Ανοιχτοί λογαριασμοί στο manga

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
347
Η Μιζούκι πλέκει αριστοτεχνικά μιά υπέροχη ιστορία στην οποία όλες οι υποσχέσεις και οι ανοιχτοί λογαριασμοί στο τέλος κλείνουν...

Αρχικά ο κος Μπράουν που στο manga μετά το θάνατο του αγαπημένου Άντονυ, εκφράζει την επιθυμία να συναντήσει "εκείνο το κοριτσάκι...".

Οι συνθήκες δείχνουν πως αυτό είναι μάλλον απίθανο...

Ο κος Μπράουν διαρκώς ταξιδεύει για δουλειές... ούτε στο θάνατο του παιδιού του δεν μπόρεσε να παραστεί και η Κάντυ έχει γυρίσει στο ορφανοτροφείο μέχρι να νιώσει και πάλι δυνατή και να ξαναμπει σε νέες περιπέτειες...

Και όμως... μερικά χρόνια αργότερα ο μπαμπάς του Άντονυ -και σε αντίθεση με τη βλαμενοθειά- όχι μόνο δε θεωρεί τη μικρούλα μας υπεύθυνη για το θάνατο του παιδιού του, αλλά σα στοργικός πατέρας ανοίγει πλατιά την αγκαλιά του να τη δεχτεί σαν την κόρη που δεν απέκτησε, όπως θα άνοιγε για το γιό του που δεν πρόλαβε να αγκαλιάσει για τελευταία φορά...

Την ίδια ευγνωμοσύνη νιώθει και η μητέρα του Τέρρυ που εκείνο το καλοκαίρι στη Σκωτία έφυγε βιαστικά πριν προλάβει να ευχαριστήσει το κοριτσάκι που έστω και έμμεσα τη βοήθησε να ξανασφίξει στην αγκαλιά της το γιό της.

Χρόνια μετά, τη συναντά στο Ρόκστοουν να βγαίνει από το τρισάθλιο πλανόδιο θέατρο που σκότωνε ο Τέρρυ την καρριέρα του. Ήθελε για μιά ακόμη φορά να ευχαριστήσει τον άνθρωπο που η παρουσία του και μόνο τράβηξε και σήκωσε τον Τέρρυ από τον πάτο που είχε πιάσει...

To manga είναι γεμάτο ανοιχτούς λογαριασμούς που στο τέλος με μια κομποβελονιά κλείνουν...
 
Το manga ειναι υπεροχο. Όσο και άν ειναι όμορφο να ακους τις φωνες του Παυλίδη και της Καρρά, το manga δεν συγκρινεται. Οι φιγουρες του, ειναι χίλιες φορές πιο όμορφες. Ειδικά στο κολλεγιο, τον Τερρυ τον εκανε κουκλο! Οι εντασεις που εχει με την καντυ, ειναι πολυ πιο έντονες στο manga. Στο manga επισης φαινεται ο ερωτας του Άλμπερτ για την Καντυ. Αν το προσεξεις πολυ καλα, φαινεται ποσο πολυ ήταν ερωτευμενος μαζί της.

Και τέλος κλεινουν όλες οι εκκρεμοτητες με τον καλυτερο δυνατο τρόπο. Εκτος ίσως της Πατυς, που μενει απαρηγορητη με τον θάνατο του Στηαρ.

Στο anime αντιθετα, μεχρι το κολλεγιο, φαινεται να ακολουθει την ροή της ιστοριας. Μετά όμως, μας γεμίζει με χιλιες δυο, άσχετες ιστορίες, τοσο, που χανεις το νοημα, και στριμωχνει τα πιο σημαντικά σε 5 το πολυ επεισόδια. Γιατί;
 
Τα ρεφίλς είχαν μοναδικό σκοπό την επιμήκυνση του anime.

Η Κάντυ είχε τεράστια επιτυχία ως manga και ήταν από τα λίγα που παίχτηκαν εκ των υστέρων στην ΤΒ.

Η ΤΟΕΙ είχε μυριστεί πως η υπόθεση Τέρρυ είχε πολύ ψωμί, γι αυτό και φρόντισε να ταλανίσει για 70 επεισόδια τις φαν του ηθοποιού μέχρι την άσχημη κατάληξη...

Στο manga ο ρόλος του Τέρρυ ήταν μεν ουσιαστικός αλλά σίγουρα περιορισμένος σε αντίθεση με αυτόν του Άλμπερτ που έμμεσα ή άμεσα εμπλεκόταν σε όλη την ιστορία.

Η παρουσία του Πρίγκηπα στην αρχή και στο τέλος ήταν άλλος ένας λογαριασμός που έκλεισε και μάλιστα ο σημαντικότερος...
 
Δεν με πειραξε που στο anime το τραβηξαν τόσο πολυ με τα ρεφιλς. 'Ισα-ίσα που σε πολλα σημεια, το anime συμπληρωνε το manga.

Με πειράζει όμως που στο τελος το εκοψαν αποτομα. Αν ο μοναδικος σκοπος τους ήταν να μεγαλωσουν όσο μπορουσαν την ιστορια, τοτε γιατι, δεν εβαλαν και την ακυρωση του αρραβωνα με τον Νηλ π.χ.; Όπως και πολλά άλλα.

Απο τον χωρισμο της Καντυ με τον Τερρυ, στο manga συμβαινουν πάρα πολλα γεγονοτα.

θα μπορουσαν να γεμισουν πολλα επεισοδια, χωρις να ειναι αναγκη να στειλουν την καντυ στα ορυχεια (όπως έκαναν στο anime). Aντ΄αυτού, τα στριμωξανε σε 5 (και πολλα λεω) επεισοδια, το τέλος το εκοψαν αποτομα, και μας αφησαν με την απορια : "τι έγινε!"

Πιστευω πως κατι τους αναγκασε. Περιμεναν, άραγε συνεχεια; Ήταν όλες Τερρυκιές στο anime; Εγινε κανενας τσακωμος, και το τέλειωσαν όπως-όπως; Ποιος να ξέρει!
 
Λορένα μου,

ξαναδιαβάζοντας σχετικά πρόσφατα το manga (προ διμήνου) δεν περίμενα πως θα εκστασιαστώ και θα "κολλήσω" τόσο. Νόμιζα πως πρόκειται για τελείως διαφορετική ιστορία. Οι ήρωες ήταν πιό συναισθηματικοί και άμεσοι επομένως πιό ουσιαστικοί.

Και εγώ δεν καταλάβαινα γιατί τόσα επεισόδια η ΤΟΕΙ για το χρονικό ενός προαναγγελθέντος θανάτου.

Εκείνο όμως που διαπίστωνα επεισόδιο με επεισόδιο στο anime από τη στιγμή που ο Άλμπερτ μπήκε στο Νοσοκομείο ήταν πως "ήρθε για να μείνει" και βαθιά μέσα μου παρακαλούσα να έρθει ο κόσμος ανάποδα για να είναι τελικά μαζί...

Όπερ και εγένετο.

Έχω την εντύπωση πως η Μιζούκι έγραψε εκ των υστέρων τις επιστολές ακριβώς γι αυτό το λόγο. Για να διαλύσει κάθε υποψία για την εξέλιξη της ιστορίας της. Η Κάντυ θα έμενε με τον Άλμπερτ όπως και να το παρουσίασε η ΤΟΕΙ. Και νομίζω πως η συνέχειά της ή η επαναδιατύπωση της ιστορίας όταν και όποτε εκδοθεί ακριβώς αυτό θα δηλώνει: Η πρώτη αγάπη και παντοτινή της Κάντυ είναι ο Πρίγκηπας του Λόφου.
 
Να 'μαι κι εγώ. Είχα δουλειές με φούντες αυτό τον καιρό και προλάβαινα μόνο να χαζέψω λίγο εδώ πέρα.

Λοιπόν, εγώ δεν θυμάμαι πολύ καλά το μάνγκα, διότι, όπως έχω αναφέρει και παλιότερα, το διάβαζα δανεικό. Μόνο όταν άρχισε η Λούνα πήρα κάμποσα τεύχη, γιατί ήταν πρωτότυπη ιστορία και είχα πάει τότε πρόσφατα στη Βιέννη και μου άρεζε που ήτανε αυστριακή ιστορία. Anyway, μπορώ να πω επί του Κάντυ θέματος ότι μου έχει μείνει κι εμένα η εντύπωση ότι το άνιμε είναι προ-Τέρρυ, ενώ το μάνγκα εμβαθύνει και προς τον Άλμπερτ. Θυμάμαι να είμαι κολλημένη σε μια εικόνα του Άλμπερτ σκυμμένου γλυκά πάνω από την Κάντυ (κάτι είχε βρει η Κάντυ που της θύμιζε τον Τέρρυ και έκλαιγε, πείτε μου τι) και να λέω ότι λίγο θέλει να τη φιλήσει! Ενώ στο άνιμε ήμουνα τρελή με τον Τέρρυ, στο μάνγκα μου έπεσε το σαγόνι και από τον χαρακτήρα του Άλμπερτ. Και ναι, οι επιπλέον σκηνές στο μάνγκα στο φινάλε ήτανε σημαντικές και δεν καταλαβαίνω γιατί η ΤΟΕΙ τις αγνόησε.

Α... και να πω την αμαρτία μου, έπαθα μεγάλη ζημιά με τον Ρούντολφ στη Λούνα, διότι μου θύμιζε κράμα Τέρρυ και Άλμπερτ! :D

:flower:
 
Για τον Ρούντολφ συμφωνώ απόλυτα!!!

 


fa_pin10.jpg

Όσο για τον Άλμπερτ, ξέρω για ποια σκηνή λες...


Η Κάντυ γύρισε σπίτι απογοητευμένη. Ο Νηλ εκβίασε τον διευθυντή του νοσοκομείου και εκτός του ότι απέλυσε την Κάντυ, έδωσε εντολή να μην τη δεχτεί και κανένα άλλο νοσοκομείο στο Σικάγο. Έτσι η Κάντυ γύρισε σπίτι και στρώθηκε στη δουλειά. Ήθελε να κάνει γενική καθαριότητα και να λάμπουν όλα όταν θα γυρίσει σπίτι ο Άλμπερτ. Συμμαζεύοντας, βρήκε κάτι παλιές εφημερίδες που έγραφαν πολύ άσχημες κριτικές για τον Τέρυ. Ο Άλμπερτ επίτηδες τις είχε κρύψει για να μην τις δει η Κάντυ και στεναχωρεθεί.



Η Κάντυ διαβάζοντάς τις, συνηδειτοποιήσε ότι ο χωρισμός τους στοίχισε στον Τέρυ πολύ περισσότερο από ότι σε εκείνη, και έκλαψε πολύ. Την πήρε ο ύπνος πάνω από τις εφημερίδες…



Εν τω μεταξύ, ο Άλμπερτ ξαναβρήκε τη μνήμη του. Γύρισε σπίτι και βρήκε την Κάντυ πάνω από τις εφημερίδες και……


 




84110.jpg


**για την Juanita!



...................................................................................................


 




http://www.servimg.com/image_preview.php?i=423&u=11671033
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά, μη με πείτε κολλημένη (όχι πως δεν είμαι ) και πως το έχω ξανα αναφέρει αλλά συμφωνώ με τη Νίνα πως είναι η σκηνή που μου είχε μείνει και επαυξάνω θεωρώντας πως είναι η πεμπτουσία όλου του manga. Όλος ο εσωτερικός κόσμος του Άλμπερτ εκφράζεται μέσα από αυτή την εικόνα.

Akaliakoukou, σου το γράφω και από εδώ! Στείλε link κατεπειγόντως... :fever:
 
akaliakoukou είπε:
Σόρρυ που δεν έκανα edit...

Η τελευταία εικόνα με την υπόσχεση που δίνει μέσα του ο Άλμπερτ που έχει ξαναβρεί τη μνήμη του είναι όλα τα λεφτά...

Δε θα την αφήσει να υποφέρει ξανά...
 
akaliakoukou είπε:
Για τον Ρούντολφ συμφωνώ απόλυτα!!! 




Όσο για τον Άλμπερτ, ξέρω για ποια σκηνή λες...


Η Κάντυ γύρισε σπίτι απογοητευμένη. Ο Νηλ εκβίασε τον διευθυντή του νοσοκομείου και εκτός του ότι απέλυσε την Κάντυ, έδωσε εντολή να μην τη δεχτεί και κανένα άλλο νοσοκομείο στο Σικάγο. Έτσι η Κάντυ γύρισε σπίτι και στρώθηκε στη δουλειά. Ήθελε να κάνει γενική καθαριότητα και να λάμπουν όλα όταν θα γυρίσει σπίτι ο Άλμπερτ. Συμμαζεύοντας, βρήκε κάτι παλιές εφημερίδες που έγραφαν πολύ άσχημες κριτικές για τον Τέρυ. Ο Άλμπερτ επίτηδες τις είχε κρύψει για να μην τις δει η Κάντυ και στεναχωρεθεί.



Η Κάντυ διαβάζοντάς τις, συνηδειτοποιήσε ότι ο χωρισμός τους στοίχισε στον Τέρυ πολύ περισσότερο από ότι σε εκείνη, και έκλαψε πολύ. Την πήρε ο ύπνος πάνω από τις εφημερίδες…



Εν τω μεταξύ, ο Άλμπερτ ξαναβρήκε τη μνήμη του. Γύρισε σπίτι και βρήκε την Κάντυ πάνω από τις εφημερίδες και……


 




:worship: :worship: :worship: Είσαι απίστευτη!!! :worship: :worship: :worship:
 
Άλλος ένας λογαριασμός που κλείνει περίτεχνα είναι αυτός της Κάντυ και του Τέρρυ.

Η κοινή ζωή τους στο Λονδίνο και το καλοκαίρι που πέρασαν στη Σκωτία, οι διαρκείς αντιπαραθέσεις, οι τσακωμοί αλλά και το πρώτο ερωτικό φιλί μας αφήνουν με την εντύπωση πως δεν μπορεί να τελειώσουν όλα εκεί... στην αποβάθρα του Σαουθάμπτον...

Θα μπορούσαν όμως τελικά να ξεπεράσουν κάθε εμπόδιο και να ζήσουν τελικά μαζί;;;

Αν και η Αμερική είναι μεγάλη, ο κόσμος είναι πραγματικά πολύ μικρός... Η Μιζούκι παίζοντας με τα νεύρα μας, τους φέρνει συνεχώς κοντά αλλά και τους απομακρύνει ταυτόχρονα...

Σα να δείχνει με τον τρόπο της πως δεν θα υπάρξει το μέλλον που κάποιοι επιθυμούν.

Τόσο η Κάντυ όσο και ο Τέρρυ έχουν τραβήξει το δρόμο τους. Δεν είναι πιά παιδιά στη σχολική αυλή. Έχουν πάρει τις αποφάσεις τους για το πως θα συνεχίσουν τη ζωή τους.

Ο δικός τους λογαριασμός κλείνει στο Ρόκστοουν. ΄Οσο και να είχαν αγαπηθεί κάποτε, σ΄αυτό το κομβικό σημείο κανείς από τους δύο δε θα αλλάξει τη ζωή του...

Η Κάντυ αναζητά το πριγκηπόπουλό της και η ζωή του Τέρρυ είναι συνυφασμένη ολοκληρωτικά με το θέατρο...
 
Βρε Turri!!!!!


Βρε Juanita!!!!



Μη με συγχίζετε νυχτιάτικα!!!!!



Εντάξει, το ξέρουμε ότι αναγκάστηκε να κλειστεί στη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου, με τα χειρότερα βασανιστήρια και τον πιο σκληρό δήμιο!!!!



Δε χρειάζεται να μας το θυμίζετε!!!!!
:cry: :cry: :cry:

 


Και για να μην ξεχνιόμαστε...



Ο ΤΕΡΥ ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΝΤΥ!!!!!!



Καμιά Σουζάννα δε θα μπει στην καρδιά του!!!!!



Ακόμα και η ίδια η Μιζούκι θα τον αποδεσμεύσει από τη Σουζάννα!!!!!





picture.php


 


Μου φαίνεται ότι θα αρχίσω τις ψυχαναλύσεις....
:wait2:


Τον τελευταίο καιρό όταν ακούω τις λέξεις "Σουζάννα" και "Μιζούκι" παθαίνω κατάθλιψη.....
:cry: :cry:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι βρε, δε λέω...

Ο Τέρρυ κάποια στιγμή θα αποδεσμευτεί από τη Σούζυ.

Βέβαια, στο manga, στη φάση στο Ροκστοουν που κάνει την αυτοκριτική του δείχνει πως γυρνά οικειοθελώς στη Σούζυ...
Μόνο που θα είναι αργά για να κάνει κάτι με την Κάντυ.

Άλλωστε, η καρδιά της χτυπάει πλέον για τον Άλμπερτ... (και μάλιστα, πολύ πριν μάθει πως είναι ο μπάρμπας και ο πρίγκηπάς της)

-edit-

όταν έγραφα πως η ζωή του είναι συνυφασμένη με το θέατρο δεν εννοούσα με τη Σούζυ...
 
Το πιθανότερο πάντως σε βάθος χρόνου είναι να του μείνει μόνο το θέατρο...

Δεν το βλέπω να αντέχει η Σουζάνα όλα αυτά τα χρόνια να τον περιτριγυρίζουν οι θαυμάστριες και οι διάφορες σταρλετίτσες , ξέροντας μάλιστα ότι η σχέση τους είναι χτισμένη επάνω σε σαθρά θεμέλια... :frypan:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σωστός!!! :headbang:

Έκαστος στο είδος του και η Κάντυ με τον Άλμπερτ :D :D:D
 
.....Το θέμα είναι τι θα κάνει ο θείος μόλις το μάθει αυτό!!!!8)

Επειδή είναι μάστορας στα μυστικά παιχνίδια και ξέρει από πολύ παλιά να κινεί εκ του μακρόθεν τα νήματα , πιθανών να του ρίξει από κοντά την Ελίζα που ποτέ δεν τον είχε ξεπεράσει!!! :wub:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βρε Τurri, έλεος!!!!!


Θα μου τον πεθάνετε τον Τέρυ πια!!!!!



picture.php



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βρε, δεν έχει ανάγκη από τέτοια τερτίπια ο Μεγάλος Μπάρμπας. :D

Η Κάντυ του απέδειξε στο Ροκστοουν πως έχει ξεπεράσει τον ηθοποιό και είναι όλη δική του.

Ψυχή τε, σώματι και πνεύματι!!!
 
ΑΑΑΑ!!!!!!! Για καθίστε γιατί έχω κέφια σήμερα!!!! :diablotin:

Είναι τυχαίο το ατύχημα της Σουζάνας που την έδεσε για πάντα με τον Τέρρυ;;; :wait2:

Σε ποιο κεφάλι ήταν να πέσει αρχικά ο προβολέας;;;

Πως έγινε αυτό το πράγμα; Το έχετε δει να συμβαίνει πολλές φορές εσείς αυτό; :confused:

Η συντήρηση είχε γίνει κανονικότατα πριν 3 μέρες!!!! :brick:

Κόντεψε το θέατρο να γίνει τρίτη αιτία θανάτου μετά από τα τροχαία και το κάπνισμα..... :eek:

....Συνεχίζω λοιπόν τον συλλογισμό μου! ;) Ποιος θα μπορούσε να το έχει κάνει αυτό; Ποιος ήξερε από πριν που θα πάει η Candy και το έπαιξε μάλιστα τελείως άνετος και ήθελε...(αν είναι δυνατόν) να την συνοδεύσει κιόλας ;;;:rolleyes:

Ποιος.... τον μούρλανε στο ξύλο μόλις τον ξανασυνάντησε με το καλημέρα;:rolleyes:

ΩΩΧΧΧΧ Δεν αντέχω!!!!! Το βάρος των αδιάσειστων ντοκουμέντων είναι πολύ βαρύ ακόμα και για τους δικούς μου ώμους!!! :help:

......Και το κράταγα τόσο καιρό μέσα μου!!!! :nervous:
 
Πίσω
Μπλουζα