Αν τυπωνατε το Ιντερνετ....

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.904
Αντιδράσεις
3.926
Αν βαζατε τον εκτυπωτη σας σε λειτουργια και αποφασιζατε να τυπωνατε ολοκληρο το Νετ σε σελιδες,ποσο χρονο θα σας επαιρνε;;;

Ποσο χωρο;;;

 

 


To ενδιαφερον ειναι οτι θα ηθελες 57.000 χρονια για να διαβασεις ολο το Νετ.


Εγω γιατι εχω βαρεθει απο τον 9ο; :xm:

 

Printing-the-internet-bed1.jpg


Printing-the-internet-Book2.jpg


Printing-the-internet-Cartridges2.jpg


Printing-the-internet-long-island.jpg


Printing-the-internet-printer.jpg


Printing-the-internet-Trees2.jpg
 
Kαλόόόόόό.Έχω μόνο την εξης απορία,αυτοί που έκαναν την έρευνα δεν είχαν να ασχοληθούν με κάτι ποιό χρήσιμο? Πάντως αυτή είναι δουλειά,να πληρώνεσαι για να βρίσκεις μ*****ες :)
 
Διπλωματικη εργασια γραφιστα μου φαινεται :)
 
Εδω στο φορουμ κανουμε μια προσπαθεια να μην γραφουμε βωμολοχιες, καλυμενες ή ακαλυπτες. Καντε ενα κοπο και εσεις να τις αποφευγετε. Το νοημα βγαινει και χωρις αυτες. ;)
 
Εμένα, πάλι, μου φάνηκε πολύ έξυπνο! Nice job, Aardvark! ;)

Πραγματικά, τα νούμερα είναι ασύλληπτα και συγκλονιστικά, θα έλεγα!....

Μπράβο σ' αυτόν που συνέλαβε το concept (αν και στην υλοποίηση, δε με ενθουσίασε!)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχει γέλιο, αλλά ασφαλώς δεν πρόκειται για έρευνα αλλά για μια όμορφη συλλογή από τυχαία νούμερα. :)
 
alkis21 είπε:
Έχει γέλιο, αλλά ασφαλώς δεν πρόκειται για έρευνα αλλά για μια όμορφη συλλογή από τυχαία νούμερα. :)
Μου το χάλασες, τώρα! :(

Κι εγώ νόμιζα ότι όντως κάποιος μπήκε στη διαδικασία να τα υπολογίσει όλα αυτά!

(Ευτυχώς έρχεται χειμώνας και υποχωρεί το ξανθό! Ξαναγίνομαι καστανή σιγά-σιγά! :p )
 
Σίγουρα είναι απλά συλλογή από τυχαία νούμερα. Δείχνει μάλλον σαν διπλωματική εργασία γραφίστα (εύστοχο rakeesh).

Άλλωστε τι θα μπορούσες να χαρακτηρίσεις ως εκτυπώσιμο, φωτογραφίες, κείμενο, τι ακριβώς και πως θα μπορούσες να το ποσοτικοποιήσεις έστω κατά μια χοντροειδή προσέγγιση;
 
Ως απόδειξη του πόση... σκέψη έπεσε στο συγκεκριμένο, ας πάρουμε τον ευκολότερο από τους υπολογισμούς που αναφέρει: Ένα Boeing 747 καίει περίπου 19 λίτρα ανά μίλι. Επομένως για μια απόσταση 18,000 μιλίων χρειάζεται 342,000 λίτρα καυσίμου και όχι μισό εκατομμύριο. Αν για έναν τόσο απλό υπολογισμό υπάρχει σφάλμα της τάξης του 31.6%, φαντάζεστε για τους υπόλοιπους.
 
Βασικά ο μόνος τρόπος που θα μπορούσες να το εκτυπώσεις το internet θα ήταν σε binary (ή έστω hex). Δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει εκτίμηση για το μέγεθος του internet αλλά η google έχει δηλώσει ότι στους servers της έχει τουλάχιστον 352 petabytes == 352*10^15 bytes. Ας δεχτούμε τώρα ότι σε κάθε σελίδα A4 χωρανε γύρω στους 3000 χαρακτήρες = 3*10^3. Οπότε ένας απλός υπολογισμός μας δείχνει ότι χρειαζόμαστε 117 * 10^12 σελίδες A4 για να εκτυπώσουμε την cache της google μόνο..

Ας θεωρήσουμε ότι το πάχος ενός A4 είναι 0.5mm. Το ύψος λοιπόν του πακέτου θα είναι

58 * 10^9 m ή 0.35 AU περίπου (1AU είναι η απόσταση μεταξύ γης ήλιου).

*Θεωρούμε κωδικοποίηση κάθε ακολουθίας 8 bit με έναν χαρακτήρα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το συμπέρασμά μας λοιπόν είναι:

O ChrisTOS είναι geek. :animlaugh:
 
Το συμπέρασμά μας λοιπόν είναι:

 


O ChrisTOS είναι geek.
:animlaugh:


__________________



Τι λες...

Εμενα με ψαρωσε ,τον εβγαλα επιστημονα. ;)

Δεν θα ηταν ασχημα να υπηρχε Backup του Ιντερνετ παντως,σε περιπτωση που καταρευσει το συστημα.

Ας ξεκινησουμε απο το Ρετρομανιαξ,τα ποστ τουλαχιστον του Wally πρεπει να εκτυπωθουν και να διατηρηθουν για τις επομενες γενεες.
 
Aardvark είπε:
Τι λες...Εμενα με ψαρωσε ,τον εβγαλα επιστημονα.

Το ένα δεν αποκλείει το άλλο.
:)

 




Δεν θα ηταν ασχημα να υπηρχε Backup του Ιντερνετ παντως,σε περιπτωση που καταρευσει το συστημα. Ας ξεκινησουμε απο το Ρετρομανιαξ,τα ποστ τουλαχιστον του Wally πρεπει να εκτυπωθουν και να διατηρηθουν για τις επομενες γενεες.
Μη σου πω να μετατραπούν σε ηλεκτρομαγνητικό σήμα και να σταλούν στο εξώτερο διάστημα.
 
alkis21 είπε:
Ως απόδειξη του πόση... σκέψη έπεσε στο συγκεκριμένο, ας πάρουμε τον ευκολότερο από τους υπολογισμούς που αναφέρει: Ένα Boeing 747 καίει περίπου 19 λίτρα ανά μίλι. Επομένως για μια απόσταση 18,000 μιλίων χρειάζεται 342,000 λίτρα καυσίμου και όχι μισό εκατομμύριο. Αν για έναν τόσο απλό υπολογισμό υπάρχει σφάλμα της τάξης του 31.6%, φαντάζεστε για τους υπόλοιπους.
Εδώ δεν υπολόγισε καν ότι κανένα μοντέλο του 747 δεν χωράει τόσο καύσιμο και δεν μπορεί να πετάξει τόσο μακριά έτσι και αλλιώς. Οπότε το σφάλμα είναι πολύ μεγαλύτερο από ένα σκέτο ποσοστιαίο. :)

241000 λίτρα χωρητικότητα και 14200 χιλιόμετρα ακτίνα δράσης πετυχαίνει το 747-400ER που είναι το καλύτερο από τα τρέχοντα μοντέλα, ενώ ακόμα και το 747-8 που θα μπει σε υπηρεσία το 2010 φτάνει το πολύ τα 15000 χιλιόμετρα.

Δώστε μου και εμένα το pointless geek βραβείο μου να πάω για ύπνο. :flower:
 
Η microsoft πάντως κατάφερε ήδη κάτι πολύ καλύτερο.

picture.php
 
Ωραια φωτο Προς στιγμη το περασα για αληθινο ,κατι που θα ειχε βγει οταν το νετ ηταν μικρο και αγνωστο και θα μπορουσε η M$ να το πασαρει μετα διαβασα ημερομηνια.....

Τωρα αν ηταν double layer Blu-ray θα ηταν πιο πιστευτο. :D
 
Για να το παίξω λίγω εξυπνάκιας...

Μα καλά, δεν τους μίλησε κανείς για το E-ink? :tease:
 
ChrisTOS είπε:
.
Ας θεωρήσουμε ότι το πάχος ενός A4 είναι 0.5mm. Το ύψος λοιπόν του πακέτου θα είναι

58 * 10^9 m ή 0.35 AU περίπου (1AU είναι η απόσταση μεταξύ γης ήλιου)
Για να γίνω και γώ λίγο geeky, δεν χρειάζεται τόσο πολύ χαρτί για να καλυφτούν τέτοιες αποστάσεις, φτάνει ΕΝΑ μόνο φύλλο, Αρκεί να ξέρεις πόσες φορές να το διπλώσεις...

Τα νούμερα στο πρώτο post καθόλου δε με εντυπωσιάζουν από την άλλη, ειδικά από τη στιγμή που θα σκεφτεί κανείς πόσο γοργά γιγαντώνεται το ίντερνετ και πόσο γρήγορα θα ξεπεραστούν αυτοί οι αριθμοί...
 
Πίσω
Μπλουζα