Αντιρίξ & Συμφωνίξ

Valtasar

RetroWannaBe
Joined
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
75
Αντιδράσεις
16
Κυκλοφόρησαν πρώτη φορά σε περίπου 90 μεγάλα έγχρωμα κακοτυπωμένα τεύχη στα μέσα του '80 και ανατυπώθηκαν μερικές φορές σε διάφορα μεγέθη.

Πρόκειται για τις τρελές ιστορίες 2 ανεκδιήγητων πρακτόρων που παίρνοντας διάφορες αποστολές τα κάνουν όλα γης-μαδιάμ.

Παρ' όλη την κακή εκτύπωση, έριχνα πολύ γέλιο τότε, ακόμα και τώρα...

άλλωστε ποιός ενδιαφερόταν για την εκτύπωση όταν κατάφερνε να βρεί τις 30 δραχμές ?



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όταν πρωτοκυκλοφόρησαν η εκτπύπωση ήταν διαφορετική. Θυμάμαι το δεύτερο τεύχος με τίτλο "Στη δημοκτατία της Τυρρανίας" η εκτύπωση ήταν εκπληκτική και μάλιστα σε γυαλιστερό ματ χαρτί! Από εκεί και έπειτα άρχισε να πέφτει η ποιότητα σε χαρτί και εκτύπωση. Πάντως ήταν κορυφαίοι ιδιαίτερα ο Αντιρίξ με τις εντυπωσιακότατες μεταμφιέσεις του. Πρόσφατα κυκλοφόρησε και ταινία αλλά δεν έτυχε να την δω οπότε και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.
 
νομιζω οτι η καλυτερη εκδοση ηταν της ΟΣΚΑΡ ,και απο αποψη μεταφρασης νομιζω απεδιδε καλυτερα τους διαλογους
 
τρελλο κομικ που λιγοι τελικα τιμησαν.

pooky η ταινια ήταν γι αυτούς που τους αρεσε το κομικ πολύ καλή για τους άλλους απλα ακαταλαβίστικη. αστείρευτο κομικ παντως..
 
Του Αντιρίξ και Συμφωνίξ έχω ακόμη 4-5 τόμους. Απίστευτο χιούμορ, τελείως θεότρελες καταστάσεις, σχεδών στα πρόθυρα της παράνοιας, με συνεχείς καταστροφές και παλαβομάρες!

Παράδειγμα γελείου σκηνικού: Ο Μπακτέριους ( ο επιστήμονας της μυστικής οργάνωσης ) αποκαλύπτει στο αρχηγό το απόλυτα οικολογικό αυτοκίνητο που θα στείλει η οργάνωση τους σε ένα διαγωνισμό αυτοκινήτων

Ο Αρχηγός και ο Μπακτέριους κάθονται πίσω απο το αμάξι

Μπακτ: Τα ποίο επικύνδινα αέρια της εξάτμισης είναι τα αόρατα, και τα εξαφανίσαμε και αυτά!

Το αυτοκίνητο βάζει μπροστά βγαζόντας ένα καταμαυρο σύννεφο και κάνει μαύρους και τους δύο

Αρχηγός: Εξαφανίστε και τα ορατά αέρια γέρο-ηλίθιε! - και αρχίζει κλασσικά το κυνηγητό :p
 
Εκπληκτικό κόμικ ο Αντιρίξ & Συμφονίξ (ή Clever & Smart ή Mortadelo y Filemon ή δεν ξέρω κι εγώ πως αλλιώς). Ως φανατικός adventurάς περίμενα πως και πως το p'n'c adventure που ήταν να κυκλοφορήσει, αλλά ποτέ δεν βγήκε στα Αγγλικά. Ως συντάκτης της Just Adventure είχα καταφέρει να βρω μία μισομεταφρασμένη prerelease έκδοση, αλλά μέχρι εκεί. Δεν ήξερα περί ταινίας, αλλά μεταφορές κόμικς/καρτούνς σε ταινίες με ηθοποιούς προσωπικά με χαλάνε (βλ Inspector Gadget).

Τα τεύχη πάντως ήταν όχι μόνο κακοτυπωμένα, αλλά και κακοδεμένα, με αποτέλεσμα αρκετά να έχουν διαλυθεί. Τα δεσίματα ήταν διαφορετικά, άλλες φορές με συρραπτικό, άλλες με κόλλα ενώ υπήρχαν και κάποια μίνι Αντιρίξ, τα οποία είχαν καλύτερο δεσίμο (αν θυμάμαι καλά). Δεν νομίζω πάντως να μπορεί να φτιαχτεί κατάλογος με όλες τις εκδόσεις αριθμητικά.
 
Και λιγα λες Uninvited (btw ειχα παθει μεγαλη φρικη με αυτη τη σκηνη που εχεις ως αβαταρ απο το παιχνιδι).

Εκτος απο κακοτυπωμενα, ελειπαν ποτε ποτε μπαλονακια, η τα λογια ηταν μπερδεμενα, γεματα τυπογραφικα λαθη κλπ κλπ.

Τα μικρα τευχη παραδοξως ειχαν και διαφορετικο σχεδιο που δεν ηταν του Ιμπανιεθ. Ηταν ισως απο καποια αλλη Ισπανικη εκδοση
 
Ναι, ξέρω τι λες για τα μπαλονάκια κλπ. Πραγματικά κάκιστη δουλειά.

Όσο για τη σκηνή του Uninvited, κι εγώ είχα φάει φρίκη την πρώτη φορά. ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ σκηνή, μία από τις καλύτερες σε adventure game για μένα (είμουν και 13 χρονών όταν το πρωτοέπαιξα)
 
Βρήκα το 7ο τεύχος της σειράς, το επισυνάπτω μαζί με το οπισθόφυλλο που στα πρώτα τεύχη της σειράς είχε και ένα σχετικό ποιηματάκι.

(Θυμάμαι το:

Ήτανε κρύα η νυξ


έβηχε ο Συμφωνίξ



έτρεχε η μύτη μυξ



κι έκανε εντριβή με βιξ)



 
Hlebouras είπε:
(Θυμάμαι το:Ήτανε κρύα η νυξ


έβηχε ο Συμφωνίξ



έτρεχε η μύτη μυξ



κι έκανε εντριβή με βιξ)



ΧΑΧΑΧΑ!!!! Θεϊκό!!!! :biglaugh:

Σχεδόν ποτέ δεν το διάβαζα... Δεν με ενθουσίαζε...
 
:D Γεια σας παιδια!Τυχερος που σας βρηκα!

Φανατικος οπαδος των 2 πρακτορων!

Θα ηθελα πληροφοριες αν γινεται,για το που μπορω να βρω τευχη τους!

Βασικα θελω την πρωτη εκδοση Oscar Press που ειχα πρωτοδιαβασει το 80!

[edit] Διάβασε τους κανονισμούς του φόρουμ σε παρακαλώ [

Ελπιζω να μην σας κουρασα!Ευχαριστω!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
από τις αγαπημένες μου σειρές κόμιξ! έχω πάρα πολλά τεύχη (και μερικούς τόμους μικρού μεγέθους) αλλά όντως υπήρχε σοβαρότατο πρόβλημα με την ποιότητα γενικά ,αφού σε πολλές περιπτώσεις αν προσέξετε θα δείτε ότι στα συννεφάκια είχαν σβήσει τους αυθεντικούς ισπανικούς διαλόγους για να βάλουν τους ελληνικούς με μπλάνκο (όχι τον ίσμαελ :D ) το οποίο πολλές φορές είχε λερώσει και τα σκίτσα!

σε άλλες περιπτώσεις υπάρχουν καθαρά περιγράμματα κολλητικής ταινίας,τριχών,σκόνης κλπ
 
Φίλε Valtasar απευθύνομαι κυρίως σε σένα, αλλά φυσικά και σε όλους.

Δύο ήταν τα αγαπημένα μου τεύχη και δυστηχώς και τα δύο χάθηκαν σε μετακόμιση. Αν τα έχεις διαβάσει και εσύ μάλλον θα συμφωνήσεις.

Το πρώτο είναι "Στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Μόσχας" και το δεύτερο "Η ιστορία των Αντιρίξ και Συμφωνίξ".

Όποιος τα έχει εντοπίσει πουθενά, γνωρίζει που τα βρούμε κτλ, να προσαχθεί βιαίως...!
 
Φίλε Valtasar απευθύνομαι κυρίως σε σένα, αλλά φυσικά και σε όλους. Δύο ήταν τα αγαπημένα μου τεύχη και δυστηχώς και τα δύο χάθηκαν σε μετακόμιση. Αν τα έχεις διαβάσει και εσύ μάλλον θα συμφωνήσεις.

Το πρώτο είναι "Στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Μόσχας" και το δεύτερο "Η ιστορία των Αντιρίξ και Συμφωνίξ".

Όποιος τα έχει εντοπίσει πουθενά, γνωρίζει που τα βρούμε κτλ, να προσαχθεί βιαίως...!
νομίζω ότι έχω και τα δύο,πάντως θα ψάξω και θα σου πω σίγουρα.

EDIT θεωρητικά,δεν έχουν λήξει τα δικαιώματα για τον αντιρίξ και συμφωνίξ ( τελευταία φορά που είδα τεύχη προς πώληση ήταν το 2002,παλιά τεύχη σε μορφή τόμων) ? αν,ναι,δεν θα μπορούσε να αρχίσει το σκανάρισμα?

EDIT 2 πάντως αν δεν υπάρχει πρόβλημα δικαιωμάτων,έχω άφθονα τεύχη τα οποία μπορώ να αρχίσω να τα σκανάρω,αν μου δώσετε το οκ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
krem13 είπε:
νομίζω ότι έχω και τα δύο,πάντως θα ψάξω και θα σου πω σίγουρα.
Μα να μην σε βάζω μωρέ σε κόπο τώρα...

Απλά... δώσε διεύθυνση και πες μου πότε θα λείπεις...

Για σένα το κάνω... που να ψάχνεις τώρα;;;

Μην πάει το μυαλό σου πουθενά αλλού!
 
Μα να μην σε βάζω μωρέ σε κόπο τώρα... Απλά... δώσε διεύθυνση και πες μου πότε θα λείπεις...

Για σένα το κάνω... που να ψάχνεις τώρα;;;

Μην πάει το μυαλό σου πουθενά αλλού!
:animlaugh: :animlaugh: :animlaugh: :animlaugh:

πάντως δεν έχω πρόβλημα να ψάξω,έτσι και αλλιώς αφορμή έψαχνα για να τα ξεθάψω/ξαναδιαβάσω. απλώς το ψάξιμο μάλλον θα γίνει το Σ/Κ οπότε ελπίζω να μην βιάζεσαι :)

EDIT (ξανά) τώρα που το ξανασκέφτομαι θυμήθηκα ότι έχω και τα δύο σίγουρα αν και αυτό με τους ολυμπιακούς αγώνες μάλλον έχει άλλο όνομα στην έκδοση που έχω (άλλωστε το συνήθιζαν να αλλάζουν ονομασίες στα τεύχη με αποτέλεσμα να έχω πολλά διπλά/τριπλά τεύχη με διαφορετικά ονόματα αλλά τις ίδιες ιστορίες! )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπαρχει και σειρα κινουμενων σχεδιων αν θυμαμαι καλα. Οταν ημουν φοιτητης Ιταλια το ειχαν στην τηλεοραση.
 
Δε θυμαμαι αν εχει αναφερθει αλλα υπαρχει και ταινια μια ηθοποιους, ισπανικης παραγωγης φυσικα.
 
Με διαφορά η καλύτερη σειρά comic ever!!!Το καλύτερο που έχω είναι "Στη δημοκρατία της Τυραννίας", το οποίο παρεπιμπτόντως ήταν και σε γυαλιστερό χαρτί!!!Πρέπει να ήταν το πρώτο ή το δεύτερο τεύχος. Πρέπει να έχω καμιά δεκαριά τεύχη της σειράς.
 
Πίσω
Μπλουζα