Απόπειρα TombRaider III με retroPC

keropi

Human RetroDatabase
Joined
6 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.709
Αντιδράσεις
9
Λόγω ελεύθερου χρόνου εορτών , αποφάσισα επιτέλους να εγκαταστήσω μόνιμα στο σπίτι το retroPC που είχα φτιάξει πριν περίπου 1.5 χρόνο ...

[ κάναμε 2 σχεδόν ίδια με τον marag με σκοπό να λιώσουμε στο παιχνίδι, αλλά πού χρόνος/διάθεση... είχαμε παραγγείλει μητρικές Gigabyte με AlladinV chipset, AGP voodoo3/3000 , ISA SoundBlaster16 + Yamaha DB50XG wavetable daugterboard και AMD K6-II/400 επεξεργαστές... Εγώ πρόσθεσα και μια Roland LAPC-I και έτοιμο το μηχάνημα με DOS/Win98SE , "ψαγμένο" :cool: configuration και συμβατό με retrogames και χωρίς προβλήματα στο DOS λόγω cpu... βρήκαμε και στο eBay New-Old-Stock άσπρα midi-towers ASUS εποχής '90 , και ήμασταν έτοιμοι να ξαναζήσουμε το παρελθόν :p ]

Αφού εγκατέστησα το TRIII , του έβαλα και το AMD 3DNow! patch, και έτοιμος! Αμ δε!

1ο κουλό: εντελώς ΑΝΑΠΟΔΑ, το παιχνίδι σε ανάλυση μικρότερη των 1280*1024 είναι παντελώς unplayable με σπασίματα και tearing ! Αν το βάλω 1280*960 και παραπάνω τότε παίζει ΑΨΟΓΑ με τερματισμένα τα 30fps που επιτρέπει η μηχανή του... :eek: o_Oo_O αυτό δεν το έχω συναντήσει άλλη φορά και το κάνει μόνο στο TRIII... προφανώς κάποιο bug, αλλά εντάξει δεν έχω παράπονο αφού είναι άψογο σε υψηλή ανάλυση (αν και ήθελα 640*480 για την retro αίσθηση, αλλά τεσπα...)

2ο κουλό: ο θόρυβος από το DVD drive που δουλεύει συνεχώς.... σαν πλυντήριο έκανε, ευτυχώς πλέον μπορώ να έχω στον δίσκο καμοιά 100η isos από τα games, οπότε με το Daemon Tools λύθηκε το πρόβλημα του θορύβου ;)

3ο κουλό: καλά όχι και ακριβώς κουλό , αλλά ο χειρισμός είναι μάπα... η Lara είναι σαν ανάπηρη χαχαχαχα , έχω συνδέσει μέσω usb ένα playstation2 pad, αλλά και πάλι δεν σώζεται ... ΔΕΝ έχει κάτι τεχνικώς, απλά είναι έτσι... παλιά μου φαινόταν εξαιρετικός, αλλά τώρα που καλόμαθα στα νέα παιχνίδια με απογοητευει πχ. το γεγονός που δεν μπορώ με τον 2ο μοχλό να χειρίζομαι την camera... απαιτεί εξάσκιση και συνήθεια, μετά από περίπου 1 ώρα το συνήθησα... από περιέργεια έπαιξα το TR Underworld στο Χ360 και μου φάνηκε γελοίο σαν δυσκολία ΛΟΛ

Στο 3 μου πήρε 1.5 ώρα να περάσω το 1ο επίπεδο, και συνήθως έχανα βλακωδέστατα επειδή έπεφτα στο κενό ή η Lara πηδούσε τόσο μακριά και έχανε τον στόχο με αποτέλεσμα τον θάνατο... :sleep: Έχω στο πρόγραμμα να τα ξαναπαίξω όλα από το 1 ως το 4 στο retroPC , απλά με το 3 έκανα τις δοκιμές και κόλλησα στο πρόβλημα με την ανάλυση και το framerate... Με την voodoo3 επίσης το 1 παίζει με acceleration, που είναι σαφώς καλύτερο από το software mode.

Παλιά ούτε ο θόρυβος με ενοχλούσε, ούτε ο χοντροκομμένος χειρισμός... Έβλεπα το μεγαλειώδες 3D του παιχνιδιού και όλα πέφτανε σε 2η, 3η, 1000η μοίρα ΛΟΛ

πάρτε και μερικά shots 1280*960/voodoo3 :flower:

tomb0001.jpg


tomb0002.jpg


tomb0005.jpg


tomb0000.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tα εχει "δωσει" ολα η voodoo, πολυ καθαρες εικονες, εχω και εγω ενα "ετοιμο" για retro gaming πιο μικρος απο τον δικο σου, 233mmx με voodoo 3 PCI 64mb.
 
Πολύ αδύναμος ο K6 για την Voodoo 3.Εαν μπορέσεις να βάλεις έναν K6 III θα είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα.

Σε Pentium 3 μην μεταβείς γιατί θα έχεις πρόβληματα με Runtime error 200 και τέτοια στο DOS.

Ωραίο συστηματάκι,τώρα αυτό με την ανάλυση τι να πω πολύ κουλό!

Πωπω έχεις και Roland LAPC-I.Ζηλεύω!!!Plz κάνε record καμμιά μουσική από κανά παιχνιδάκι και δώσε και σε μας!Ειδικά Warcraft 2 και Doom θα ήθελα πολύ να ακούσω!
 
έχω κάνει ΠΟΛΛΑ πειράματα (και ταυτόχρονα γέμισα με ένα σωρό μητρικές/επεξεργαστές διαφόρων τύπων) και κατέληξα στα εξής συμπεράσματα:

DOS: ένας 486/100 είναι κορυφή

DOS+Windows games (με το πιο απαιτητικό το Unreal): Κ6-ΙΙ στα 400-450mhz (ως εκεί δεν βγάζει καταραμένα ERROR200 λόγω ταχύτητας στο DOS , τα tsr που και καλά φτιάχνουν τέτοια λάθη δεν παίζουν πάντα...)

Windows games ως το 2000: PentiumII

* Η voodoo3 παίζει ότι και η 1 και η 2, έχει ΠΑΡΑ πολύ καλή DOS συμβατότητα με VESA2.0 modes

* Για σκέτο DOS μια S3 ή Cirrus vga είναι πολύ καλές , όχι οι γρηγορότερες αλλά με τα λιγότερα προβλήματα/ασυμβατότητες

* οι Κ6-ΙΙ είναι και γρήγοροι (όχι όσο οι pentiumII όμως) και συμεριφέρονται καλύτερα σε DOS παιχνίδια ευαίσθητα στην ταχύτητα... περίεργο αλλά είναι ΟΚ , εκεί που ο pentiumII/400 απλά σε πετάει με ή χωρίς error, ο Κ6-ΙΙ παίζει ΟΚ (ίσως λόγω μικρότερης L2 cache, ίσως γιατί είναι απλά ένας "φουσκωμένος" pentium1 χωρίς την τεχνολογική εξέλιξη του pentium2...)

* ΠΑΝΤΑ ISA κάρτα ήχου για πλήρη συμβατότητα με DOS ...

edit:

@f2bnp: έχω τεστάρει πολλά configurations, ο ΙΙΙ καλός είναι αλλά το DOS το χαιρετάς... αν είναι να πας σε ΙΙΙ καλύτερα ο pII, τα ίδια είναι πάνω-κάτω σε συμβατότητα... ακόμα και Κ6-ΙΙ πάνω από 450mhz έχει προβλήματα σε DOS

- επίσης έχω 2 LAPC-I , η μια είναι NOS στο κουτί της μαζί με το midi breakout... δεν παίζεται η μουσική της... άκουσε μερικά samples εδώ (ΤΡΟΜΕΡΟ άρθρο με την ίστορια του pc sound) http://crossfire-designs.de/index.php?lang=en&what=articles&name=showarticle.htm&article=soundcards&page=7&PHPSESSID=93d9f425b653b1623bca13dd440ddf95

Έχω τρέλα με τον ήχο σε pc , έχω συλλογή από αρκετές 8μπιτες κάρτες και πολλές daugterboards yamaha-roland... Τίποτα δεν συγκρίνεται με τον ήχο μιας αληθινής Adlib, την μουσική της Roland και τα sfx μιας SB1.0 και το μπλιμπλίκι της GameBlaster! ...

edit2: Λύθηκε το μυστήριο με τα σπασίματα στις χαμηλές αναλύσεις... η voodoo έβγαζε μια χαρά τα 30fps της, αλλά το lcd monitor μου με την vooodoo3 σαν default έχει 75hz ανανέωση ως την 1280*960 ανάλυση όπου και από εκεί και πέρα πέφτει στα 60hz... έβαλα 60hz παντού (εκτός της 1280*1024 ανάλυσης του desktop που είναι στα 75) και έχω ομαλή κίνηση παντού...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πωπω ζημιά μας κάνεις!Τα σπάει η LAPC-I!Μήπως την πουλάς την μία;Αν και δεν θα στο πρότεινα είναι απίστευτα κομμάτια :D

Τουλάχιστον κάνε μου την χάρη να κάνεις record μερικά κομμάτια από κάποια games εαν δεν σου είναι κόπος!

Κοίταξε εγώ είχα φτάσει σε σημείο να έχω 2-3 retro PC για να καλύπτω τις ανάγκες αλλά κάποια στιγμή τσαντίστηκα και είπα,δε $%^&%#$ και απλά έφτιαξα ένα αρκετά δυνατό για Windows και πολλές δυνατότητες στο DOS.Είναι ένας PIII στο 1Ghz με 256mb ram, μία Voodoo 3 3000 και την SoundBlaster AWE 64 Gold.Έχω στήσει αρκετά καλά το περιβάλλον οπότε μέχρι στιγμής δεν έχω συναντήσει κάποιο πρόβλημα εκτός από το Ultima Underworld το οποίο είναι πραγματικό ζώο και σε τυραννάει πολύ μέχρι να παίξει.Αλλά οκ σε τέτοιες extreme περιπτώσεις απλά χρησιμοποιώ DOSBox το οποίο τελικά τις περισσότερες φορές είναι πολύ πιο συμβατό από ότι το ίδιο το παιχνίδι σε παλιό μηχάνημα!
 
ωχ ωχ ωχ... UW... ξέρεις με την LAPC-I έχει μερικά έξτρα fx, όπως τα βήματα του Avatar... παίζουν από midi :p

Είχα και εγώ κάποτε μια λύση P3/550, αλλά λόγω DOS την εγκατέλειψα... τώρα να ηχογραφήσω OK , αλλά τί θέλεις; πες μερικούς τίτλους

Επίσης πέτα την AWE64 , πάρε μια SB16 από τις πολύ παλιές (CT1740) και χώσε πάνω μια DB50XG

...και όχι, οι LAPC-I δεν πωλούνται :p
 
Ώπα ώπα μας πετάς στα δύσκολα τώρα!Τι εστί DB50XG και που μπορώ να βρώ :p ;

Τώρα από παιχνίδια θα ήθελα εαν σου είναι εύκολο να κάνεις record το κομμάτι που παίζει στο κεντρικό μενού του Warcraft II,το κομμάτι που πάιζει στον πρώτο χάρτι στο Doom 1 και το intro από το X-Com Enemy Unknown!

Καλά το άρθρο είναι φοβερό!Καλά που το έβαλες!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DB50-XG .... ίσως η καλύτερη wavetable κάρτα που μπορείς να αγοράσεις...

http://en.wikipedia.org/wiki/Yamaha_XG

Μπαίνει στο wavetable header των καρτών ήχου για να παίζουν μουσική μέσω midi όπως πρέπει και όχι με FM synthesis... σαν τα ενσωματωμένα όργανα της Awe64 που έχεις, μόνο που ακούγεται χωρίς προβλήματα σε ότι υποστηρίζει General Midi μουσική με υψηλή ποιότητα.

edit: επίσης να σου πώ για τα κομμάτια που λες να ηχογραφήσω , - θα το κάνω - αλλά τα παιχνίδια που αναφέρεις δεν εκμεταλλεύονται τα εξτρα που έχει η Roland, θα παίζουν ΟΚ αλλά σαν general midi κομμάτια από καλή κάρτα.... δηλαδή δεν θα δεις διαφορές τεράστιες όπως στα samples που έχει το site που έδωσα πιο πάνω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίο threadάκι keropi,απ' αυτά που μου αρέσουν πολύ! ;)

Εγώ έχω τη μία και την άλλη άκρη,δηλαδή έναν PI στα 200 κι έναν PIII.Αλλά όχι,δεν έχω χώρο και για PII στο σπίτι! :p
 
Ρε εσύ , το tr3 , πρέπει να τρέχει και σε σύγχρονο pc.

Αν επιλέξεις compatibility mode με w98.

Εννοώ σε σύγχρονο με windows xp , δεν ξέρω για νεότερα.

Είχα παίξει παλιότερα , γύρω στο 2004 , το tomb raider 2 , με σύγχρονο pc εποχής (p4 3ghz , 6800) με xp , σε ανάλυση 1600Χ1200 και είχα πάθει πλάκα.
 
Keropi με ξεχασες ;(
 
To ειχα λιωσει το παιχνιδι!

Ποιος θα ξεχασει τη πιστα στη περιοχη 51 που επειδη δεν ειχες μπιστολια δεν μπορουσες να βαλεις κωδικους

Επισης ο μπατλερ που αν τον πυροβολουσες εβαζε το δισκο.

Τα μυστικαστο σπιτι της LARA! με τις κρυφες πορτες και τα πιστολια!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
f2bnp είπε:
όχι, είναι στα άμεσα σχέδια... απλά ασχολούμαι με ένα άλλο project αυτό τον καιρό, ούτε το tr3 δεν προχώρησα ;)
 
Ναι ρε συ μην τρελαίνεσαι πλακίτσα κάνουμε ;)
 
Glidos σε soul reaver θα δούμε?
 
Μα το Soul Reaver ούτε Glide υποστήριζε(Direct 3D) ούτε ήταν σε DOS ;)
 
asikamin είπε:
Glidos σε soul reaver θα δούμε?
Σε ενδιαφέρει από PS1 το Soul Reaver:::

Τι μου θύμησες τώρα. Το πρώτο παιχνίδι που είχα πάρει original για την πρώτη μου "λευκή" κονσολίτσα...
 
Είχα και εγώ μια roland lapc-1 και την πούλησα κάποια στιγμή τα αρχαία χρόνια για να πάρω gravis ultrasound max (με φουλ 1mb μνήμης παρακαλώ!).

Η μουσική της roland απλά μοναδική. Και την gravis βέβαια την φχαριστήθικα, καμία σχέση με τις sound blaster της εποχής.

Τώρα θέλω να στήσω ένα παλιό μηχάνημα και εγώ με μια crt οθόνη για να δουλέψω κάτι γυαλιά 3d της elsa που έχω!
 
3D γυαλιά;Καλή φάση !
 
Πίσω
Μπλουζα