Αν είχα πολλά χρήματα τί θα έκανα (σε σχέση με τις retro αναμνήσεις)

θα τα επένδυα για την κατασκευή μιας χρονομηχανής :2beers:
 
sephirothson είπε:
θα τα επένδυα για την κατασκευή μιας χρονομηχανής :2beers:
Αν υπηρχε τετοιο μασινι...θα πηγαινε πισω στα 80s συσσωμο ολο το retromaniax!!! :D

Ε ρε...παρτυ θα καναμε!!!!
attachment.php
 
Νομίζω ότι μια συλλογή 4-5 μοντέλα παλαιών αυτοκινήτων, μαζί με τη συντήρησή τους, είναι ένα καλό "χόμπυ" για να χάνεις λεφτά από τη ρετρομανία σου...
 
Αν είχα πολλά χρήματα (μιλάμε για πολλά δις ευρώ), θα αγόραζα τη Nintendo και τη Sega και θα συνέχιζα τις 16-bit κονσόλες, ως τέλεια 2D συστήματα (νέο hardware αλλά αποκλειστικά 2D τίτλοι) και παιχνίδια σε μορφή κασέτας (που θα είχαν μέσα flash μνήμη δηλαδή). Δεν ξέρω αν θα έπιανε, αλλά από τη στιγμή που θα είχα απελπιστικά πολλά λεφτά, δεν με ενδιαφέρει! Εγώ εκεί, το χαβά μου! :p

Πάντως θα άνοιγα ξανά El Greco, Lyra καθώς και ούτε ξέρω και εγώ τι άλλο retro για αναδημιουργία βιομηχανίας, συμπεριλαμβανομένου του περιοδικού Pixel. Γενικά, οτιδήποτε Ελληνικό του 80 και 90, θα επέστρεφε. Εξαίρεση αποτελούν τα μπουζούκια, θα αγόραζα κάθε πιθανό χώρο μπουζουκιών να γίνει ουφάδικο.

Επίσης θα αγόραζα και την ονομασία Commodore/Amiga για να στήσω gaming σύστημα που δεν θα ήταν ούτε PC (Win/Linux), ούτε Mac, ούτε τίποτα. 100% proprietary νέος RISC υπολογιστής με proprietary οπτικές δισκέτες χωρητικότητας blu-ray.
 
ΦΖΠ1 είπε:
Νομίζω ότι μια συλλογή 4-5 μοντέλα παλαιών αυτοκινήτων, μαζί με τη συντήρησή τους, είναι ένα καλό "χόμπυ" για να χάνεις λεφτά από τη ρετρομανία σου...
Aκόμα και με την συντήρηση και φροντίδα ενός παλαιού αυτοκινήτου είναι αρκετό για να χάσεις αρκετά χρήματα, αλλά ικανοποιόντας την ρετρομανία σου ή και την ''λόξα'' σου όπως λέω εγώ. Ενδιαφέρον χόμπυ πάντως θα έλεγα, θα γούσταρα να το κάνω. Βέβαια για την ώρα παρηγορούμε στις μινιατούρες των παλαιών αυτοκινήτων, που όπως και να το κάνουμε στοιχίζει λιγότερο (γέλια).

Η δεύτερη μανία μου πάντα σχετική με τον τίτλο του θρέντ είναι η δημιουργία μεγαλύτερου (από αυτό που ήδη έχω) χώρου - retro play room για την φιλοξενία ακόμα περισσότερων μηχανημάτων audio-video, home και όχι μόνο περασμένης τεχνολογίας (παλιατζούρες κατά την άποψη της γυναίκας μου) και γενικά διαφόρων vintage αντικειμένων.
 
E, καλά θα αγόραζα όλες τις vhs, σπάνιες και μη... :D
 
εγω αν ειχα παρα πολλα λεφτα, θα αγοραζα:

1.ο,τι υπαρχει σε vhs κασετα, παιδκα η μη..

2. ο,τι παιχνιδομηχανη, retro pc, handlends, παιχνιδια και περιφερειακα τα πλαισιωνουν.

3. οτιδηποτε αλμπουμ αυτοκολλητων panini και μη υπαρχει..

4. ΟΛΑ τα παιχνιδια (μηδενως εξαιρουμενου), οταν λεω ολα,εννοω ολα..!! (lego, playmobil, αυτοκινητακια, αντε μην αρχισω να λεω.)

5. απειρα ηλεκτρονικα arcade, φλιπερς, τζουκ μποξ

6. εναν τεραστιο χωρο,μαζι με σπιτι για να τα βαλω ολα μεσα...μεσα θα ειχα πισινες ,γηπεδο μπασκετ, μπιλιαρδο, μποουλινγκ, home cinema, σαουνα κτλ, γυμναστηριο, αιθουσα τεραστια για τα arcades κι ολα αυτα,.

7. ο,τι super car υπαρχει, μαζι με ειδικο τεραστι γκαραζ..

8.ολα τα dvds ταινιες και παιδικα, blue ray discs, players,

9. τα παντα απο κομιξ, βαβουρα, αλμανακο, μικυ μαους, ποπαι, μπλεκ, σουπερ κατερινα, συμφωνιξ και αντιριξ, λουκι λουκ, αστεριξ και οβελιξ

10. ολα τα τευχη που αφορουν παιχνηδομηχανες, (pc master, playstation magazine, gamer κτλ κτλ.)

11. γενικα, τα πιο σπανια πραγματα, ολες τις συλλογες, απ ο,τι καταλαβατε, με ολων των ειδων τα πραγματα, μηδενος εξαιροθμενου, ειτε ειναι αμαξια,ειτε κονσολες,ειτε περιοδικα η παιχνιδια που ειχαν βγει ποτε..

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: ΕΙΜΑΙ Ο ΠΙΟ ΑΧΟΡΤΑΓΟΣ ΣΥΛΛΕΚΤΗΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ, ΑΠΛΑ!!! χαχαχα..

υ.γ. ΑΝ βεβαια ειχα τοσα πολλα λεφτα...ΑΝ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βέβαια πού θα βρίσκαμε χρόνο μετά να δούμε/παίξουμε/διαβάσουμε όλα αυτά!!! :D

Αλλά τουλάχιστον θα ξέραμε ότι είναι εκεί για οποιαδήποτε στιγμή αν τα χρειαστούμε..

Α επίσης σκέφτηκα και κάτι άλλο που θα έκανα αν είχα τόνους από λεφτά!

θα διευθετούσα το θέμα με τα copyrights της Candy Candy και μετά θα έκανα ενέργειες ώστε να βγει ολόκληρη η σειρά remastered σε Blu-ray!

Το ίδιο και για τη Sandybell, Οδύσσεια του Διαστήματος, Nils Holgerson και τις παπιοπεριπέτειες!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν είχα πολλά λεφτά θα αγόραζα οτιδήποτε περιοδικό υπήρχε από Μοναστηράκι , διδίκτυο κτλ.


Επίσης θα αγόραζα και 4-5 ταινίες (ελληνικές πάντα) που μου λείπουν από τη συλλογή μου , ξέρω που υπάρχουν αλλά ζητάνε πάααρα πολλά λεφτά για να τις δώσουν...
:(
 
tonytony είπε:
Αν είχα πολλά λεφτά θα αγόραζα οτιδήποτε περιοδικό υπήρχε από Μοναστηράκι , διδίκτυο κτλ.
Επίσης θα αγόραζα και 4-5 ταινίες (ελληνικές πάντα) που μου λείπουν από τη συλλογή μου , ξέρω που υπάρχουν αλλά ζητάνε πάααρα πολλά λεφτά για να τις δώσουν...
:(

Μα τί ελληνικές ταινίες είναι πια αυτές που δεν υπάρχουν πουθενά και στοιχίζουν τόσο!!;; :eek:
 
filmmusic είπε:
Μα τί ελληνικές ταινίες είναι πια αυτές που δεν υπάρχουν πουθενά και στοιχίζουν τόσο!!;; :eek:
Υπάρχουν όντως φίλε μου κάποιες ελληνικές ταινίες (όχι τίποτα το ιδιαίτερο μη φανταστείς) , απλά αυτοί που τις έχουν ξέρουν πως δεν υπάρχουν πουθενά και "τις κοπανάνε"... :(
 
Μας ειχαν ρωτησει στο δημοτικο, και τους απαντησα αυτο που εξακολουθω να λεω ως και σημερα.

Θα αγοραζα το δημοτικο μου σχολειο και θα το εκανα μουσειο για βιντεοπαιχνιδια. Υπαρχουν πολλοι αξιολογα μελη στην κοινοτητα μας οπου θελω να πιστευω οτι θα στηριζαν την προσπαθεια μου.

Υπομονη μεχρι να δω εκεινους τους αριθμους!

Υγ. Και ναι, οι "δασκαλες" με μισησαν ακομα περισσοτερο απο εκεινη την μερα που τους ειπα τι θα εκανα.
 
Αν είχα πολλά λεφτά έ;;;

1. Θα αγόραζα το σπίτι (μονοκατοικία με αυλή) των πρώτων νηπιακών & παιδικών μου χρόνων και θα έμενα εκεί με τα παιδιά μου...

2. Θα αγόραζα επίσης και τη μονοκατοικία που έμεινα 4 χρόνια στη Θεσ/νίκη (βέβαια τώρα έχει γκρεμιστεί και στη θέση της υπάρχει μια τριώροφη πολυκατοικία- no problem, θα τη γκρέμιζα και θα ξανάχτιζα το ταπεινό σπιτάκι όπως ήταν, με κεραμίδια, κήπο και θα ξαναφύτευα τη συκιά στη μέση του κήπου)...

3. Ένα BMX για σούζες!!! (απωθημένο μου)

4. Έναν Amstrad 6128, έναν Amiga 500 και έναν Commodore 64 (απωθημένα μου)

5. Το πειρατικό Playmobil (απωθημένο μου)

6. Ένα παπάκι Honda μπλε στρογγυλοφάναρο (καλά αυτό και τώρα μπορώ να το αγοράσω :D )

7. Θα αγόραζα επιτέλους ένα πικάπ στερεοφωνικό για βινύλια που ποτέ μου δεν είχα!!!!:mad:

8. Θα έφτιαχνα μια ντισκοτέκ με τα όλα της και αυστηρή προυπόθεση εισόδου το ρετρό ντύσιμο!!!

9. Θα έφτιαχνα ένα μεγάλο σουβλατζίδικο για να τρώω σουβλάκια μέχρι να σκάσω (είναι κι η ώρα δύσκολη)!!!

10. Ομοίως θα έφτιαχνα μια μεγάλη πιτσαρία αλλά με ρετρό σύστημα (σε μεταλλικό δίσκο κλπ.)

11. Και φυσικά ένα ρετρό ζαχαροπλαστείο με τουλούμπες, σοκολατίνες, πτι φουρ κλπ...

12. Θα αγόραζα τον Ηλεκτρικό :eek: και θα επανέφερα τα ξύλινα βαγόνια με τις παλιές διαφημίσεις (Αλγκόν, Κολυνός, Sante κλπ.) έτσι για να γουστάρω!!!

13. Και επειδή όσο γράφω φουντώνω :angry: θα έφτιαχνα παντού πάρκα, παιδικές χαρές και αλάνες για να παίζουν τα παιδιά!!!

Αλλά επειδή ποτέ μου δεν θ' αποκτήσω πολλά λεφτά θα κρατάω για πάντα τις αναμνήσεις μου...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατά τη δική μου γνώμη δε χρειάζονται πολλά λεφτά για μια ρετρό ζωή!! Τι τα θέλουμε τα λεφτά βρε παιδιά;; Τότε που ήμασταν πιτσιρικάδες κατά τη δεκαετία 80 και κάναμε οτι κάναμε, το κάναμε γιατί είχαμε πολλά λεφτά;; Ασφαλώς και όχι!! Οπότε;; Τώρα γιατί τι θα μας χρειαστούν σε ο,τι αφορά πάντα τις παιδικές μας αναμνήσεις;; Οσο παραμένουμε παιδιά παραμένει και οι ρετρό ζωή!!! Τα πολλά λεφτά χρειάζονται μόνο για της ανάγκες της σύγχρονης κοινωνίας!! Η παλιά δικιά μας κοινωνία απαιτούσε μόνο καλή παρέα, αληθινή φιλία, όρεξη για περιπέτεια και...γιορτές να λέμε τα κάλαντα για να αγοράζουμε παιχνίδια!! Φυσικά εκείνη η κοινωνία απαιτούσε και καλούς βαθμούς στο σχολείο ώστε να εξασφαλίσουμε το MBX για σούζες (που λέει κι ο φίλος VAGBITH) το οποίο νοσταλγώ ακόμη!!
 
Πίσω
Μπλουζα