Αράχνη, Spiderman...

exetlaios είπε:
Απίστευτο !
Τούρκικη ταινία : SPIDERMAN vs CAPTAIN AMERICA !

[edit] dead external link [edit]

Μάλιστα ο SPIDER-MAN είναι ο "κακός" και κρατάει ... σουγιά !

Μόνο οι "καλοί γείτονές μας" θα τόλμαγαν να γυρίσουν κάτι τέτοιο !

Υ.Γ. : Όποιος την βρει, του ανάβω τρίμετρη λαμπάδα !
Το ψάχνεις ακόμη; Το "3 Dev Adam" ('73) δώθηκε ως δώρο σε promo θήκη στο πιλοτικό τεύχος #0 του περιοδικού "Γκραν Γκινιόλ"! Φυσικά μεταφρασμένη στα Ελληνικά! Την έχω στην κατοχή μου (μάλιστα έτυχε και την ξαναβρήκα διπλή και την χάρισα σε ένα φίλο)[edit] πνευματικά δικαιώματα [edit] αλλά καλό θα ήταν να τσεκάρεις το περιοδικό μιας και είναι της "Jemma Press" και κυκλοφορεί ακόμα! Δεν αποκλείεται να σ' ενδιαφέρει και η ύλη του. ;) Επικοινώνησε μαζί μου να ξέρω!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mandrake είπε:
Το ψάχνεις ακόμη; Το "3 Dev Adam" ('73) δώθηκε ως δώρο σε promo θήκη στο πιλοτικό τεύχος #0 του περιοδικού "Γκραν Γκινιόλ"! Φυσικά μεταφρασμένη στα Ελληνικά! Την έχω στην κατοχή μου (μάλιστα έτυχε και την ξαναβρήκα διπλή και την χάρισα σε ένα φίλο)[edit] πνευματικά δικαιώματα [edit] αλλά καλό θα ήταν να τσεκάρεις το περιοδικό μιας και είναι της "Jemma Press" και κυκλοφορεί ακόμα! Δεν αποκλείεται να σ' ενδιαφέρει και η ύλη του. ;) Επικοινώνησε μαζί μου να ξέρω!
Έχεις PM ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να το επαναφερω και γω....

Τευχη απο 1983 εως 1988.

Το 336 ειναι το μοναδικο που εχει πραγματικη φωτογραφια και ανθρωπους με στολη αντι για σκιτσα.

Δυστυχως μου λειπει το οπισθοφυλλο.

P1120242.jpg

P1120246.jpg

P1120247.jpg

P1120251.jpg
 
Ωραιος ,απο τα εξωφυλλα φαινεται 87-88 τα εχω ολα τα παραπανω,ιδια εποχη μαζευαμε!

Το 336 ειναι το μοναδικο που εχει πραγματικη φωτογραφια και ανθρωπους με στολη αντι για σκιτσα.
Οχι δεν ειναι το μοναδικο,το ελληνικο Spiderman 197 ειχε το παρακατω εξωφυλλο. :)

 


AmazingSpider-Man262.jpg

 


http://www.samruby.com/AmazingSpider-ManC/Large/AmazingSpider-Man262.jpg


 
Τα περιοδικα της Σκληρης γενιας οπως διαφημιζοντουσαν.

 


attachment.php


 


attachment.php
 
Στην πίσω πλευρά του κόμικ υπήρχε συνήθως ένα σχέδιο με όλους τους ήρωες της μάρβελ με πορτοκαλί χρώμα ,αν το έχει κάποιος ας το βάλει να το θυμηθούμε
 
Ναι αυτα τα δυο πρωτα θυμαμαι και εγω στα οπισθοφυλλα ,επισης το πορτοκαλι στην original μορφη του εχει ομορφο χρωμα,ο Καμπανας οπως και πολλοι τοτε επεμενε στην διχρωμια για λογους κοστους.


Anyway και δυο bonus.





attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Πανέμορφα,σε ευχαριστώ πολύ,ήταν η πρώτη μου αφίσα .
 
Την εποχη που κυκλοφορουσε μαζι με το Μπλεκ και το Κοναν ηταν το αγαπημενο μου περιοδικο.

Μετα θυμαμαι μεγαλωσε στο σχημα εβαλε χρωματα και φιλοξενουσε ιστοριες σε σκιτσο του Todd McFarlane και Εric Larsen.

@Aardvark many thanks για το οπισθοφυλλο με το Μarvel Universe. Θυμαμαι μικρος να το χαζευω ωρες...

Μονο αυτα τα τευχη εχεις στη συλλογη σου?
 
Deathshadow είπε:
Την εποχη που κυκλοφορουσε μαζι με το Μπλεκ και το Κοναν ηταν το αγαπημενο μου περιοδικο.
Μετα θυμαμαι μεγαλωσε στο σχημα εβαλε χρωματα και φιλοξενουσε ιστοριες σε σκιτσο του Todd McFarlane και Εric Larsen.

@Aardvark many thanks για το οπισθοφυλλο με το Μarvel Universe. Θυμαμαι μικρος να το χαζευω ωρες...

Μονο αυτα τα τευχη εχεις στη συλλογη σου?
Όχι έχω κάμποσα,βασικά από όλη την διάρκεια εκδόσης του είναι πολύ περισσότερα αυτά που έχω παρα αυτά που μου λείπουν.Χαίρομαι που σου άρεσε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η δικη μου ταπεινη συλλογη απο μικρα και μεγαλα Spider man του Καμπανα. Μολις 394 τευχη, βεβαιως αρχισα να μαζευω συστηματικα μετα το 200.

P6220996.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
freaktmp είπε:
Η δικη μου ταπεινη συλλογη απο μικρα και μεγαλα Spider man του Καμπανα. Μολις 394 τευχη, βεβαιως αρχισα να μαζευω συστηματικα μετα το 200.
Προβολή συνημμένου 134774
Αδελφέ...τα έχω ΟΛΑ εκτός από λίγες απώλειες.Πολλά απο τα μεγάλα τα πέταξα...ο ανόητος,λόγω χώρου.Στα μεγάλα πολλές φορές υπήρχαν επαναλήψεις.
 
Το φοβερο εξωφυλλο του 336 ακομα ειναι χαραγμενο στην μνημη μου και στο αντιστοιχο αμερικανικο τευχος του Marvel Team-Up μας περιγραφει χαρακτηριστικα πως ο φωτογραφος εβγαλε αυτο το αποτελεσμα.
Θα ενδιαφερει αυτους που ασχολουνται με την φωτογραφια σαν χομπι χωρια το ρετρο των εργαλειων που χρησιμοποιηθηκαν.
Αναφερει την χρηση μιας Nikon FM σε Kodachrome 64 film.
Επεσε απιστευτη δουλεια για κατι τοσο απλο φαινομενικα.


Capture.JPG
Εξωφυλλο απο greek comics

mtu128pg19.jpg

mtu128pg20.jpg
mtu128pg21.jpg
mtu128pg22.jpg
mtu128pg23.jpg
mtu128pg24.jpg
 
Για χρόνια ημουν μόνιμη φιγούρα στο πρακτορείο τύπου στην Αμαλιάδα οπου ζουσα. Ειδικα τα καλοκαίρια το επισκεπτόμουν καθημερινά και περναγα άπειρο χρόνο σκάβοντας αναμεσα στις στιβες απο παλια περιοδικα. Μια απο τις πιο ευχαριστες αναμνήσεις μου, ενα απογευμα σε μια τυπικη ανασκαφη, πηρε το ματι μου κατι πισω απο την ραφιερα που ειχε τις στιβες απο τα comics που χάζευα. Αμεσως χωρις να χασω ευκαιρια (και χωρις να ζητησω αδεια απο κανέναν :diablotin: ) τραβηξα την ραφιερα απο τον τοιχο και απο πισω βρηκα δυο παλια τευχη Σπαιντερ Μαν σε εξαιρετικη κατάσταση, τα 65 και 66. Δεν μπορω να εντοπίσω χρονικα ποτε ηταν αλλα σιγουρα ημασταν πολυ μετα το τευχος 200, συνεπώς ειχαν παραπέσει πολλα χρόνια πριν τα βρω.

Οταν πούλησα την συλλογη πριν μερικα χρονια, δεν υπηρχε περίπτωση να τα αποχωριστώ, ακομα κι αν δεν ηταν τα παλιότερα μικρα Σπαιντερ Μαν στην κατοχή μου!

Σπαιντερ Μαν, τευχος 65, 17/8/1982, εκδ. Kampanas Hellas Α.Ε.Β.Ε

Οι τρεις ιστοριες που περιέχει το τεύχος ειναι Amazing Spider-Man Vol 1 153, Captain America Vol 1 204 και Master of Kung Fu Vol 1 56.

P1027285.JPG

Ειδικα η ιστορια του Captain America ειναι ασχημα πετσοκομενη, με μονα panels του 1/4 της σελιδας στην αμερικανικη εκδοση, εδω να ειναι μεγενθυμένα και να πιανουν ολη την σελιδα κλπ. Κλασσικος Καμπανας! :fafoutis:
 
Nαι το εκανε αυτο για να γεμιζει το περιοδικο.
Πολυ καλη κατασταση το τευχος.
 
Είναι το παρακάτω που μάταια προσπαθώ να θυμηθώ μέρες: σε κάποιο τεύχος του Σπάιντερμαν (νομίζω προς τέλη 80ς, καλοκαίρι 89 κάπου εκεί) είχε δημοσιευτεί μια σύντομη ελληνική ιστορία (σε στυλ διηγήματος όχι με εικόνες κόμικ) για έναν ανερχόμενο ποδοσφαιριστή η οποία ήταν γραμμένη σε α πρόσωπο δηλαδή σαν να διηγούνταν ο ήρωας της ιστορίας. Χαρακτηριστικά θυμάμαι ότι έλεγε ότι για να γίνει το μεγάλο όνομα ξεκίνησε να παίζει μπάλα στις "αλάνες" . Δεν θυμάμαι κάτι άλλο από αυτή την ιστορία, πέρα απ' το ότι στο ίδιο τεύχος είχε μια συγκλονιστική ιστορία του Hulk στην οποία τα καρέ εναλλάσσονταν σε παρελθόν - παρόν δείχνοντας τα παιδικά τραύματα του ήρωα.
Αλλά θυμάται κανείς σας (η ακόμη καλύτερα αν έχει το συγκεκριμένο τεύχος) την συγκεκριμένη ιστορία με τον ποδοσφαιριστή;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα