Αξιοποίηση παλιού υπολογιστή χρονολογίας 2001

Amstrad1981

RetroActive
Joined
26 Απρ 2009
Μηνύματα
432
Αντιδράσεις
88
Με την αγορά του νέου μου υπολογιστή που απόκτησα τον Αύγουστο, ο παλιός που τον χρησιμοποίησα για 8 ολόκληρα χρόνια, χρησιμοποιείται πλέον για το Internet κυρίως. Θα ήθελα να μου προτείνεται και διάφορες άλλες χρήσεις που θα μπορούσα να αξιοποιήσω το γερασμένο αυτό σύστημα. Βασικά επιθυμώ να φτιάξω ένα πλήρες σύστημα-εξομοιωτή όλων των ρετρό υπολογιστών και κονσόλων που μπορεί να σηκώσει. Ορίστε και η σύνθεση του:





Case: FullTower


PSU: Chieftec 350Watt


CPU: AMD 2400+ (2Ghz)


M/B: Asus A7A-266


Ram: 1Gb DDR400 Kingston (2x512)


Graphic Card: Sapphire ATi 9600XT 256Mb


Sound Card: Creative SoundBlaster Live Player 5.1


Ethernet: Compex 10/100


Controler: QLink ATA 133


HDD: WD 30Gb


HDD: WD 40Gb


HDD: WD 250Gb


CD-Rom: Asus 52x


CD-RW: LG 8x


DVD-Rom: Pioneer 16x


DVD-RW: LG 16x


DVD-RW: LG 18x


FDD: 1.22Mb Mitsubishi


FDD; 1.44Mb Nec

 


Όπως θα παρατηρήσατε το σύστημα είναι πλήρες!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γιατι τοσες συσκευες cd/dvd? Καλυτερα ασε μονο μια πανω και ενα δισκο. Για τα πραγματα που τον θες, μαλλον και ο 40ρης θα φτανει, αλλα αμα σου περισσευει, αφηνεις το μεγαλυτερο

Εκτος απο emulators, κανει και για καθε λογης abandonware/παλια PC παιχνιδια. Μπορεις να τα τρεξεις με dosbox η virtual machine με win9x, αλλα καλυτεραι dual boot ΧP/98 ωστε να τρεχουν τα παντα οσο πιο καλα γινεται. Με τα virtual θα εχεις προβλημα σε fullscreen και τα παλια παιχνιδια με τις μικρες αναλυσεις τους φαινοντα μικροσκοπικα.

Αλλη χρηση ειναι να του βαλεις και linux σε εναν απο τους δισκους πειραματικα αν δεν το εχεις ξανακανει.
 
πως εβαλες ολα αυτα; μεχρι τεσσερα ide εχει μια motherboard
 
Ειχε κανα Promise controller ισως?
 
vagosgta3 είπε:
πως εβαλες ολα αυτα; μεχρι τεσσερα ide εχει μια motherboard
Λοιπών έχουμε και λέμε. Όταν αγοράστηκε το σύστημα είχε τα εξής:


HDD: WD 30Gb



CD-Rom: Asus 52x



CD-RW: LG 8x



DVD-Rom: Pioneer 16x



FDD: 1.22Mb Mitsubishi


FDD; 1.44Mb Nec


 


Το 2004 ο HDD: WD 30Gbβγαίνει offκαι τον αντικαθιστώ με την εγγύηση με τον HDD: WD 40Gb. Με την πάροδο του χρόνου το 2005 πρόσθεσα κι ένα DVD-RW: LG 16x. Η τελευταία του προσθήκη ήταν ο HDD: WD 250Gb. Επειδή αρχίζω να κατεβάζω πολλά και διάφορα με το νέο μου internet. Αγοράζω μαζί με τον δίσκο και τον Controler: QLinkATA 133 ο οποίος δέχεται μέχρι 4 συσκευές ATA. Βρίσκω ξανά τον παλιό μου σκληρό δίσκο HDD: WD30Gb και χρησιμοποιώ πλέον για εγγραφή CD/DVD το DVD-RW: LG 18x επειδή το παλιό δεν κάνει πια για εγγραφές και το χρησιμοποιώ ως DVD-Rom. Αυτάααα!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
παντως το τροφοδοτικο σου ειναι φοβερο! που δουλευει ολο αυτο το hardware.

Η δικη μου προταση ειναι να βαλεις ολα τα emulators να το κανεις κατι σαν multisystem και θα εχεις ενα φοβερο μηχανημα!
 
vagosgta3 είπε:
παντως το τροφοδοτικο σου ειναι φοβερο! που δουλευει ολο αυτο το hardware.
Η δικη μου προταση ειναι να βαλεις ολα τα emulators να το κανεις κατι σαν multisystem και θα εχεις ενα φοβερο μηχανημα!
 


Όταν κάποια στιγμή είπα πως στον νέο μου υπολογιστή επέλεξα ξανά τροφοδοτικό Chieftec, μερικοί μου είπαν τα χειρότερα! Εγώ το έχω δοκιμάσει όπως καταλαβαίνεις σε full λειτουργία! Μπορεί να μην είναι thermaltake κ.α. με 5 χρόνια εγγύηση κ.τ.λ. αλλά εγώ πείστηκα πως είναι αρκετά καλό για τα λεφτά του.

 


Σκέφτομαι να φτιάξω με αυτό το σύστημα ένα πλήρες πραγματικό εξομοιωτή DOS/Windows 3.1/Windows 98/Windows XP και βέβαια τα πάντα από Emulators.

 


Υ.Γ. Για να πώ την αλήθεια έχω εκτός λειτουργίας μόνο το DVD-Rom: Pioneer 16x!

 


Άρα έχω 1. Master CD-RW: LG 8x Slave CD-Rom: Asus 52x


2. Master DVD-RW: LG 18x Slave DVD-RW: LG 16x

 


Και στον Controler: QLink ATA 133:


1. Master HDD: WD 40Gb Slave HDD: WD 250Gb


2. Master HDD: WD 30Gb Slave DVD-Rom: Pioneer 16x
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω θα το είχα σα κατεβαστήρι :p Σκεύτομαι μάλιστα να αξιοποιήσω σε αυτό το ρόλο ένα PC ακόμα παλιότερο απο το δικό σου, ένα Pentium MMX-200 που έχω απο το 1997. Το πρόβλημα είναι οτι έχει καεί το τροφοδοτικό του, και δε έχω αξιωθεί ακόμα να βρώ ένα..
 
Λοιπόν το μηχάνημά σου τα σπάει. Μια χαρά είναι για όλες τις δουλειές, σαν κατεβαστήρι, σαν emulation machine και θα παίξεις μια χαρά και τα παλιότερα παιχνιδάκια.

Με έναν 1700άρη αντίστοιχο με το δικό σου έπαιξα ακόμα και Oblivion όταν πρωτοβγήκε, (με μια Geforce 4 Ti 4600 και το OLDblivion πάνω) μηχάνημα που θα είχα ακόμα και σήμερα αν δεν είχα περίσσεια υπολογιστών (να φανταστείς το κατεβαστήρι μου είναι Core 2 Duo 8400 με μια 8800 πάνω..... )

Το Chiefteck 350 κάνει μια χαρά τη δουλειά του και μην ανησυχείς καθόλου.

Πάρε ένα blower (22 ευρά στο Μοναστηράκι το ισχυρό) και ρίχτου ένα καλό καθάρισμα, συμμάζεψε τα καλώδια στο εσωτερικό ή, αν γουστάρεις και ψήνεσαι, κάντου δώρο και ένα τσίλικο κουτάκι και κράτα το για πάντα.
 
Τον Ιανουάριο καθάρισα όλο το σύστημα και το έκανα κυριολεκτικά βίδες! Άλλαξα τους δύο διακόπτες Power και Reset που ήντουσαν σπασμένοι και αντικατέστησα όλες τις βίδες που είχαν χάσει τη γυαλάδα τους με καινούριες! Το μόνο πρόβλημα είναι πως χρειάζομαι επειγόντως 2 καλωδιοταινίες 90cm.

 


Θα ήθελα να σας ρωτήσω, γιατί στο Mame τα παιχνίδια 3D είναι πάρα πολύ αργά; Δέν μπορείς να παίξεις με τίποτα! Αυτό συμβαίνει και με τον καινούριο υπολογιστή! Ποιές ρυθμίσεις χρειάζεται να κάνω;
 
Amstrad1981 είπε:
Τον Ιανουάριο καθάρισα όλο το σύστημα και το έκανα κυριολεκτικά βίδες! Άλλαξα τους δύο διακόπτες Power και Reset που ήντουσαν σπασμένοι και αντικατέστησα όλες τις βίδες που είχαν χάσει τη γυαλάδα τους με καινούριες! Το μόνο πρόβλημα είναι πως χρειάζομαι επειγόντως 2 καλωδιοταινίες 90cm.  


Θα ήθελα να σας ρωτήσω, γιατί στο Mame τα παιχνίδια 3D είναι πάρα πολύ αργά; Δέν μπορείς να παίξεις με τίποτα! Αυτό συμβαίνει και με τον καινούριο υπολογιστή! Ποιές ρυθμίσεις χρειάζεται να κάνω;
Τα 3d παιχνιδια και γενικως τα παιχνιδια που γινονται emulated που ειναι προσφατα εχουν απαιτησεις σε γραφικα και ισχυη συστηματος. Σε μερικα φορα προτεινουν και overclocked τετραπυρηνους

Mame εχε μονο για τα παλια arcades και τα Neo Geo, CPS1/CPS2 ... οχι τιποτα Sega Model 2 και σχετικα 3d. Play it safe ;)
 
To MAME κάνει software emulation στα πάντα για να είναι 100% πιστό, γιαυτό και είναι τόσο αργό στα 3d παιχνίδια. (ουσιαστικά προσπαθεί με την CPU να τρέξει όλα τα τσιπάκια "κάρτας γραφικών" που είχαν τα 3d arcades, μαζί και με τα πανίσχυρα για την εποχή RISC CPU τους.)

Υπάρχουν emulators για model 2 κτλ που έχουν 3d acceleration και τρέχουν άνετα στο σύστημα του φίλου.
 
Ρε Amstrad1981, μια και ξεθάφτηκε, τι έκανες τελικά με το σύστημα;
 
pooky(1) είπε:
Ρε Amstrad1981, μια και ξεθάφτηκε, τι έκανες τελικά με το σύστημα;

Λοιπών... Έβγαλα τον HDD 250Gb και τον τοποθέτησα στον καινούριο μου υπολογιστή επειδή τον χρειαζόμουν για download! Οπότε έχω τώρα έναν 40Gb που έχω περασμένα τα Windows XP SP3, και έναν 30Gb που έχω περάσει τα Windows 98 SE. Δεν τον χρησιμοποιώ για download γιατί δεν συμφέρει, εφόσον θέλω να παίζω όσο είμαι μπροστά από τον υπολογιστή κάποιο καινούριο παιχνιδάκι ή να βλέπω κάποια ταινία ενώ κατεβάζω διάφορα αρχεία ταυτόχρονα. Ποιος ο λόγος να έχω σε λειτουργία δύο υπολογιστές μαζί; Απλώς για εξοικονόμηση ενέργειας λειτουργώ τον καινούριο υπολογιστή στα μόλις 800Mhz, όποτε δεν παίζω κάποιο παιχνίδι. Στον παλιό έχω γράψει μόνο πολλούς emulators και τον βάζω σε λειτουργία πότε πότε για να μην ξεχνιόμαστε!

 


Ά! Επίσης άλλαξα το τροφοδοτικό των 350Watt που είχε, με ένα 450Watt επειδή τελικά δεν άντεξε τις πολλές συσκευές!


 


Αυτάαααα!!! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η τελευταία σύνθεση του υπολογιστή είναι η εξής:

Case: Full Tower (6x5.25ʼʼ + 1x3.5ʼʼ + 3x3.5ʼʼHDD)

PSU: Chieftec 450Watt

CPU: AMD 2400+ (2Ghz)

M/B: Asus A7A-266

Ram: 2Gb DDR400 Kingston (2x1GB)

Graphic Card: Sapphire ATi 9600XT 256Mb

Sound Card: Creative SoundBlaster Live Player 5.1 + Panel

TV Card: Pinnacle Analog/Mpeg2

Ethernet: Compex 10/100

Controler: QLink ATA 133

HDD1: WD 30Gb (Windows 98SE)

HDD2: WD 250Gb (Windows XP SP3)

CD-Rom: Asus 52x

CD-RW: LG 8x

DVD-Rom: Pioneer 16x

DVD-RW: LG 18x

FDD: 1.22Mb Epson

FDD: 1.44Mb Nec

Keyboard: Samsung

Mouse: Samsung

Monitor: 17ʼʼ Samsung

Η μόνη αλλαγή που χρειάζεται, είναι το να αντικατασταθεί ο δίσκος των μόλις 30Gb με έναν των 120Gb, τον μέγιστο που υποστηρίζουν τα Windows 98.
 
Πίσω
Μπλουζα