Απορία για γρήγορη αναζήτηση

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.913
Εχω μια απορια: Υπαρχει γρηγορος τροπος αναζητησης μεσα στο καθε θεμα για να μην ψαχνουμε καθε φορα αυτο που θελουμε μεσα σε τοσες σελιδες;
 
Δλδ σε ένα θέμα πχ το Kαλωσορίσματα που είναι 132 να βρεις ένα συγκεκριμένο ποστ με την αναζήτηση?

Του φόρουμ η αναζήτηση σίγουρα δε σου κάνει. Αν ξέρεις όμως κάποια περισσότερα στοιχεία και τα δώσεις μέσω google ίσως έχεις περισσότερες πιθανότητες :)
 
ευχαριστω Kambia,δηλαδη πρεπει να ψαχνουμε σελιδα σελιδα μεχρι να βρουμε αυτο που θελουμε..

νομιζα οτι υπηρχε και γρηγορος τροπος :(
 
Kambia είπε:
Δλδ σε ένα θέμα πχ το Kαλωσορίσματα που είναι 132 να βρεις ένα συγκεκριμένο ποστ με την αναζήτηση? Του φόρουμ η αναζήτηση σίγουρα δε σου κάνει. Αν ξέρεις όμως κάποια περισσότερα στοιχεία και τα δώσεις μέσω google ίσως έχεις περισσότερες πιθανότητες :)
Πλάκα κάνετε...

Επειδή έχω δει τι παίζει και σε άλλα forum, αλλού παίζει η δυνατότητα της αναζήτησης εντός θέματος. Δεν ξέρω τι γίνεται με την πλατφόρμα αυτού του forum, αλλά σίγουρα αυτή η δυνατότητα υπάρχει αλλού.

Συμφωνώ με την Κατερίνα ότι αυτό το πράγμα είναι απίστευτα δύσχρηστο και ειδικά σε θέματα με πολλές σελίδες. Εν τω μεταξύ, η Κατερίνα προσπαθεί να ταξινομήσει χίλια δύο πράγματα εδώ και λογικά της είναι αρκετά δύσκολο να βρει αν κάτι έχει ξαναμπεί και πού.
 
Aν κοιταξετε στη γκρι μπαρα κατω απο το τιτλο του thread, υπαρχει μια επιλογη Αναζήτηση ;)
 
Wally είπε:
Aν κοιταξετε στη γκρι μπαρα κατω απο το τιτλο του thread, υπαρχει μια επιλογη Αναζήτηση ;)
ευχαριστω Wally,εκανα μια μικρη δοκιμη και μπορω να πω οτι βοηθαει αρκετα :)
 
Wally είπε:
Aν κοιταξετε στη γκρι μπαρα κατω απο το τιτλο του thread, υπαρχει μια επιλογη Αναζήτηση ;)
Υπήρχε και πριν και δεν το είχα προσέξει ή τώρα το ενεργοποιήσατε; Πριν καιρό που είχα προσπαθήσει να αναζητήσω κάτι, νομίζω ότι δε μπορούσα.

Όπως και να χει, λύθηκε το θέμα! Να 'στε καλά παιδιά! :D
 
Υπηρχε παντα
 
υπηρχε αλλά δε γνωριζα σε τι χρησιμευε,ευτυχως που το ρωτησα αλλιως ακομα θα ψαχνομουν :flower:

ευχαριστουμε και παλι!
 
Θα εκμεταλλευτω την ευκαιρια να πω ενα μπραβο στην Κατερινα. Εισαι το μυρμηγκακι του φορουμ, παιρνεις ψηφιδες απο δω κι απο κει και γεμιζεις τα ψηφιδωτα των αναμνησεων.

(σας φανηκε λιγο gay αυτο? :D :animlaugh:)

Ισως εμενα να μου φαινεται και δεν νομιζω να εισαι η μοναδικη που το κανει αυτο, αλλα συνεχεια σε βλεπω να γεμιζεις σελιδες. Κίιπ απ δε γκουντ γουόρκ που λεγανε και στην αρχαια Ελλαδα...
 
pardalotzatziki είπε:
Θα εκμεταλλευτω την ευκαιρια να πω ενα μπραβο στην Κατερινα. Εισαι το μυρμηγκακι του φορουμ, παιρνεις ψηφιδες απο δω κι απο κει και γεμιζεις τα ψηφιδωτα των αναμνησεων.(σας φανηκε λιγο gay αυτο? :D :animlaugh:)
Δεν νομιζω οτι θα το ελεγα καλυτερα για την Κατερινα!
 
Wally είπε:
Τότε συγγνώμη, δε θυμόμουν καλά ή δεν είχα ψάξει καλά.

pardalotzatziki είπε:
Θα εκμεταλλευτω την ευκαιρια να πω ενα μπραβο στην Κατερινα. Εισαι το μυρμηγκακι του φορουμ, παιρνεις ψηφιδες απο δω κι απο κει και γεμιζεις τα ψηφιδωτα των αναμνησεων.(σας φανηκε λιγο gay αυτο? :D :animlaugh:)
Γκέι επειδή εκφράστηκες γλαφυρά; Οι ποιητές τι να πουν; :p

Όπως και να 'χει, τα συγχαρητήρια στην Κατερίνα, η οποία όχι μόνο ξετρυπώνει πράγματα στο φόρουμ, αλλά μας καλεί να το ανακαλύψουμε καλύτερα!
 
Wally είπε:
Aν κοιταξετε στη γκρι μπαρα κατω απο το τιτλο του thread, υπαρχει μια επιλογη Αναζήτηση ;)
παιδια υπαρχει περιπτωση να βελτιωθει αυτος ο τροπος αναζητησης;

τις περισσοτερες φορες αναγκαζομαι να ψαχνω μια μια τις σελιδες και δεν ειναι καθολου βολικο
 
Μεχρι να το υλοποιησουμε κανε το εξης αν ψαχνεις κατι εξεζητημενο...

Aς πουμε οτι ψαχνεις το Ροκκος Χοιδας

Μπες στο google και γραψε

site:retromaniax.gr Ροκκος Χοιδας
 
Wally είπε:
Μεχρι να το υλοποιησουμε κανε το εξης αν ψαχνεις κατι εξεζητημενο...
Aς πουμε οτι ψαχνεις το Ροκκος Χοιδας

Μπες στο google και γραψε
ευχαριστω Wally,αυτα που ψαχνω συνηθως τα εχω αναφερει σε παλιοτερα ποστς αλλά τις περισσοτερες φορες δε βγαζει τιποτα η αναζητηση,ακομη και ο τροπος με το google δεν εμφανιζει αυτο που θελω
 
katerinak είπε:
ευχαριστω Wally,αυτα που ψαχνω συνηθως τα εχω αναφερει σε παλιοτερα ποστς αλλά τις περισσοτερες φορες δε βγαζει τιποτα η αναζητηση,ακομη και ο τροπος με το google δεν εμφανιζει αυτο που θελω
Για λιγη βοηθεια χρησιμοποιησε την αναζητηση στη σελιδα των windows(Edit---> Find) για να βρισκεις μια λεξη που ψαχνεις.
 
pardalotzatziki είπε:
Για λιγη βοηθεια χρησιμοποιησε την αναζητηση στη σελιδα των windows(Edit---> Find) για να βρισκεις μια λεξη που ψαχνεις.
pardalotzatziki επειδη ειμαι ασχετη δεν τον καταλαβαινω αυτο τον τροπο: σε ποια σελιδα πρεπει να παω;
 
katerinak είπε:
pardalotzatziki επειδη ειμαι ασχετη δεν τον καταλαβαινω αυτο τον τροπο: σε ποια σελιδα πρεπει να παω;
Πανω αριστερα(στα windows) γραφει Αρχειο ή File. Επομενη επιλογη προς τα δεξια ειναι Edit(και δεν θυμαμαι το Ελληνικο-). Μπαινεις εκει και τελευταια επιλογη ειναι Αναζητηση/Find

Εμφανιζει ενα πλαισιο κατω αριστερα και γραφεις μια λεξη ή μερος μιας λεξης. Θα κανει αναζητηση σε οποιαδηποτε σελιδα και θα σε πηγαινει εκει που εχει τη λεξη χρησιμοποιωντας τα βελακια που εχει

Π.χ. Αν θες να βρεις την λεξη κομικ, γραφεις κομικ ή κομι(μπορει καποιος να γραφει κομιξ-οποτε θα το βρει). Προσοχη ο τονισμος παιζει ρολο, αν γραφει κόμικ δεν θα το βρει
 
ευχαριστω pardalotzatziki,μολις τον δοκιμασα κι αυτο τον τροπο: καποιες φορες εμφανιζει το επιθυμητο αποτελεσμα ενω καποιες αλλες πρεπει και παλι να ψαξω ολες τις σελιδες :(
 
katerinak είπε:
ευχαριστω pardalotzatziki,μολις τον δοκιμασα κι αυτο τον τροπο: καποιες φορες εμφανιζει το επιθυμητο αποτελεσμα ενω καποιες αλλες πρεπει και παλι να ψαξω ολες τις σελιδες :(
Παντα εμφανιζει αποτελεσμα, αρκει να αναζητας με διαφορες επιλογες. Με τονισμο, χωρις τονισμο, με κοινα ορθογραφικα λαθη κλπ κλπ

Πες κατι που ψαχνεις και που να βοηθησουμε..
 
Πίσω
Μπλουζα