Αποκλειστική συνέντευξη του ΖΑΧΟΥ ΧΑΤΖΗΦΩΤΙΟΥ στο RetroManiaX

exetlaios είπε:
Μπράβο ρε Άλκη !
Μέγιστη μορφή ο κος.Χατζηφωτίου.

Όταν τον άκουγα μικρός, στο "πεντάλεπτό του", μου ήταν συμπαθής, αλλά ποτέ δε φαναταζόμουν ότι πίσω από αυτό το κυριλέ παρουσιαστικό, κρυβόταν ένας πολεμιστής του Ρίμινι.

Μέγιστο σέβας, για τον άνθρωπο αυτό.

Υ.Γ. Το υποβρύχιο λεγόταν ασφαλώς "ΚΑτσώνης" και όχι "ΚΟτσώνης" :)
Ασφαλώς. Βέβαια για το υποβρύχιο και την ιστορία του, όπως και για τον γαμπρό του μιλούσαμε κανένα τέταρτο (ασταμάτητος)

Spyros_V_S είπε:
Συγχαρητήρια για τη συνέντευξη!! Με τον Χατζηφωτίου πάντως έχω την εντύπωση πως και μια ολόκληρη μέρα να καθόσουν, μπορεί να μην έφτανε...
Πάνω στις 2 ώρες κουβέντας μαζί του και αφού είχαμε πει σχεδόν τα πάντα, αντιλήφθηκα την πρόθεσή του να μπαίνει και σε κάποιες άγνωστες λεπτομέρειες διάφορων στιγμών της ζωής του. Για να μην τα πολυλογώ η συνομιλία μαζί του κράτησε περίπου 3 ώρες, ενώ τον είχα διαβεβαιώσει ότι δεν θα τον απασχολούσα περισσότερο από μία ώρα.

Αποκορύφωμα όλων η πρόθεση του να δούμε μαζί κάποια κασσέτα με μια εκπομπή του από το παρελθόν. Σε εκείνο ακριβώς το σημείο μας διέκοψε το τηλεφώνημα μιας κυρίας από το παρελθόν του Ζάχου η οποία τον ζητούσε για κάποιο λόγο. Κάπως έτσι τελείωσε η συζήτηση μαζί του αφού προηγουμένως με την άδεια του πήρα την κασέτα για να "μελετήσω" το περιεχόμενό της με την ησυχία μου.
 
Ένα φεγγάρι έμενε στη Φιλοθέη, σε μια τριόρωφη πολυκατοικία πάνω στην Κηφισίας, στα Σίδερα. Τον έβλεπα πηγαίνοντας στην τότε οδοντίατρό μου, στον τρίτο όροφο. Αυτός έμενε στο δεύτερο, κι είχε γεμίσει τη βεράντα με λουλούδια και φυτά, κλείνοντάς την και με μια καλαίσθητη τζαμαρία. http://www.instantstreetview.com/2favcqz3us2wez24gzq4zy

Συμπαθέστατος, όσες φορές κατά τύχη συναντηθήκαμε και μιλήσαμε.

- Στον τρίτο πάτε; Εσείς φεύγετε πονώντας ή γελώντας;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστούμε πολύ τον Άλκη για την υπέροχη δουλειά που έκανε αλλά φυσικά και τον κ. Χατζηφωτίου που δέχτηκε να μας παραχωρήσει την συνέντευξη αυτή και στην οποία μας διηγιέται πολλά από τα "κατορθώματα" του. Μέσα σε άλλα θα ξεχωρίσω το περιστατικό με την Τζένη Καρέζη, το συμβάν με το ράλι στην Βέροια (καμιά φορά αλλού πηγαίνεις και αλλού καταλήγεις) αλλά και την γνωριμία του με τον Αριστοτέλη Ωνάση στο σπίτι του Σοφοκλή Βενιζέλου.... Πάντως πρόκειται για μια συνέντευξη άρτια και οργανωμένη - αυτό οφείλεται και στο μοναδικό ταλέντο του Tsalk- που αγγίζει όλες τις πτυχές της πολυτάραχης ζωής του Ζάχου Χατζηφωτίου. Τους ευχαριστούμε και τους δύο και ελπίζουμε στο μέλλον ο κ. Χατζηφωτίου να μας χαρίσει κι άλλες ευχάριστες στιγμές να τον ακούμε και να τον διαβάζουμε, αλλά και ο Tsalk συνεντεύξεις ανάλογου επιπέδου....
 
nick είπε:
αλλά και ο Tsalk συνεντεύξεις ανάλογου επιπέδου....
To αναλόγου επιπέδου επιδέχεται πολλές ερμηνείες.

Πρώτον από θέμα ηλικίας του συνεντευξιαζόμενου (92 στην εν λόγω περίπτωση) χτυπήσαμε ταβάνι. Δεν υπάρχει κάποιος άλλος στην focus list μου σ αυτή την ηλικία.

Δεύτερον επίσης δεν υπάρχει κάποιος άλλος ή άλλη που να έχει κάνει τόσα πράγματα σε μιά ζωή και αναφέρομαι τόσα πολλά και διαφορετικά πράγματα μεταξύ τους όπως αυτά που έκανε ο κύριος Ζάχος.

Επομένως σύμφωνα με τα παραπάνω η επόμενη συνέντευξη θα είναι κάτι λιγότερο από αναλόγου επιπέδου (σύμφωνα με την δική μου κρίση).

Άρα θα προσπαθήσω να βρώ έναν άνθρωπο (δεν ξέρω από τι χώρο) για να δικαιώσω τις προσδοκίες των μελών του φόρουμ (αρκετών τουλάχιστον) όσο και τις δικές μου.
 
συγχαρητηρια tsalk για την συνεντευξη!!!

:clap:
 
Συγχαρητήρια και από εμένα. Πολύ καλή δουλειά.

Τον έχω δει τον κ. Χατζηφωτίου, πριν από μερικά χρόνια, έξω από την Μεγάλη Βρετανία και πραγματικά η παρουσία του είναι εντυπωσιακή.
 
Μπράβο Άλκη!

Ο Ζάχος Χατζηφωτίου πάντοτε με ιντρίγκαρε ως περίπτωση ανθρώπου. Αυτό που κρατάω ως κύριο θετικό χαρακτηριστικό του είναι η άρνησή του να γεράσει. Τον έβλεπα μέχρι πριν από μερικά χρόνια στο Κολωνάκι. Πάντοτε "του κουτιού", με το κοστούμι του, το μαντηλάκι του, ευκίνητος, γοητευτικός παρά τα 80τόσα του (τότε) χρόνια. Μεγάλη μαγκιά αυτό. Να κάνεις τον χρόνο σύμμαχο κι όχι εχθρό σου. Από γυναίκες μόνο τη Σοφία Λώρεν φέρνω με τον νου μου να τα έχει καταφέρει. Νομίζω ότι το μυστικό είναι ένα: να έχεις ζήσει τη ζωή σου όπως ακριβώς γούσταρες, χωρίς συμβιβασμούς, χωρίς μιζέριες, χωρίς αχ και βαχ γιατί τα πράγματα πήγαν έτσι κι όχι αλλιώς.

Η συνέντευξη βγάζει στο φως και τις "δύσκολες" πτυχές του, αυτές εξάλλου που και ο ίδιος δεν νοιάστηκε ποτέ να κρύψει. Δύσκολος ως γιος, δύσκολος ως σύζυγος, πώς να βάλεις καλούπι σε τόσο κυριαρχικές προσωπικότητες.

Άλκη keep going! Οι συνεντεύξεις σου ξεχειλίζουν από το μεράκι που βάζεις σ' αυτό που κάνεις :)

ΥΓ. Μήπως μπορείς να με διαφωτίσεις πώς λέγανε τον γαμπρό του; Θαυμάζοντας ένα άλλο "αρσενικό παλιάς κοπής", τον κυβερνήτη του Κατσώνη Βασίλη Λιάσκο, έμαθα κάποια πράγματα για το υποβρύχιο και την ιστορία του. Ο υποπλοίαρχος ήταν ο Τσουκαλάς, πατέρας της Μπήλιως Τσουκαλά και από τους ελάχιστους του πληρώματος που διασώθηκαν κολυμπώντας χωρίς να τους συλλάβουν οι Γερμανοί. Επίσης, μήπως ξέρουμε τι απέγινε η αδελφή του; Σε καμιά από τις συνεντεύξεις του ούτε στην αυτοβιογραφία του δεν αναφέρει τίποτα γι' αυτήν μετά τα νεανικά τους χρόνια.
 
tsalk είπε:
Επομένως σύμφωνα με τα παραπάνω η επόμενη συνέντευξη θα είναι κάτι λιγότερο από αναλόγου επιπέδου (σύμφωνα με την δική μου κρίση).

Άρα θα προσπαθήσω να βρώ έναν άνθρωπο (δεν ξέρω από τι χώρο) για να δικαιώσω τις προσδοκίες των μελών του φόρουμ (αρκετών τουλάχιστον) όσο και τις δικές μου.
Αλκη,μια πολυ καλη προταση για μελλοντικη συνεντευξη θα ηταν ο κ. Κωστας Βουτσας!

Πιστευω θα εχει πολλα να μας πει τοσο για την καλλιτεχνικη του πορεια,οσο και για την προσωπικη. :)

Και αν γινει καποτε αυτη η συνεντευξη θα μαθαιναμε και απο πρωτο χερι για την συνεργασια του με την LYRA. :)
 
stayros είπε:
Αλκη,μια πολυ καλη προταση για μελλοντικη συνεντευξη θα ηταν ο κ. Κωστας Βουτσας!
Όντως πολύ καλή πρόταση αλλά νομίζω ότι ο Άλκης μας ετοιμάζει προς το παρόν μια άλλη εξίσου καλή συνέντευξη...που θα δούμε σύντομα....

Άλκη ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις που μιλάω για λογαριασμό σου αλλά πιστεύω ότι πλέον σε κάποια θέματα ήμαστε σχεδόν "ταυτισμένοι"..... :)
 
Χαίρομαι που τα κατάφερες τελικά. Πολύ ωραία συνέντευξη. Και εις ανώτερα εύχομαι.
 
retrofan είπε:
Άλκη keep going! Οι συνεντεύξεις σου ξεχειλίζουν από το μεράκι που βάζεις σ' αυτό που κάνεις :)
Το μεράκι είναι απαραίτητο συστατικό για το οτιδήποτε κάνει κάποιος. Δεν το έχω κρύψει ποτέ άλλωστε με όλους όσους είχα την χαρά και την τιμή να συνομιλήσω το έκανα γιατί ήθελα πάρα πολύ να τους γνωρίσω, και προσωπικά θαυμάζοντας την δουλειά που έκαναν όλα τα προηγούμενα χρόνια. Την ίδια ακριβώς γνώμη με μένα είχε ο Χρήστος και ο Μπερνάρ με τους οποίους κάναμε μαζί τις συνεντεύξεις των κυρίων Τέμπου, Λυχναρά και Πετρίδη.

Υπήρχαν και οι περιπτώσεις που δυστυχώς δεν προλάβαμε να συνομιλήσουμε, και αυτό είναι κάτι που το φέρνω βαρέως.

Την δυνατότητα αυτή (των συνεντεύξεων) εκτός από την αγάπη μας προς τα πρόσωπα αυτά μας την έδωσε το retromaniax.

Η διαδικασία των συνεντεύξεων οφείλω να ομολογήσω (στον εαυτό μου πρώτα) αλλά και σε όλους εσάς είναι μια άκρως εθιστική κατάσταση.

Ως εκ τούτου απαντώ στο σχόλιο της αγαπητής retrofan με τα παραπάνω.

stayros είπε:
Αλκη,μια πολυ καλη προταση για μελλοντικη συνεντευξη θα ηταν ο κ. Κωστας Βουτσας!
Πιστευω θα εχει πολλα να μας πει τοσο για την καλλιτεχνικη του πορεια,οσο και για την προσωπικη. :)
Αποτελούσε και συνεχίζει να αποτελεί ένας ''πιθανός'' στόχος μου για συνέντευξη.

nick είπε:
Όντως πολύ καλή πρόταση αλλά νομίζω ότι ο Άλκης μας ετοιμάζει προς το παρόν μια άλλη εξίσου καλή συνέντευξη...που θα δούμε σύντομα.... Άλκη ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις που μιλάω για λογαριασμό σου αλλά πιστεύω ότι πλέον σε κάποια θέματα ήμαστε σχεδόν "ταυτισμένοι"..... :)
Άρχισαν οι αποκαλύψεις. Βέβαια θα πρέπει να ξέρετε ότι σχεδόν σε όλες τις συνεντεύξεις ο Νίκος έχει βάλει το χέρι του. Προφανώς θα συνεχίσει να το κάνει και στο μέλλον.

caprice είπε:
Χαίρομαι που τα κατάφερες τελικά. Πολύ ωραία συνέντευξη. Και εις ανώτερα εύχομαι.
Ευχαριστώ πολύ Κατερίνα όπως και όλους σας για τα σχόλια σας!
 
tsalk είπε:
Άρχισαν οι αποκαλύψεις. Βέβαια θα πρέπει να ξέρετε ότι σχεδόν σε όλες τις συνεντεύξεις ο Νίκος έχει βάλει το χέρι του. Προφανώς θα συνεχίσει να το κάνει και στο μέλλον.
Άλκη σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και θέλω να ξέρεις - που είμαι σίγουρος οτι το ξέρεις - οτι Θα βάλω εκτός από το χέρι μου και όποιο άλλο ταλέντο διαθέτω - αστειεύομαι φυσικά- προκειμένου να επιτύχουμε τους στόχους που έχουμε θέσει σε όλα τα επίπεδα... Απο την μια να εμπλουτίσουμε τις γνώσεις μας γύρω απο τις παλιές και καλές ημέρες τηλεόρασης και απο την άλλη να διασώσουμε το όποιο υλικό υπάρχει και μπορεί να βρεθεί στο πέρασμα τόσων ετών....
 
Μπράβο στα παιδιά που πάσχισαν για τη συνέντευξη... :bow: Συνέντευξη τη συνέντευξη, και ανεβάζετε ακόμη πιό ψηλά τον πήχυ...
 
Η τελευταία απάντηση, όλα τα λεφτά :D
 
Ένα μεγάλο μπράβο και ένα ακόμα πιο μεγάλο ευχαριστώ!!!
 
Για όσους τυχόν το δουν, ΤΩΡΑ 02.11.2015, ζωντανά στον Παραπολιτικά FM 90.1, o Aνδρέας Μαζαράκης φιλοξενεί το Ζάχο Χατζηφωτίου (22:00-24:00).
 
Συγχαρητηρια...υπεροχη η συνεντευξη...ευχαριστουμε πολυ!
 
δεν την ειχα προσεξει ως τωρα

πραγματικα αξιζει συγχαρητηρια ησυνεντευξη

και αυτο αποτελει ευσημα και για τα 2 μερη μας συνεντευξης παντα
 
Πίσω
Μπλουζα