Αποκλειστ. συνέντευξη του κ. Γ. ΣΥΡΙΟΠΟΥΛΟΥ, Δντή της ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ στο RetroManiaX

Χορταστική, από κάθε άποψη, συνέντευξη!

Ένα μεγάλο μπράβο στην ομάδα του Ρ/Τ τμήματος του retromaniax και ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κ. Συριόπουλο!
 
Αγαπητέ Retrospectiva,

Η συνέντευξη που πραγματοποιήθηκε, έγινε με αφορμή την επιστολή που είχαμε συντάξει με θέμα το οπτικο-ακουστικό υλικό της ΕΡΤ και την διάθεσή του στο τηλεοπτικό κοινό. Με αφετηρία λοιπόν αυτό το ζήτημα απευθυνθήκαμε στη Ραδιοτηλεόραση και καθώς η θεματολογία του forum μας είναι ρετρό - και βεβαίως λόγω του γεγονότος ότι τα περισσότερα από τα μέλη μας μεγάλωσαν μαζί με το περιοδικό και το έχουν αγαπήσει - πέρα από το θέμα των προσφορών του ρετρό-υλικού που έχουν κυκλοφορήσει από τη Ραδιοτηλεόραση, αποφασίσαμε να κάνουμε ταυτόχρονα και ένα "αφιέρωμα" στο ιστορικό αυτό περιοδικό, συζητώντας την μακρά ιστορία του με τον διευθυντή του.

Από εκεί και πέρα, οποιαδήποτε άλλα ζητήματα τα οποία αναφέρονται σε υποθέσεις, ούτε τέθηκαν σαν ερωτήματα, ούτε και αφορούν την παρούσα συνέντευξη που πραγματοποιήθηκε με πρωτοβουλία του Retromaniax.

DINO είπε:
Χορταστική, από κάθε άποψη, συνέντευξη!Ένα μεγάλο μπράβο στην ομάδα του Ρ/Τ τμήματος του retromaniax και ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κ. Συριόπουλο!
Σας ευχαριστούμε όλους παιδιά για τα καλά σας λόγια -

Η συνέντευξη αυτή και η αναδρομή στην μακρά ιστορία του περιοδικού είναι "αφιερωμένη" στους φανατικούς αναγνώστες της Ραδιοτηλεόρασης που μεγάλωσαν μαζί της, που σύλλεξαν τα τεύχη της, που ανέμεναν το νέο της τεύχος κάθε εβδομάδα για να το διαβάσουν. Και τέλος, σε αυτούς που τα τελευταία 6 χρόνια που το περιοδικό κάνει αυτές τις σημαντικές προσφορές από το οπτικο-ακουστικό Αρχείο της ΕΡΤ, έχουν ταξιδέψει πίσω σε εποχές όμορφες, νοσταλγικές, πιο αθώες...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bernard.c είπε:
Αγαπητέ Retrospectiva,
Η συνέντευξη που πραγματοποιήθηκε, έγινε με αφορμή την επιστολή που είχαμε συντάξει με θέμα το οπτικο-ακουστικό υλικό της ΕΡΤ και την διάθεσή του στο τηλεοπτικό κοινό. Με αφετηρία λοιπόν αυτό το ζήτημα απευθυνθήκαμε στη Ραδιοτηλεόραση και καθώς η θεματολογία του forum μας είναι ρετρό - και βεβαίως λόγω του γεγονότος ότι τα περισσότερα από τα μέλη μας μεγάλωσαν μαζί με το περιοδικό και το έχουν αγαπήσει - πέρα από το θέμα των προσφορών του ρετρό-υλικού που έχουν κυκλοφορήσει από τη Ραδιοτηλεόραση, αποφασίσαμε να κάνουμε ταυτόχρονα και ένα "αφιέρωμα" στο ιστορικό αυτό περιοδικό, συζητώντας την μακρά ιστορία του με τον διευθυντή του.

Από εκεί και πέρα, οποιαδήποτε άλλα ζητήματα τα οποία αναφέρονται σε υποθέσεις, ούτε τέθηκαν σαν ερωτήματα, ούτε και αφορούν την παρούσα συνέντευξη που πραγματοποιήθηκε με πρωτοβουλία του Retromaniax.
Αγαπητέ bernard,

τα ζητήματα δεν αναφέρονται σε υποθέσεις, έχουν γίνει και μάλιστα έχουν αναρτηθεί σε όλα τα sites που αφορούν τα media.

Πώς λοιπόν θα μιλάμε για προσφορές με ρετρό οπτικοακουστικό υλικό από την Ραδιοτηλεόραση, όταν η ίδια η ΕΡΤ δεν έχει σκοπό να βοηθήσει αυτό το ιστορικό περιοδικό, αλλά επιθυμεί να διακόψει την κυκλοφορία του;

Προσωπική μου γνώμη είναι ότι το συγκεκριμένο ερώτημα για το μέλλον του περιοδικού ήταν και είναι καίριο, ειδικά από τη στιγμή που έγινε αναφορά στις προσφορές του και δεν περιορίστηκε η συνέντευξη στην ιστορική του αναδρομή (αλλά επεκτάθηκε και στην επαγγελματική πορεία του τωρινού του διευθυντή).
 
Μπράβο σε όλους όσοι ασχοληθήκατε από την αρχή έως το τέλος με τη συνέντευξη. Μάθαμε πράγματα που δεν νομίζω ότι θα είχαμε τη δυνατότητα να τα πληροφορηθούμε με άλλο τρόπο.

Να τονίσω εδώ ότι με μία δεύτερη και πιο προσεκτική ανάγνωση στα λεγόμενα του κου Συριόπουλου, πήρα τις απαντήσεις μου και στο "φλέγον θέμα". Μπράβο του που τοποθετήθηκε προσεκτικά τιμώντας το πόστο που έχει αναλάβει και μπράβο του που με διακριτικότητα έκανε και την κριτική (του). Ανεξάντλητη πηγή γνώσεων, γλαφυρός στο λόγο του, παραστατικός σε αρκετά σημεία (λες και ήμουν εκεί), δεν χόρταινα να διαβάζω.

Ευχαριστώ θερμά τον καλό άνθρωπο που έβγαλε το υδατογράφημα από το μέτωπο του Χορν και μπορώ να το θαυμάζω άνετα πλέον.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
caprice είπε:
Ευχαριστώ θερμά τον καλό άνθρωπο που έβγαλε το υδατογράφημα από το μέτωπο του Χορν και μπορώ να το θαυμάζω άνετα πλέον.
Χεχε, αυτός ήταν ο tsalk! :)
 
Στο σημείο αυτό, πιστεύω ότι θα είχε ενδιαφέρον να μοιραζόμασταν τις αναμνήσεις μας, τις στιγμές που έχουμε περάσει με την Ραδιοτηλεόραση....

Για παράδειγμα, εγώ πάντα θα θυμάμαι, στις αρχές της δεκαετίας του '80, που το περιοδικό το έβρισκα μόνιμα (κάθε εβδομάδα) σε δύο σπίτια και το "ξεκοκάλιζα"! :) Στο σπίτι της γιαγιάς μου και στο σπίτι της θείας μου. Για κάποιο λόγο (αν και ξέρω γιατί, οι γονείς μου δεν ήταν ποτέ μεγάλοι "οπαδοί" της τηλεόρασης..., αναρωτιέμαι εγώ από ποιον πήρα!! :) ) δεν παίρναμε εκείνη την εποχή το περιοδικό στο σπίτι μας. Το έβρισκα όμως κάθε εβδομάδα, είτε στο σπίτι της γιαγιάς μου, είτε στο σπίτι της θείας μου και στρωνόμουν κάτω και το διάβαζα: την αναλυτική παρουσίαση των τηλεοπτικών προγραμμάτων, τα πλούσια ρεπορτάζ, τα κους-κους σχετικά με τα γυρίσματα των τηλεοπτικών σειρών, τα γράμματα των αναγνωστών που ζητούσαν επαναλήψεις τηλεοπτικών σειρών, κτλ! Ήταν το "απαραίτητο" κυριακάτικο ανάγνωσμά μου και το περίμενα πώς και πώς να το ξεφυλλίσω κάθε Κυριακή, να χαζέψω το χρωματιστό εξώφυλλο, να διαβάσω για τις αγαπημένες μου σειρές. Κάποια πράγματα, φαίνεται, δεν αλλάζουν ποτέ....
 
Μπράβο παιδιά , όπως πάντα συνεχίζετε την εξαιρετική δουλειά σας ! Μεγάλη συγκίνηση ... κάποια από τα τεύχη τα είχα αγοράσει.... Μιας και ξεκινήσατε με τα τηλεοπτικά περιοδικά , μπορείτε να επεκτείνετε το αφιέρωμά σας από αντίστοιχες εκδόσεις των εταιρειών ΔΡΑΓΟΥΝΗΣ και ΛΥΜΠΕΡΗΣ της δεκαετίας του 1980-1990 ( ΤΗΛΕΚΟΝΤΡΟΛ, ΤV5, 7ΜΕΡΕΣ ΤV κ.λ.π.)
 
Πολλά πολλά συγχαρητήρια παιδιά και θερμές ευχαριστίες σε σας και τον κ. Συριόπουλο. Μπράβο σας!
 
Μπράβο παιδιά, υπέροχα τα παλιά εξώφυλλα του περιοδικού.
 
Μπράβο σας, παιδιά, για τη συνέντευξη (που δυστυχώς διάβασα με μεγάλη καθυστέρηση). Εξαιρετικά ενδιαφέροντα τα όσα είπε ο κ. Συριόπουλος και πολύ σημαντικό το φωτογραφικό υλικό που αναρτήσατε.

Μου φαίνεται αδιανόητο να κλείσει η "Ραδιοτηλεόραση", παρόλο που κατά καιρούς έχω ενστάνσεις για την ύλη ή τη δομή του περιοδικού. Τα παλιά της τεύχη είναι πολύτιμος μπούσουλας για όλους/ες όσους/ες προσπαθούν να χαρτογραφήσουν το παρελθόν της ελληνικής τηλεόρασης και του ραδιοφώνου, αλλά και στη σύγχρονη εποχή ο ρόλος της είναι σημαντικός. Ελπίζω η ΕΡΤ να βρει τρόπο να την κρατήσει ζωντανή και να την ανανεώνει διαρκώς.
 
Eπιτελους μια συνεντευξη καποιου εκ των έσω. Συγχαρητηρια για την εμπεριστατωμενη παρουσιαση.

Βεβαια στις αποψεις του για την πειρατεια διαφωνω καθετως και οριζοντιως. Χωρια που στον τροπο σκεψης στη διανομη ειμαστε 20 χρονια πισω. Σε αλλες χωρες οπου υπαρχει προοδος στη διατηρηση των παλιων σειρων, στις remastered εκδοσεις, στη διανομή κλπ βλεπεις να διατηθενται τοσο σε δισκους όσο και ψηφιακα παλιες και καινουργιες σειρες.

Περισσοτερες πιθανοτητες εχει μια ελληνικη σειρα ή ταινια να διατεθει μεσω ενος ξενου διανομεα παρα μεσω ενος ελληνικου. Μονο οταν καποιος τις διαθετει, εστω και σε χαλια ποιοτητα, τους πειραζει. Οσο για τα λεφτα που χανονται, κανεις τραγουδιστης, ηθοποιος, καλλιτεχνης κλπ δεν θα ηταν τοσο χαζος να περιμενει να ζησει απο τις πωλησεις των CD και DVD μεσω των εταιριων διανομης γιατι θα περνει πενταροδεκαρες.

Εκτος αν ειναι επιχειρηματιας οπως στο Χολυγουντ.
 
Πίσω
Μπλουζα