Αποκλειστική συνέντευξη του ΚΩΣΤΑ ΛΥΧΝΑΡΑ στο RetroManiaX

Επίσης τις Περιπέτειες με τους Φόρμινξ τους έχω
Xμμμμ...εισαι σιγουρος??? Αυτο ειναι Holy Grail! Δεν το εχει ουτε ο Μαστορακης!

Τσεκαρε οτι οντως το εχεις διοτι υπαρχουν πολλοι συντελεστες του που το ψαχνουν

Στειλε μου PM με λεπτομερειες αν θες. Δεν θα συνεχιστει εδω η κουβεντα. ;)
 
Μπράβο και στους τρεις σας γι'αυτή την καταπληκτική συνέντευξη...

Κύριε Λυχναρά ευχαριστούμε για όσα μας έχετε προσφέρει και για αυτά που μοιραστήκατε μαζί μας.
 
Συγχαρητήρια στην ομάδα.

Μόνο "ερασιτέχνες" θα μπορούσαν να πάρουν τόσο επαγγελματική συνέντευξη.
 
Mπραβο και παλι! Τελικα απολαμβανω περισσοτερο τις συνεντευξεις σκηνοθετων απο αυτες των ηθοποιων. Ο λογος ειναι γιατι εχουν περισσοτερο ζουμι. Εχουν πληροφοριες τοσο για τα εργα οσο και για το παρασκηνιο, τις ανθρωπινες σχεσεις, τον τροπο δουλειας, την νοοτροπια της εποχης.

Κραταω το σημειο απο την απολογια/παραδοχη του Φινου το οποιο θεωρω πολυ σημαντικο αν και δεν ξερω αν ποτε θα ειχαν κερδισει την μαχη οι δημιουργοι, εναντι των διαφημιστων που επικρατησαν.

Μια απορια που μου γεννηθηκε. Ποσο ακριβα ηταν τα μεσα αρχειοθετησης της εποχης και ποια ακριβως ηταν? Επροκειτο για απλες βιντεοκασσετες VHS, beta ή καποιο αλλο φορματ? Απο οσο μπορω να θυμηθω οι κενες VHS δεν ειχαν ιδιατερα υψηλο κοστος.
 
joe είπε:
Μια απορια που μου γεννηθηκε. Ποσο ακριβα ηταν τα μεσα αρχειοθετησης της εποχης και ποια ακριβως ηταν? Επροκειτο για απλες βιντεοκασσετες VHS, beta ή καποιο αλλο φορματ? Απο οσο μπορω να θυμηθω οι κενες VHS δεν ειχαν ιδιατερα υψηλο κοστος.
Τα μέσα αποθήκευσης των διάφορων παραγωγών της Ελληνικής τηλεόρασης ήταν οι 2'' (βίντεο 2 ιντσών) τα οποία κυρίως χρησιμοποιήθηκαν στην δεκαετία του 70.

Στην συνέχεια χρησιμοποιήθηκε η 1'' (βίντεο 1 ίντσας) καθώς επίσης χρησιμοποιούσαν και το U-MATIC (βίντεο 3/4 της ίντσας) το οποίο βέβαια δεν ήταν καθαρά επαγγελματικό format. Περίπου. στα μέσα των 80s πέρασαν και στο Beta (την εξελιγμένη του μορφή, όχι αυτήν που υπήρχε στα οικιακά βίντεο της εποχής betamax, beta κλτ).

Όσο για το κόστος μια κενή μπομπίνα της 1 ίντσας κόστιζε περίπου 25.000 δρχ (χρήματα τα οποία δεν διέθεται τότε η ΕΡΤ για το σύνολο των καινούργιων παραγωγών της) και έτσι προτιμούσε να σβήνει τις παλιότερες όπως χαρακτηριστικά μας ανέφερε και ο κ. Λυχναράς στο περιστατικό που προκειμένου να γράψει μια εκπομπή του, του πρότειναν να την γράψει πάνω σε μια άλλη εκπομπή (την ταινία θα την έπαιρνε από το αρχείο) πράγμα που δεν έκανε ο ίδιος και προτίμησε να αγοράσει ο ίδιος μια καινούργια ταινία για να κάνει την δουλειά του.

Βέβαια το κόστος ακόμα και για τις απλές βιντεοκασσέτες της εποχής των διάφορων οικιακών format όπως vhs, beta και 2000 ήταν επίσης ακριβό για να μην πω απαγορευτικό, το οποίο κόστος σιγά σιγά με τον καιρό άρχισε να χαμηλώνει προς τα τέλη των 80s.
 
tsalk είπε:
Τα μέσα αποθήκευσης των διάφορων παραγωγών της Ελληνικής τηλεόρασης ήταν οι 2'' (βίντεο 2 ιντσών) τα οποία κυρίως χρησιμοποιήθηκαν στην δεκαετία του 70.Στην συνέχεια χρησιμοποιήθηκε η 1'' (βίντεο 1 ίντσας) καθώς επίσης χρησιμοποιούσαν και το U-MATIC (βίντεο 3/4 της ίντσας) το οποίο βέβαια δεν ήταν καθαρά επαγγελματικό format. Περίπου. στα μέσα των 80s πέρασαν και στο Beta (την εξελιγμένη του μορφή, όχι αυτήν που υπήρχε στα οικιακά βίντεο της εποχής betamax, beta κλτ).

Όσο για το κόστος μια κενή μπομπίνα της 1 ίντσας κόστιζε περίπου 25.000 δρχ (χρήματα τα οποία δεν διέθεται τότε η ΕΡΤ για το σύνολο των καινούργιων παραγωγών της) και έτσι προτιμούσε να σβήνει τις παλιότερες όπως χαρακτηριστικά μας ανέφερε και ο κ. Λυχναράς στο περιστατικό που προκειμένου να γράψει μια εκπομπή του, του πρότειναν να την γράψει πάνω σε μια άλλη εκπομπή (την ταινία θα την έπαιρνε από το αρχείο) πράγμα που δεν έκανε ο ίδιος και προτίμησε να αγοράσει ο ίδιος μια καινούργια ταινία για να κάνει την δουλειά του.

Βέβαια το κόστος ακόμα και για τις απλές βιντεοκασσέτες της εποχής των διάφορων οικιακών format όπως vhs, beta και 2000 ήταν επίσης ακριβό για να μην πω απαγορευτικό, το οποίο κόστος σιγά σιγά με τον καιρό άρχισε να χαμηλώνει προς τα τέλη των 80s.
Mαλιστα πολυ ενδιαφερον. Απο περιεργεια ρωτησα την μητερα μου για την τιμη των κενων βιντεοκασσετων. Πηραμε βιντεο το 82. Μου ειπε πως ηταν αρκετα ακριβες, δεν θυμοταν ποσο αλλα νομιζει πως εκαναν γυρω στις 6000 δρχ. Μια αλλη απορια σε περιπτωση που συζητηθηκε. Οταν λεμε οτι το κοστος ανα επεισοδειο μια σειρας φθηνης ηταν γυρω στις 50000 δρχ, εννοουμε ολες τις αμοιβες συντελεστων, τεχνικων, σκηνικα και λοιπα εξοδα?
 
joe είπε:
Οταν λεμε οτι το κοστος ανα επεισοδειο μια σειρας φθηνης ηταν γυρω στις 50000 δρχ, εννοουμε ολες τις αμοιβες συντελεστων, τεχνικων, σκηνικα και λοιπα εξοδα?
Nαι φυσικά το κόστος ανα επεισόδιο μαις σειράς περιλαμβάνει τα πάντα από αμοιβές τεχνικών, ηθοποιών, σκηνικά κτλ κτλ. Το κόστος σ αυτά τα επίπεδα (50.000 δρχ) υπήρχε στις σειρές που γυρίστηκαν πριν από το 1975 περίπου ή κάπου εκεί. Ενδεικτικά αναφέρω πάλι ότι 50.000 ήταν η παραγωγή του Βίβα Κατερίνα όπως μας είχε αναφέρει ο κ. Αντώνης Τέμπος σκηνοθέτης της σειράς στην συνέντευξη που μας είχε δώσει πέρσυ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συνέντευξη επικών διαστάσεων !! (το λιγότερο)

Μπράβο και πάλι στο φοβερό team που οργάνωσε όλη αυτή τη δουλειά !! :thumbup:
 
Tι ανθρωπος! Τι ιστορια!Τι συνεντευξη!

Ενα τεραστιο ΜΠΡΑΒΟ στα παιδια μας!!!

Σημαντικότατη δουλειά που αξιζε πραγματικα να γινει και να μεινει!
 
Ερώτηση: μας ενδιαφέρει και ο Μπάμπης Ανθόπουλος; (Γειτονιά μας); Έχω άκρες!
 
mhmerotategiatipino είπε:
Ερώτηση: μας ενδιαφέρει και ο Μπάμπης Ανθόπουλος; (Γειτονιά μας); Έχω άκρες!

Ο αγαπητός Φανουράκης μας! Κράτα τις άκρες σου γιατί μπορεί να μαςχρειαστούν
 
Ηταν τοσο ομορφη, τοσο ζωντανη αυτη η συνεντευξη που ενιωσα οτι ημουνα κι εγω εκει εκεινο το σαββατιατικο πρωινο με τα παιδια και τον κ. Λυχναρα!!! :) Συγχαρητηρια και στα τρια παληκαρια μας για το εξαιρετικο αυτο ντοκουμεντο για τον ταλαντουχο αυτον ελληνα δημιουργο! :flower:
 
Χειμαρώδης και κεφάτος πραγματικά ο κος Λυχναράς στη συνέντευξή του. Αλλά και εσείς παιδιά δώσατε ρέστα με το πόσο σωστά δομήσατε τη συνέντευξή. Επιπλέον χίλια μπράβο και για την ίδια την ιδέα να προσεγγίσετε αυτόν τον τόσο ταλαντούχο άνθρωπο. Τί άλλο να πω...keep going!
 
Υπεροχη συνεντευξη, πραγματικα! Ενα ταξιδι αναμνησεων γεματο απο νοσταλγια και συγκινηση. Αληθινος θησαυρος!

Συγχαρητηρια στα παιδια για την καταπληκτικη δουλεια τους!!
 
αυτοι οι 5 σπουδαιοι σκηνοθετες. αλφαβητικα οι κ.λυχναρας,μ.παπανικολαου,γ.πετριδης,θ.σαντας,α.τεμπος.αρχικα ξεκινησαν απο τον κινηματογραφο με λιγες ταινιες αλλα καταφεραν και μεγαλουργησαν στην τηλεοραση κανοντας ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΕΡΓΟ.δικαιολογημενα ο φινος μετανοιωσε που δεν ασχοληθηκε με την τηλεοραση.συγχαρητηρια και παλι.
 
Ένας πολύ σημαντικός δημιουργός και μια πολύ εμπνευσμένη συνέντευξη. Συγχαρητήρια! Όταν ήμουν... μικρή, είπα μια μέρα ότι ήθελα να γίνω σκηνοθέτης. Η μητέρα μου τρόμαξε και μέσω μιας οικογενειακής φίλης, της συγγραφέως Λιλίκας Νάκου, με πήγε στον κύριο Λυχναρά για να μου πει εκέινος... αν είναι καλή ιδέα να κάνω αυτή τη δουλειά. Εκείνος μου είπε περίπου τα εξής. Θα ταλαιπωρηθείς και το πιθανότερο, δεν θα βγάλεις και λεφτά. Γι αυτό, καλύτερα κάνε κάτι άλλο. Αν πάλι θέλεις να γίνεις σκηνοθέτης οπωσδήποτε, προχώρα. Ευχαριστώ κύριε Λυχναρά. Γιατί τελικά προχώρησα. Γνωρίζοντας...
 
Πίσω
Μπλουζα