
Σήμερα αγόρασα το δεύτερο ανθολόγιο
στην εκπληκτική τιμή των 6€
!!!

Η δύναμή τους να σε γυρίζουν χρόνια πίσω είναι εκπληκτική. Μα που στο καλό βρίσκονται καταχωνιασμένες όλες αυτές οι μνήμες και μόνο με το κατάλληλο ερέθισμα επανέρχονται;;; Αλλά μάλλον αυτό είναι το "άλγος του νόστου" που λέμε...
ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΤΛΟΥΣ ΑΝΘΟΛΟΓΙΩΝ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΛΩ...................ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕΣ ΣΤΑΛΗΘΕΙΑ ΠΑΡΑΠΟΛΥ....... :flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Juanita είπε:
Σήμερα αγόρασα το δεύτερο ανθολόγιο
στην εκπληκτική τιμή των 6€
!!!

Η δύναμή τους να σε γυρίζουν χρόνια πίσω είναι εκπληκτική. Μα που στο καλό βρίσκονται καταχωνιασμένες όλες αυτές οι μνήμες και μόνο με το κατάλληλο ερέθισμα επανέρχονται;;; Αλλά μάλλον αυτό είναι το "άλγος του νόστου" που λέμε...
ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΤΛΟΥΣ ΑΝΘΟΛΟΓΙΩΝ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΛΩ...................ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕΣ ΣΤΑΛΗΘΕΙΑ ΠΑΡΑΠΟΛΥ.......
 
Καλησπέρα Χριστίνα. :flower:

Τα ανθολόγια που έχουν επανατυπωθεί είναι εκείνα που είχαμε μέχρι τις αρχές του '80. Δεν ξέρω αν είναι τα ίδια που είχες και εσύ ή αν στην πορεία άλλαξαν.

Θσ τα βρεις εύκολα στο κέντρο της Αθήνας σε πολλά βιβλιοπωλεία ή ακόμα και σε πλανόδιους. ;)
 
(γραφουμε με μικρα Ελληνικα - τα κεφαλαια στο γραπτο λογο δηλωνουν οτι φωναζουμε - πραγμα που δεν συμβαινει εδω)
 
θυμάμαι τα Ανθολόγια. Μου άρεσαν τα κείμενά τους αλλά δεν μου άρεσε που το πρώτο μέρος για την Α και τη Β τάξη είχε μαύρο εξώφυλλο...
 
BETTY BOOP είπε:
θυμάμαι τα Ανθολόγια. Μου άρεσαν τα κείμενά τους αλλά δεν μου άρεσε που το πρώτο μέρος για την Α και τη Β τάξη είχε μαύρο εξώφυλλο...
Πράσινο σκούρο ήταν :) Μαύρο κατέληγε να γίνει από τη βρομιά των χεριών μας :p
 
καλησπέρα , παράγγειλα τα ανθολόγια εκδόσεις καλοκάθη απο το e-shop,για όποιον ενδιαφέρεται υπάρχουν σε διαθεσιμότητα.
 
Αχ, παιδιά τι αναμνήσεις μου φέρατε, τα ανθολόγια είναι τα αγαπημένα μου βιβλία του δημοτικού. Προσπαθώ να βρω καμία παλιά έκδοση, αλλά δεν έχω πετύχει πουθενά. Εκτός από την Ξανθούλα και το ντίλι-ντίλι, θυμάμαι και ένα άλλο ποίημα με τον Κολιό που έλεγε :Τον πήραν τον Κολιό

τον πήραν οι μαστόροι

παιδί από το σχολείο

να μάθει πηλοφόρι......
 
spirtoulis είπε:
Αχ, παιδιά τι αναμνήσεις μου φέρατε, τα ανθολόγια είναι τα αγαπημένα μου βιβλία του δημοτικού. Προσπαθώ να βρω καμία παλιά έκδοση, αλλά δεν έχω πετύχει πουθενά. Εκτός από την Ξανθούλα και το ντίλι-ντίλι, θυμάμαι και ένα άλλο ποίημα με τον Κολιό που έλεγε :Τον πήραν τον Κολιότον πήραν οι μαστόροι

παιδί από το σχολείο

να μάθει πηλοφόρι......
spirtouli κι εμενα τα ανθολογια ηταν τα αγαπημενα μου, ειχα ομως ιδιαιτερη προτιμηση στο πρωτο :)

μου αρεσε πολυ κι εμενα "το μαστοροπουλο" αν και ηταν λυπητερο

[h=4]Το μαστορόπουλο[/h][h=4][/h][h=4]Τον πήραν τον Κολιό


Τον πήραν οι μαστόροι



Παιδί απ' το σκολειό



Να μάθει πηλοφόρι.
[/h][h=4]Καρδιά πονετική


Τον ξέβγαλε με κλάμα:



«Τετράδη Κυριακή,



θα καρτερώ για γράμμα».
[/h][h=4]Δε σώνει άλλο να ιδεί,


Παιδεύεται το μάτι



Κρατούσε ένα ραβδί,



Το στρώμα του στην πλάτη.
[/h][h=4]Μας έφυγε ο Κολιός


Κι είχε μια τέτοια λύπη



θα'ναι όλοι δω τ' Αϊ-Λιος



Και μόνο αυτός θα λείπει.
[/h]

Γιώργος Κ. Κοτζιούλας (1909-1956)

πηγη
 
Εγώ ότι έγραψα το θυμόμουν από μνήμης για να πω την αλήθεια. Γνωρίζει κανείς γιατί δεν λειτουργεί η ηλεκτρονική βιβλιοθήκη του ΟΕΔΒ?
 
spirtoulis είπε:
Εγώ ότι έγραψα το θυμόμουν από μνήμης για να πω την αλήθεια. Γνωρίζει κανείς γιατί δεν λειτουργεί η ηλεκτρονική βιβλιοθήκη του ΟΕΔΒ?
κι εγω απ εξω θυμομουν μονο τους στιχους που εγραψες κι εσυ

αλλα σκεφτηκα να ψαξω στο ιντερνετ να το βρω ολοκληρο για να το ξαναθυμηθουμε

Μαλλον η ηλεκτρονική βιβλιοθήκη σταματησε να λειτουργει αφου εκλεισε ο ΟΕΔΒ
 
Ευχαριστώ για την παράθεση Katerinak. :) Το διάβασα πως έκλεισε ο οργανισμός. Είπα μην άφησαν κάποιον να λειτουργεί τη βιβλιοθήκη. Που τέτοια τύχη στην Ελλάδα?
 
H ηλεκτρονική βιβλιοθήκη του ΟΕΔΒ δε λειτουργούσε πολύ καιρό πριν τερματιστεί η λειτουργία του.
 
attachment.php
attachment.php


Και για όποιον ζήτησε την "ξανθούλα"

attachment.php
 
Σήμερα έγινε σοβαρή ανασκαφή στο πατρικό, μπας και βρω τίποτα ξεχασμένο... και ιδού

attachment.php
 
Ωραιος! Σκαναρε κανα 2 σελιδες ακομα να θυμηθουμε πραγματακια
 
Πίσω
Μπλουζα