Αν είχα πολλά χρήματα τί θα έκανα (σε σχέση με τις retro αναμνήσεις)

filmmusic

RetroMaNiaC
Joined
20 Ιουν 2010
Μηνύματα
628
Αντιδράσεις
128
Δεν ξέρω αν το'χετε σκεφτεί ποτέ..

Δυστυχώς (ή ευτυχώς) τα τελευταία χρόνια με έχει πιάσει μια έντονη επιθυμία να ζω στο παρελθόν, και να μην ασχολούμαι καθόλου με το παρόν και το μέλλον.

Το'χω πει πολλές φορές, λατρεύω το παρελθόν (από απόψεως παιχνιδιών/ταινιών/σειρών κτλ.) οπότε όλο σκέφτομαι ότι αν είχα λεφτά πολλά:

-Θα έπαιρνα όλες τις σειρές DVD με κινούμενα σχέδια που έβλεπα μικρός, ή ξένες σειρές (όπως Δυναστεία, πεντάμορφη και το Τέρας κτλ.) καθώς και πολλές ταινίες

-Θα μάζευα παιχνίδια που λάτρευα μικρός (πιν πον, το βικτωριανό σπίτι των playmobil που μου'μεινε άχτι, φακελάκια, φιγούρες κτλ.)

-Θα έπαιρνα όλα τα άλμπουμ με τα αυτοκόλλητα που επίσης λάτρευα (Snorky, bravestarr, Dennis the menace, Real Ghostbusters κτλ.)

Δεν ξέρω βέβαια αυτό αν θα ήταν κακό, από την άποψη ότι από τη στιγμή που ήταν αναμνήσεις, και τώρα τα'χεις όλα μπροστά σου, ίσως χάσουν την αξία τους.

Αλλά εξαρτάται βέβαια και από τη στάση σου απέναντι σε αυτά.

πχ, έχω πάρει όλο το σετ με τα αυτοκόλλητα Bravestarr, αλλά δεν κάθομαι να το κοιτάω κάθε μέρα.

Το πήρα πριν κανά 3 χρόνια, τα είδα μια φορά, συγκινήθηκα, και από κει και μετά τα φυλάω ώστε όταν μου έρθει πάλι να τα ξανακοιτάξω..

Εσείς;
 
Αν ειχα τεραστιο ποσο χρηματων για το κεφι μου θα ηθελα να επαιρνα πολλα πραγματα σαν συλλογη (παιχνιδια, κονσολες, αλμπουμς, κομιξ, σειρες, ταινιες,φυγουρες και εναν χωρο για να τα βαλω :p ) . Βεβαια με τα χρηματα δεν αγοραζεις τα παντα, δεν ειναι ευκολο να βρεις ολα αυτα τα ρετρο πραγματα θελει χρονο και υπομονη. Βεβαια απο την αλλη πιστευω οτι ετσι θα χανοταν η ολη φαση της αναμνησης οπως ειπες και εσυ φιλε filmmusic. Εν τελη δεν ξερω τι θα εκανα, ισως θα επαιρνα καποια πραγματα που θα ηθελα παρα πολυ!Ελπιζω να γινω εκκατομυριουχος για να μου λυθει η απορια αχαχαχα!! :D
 
Σε μένα πάντως τουλάχιστον ως τώρα, δεν έχει τύχει να ευτελιστεί κάτι και να χάσει την αξία του.

Πχ μπορεί να είδα πρόσφατα το Indiana Jones & temple of Doom για νιοστή φορά (πρώτη σε Bluray), αλλά πάλι ένιωθα όπως την πρώτη φορά..
 
Αν ειχα τωρα λεφτα ή αν ειχα τοτε λεφτα;

Αν ειχα τωρα, φυσικα και θα αγοραζα αρκετα παιχνιδια και σειρες απο την τοτε εποχη. Θα εκανα και εναν χωρο ειδικα για αυτα, οπου θα επισκεπτομουν καθε φορα που ηθελα να γυρισω τον χρονο πισω.

Αν ειχα τοτε λεφτα, θα αγοραζα... τα παντα! Οτι εβλεπα στην τν και ποθησα απο παιδι θα το επαιρνα. Επιπλεον θα εκανα και μερικα ταξιδακια στις χωρες που γυριζονταν τα αγαπημενα μου παιδικα, για να μπω καλυτερα στο κλιμα ;)
 
Αν είχες τώρα Λορένα!

Ωραία, συμφωνείς και συ μαζί μου οπότε.. ;)
 
Αν είχα πολλά χρήματα, θα γυρνούσα στα παλιά και θα αγόραζα

-το σπίτι-αρχοντικό των playmobil καθώς και πολλές-πολλές φιγούρες playmobil και pin-pon

-όλη τη συλλογή/προίκα της Bibibo, της Barbie, της Sindy

-πολλά τουβλάκια lego και σφηνοτουβλάκια

-όλα τα αυτοκόλλητα για το άλμπουμ των Power Rangers και Street Fighter

-όλη τη συλλογή των ευχούληδων

-ακόμη περισσότερα επιτραπέζια παιχνίδια

-πολλές σφραγίδες

-πολλές τάπες και πολλά ταποβόλα

-πολλά κόμικς με προτίμηση στον ΠΟΠΑΥ

-πολλά τεύχη του περιοδικού Ρόδι , Τα Σαίνια, Κατερίνα και Σούπερ Κατερίνα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ θα μεγάλωνα την συλλογή μου από retro κονσόλες και games καθώς και θα αγόραζα όλα τα παλιά Playmobyl Σετ που έχουν να κάνουν με τα μεσαιωνικά κάστρα.

Κανένα από τα δύο δεν έχει να κάνει τόσο με τις αναμνήσεις μου, είναι περισσότερο απωθημένα από παλιά αφού έτσι κι αλλιώς δεν είχα πολλά videogames ενώ πάντα ζήλευα τα Playmobyl κάστρα (είχα μόνο το πειρατικό, πάλι καλά, και αυτό πολύ καλό είναι).
 
Το έχω σκεφτεί πολλές φορές...

Κατ'αρχάς θα φρόντιζα στο σπίτι που θα έπαιρνα να έφτιαχνα ένα δικό μου Playroom (αρκετών εκατοντάδων τετραγωνικών), όπου θα στέγαζε όλες τις συλλογές μου (κόμικς, υπολογιστές, κονσόλες, περιοδικά, Playmobil κλπ) και θα φρόντιζα να αγόραζα ΤΑ ΠΑΝΤΑ, για να τις συμπληρώσω.

Φυσικά ένα μπιλιάρδο, ένα juke box, αρκετές καμπίνες και φλιπερς, καθώς και ένα Home Cinema με μια ατελείωτη λίστα ρετρό τίτλων θα ήταν το κερασάκι στην τούρτα! :D
 
Τι θα εκανα αν ειχα παρα πολλα λεφτα;....Χμμμμ... :wait2:

Ενα ταξιδακι αναψυχης σε Γερμανια και Μαλτα..... :D
 
το σκεφτόμουν και εγώ αυτό πρόσφατα και κατέληξα στο οτι αν είχα λεφτά δε θα έπαιρνα απολύτως τίποτα. Πλέον και να ήθελα κάτι δεν θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω και να το χαρώ όπως τότε που ήμουν παιδί, συνεπώς για μένα δεν θα έχει αξία να το είχα απλά σ' ένα ράφι στη βιβλιοθήκη ή στο πατάρι ή σε ένα dvd. Αν λοιπόν είχα χρήματα, χωρίς να το παίζω υπεράνω και δήθεν, θα τα έδινα σε διάφορα site τύπου retromaniax,ως δωρεά, ακριβώς για να μπορώ ανά πάσα στιγμή να ανατρέχω σε κάτι που θέλω να δω ή κάτι να συζητήσω με ανθρώπους που έχουν το ίδιο μεράκι, κόλλημα με μένα.
 
Θα αγόραζα όλη τη wish list που έχω με τους ρετρό υπολογιστές και κονσόλες! Και ένα μεγαλύτερο χώρο για να τα στήσω καλύτερα.

Επίσης όλα τα ρετρό περιοδικά πληροφορικής / gaming,

Όπως επίσης και τη wish list με τους δίσκους / cd κτλ των Iron Maiden (ρετρό είναι και αυτοί) ;)
 
foutix είπε:
Πλέον και να ήθελα κάτι δεν θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω και να το χαρώ όπως τότε που ήμουν παιδί...
Ευτυχως που δεν εχω τετοιο προβλημα.... :D

Εχω παραμεινει ακομα παιδι (ψυχικα)... :baby2: ...και ευχαριστιεμαι το οτιδηποτε βρισκω,αγοραζω,ανακαλυπτω στο διαβα μου! :cool:
 
stayros είπε:
Ευτυχως που δεν εχω τετοιο προβλημα.... :D
Εχω παραμεινει ακομα παιδι (ψυχικα)... :baby2: ...και ευχαριστιεμαι το οτιδηποτε βρισκω,αγοραζω,ανακαλυπτω στο διαβα μου! :cool:
Είμαι ακόμα παιδί, όπως λέει και το γνωστό τραγούδι...
 
DINO είπε:
Το έχω σκεφτεί πολλές φορές...
Κατ'αρχάς θα φρόντιζα στο σπίτι που θα έπαιρνα να έφτιαχνα ένα δικό μου Playroom (αρκετών εκατοντάδων τετραγωνικών), όπου θα στέγαζε όλες τις συλλογές μου (κόμικς, υπολογιστές, κονσόλες, περιοδικά, Playmobil κλπ) και θα φρόντιζα να αγόραζα ΤΑ ΠΑΝΤΑ, για να τις συμπληρώσω.

Φυσικά ένα μπιλιάρδο, ένα juke box, αρκετές καμπίνες και φλιπερς, καθώς και ένα Home Cinema με μια ατελείωτη λίστα ρετρό τίτλων θα ήταν το κερασάκι στην τούρτα! :D
Eισαι αρχοντας και τα ειπες ολα και γω πανω κατω αυτα θα ηθελα :thumbup:
 
Για το σπίτι μου, θα αγόραζα ολόκληρη τη συλλογή του Φώτη και θα έφτιαχνα ένα playroom ανάλογο με αυτό που περιγράφει ο Ντίνος. Έπειτα θα έχτιζα το μεγαλύτερο club-restaurant της Ελλάδας και θα το χώριζα σε θεματικές αίθουσες: Αίθουσα Candy, Αίθουσα ρετρό ξένος κινηματογράφος, Αίθουσα home computers, Αίθουσα ρετρό σπορ κτλ. Η είσοδος θα ήταν ελεύθερη για όλα τα μέλη του GRM, όπως και οι δραστηριότητες κι εκεί θα περνούσαμε τις μέρες μας τρώγοντας, πίνοντας και παίζοντας συνεχώς.
 
stayros είπε:
Ευτυχως που δεν εχω τετοιο προβλημα.... :D
Εχω παραμεινει ακομα παιδι (ψυχικα)... :baby2: ...και ευχαριστιεμαι το οτιδηποτε βρισκω,αγοραζω,ανακαλυπτω στο διαβα μου! :cool:
Μια από τα ίδια!! :D

alkis21 είπε:
Για το σπίτι μου, θα αγόραζα ολόκληρη τη συλλογή του Φώτη και θα έφτιαχνα ένα playroom ανάλογο με αυτό που περιγράφει ο Ντίνος. Έπειτα θα έχτιζα το μεγαλύτερο club-restaurant της Ελλάδας και θα το χώριζα σε θεματικές αίθουσες: Αίθουσα Candy, Αίθουσα ρετρό ξένος κινηματογράφος, Αίθουσα home computers, Αίθουσα ρετρό σπορ κτλ. Η είσοδος θα ήταν ελεύθερη για όλα τα μέλη του GRM, όπως και οι δραστηριότητες κι εκεί θα περνούσαμε τις μέρες μας τρώγοντας, πίνοντας και παίζοντας συνεχώς.

Εννοείς Candy Candy ή γλυκά; :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν είχα πολλά λεφτά θα έκανα τα παρακάτω:

α. Θα αγόραζα ένα σπίτι το οποίο θα έκανα ένα playroom και θα έβαζα όλες τις νυν κονσόλες μου τις οποιες όμως θα είχα εμπλουτίσει με τα παιχνίδια που θέλω, καθώς και μερικές ακόμη που θέλω να αποκτήσω αλλά και μερικά arcade μηχανάκια και μετά θα καλούσα τον κόσμο του retromaniax για ατελείωτες ώρες gaming.

β. Ότι σειρές από την παιδική, εφηβική ηλικία υπάρχουν σε DVD.

γ. Θα αγόραζα ένα φτιαγμένο Nissan 200SX για πολλά drift

δ. Θα αγόραζα μία Honda CR500 για ειδικές διαδρομές.

και φυσικά για όλα αυτά θα είχα άπλετο χρόνο αφού δεν θα χρειάζεται να δουλεύω καθώς θα είχα τόσα πολλά λεφτά...


Αν ήμουν πλούσιος, αν ήμουν πλούσιος...
:)
 
Αλήθεια, αναρωτιέμαι πολλές φορές γιατί πολλοί άνθρωποι, πχ εμείς εδώ, είμαστε "τρελλοί" με αυτά τα παλιά, ενώ άλλοι (της ίδιας ηλικίας) στέκονται εντελώς αδιάφορα απέναντι σε αυτό. Αλλά μάλλον αυτό είναι θέμα για άλλο νήμα!

Για να λέω την αλήθεια, και γω πριν 7 περίπου χρόνια άρχισα αυτό το έντονο ενδιαφέρον (στα 26 μου), με τη σειρά Ulysses 31 που πήρα σε DVD.

και από κει και μετά συνεχώς αυξάνεται η "τρέλλα"! :)

μέχρι που σκέφτομαι το εξής τρελλό: πως αυτό που θα ήθελα περισσότερο αυτή τη στιγμή, είναι να μπορούσα να ξαναγυρίσω στην παιδική μου ηλικία και να ξαναπαίζω με τα παιχνίδια, να βλέπω τις σειρές, τα κινούμενα σχέδια, να μαζεύω τις "τύχες", κτλ κτλ!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
alkis21 είπε:
Το πρώτο εννοούσα, αλλά τώρα που το λες... :D
Χεχεχε! Είσαι ο άνθρωπός μου! (και γω νόμιζα ότι εννοούσες το 2ο).

αυτό το box (η φωτογραφία δεν είναι δική μου) θεωρώ ότι είναι ό,τι πολυτιμότερο έχω σε DVD!

img57915191.jpg


img57915191.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα