Αξιοπιστοι HDD

Chris27

RetroN00b
Joined
25 Φεβ 2014
Μηνύματα
829
Αντιδράσεις
995
Ποια μαρκα hdd προτιματε? Διαβαζω κριτικες και για καποια μαρκα/μοντελο, ο ενας λεει τα καλυτερα, ο αλλος τα χειροτερα. Εχουν περασει αρκετοι απο τα χερια μου, Seagate, WD, Samsung. Καποιοι κρατησαν χρονια, λιγοι ευτυχως χαλασαν γρηγορα. Θελω να παρω καποιον 1-2ΤΒ για εξωτερικη θηκη, κυριως για να αποθηκευω ταινιες και ειμαι μπερδεμενος. Καμια ιδεα?
 
Όλοι μου έχουν χτυπήσει, αλλά λίγο παραπάνω οι πρώτοι WD MyBook 250GB και 500GB, έχασα χιλιάδες τραγούδια τότε... Από κει και πέρα όλοι χτυπάνε αργά ή γρήγορα WD, Seagate, Toshiba... Λόγω πρώτερης κακής εμπειρίας όμως με εκείνους τους MyBook που δεν με προειδοποίησαν καθόλου και έφυγαν μπαμ και κάτω, για ψυχολογικούς λόγους προτιμώ συνήθως Seagate.
 
Εγώ προτιμώ να πέρνω ξεχωριστά USB θήκες και σκληρούς. Έτσι μπορείς να βγάλεις τον δίσκο από τη θήκη και να δεις αν έχει πρόβλημα ο σκήρός ή η θήκη, επίσης είναι πιο πιθανό το recovery αν συνδέσεις τον δίσκο πάνω σε ένα SATA τηε μητρικής σου παρά μέσω USB σε SATA μετατροπείς που έχουν οι USB θήκες. Καλές και φθηνές USB θήκες είναι της Orico, από δίσκους προτιμώ Seagate και Toshiba.
 
Eιδα αυτα τα dockstations, 2 θεσεων σε τιμες 35-45Ε, και μου φαινονται βολικα γιατι περνουν ssd & hdd, συνδεονται με usb, εχουν ανεξαρτητη τροφοδοσια και μπορεις να γραψεις απο εναν δισκο σε αλλο. Δεν ξερω αν ανγνωριζονται απο την TV.
Eκτος απο μαρκα πειτε και κανα μοντελο/σειρα hdd για αποθηκευση ταινιων
 
Δεν νομίζω ότι θα δεις διαφορά από σειρά σε σειρά, πχ κάτι seagate nearline που είναι για CCTV vs seagate ironwolf που είναι για NAS, Επίσης, πολλοί HDD για dekstop είναι τώρα shingled, που σημαίνει αργή write ταχύτητα. Καλύτερα απόφυγέ το, πχ πάρε seagate ironwolf ή toshiba N300 ή X300
 
Τελευταία επεξεργασία:
Λόγω αντικειμένου εργασίας, έχουν περάσει κυριολεκτικά χιλιάδαι δίσκοι από τα χέρια μου. Υπόψην δεν είμαι πωλητής, αλλά ο τελικός χρήστης. Πιστεύω ότι πλέον ό,τι και να αγοράσει κανείς είναι καλό, αρκεί να πάρει το σωστό δίσκο για τη σωστή λειτουργία. Π.χ. αν τους θες για surveillance, θα παρεις WD Purple κλπ κλπ. Αλλωστε, ασχέτως το τί δίσκους θα πάρετε, τα σημαντικά τα έχετε και backup, σωστά; ΣΩΣΤΑ;;;; Το μόνο που θέλω να πω είναι πώς τα τελευταία 4 χρόνια πρέπει να έχω αγοράσει περίπου 500 WD 4TB EFRX (red) για synology NAS. Εχουν καταστραφεί(βγηκαν off) 3 ή 4 και καμια 10αριά έβγαλαν bad blocks, άρα στατιστικώς πρόκειται για επιτυχημένο μοντέλο. Κι επειδή έχω σετάρει τα συστήματα να γκρινιάζουν έστω και με ενα bad block, τους αντικαθιστούσα αμέσως και δε μπορώ να γνωρίζω αν τα bad blocks θα αυξάνονταν και θα πληθύνονταν. Με την εξαίρεση αυτών των δίσκων που είναι οι μόνοι μηχανικοί που διαθέτω πλέον, όλοι οι υπόλοιποι είναι SSD του 512GB ή ανώτερης χωρητικότητας. Δε μπορώ να έχω άποψη ακόμα, λειτουργούν όλοι χωρίς πρόβλημα. Αυτό που μού έχει συμβεί όμως είναι πώς SSD παλιοί, 120GB η μικρότεροι, ηλικίας <2017, σκάνε ο ένας μετά τον άλλον γι'αυτό και έχουμε ξεκινήσει καμπάνια αντικατάστασης. Εννοείται πώς για όλα έχω backup ON και OFF-premises.
 
και τι μάρκα δισκέτες χρησιμοποιείς; Verbatim; (το οποίο στα ελληνικά σημαίνει "πανομοιότυπο")
 
Εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ το hxc για να μπουτάρω παλιά μηχανάκια.
 
Eγω τις ειχα παροπλησει, αλλα με τα καινουργια μηχανηματα Ρ4 winXP και P-200 MMX win 98, (under constracion) σηγουρα θα χρειαστω μερικες, οποτε οτι βρω στην αγορα. Εχω βεβαια μερικες απο παλαια με start up windows, Nude Tomb Raider 1&2, mouse driver for win 95/98/Me/2000/xp/NT 4.0 (ΠΑΣΟΚ ωραια χρονια), ελπιζω να μην εχουν σβυσει
 
Δεν μου εχει βγαλει ποτε θεμα ο μπλε WD. Ειναι αργος αλλα φαινεται αξιοπιστος.
Εχω εναν τετοιο ως backup για τον emulation δισκο μου οπου ειναι Segate Barracuda που ειναι και γρηγορος και δεν μου εχει επισης δημιουργησει ποτε προβλημα.
Και οι δυο δισκοι τρωνε βασανο διοτι καθε βδομαδα κανω συγχρονισμο τους με το FreeFileSync.

Επαγγελματικα, ολοι πλεον γυριζουν σε επωνυμους SSD, SAN κτλ.

Κατι Toshiba, Hitachi δεν ξερω εγω τι, μου εσκασαν πολυ γρηγορα
 
Ενταξει, δεν θα αποθηκευσω και τα αρχεια του Φορειν οφις, ουτε καμια επαγκελματικη δουλεια. Ταινιες, καμια σειρα αντε και κανα τραγουδακι. Ουτε και η ταχυτητα με πολυκαιει. Απο τους baraccuda καποιοι μου χαλασαν σχετικα γρηγορα, δυο τους εχω πολλα χρονια, γραφω σβυνω ξαναγραφω κι ακομα δουλευουν. Τις πιο καλες κριτικες διαβασα για ironwolf, ειναι βεβαια λιγοακριβοι. Θεμα τυχης νομιζω. Για τους ssd μικρη διαρκεια ζωης λενε
 
Δεν μου εχει βγαλει ποτε θεμα ο μπλε WD. Ειναι αργος αλλα φαινεται αξιοπιστος.
Οσους μπλε πήραμε, και ευτυχώς ηταν λίγοι, καταστράφηκαν μετά από 1-2 χρόνια, αλλα ειναι λογικό αφου δούλευαν 24x7x 365, αλλά τότε πριν 10-12 χρόνια δεν το ξέραμε, δεν είχαμε εμπειρία. Μολις το μάθαμε, συνεχίσαμε με τους μαύρους WD που ηταν στις 7200 στροφές αλλά ζεσταίνονταν πολύ. Τελικά από το 2015 συνεχίζουμε με κόκκινους, 2ΤΒ, 3ΤΒ, μετά 4ΤΒ για αρκετά χρόνια και τώρα τελευταία 8ΤΒ. Μιλάμε για συνεχή λειτουργία όλο το χρόνο. Οι SSD είναι ακόμα ακριβοί για τόσο μεγάλες χωρητικότητες. Μονο σε enterprize storages βαζουμε τόσο μεγάλους SSD. Στα NAS βαζουμε μηχανικούς.
 
Μερσι πολυ, για τις γνωμες σας κυριοι. Πηρα τελικα 2 ironwolf του 1ΤΒ. Οταν γεμισουν αυτοι, βλεπουμε
 
Λόγω της ασχολίας μου αγοράζω πολλούς δίσκους και μάλιστα μεταχειρισμένους, εφόσον η υγεία τους είναι 100%. Τώρα πχ έχω ένα συρτάρι με καμία 25αριά κομμάτια, 2.5 ή 3.5, από 250GB μέχρι 4ΤΒ, μόνο για backups.

Τα τελευταία 4-5 χρόνια μόνο ένας Seagate μου χάλασε αλλά αυτός είχε υγεία 99% όταν τον πήρα. Γι αυτό και έβαλα στον εαυτό μου τον κανόνα μόνο 100% από εδώ και μπρος για να μειώσω τις τις πιθανότητες. Εκτός από αυτόν, πρέπει να μου έχουν χαλάσει 2 δίσκοι από το 1999 μέχρι σήμερα. Μάλιστα στο προηγούμενο PC είχα WD δίσκους σε χρήση για πάνω από 10ετία και οι ίδιοι δουλεύουν ακόμα στα ίδια PC που τα κρατάω σαν retro PCs.

Σε αυτό λογικά με βοηθάει το ότι ποτέ δεν μου άρεσε να έχω έναν μόνο δίσκο στο PC. Πάντα είχα έναν μόνο για Windows και προγράμματα και άλλον έναν για αρχεία και παιχνίδια. Τώρα πχ έχω 4 δίσκους και 2 SSD στο PC. Αυτό σημαίνει πως η δουλειά μοιράζεται στο σύστημα. Δεν λειτουργεί συνέχεια ένας δίσκος αλλά λίγο ο ένας, λίγο ο άλλος. Πιστεύω πως έτσι αυξάνεται κατά πολύ η διάρκεια ζωής τους.

Προτιμώ τους WD Blue. Δεν με νοιάζει η ταχύτητα, έτσι κι αλλιώς δεν βλέπω πλέον μεγάλη διαφορά από HDD σε HDD, αν θέλω κάτι γρήγορο βάζω SSD. Αλλά οι HDD θέλω να είναι αθόρυβοι και οι WD Blue είναι οι καλύτεροι σε αυτόν τον τομέα. Γενικά πλέον μόνο 5200 στροφές γιατί αυτό το κρουστικό βουητό που κάνουν οι δίσκοι όταν σπινάρουν με στέλνει άνετα τρελοκομείο.

Επίσης πάντα ένας εξτρά δίσκος τουλάχιστον για backup. Ολα τα αρχεία πρέπει να υπάρχουν τουλάχιστον σε δύο διαφορετικές συσκευές αποθηκευμένα, μακριά η μία από την άλλη. Πχ, μία φορά στο PC προς άμεση πρόσβαση και άλλη μια φορά σε δίσκο backup στο συρτάρι εκτός ρεύματος. Αν είναι κάτι πολύ σημαντικό ή δύσκολο να το ξαναφτιάξω το κάνω μια κόπια και σε τρίτο backup δίσκο. Αν ένα αρχείο υπάρχει μόνο μία φορά στο PC, το κινητό ή σε κάποιον εξωτερικό δίσκο, θεωρείται προσωρινό.
 
Ο Segate Barracuda που εχω το Launchbox αρχιζει να μου κανει νερα παρολο που ουτε το Crystal, ουτε τα Segate Tools βρισκουν κατι (!!??!!)
Εχω σταματησει να τον κανω backup μηπως μου τσακισει τιποτα και στο αντιγραφο (WD HDD) με χαζα data.
Ειναι 2ΤΒ σχεδον γεματος.

Ειδα σε γνωστο site κατι Patriot 2TB με λιγοτερο απο 80 ευρω. Μπηκα σε κριτικες και αλλοι λενε ΟΚ, αλλοι τα θαβουν.
Πηγα και σε πιο ακριβες επιλογες, τα ιδια.

Αξιζει να μεταφερω τα πραγματα σε εναν ταπεινο SSD? Θελω να αποφυγω να παω παλι σε HDD.
To γεγονος οτι ειναι σχεδον γεματος, θα δημιουργσει θεμα στον SSD?

Θενξ
 
Για τα ποιο συγχρονα παιχνιδια πλεον μονο με ssd και απ οτι διαβασα καποια παιχνιδια δεν θα τρεχουν καθολου σε hdd.Στα ρετρο παιχνιδια με δισκο μικρης χωριτικοτητας ειμαι κομπλε αλλα τα συγχρονα παιχνιδια ομως ειναι αχορταγα με τα gb.

Εγω για τα συγχρονα παιχνιδια εχω 3 δισκους τωρα. τον Kingston A2000 1TB NVMe που ειναι φοβεροοοοοος.


Κοντευω και εναν χρονο απο την αναβαθμιση με hdd και επειδη τoυς WD Blue τους φοβαμαι με τις κρητικες που ειχα διαβασει σε skroutz κλπ πηρα τον εξαιρετικοτατο toshiba και μεχρι στιγμης ολα 100% αψογα.


Και στην τελευταια αναβαθμιση που εκανα πριν λιγο καιρο εβαλα ssd.Εβαλα τον SSD CRUCIAL CT1000MX500SSD1 MX500 1TB με εξαιρετικες κρητικες σε skroutz - review κλπ.

 
Τελευταία επεξεργασία:
Για ολα σχεδον μοντελα/μαρκες των hdd, εχω διαβασει θετικα και αρνητικα σχολια.
Για συνγχρονο PC, η γνωμη μου ειναι, ενας Μ2 500gb για το λειτουργικο και εφαρμογες καθημερινης χρισης, αν η μητρικη υποστηριζει και 2ο Μ2, αλλος ενας 2ΤΒ για παιχνιδια, κι απο εκει και περα οσοι ssd sata χρειαστουν, οχι μεγαλυτεροι των 2ΤΒ ο καθενας. HDD μονο για μπακ απ πλεον. Για ssd προτιμω Samsung.
Oι ssd, απο οτι διαβαζω, πρεπει ναναι γεματοι το πολυ κατα τα 2/3 για να λειτουργουν σωστα. Εμπειρικα και οι HDD δεν πρεπει ναναι φουλ γεματοι, εγω μεχρι 80-85% της χωριτικοτητας τους δουλευα.
 
Χμμμ...εγω εχω 2% free
 
Ειχα παρατηρισει διαφορες δυσλειτουργιες, κολυματα, καθυστερισεις κτλ οταν γεμιζα τους hdd, ετσι τους αφηνω 20% κενους.
Συμφωνω με Imgema, για μπακ απ σε δευτερο δισκο, ειδικα αν υπαρχουν αρχεια δουλειας, ενγραφα, συλλογες.

Για ταινιες εχω ενα doking station και δυο Ironwolf hdd. πολυ βολικο, το μεταφερω απο PC σε PC και ΤV, με τον εναν hdd. Κατεβαζω, γραφω, σβυνω, βλεπω. Στον αλλον κρατω μπακ απ των ταινιων, μετα στο σακουλακι του και σε συρταρι. Δεν εχω αντιμετωπισει καποιο προβλημα μεχρι στιγμης.
Επισης δεν εχω πεταξει παλαιους hdd. Εχω απο εναν 300-500 gb σε καθε PC, μαζυ με Μ2/sata ssd, και αποθυκευω διαφορα.
 
Χτες εβαλα τον backup δισκο (WD Blue) αλλα ειναι αρκετα πιο αργος απο τον Baracuda.
Δεν μπορω να μειωσω την συλλογη στο Launcbox τοσο ωστε να πεσω στο 20% free
 
Πίσω
Μπλουζα