Απόντες... μια συγκλονιστική ταινία. (1996)

Dragon_K.

RetroActive
Joined
4 Ιαν 2008
Μηνύματα
348
Αντιδράσεις
27
Απόντες (1996)

Retro DB: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Απόντες_(1996)

Η ταινία παρουσιάζει την πορεία έξι φίλων στη Σαλαμίνα. Παρακολουθούμε την πορεία τους από τα μαθητικά χρόνια, μέχρι τη στιγμή που ο καθένας τραβάει το δρόμο του χωρίς να έχει πλέον επαφή με τους υπόλοιπους.

Συγκλονιστική ταινία που σε πάρα πολλούς (ειδικά στους άντρες) θα θυμίσει καταστάσεις που έχουν ζήσει.

Η ταινία ξεκινάει με φόντο τον θρίαμβο της Εθνικής μπάσκετ το 87 και τελειώνει με την συντριβή της Εθνικής ποδοσφαίρου το 94 στο Μουντιάλ της Αμερικής.

Όσο για τον τίτλο "Απόντες"...

δικαιολογείται στην τελική σκηνή της ταινίας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το εχω ακουστα αλλα δεν εκατσε ποτε η φαση να το δω.

Θα το εντοπισω...
 
Είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί. Στα video club δεν υπάρχει. Υπήρξε μόνο στα Seven σαν VHS η οποία έχει εξαφανιστεί εδώ και καιρό.

Αξίζει όμως πραγματικά τον κόπο να την ψάξει κανείς.
 
Αν και διαφωνώ με τον όρο συγκλονιστική,δε παύει να είμαι μια καλή ταινία,με νοήματα,και όπως πολύ σωστά είπες,φίλε Dragon_K,σε πολλούς άντρες θα "μιλήσει" πολύ...

Για μένα προσωπικά,το κακό του Γραμματικού είναι ότι τραβάει πολύ το πρώτο μέρος της ταινίας,που διαρκεί μια ώρα σχεδόν και μετά αρχίζει να μπαίνει στο νόημα και στην εξέλιξη,καθώς τα έτη περνούν...

Παρ' ολ' αυτά,το φινάλε είναι δυνατό,πολύ δυνατό σε νόημα και αυτό σχεδόν συγχωρεί τα όποια λάθη της ταινίας...

Ενδιαφέρον είναι ίσως επίσης να δει κάποιος τον Χειλάκη (που προσωπικά δεν συμπαθώ καθόλου) με εμφάνιση εντελώς διαφορετική από τη σημερινή,όπως δεν τον θυμάται μάλλον κανείς πλέον..
 
Την ειδα πρωτη προβολη σε κινηματογραφο του κεντρου οταν βγηκε μιας και ενα απο τα παιδια που παιζουν ηταν φιλικο μου προσωπο - η ταινια (με βαση την "προελευση" της) ηταν καλη αλλα δεν πιστευω οτι θα αφησει και καποιον μυθο πισω της.
 
Φίλε Μάνο προσωπικά η ταινία με "έριξε στο καναβάτσο" όταν την είδα.

Φαντάσου οτι μόλις γνώρισα ένα παιδί από Σαλαμίνα, τον ανάγκασα (αφού πρώτα είδε την ταινία και έπαθε κι αυτός μια σχετική πλάκα) να με "ξεναγήσει" στα μέρη που γυρίστηκε κλπ κλπ.

Κι επειδή η ταινία είναι σχετικώς αυτοβιογραφική, για τον Γραμματικό, οι χαρακτήρεςτης ταινίας είναι υπαρκτά πρόσωπα. Έμαθα πρόσφατα οτι

ο χαρακτήρας που στο τέλος αυτοκτονεί, είναι υπαρκτό πρόσωπο, μόνο που δεν έχει αυτοκτονήσει, αλλά ζει και συχνάζει σε μια απόμερη σχετικά καφετέρια της Σαλαμίνας.
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι δεν υπάρχει περίπτωση να μην τον γνωρίσω (για τέτοιο κάψιμο μιλάμε :D )

Τελαμόνα ποιός ήταν ο φίλος σου ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάπου την πήρε το μάτι μου σε ένα μπλε-άσπρο αστέρι.....
 
Παιζεται αυτη τη στιγμη στο καναλι της Βουλης.

Φοβερα ενδιαφερουσα...ψιλοκολλησα και εχω 1000 αλλα πραγματα να κανω αγκρρρ
 
πρόλαβα ένα μισάωρο πολύ όμορφη ταινία.. και η ζωή συνεχίζετε....
 
Όχι ρε γμτ, με ψήσατε άσχημα πρωινιάτικα! Πού να το βρούμε...
 
Dragon_K. είπε:
Έμαθα πρόσφατα οτι ο χαρακτήρας που στο τέλος αυτοκτονεί, είναι υπαρκτό πρόσωπο

Ευχαριστούμε πολύ Dragon, όσοι δεν έχουμε δει την ταινία και θέλαμε να την δούμε :angry:

***edit by manos426f***

Σωκράτη,έχεις απόλυτο δίκιο,έστω και πολύ αργά πλέον,έβαλα το spoiler tag....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thamonas είπε:
Ευχαριστούμε πολύ Dragon, όσοι δεν έχουμε δει την ταινία και θέλαμε να την δούμε :angry:
Με πρόλαβες, ενώ ξαναδιάβαζα το thread... γι αυτό υπάρχουν τα spoliers ρε παιδιά! Κάνε κανένα edit μήπως προλάβεις άλλους που δεν την έχουν δει...

Θυμάμαι όταν είχε βγει η έκτη αίσθηση, πριν την δω, σε μία παρέα πετάει μία έξυπνη:

"Καλα, δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι ήταν πεθαμένος!"
. Νεκρική σιγή στην παρέα...
 
από ότι κατάλαβα πρέπει να είναι τρομερή ταινία!!

που θα την βρούμε όμως;;
 
Και τα Διόδια! Και τα Διόδια!

Συγγνώμη για το ΟΤ, αλλά έχω φάει τον κόσμο... :D
 
Ρε παιδιά, η ταινία υπάρχει στον γνωστό tracker! (μπλε- άσπρο) ;)

@ Gryzor: στο ίδιο μέρος θα βρεις και "τα διόδια" (4 επεισόδια) :cool:
 
Μόλις την είδα και εγώ μάγκες.

Απλώς ... ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ !

Αν και ελαφρώς αργόσυρτη στην αρχή, μίλησε πολύ βαθειά στην ψυχή μου.

Εξίσου συγκλονιστική ταινία του ίδιου σκηνοθέτη είναι και Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
nessie είπε:
Ρε παιδιά, η ταινία υπάρχει στον γνωστό tracker! (μπλε- άσπρο) ;)
@ Gryzor: στο ίδιο μέρος θα βρεις και "τα διόδια" (4 επεισόδια) :cool:
Σάγαπάω..... :D
 
Πίσω
Μπλουζα