Αργό boot σε PC με SSD και δευτερο HDD δίσκο

Imgema

Alien RetroDatabase
Joined
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.326
Αντιδράσεις
1.341
Πήρα λοιπόν έναν φρέσκο Samsung SSD EVO 860 250GB και έβαλα φρέσκα Windows. To boot είναι τόσο γρήγορο που μπορώ να πω πως είναι στιγμιαίο. Στην αρχή δείχνει το post screen με το logo της motherboard για 1-2 δευτερόλεπτα και μετά κατευθείαν στo Windows login screen.

Αλλά δυστυχώς δεν κράτησε η χαρά. Οπως είναι φυσικό, τα 250GB είναι αστείο ποσό και έτσι θες κανα δύο δεύτερους, μεγάλους HDD δίσκους μέσα για data. Λογικό δεν είναι? Εβαλα λοιπόν τους δίσκους μου και τώρα το post screen θέλει γύρω στα 10 δευτερόλεπτα παραπάνω για να με πάει στα Windows. Για ποιον λόγο όμως?

Δοκίμασα διάφορες λύσεις αλλά τίποτα δεν βοήθησε. Σιγούρεψα ότι ο SSD είναι στο πρώτο SATA port και ότι κάνει boot πρώτο. Μάλιστα έκανα disable τα δευτερα και τρίτα boot στους άλλους δίσκους κι έτσι στο boot menu υπάρχει μόνο ο SSD. Σιγούρεψα ότι δεν υπάρχουν boot partitions στους άλλους δίσκους και έκανα disable όποιο πρόγραμμα ψάχνει αρχεία από τους αργούς δίσκους στο startup. Tίποτα όμως, παρόλο που τους έκανα disable, πάλι στην αρχή προσπαθεί να τους διαβάσει.

Το μόνο που βοηθάει είναι να τους βγάλω τελείως. Μόνο τότε ξεκινάει σφαίρα. Αλλά έτσι θα έχω ένα σύστημα χωρίς αρχεία ουσιαστικά. Δεν μπορώ να καταλάβω, ποιος ο λόγος να έχεις SSD όταν αναγκαστικά θα έχεις και έναν μεγάλο HDD για αρχεία, ο οποίος θα σου καθυστερεί τον SSD? Tώρα έχω περίπου το ίδιο boot time με όταν είχα φρέσκα Windows στον HDD... Αρα λοιπόν θα πρέπει να υπάρχει τρόπος να αγνοεί τους αργούς δίσκους στο startup και δεν μπορώ να τον βρω.

Καμιά ιδέα παιδιά?
 
Πες μας μερικες ακομα λεπτομερειες. Τι motherboard εχεις, αν εχει την πιο προσφατη εκδοση bios, τι αλλους δισκους προσπαθεις να βαλεις, τι αλλες συσκευες υπαρχουν στο συστημα, τι εκδοση windows εχεις κλπ.
 
Είχα παρόμοιο πρόβλημα με το pc που έφτιαξα τώρα, 500gb ssd και 3 tb hdd μεγάλο 3.5" και έκανε 2 λεπτά να μπει. Ο μεγάλος δίσκος είχε πρόβλημα έκανε κλικ συνέχεια (καινούριος Toshiba 75€!) τον έβγαλα και έριξα επάνω τον 2.5" hdd που είχα από το παλιό λάπτοπ 800gb και ανοίγει σφαίρα τώρα. Τα καλώδια τα sata τα έβαλα όπου να ναι και δεν έχει κανένα πρόβλημα. Έχω κι εγώ ένα ερώτημα τι κάνω με τον άλλο δίσκο που έχει πρόβλημα, την απόδειξη βλακωδως την πέταξα.
 
Πες μας μερικες ακομα λεπτομερειες. Τι motherboard εχεις, αν εχει την πιο προσφατη εκδοση bios, τι αλλους δισκους προσπαθεις να βαλεις, τι αλλες συσκευες υπαρχουν στο συστημα, τι εκδοση windows εχεις κλπ.
Εχω την Gigabyte Z97-D3H. Δεν γνωρίζω αν έχει την πιο πρόσφατη έκδοση bios. Εχω Windows 7 + 10 σε dual Boot, τα έβαλα με τον δίσκο SSD να είναι μόνος του. Οι άλλοι δίσκοι που προσπαθώ να βάλω είναι 4 δίσκοι WD, όλοι με 100% υγεία και χωρίς κάποιο boot partition πάνω. Αλλες συσκευές έχω μόνο το Keyboard + Mouse και τον αντάπτορα για τα ασύρματα χειριστήρια του 360. Οταν λοιπόν ο SSD είναι μόνος του δεν υπάρχει loading. Οταν βάλω έστω και έναν από όλους τους δίσκους βλέπω να υπάρχει μία καθυστέρηση 10-15 δευτερολέπτων στο post screen.


Είχα παρόμοιο πρόβλημα με το pc που έφτιαξα τώρα, 500gb ssd και 3 tb hdd μεγάλο 3.5" και έκανε 2 λεπτά να μπει. Ο μεγάλος δίσκος είχε πρόβλημα έκανε κλικ συνέχεια (καινούριος Toshiba 75€!) τον έβγαλα και έριξα επάνω τον 2.5" hdd που είχα από το παλιό λάπτοπ 800gb και ανοίγει σφαίρα τώρα. Τα καλώδια τα sata τα έβαλα όπου να ναι και δεν έχει κανένα πρόβλημα. Έχω κι εγώ ένα ερώτημα τι κάνω με τον άλλο δίσκο που έχει πρόβλημα, την απόδειξη βλακωδως την πέταξα.
2 λεπτά παραείναι πολύ και προφανώς φαίνεται να είναι διαφορετικό πρόβλημα από εμένα αφού ο δίσκος σου είναι μάλλον χαλασμένος. Και όπως λες έβαλες τον άλλον και πάει σφαίρα. Βέβαια, με 10 δευτερόλεπτα loading που κάνει σε μένα άλλος μπορεί να το θεωρεί σφαίρα και αυτό αλλά εγώ βλέπω ότι είναι μία εξτρά καθυστέρηση σε σχέση με το αν είχα μόνο τον SSD επάνω, που τότε δεν προλαβαίνω καν να δω το post screen.

Κάνε μια προσπάθεια να πάρεις τηλέφωνο στο κατάστημα που τον πήρες, συνήθως τα κρατάνε τα στοιχεία σου και μπορεί να μην θέλουν απόδειξη.
 
Πήρα λοιπόν έναν φρέσκο Samsung SSD EVO 860 250GB και έβαλα φρέσκα Windows. To boot είναι τόσο γρήγορο που μπορώ να πω πως είναι στιγμιαίο. Στην αρχή δείχνει το post screen με το logo της motherboard για 1-2 δευτερόλεπτα και μετά κατευθείαν στo Windows login screen.

Αλλά δυστυχώς δεν κράτησε η χαρά. Οπως είναι φυσικό, τα 250GB είναι αστείο ποσό και έτσι θες κανα δύο δεύτερους, μεγάλους HDD δίσκους μέσα για data. Λογικό δεν είναι? Εβαλα λοιπόν τους δίσκους μου και τώρα το post screen θέλει γύρω στα 10 δευτερόλεπτα παραπάνω για να με πάει στα Windows. Για ποιον λόγο όμως?

Δοκίμασα διάφορες λύσεις αλλά τίποτα δεν βοήθησε. Σιγούρεψα ότι ο SSD είναι στο πρώτο SATA port και ότι κάνει boot πρώτο. Μάλιστα έκανα disable τα δευτερα και τρίτα boot στους άλλους δίσκους κι έτσι στο boot menu υπάρχει μόνο ο SSD. Σιγούρεψα ότι δεν υπάρχουν boot partitions στους άλλους δίσκους και έκανα disable όποιο πρόγραμμα ψάχνει αρχεία από τους αργούς δίσκους στο startup. Tίποτα όμως, παρόλο που τους έκανα disable, πάλι στην αρχή προσπαθεί να τους διαβάσει.

Το μόνο που βοηθάει είναι να τους βγάλω τελείως. Μόνο τότε ξεκινάει σφαίρα. Αλλά έτσι θα έχω ένα σύστημα χωρίς αρχεία ουσιαστικά. Δεν μπορώ να καταλάβω, ποιος ο λόγος να έχεις SSD όταν αναγκαστικά θα έχεις και έναν μεγάλο HDD για αρχεία, ο οποίος θα σου καθυστερεί τον SSD? Tώρα έχω περίπου το ίδιο boot time με όταν είχα φρέσκα Windows στον HDD... Αρα λοιπόν θα πρέπει να υπάρχει τρόπος να αγνοεί τους αργούς δίσκους στο startup και δεν μπορώ να τον βρω.

Καμιά ιδέα παιδιά?

Δοκίμασε έναν έναν τους σκληρούς με διαφορετικό καλώδιο SATA και σε διαφορετικό κανάλι SATA κάθε φορά.

Είχα παρόμοιο πρόβλημα με το pc που έφτιαξα τώρα, 500gb ssd και 3 tb hdd μεγάλο 3.5" και έκανε 2 λεπτά να μπει. Ο μεγάλος δίσκος είχε πρόβλημα έκανε κλικ συνέχεια (καινούριος Toshiba 75€!) τον έβγαλα και έριξα επάνω τον 2.5" hdd που είχα από το παλιό λάπτοπ 800gb και ανοίγει σφαίρα τώρα. Τα καλώδια τα sata τα έβαλα όπου να ναι και δεν έχει κανένα πρόβλημα. Έχω κι εγώ ένα ερώτημα τι κάνω με τον άλλο δίσκο που έχει πρόβλημα, την απόδειξη βλακωδως την πέταξα.

Αν δεν δέχεται το κατάστημα να τον αλλάξεις, μπες στην ιστοσελίδα της TOSHIBA και βάλε τα στοιχεία του σκληρού να δεις αν καλύπτεται από την εγγύηση της εταιρείας.
 
Το κατάστημα που τον πήρα γράφει πως έχει 2 χρόνια εγγύηση, θα τους πάρω Δευτέρα να δω αν τον αλλάξουν. Στο εξωτερικό τον ίδιο δίσκο τον πουλάνε 50€ και βλέπω στα reviews 50-50 να είναι χαλασμένος από day 1.
 
Ξεκινα απο μια αναβαθμιση του bios. Προσοχη στο revision του motherboard!

Την καθυστερηση την εχεις και στα δυο λειτουργικα;

Αν μπορεις να βγαλεις φωτογραφιες ολες τις ρυθμισεις του bios θα βοηθουσε.
 
Συγνώμη, δεν έχω το χρόνο να διαβάσω τις απαντήσεις όλων σας από τη δουλειά. Στη δουλειά μου λοιπόν αυτό το configuration (SSD ως boot και μεγάλοι μηχανικοί δίσκοι) παίζει πάρα πολύ συχνά. Το συγκεκριμένο φαινόμενο με την καθυστέρηση αυτή το έχω παρατηρήσει σε περιπτώσεις όπου ο μηχανικός δίσκος είχε bad blocks. Με αλλαγή δίσκου, το πρόβλημα λύθηκε. Προτείνω στον imgema να δοκιμάσει να μπουτάρει με τον SSD και τον κάθε μηχανικό δίσκο μόνο του, δηλαδή το configuration να είναι SSD+1xHDD. Αν εξακολουθεί να καθυστερεί και στις δύο περιπτώσεις, δεν πάει κάπου αλλού το μυαλό μου. Σε κάθε περίπτωση, χρειάζεται firmware update του BIOS, για να μην πω και των δίσκων.
 
Προτείνω στον imgema να δοκιμάσει να μπουτάρει με τον SSD και τον κάθε μηχανικό δίσκο μόνο του, δηλαδή το configuration να είναι SSD+1xHDD.

Το εχει δοκιμασει ηδη:

Οταν λοιπόν ο SSD είναι μόνος του δεν υπάρχει loading. Οταν βάλω έστω και έναν από όλους τους δίσκους βλέπω να υπάρχει μία καθυστέρηση 10-15 δευτερολέπτων στο post screen.

Κανε ενα BIOS update και βγαλε φωτογραφιες απ ολες τις ρυθμισεις του bios.
 
Συγνώμη, δεν έχω το χρόνο να διαβάσω τις απαντήσεις όλων σας από τη δουλειά. Στη δουλειά μου λοιπόν αυτό το configuration (SSD ως boot και μεγάλοι μηχανικοί δίσκοι) παίζει πάρα πολύ συχνά. Το συγκεκριμένο φαινόμενο με την καθυστέρηση αυτή το έχω παρατηρήσει σε περιπτώσεις όπου ο μηχανικός δίσκος είχε bad blocks. Με αλλαγή δίσκου, το πρόβλημα λύθηκε. Προτείνω στον imgema να δοκιμάσει να μπουτάρει με τον SSD και τον κάθε μηχανικό δίσκο μόνο του, δηλαδή το configuration να είναι SSD+1xHDD. Αν εξακολουθεί να καθυστερεί και στις δύο περιπτώσεις, δεν πάει κάπου αλλού το μυαλό μου. Σε κάθε περίπτωση, χρειάζεται firmware update του BIOS, για να μην πω και των δίσκων.
Ολοι οι δίσκοι είναι ελεγμένοι με HD Sentinel και Crystal Disk info.

Οταν αράξω λίγο θα κάτσω να βγάλω φωτογραφίες των bios settings.
 
Εκανα bios update Και δεν άλλαξε κάτι.

81990390_859176451199676_740635245832830976_n.jpg

82344912_630886367667235_2312299706564214784_n.jpg

82084723_2499694576979351_4816177868180553728_n.jpg

81932542_579212199525357_3981969222136758272_n.jpg
 
Γιατι εχεις boot option #1 και #2; Αν αφησεις ειτε το ενα ειτε το αλλο τι κανει;
 
Γιατι εχεις boot option #1 και #2; Αν αφησεις ειτε το ενα ειτε το αλλο τι κανει;
Αν αφήσω μόνο το Windows boot manager μετά μου βγάζει ότι δεν υπάρχει δίσκος, παρόλο που το boot manager είναι στον SSD. Οπότε Βάζω και τον SSD σαν δεύτερο. Δεν ξέρω γιατί τα έχει ξεχωριστά. Πάντως το Βοοt manager χρειάζεται γιατί από εκεί επιλέγω ποιο λειτουργικό θέλω (και τα δύο είναι στον SSD, τον έχω χωρίσει σε 2 partitions).
 
Τίποτα κάποιος από τους δίσκους έχει bad sectors. Όπως και σε μένα μόλις τον έβγαλα και έβαλα τον άλλο πηγαίνει σφαίρα.
 
Αν αφήσω μόνο το Windows boot manager μετά μου βγάζει ότι δεν υπάρχει δίσκος, παρόλο που το boot manager είναι στον SSD. Οπότε Βάζω και τον SSD σαν δεύτερο. Δεν ξέρω γιατί τα έχει ξεχωριστά. Πάντως το Βοοt manager χρειάζεται γιατί από εκεί επιλέγω ποιο λειτουργικό θέλω (και τα δύο είναι στον SSD, τον έχω χωρίσει σε 2 partitions).

Αν βαλεις μονο αυτο που λεει P0: Samsung κλπ μονο του σαν πρωτο;

Τίποτα κάποιος από τους δίσκους έχει bad sectors. Όπως και σε μένα μόλις τον έβγαλα και έβαλα τον άλλο πηγαίνει σφαίρα.

Ειπαμε δοκιμασε εναν τους δισκους ξεχωριστα και δεν αλλαξε τιποτα. Εξαλλου εχει τρεξει διαγνωστικα σε ολους τους δισκους.

Σαν τεχνικος εχω δει πολλα τετοια θεματακια ανα τα χρονια. Δεν ειναι απαραιτητα θεμα hardware. Παντως δεν βοηθαει στην διαγνωση το οτι εχει dual boot... Αν ποτε εκανα dual boot (δεν βλεπω τον λογο αλλα λεμε) θα το εκανα με δυο δισκους. Απο την αλλη στα windows 10 θα απέφευγα εγκατασταση UEFI GPT... legacy MBR και αγιος ο θεος. Κανει την διαγνωση προβληματων παιχνιδακι.
 
Κοίτα το θέμα μου είναι τα 10 παραπάνω δευτερόλεπτα στο boot. Τα οποία τώρα έγιναν 6-7 γιατί άκου να δεις, έχω και RAMDisk το οποίο το φόρτωνα από ένα image που το είχα σε κάποιον από τους HDD. Οπότε το πήγα και αυτό στον SSD και έκοψα 3-4 δευτερόλεπτα.

Δηλαδή εδώ που τα λέμε 6-7 παραπάνω δευτερόλεπτα από το σχεδόν στιγμιαίο boot δεν είναι και το φοβερό πρόβλημα. Απλά είναι το γαμώτο, γιατί να ενοχλούν οι καταραμένοι HDD αφού δεν θέλω να τους διαβάζει στην αρχή. Και δεν βρίσκω τρόπο να τους αγνοεί το σύστημα.
 
Τον δίσκο τον έστειλα πίσω και μου είπαν ότι είναι όντως ελαττωματικός και θα πάει αντιπροσωπεία και θα γίνει αντικατάσταση. Μόνο μην πάρω κανένα χαλασμένο πάλι.
 
γιατί να ενοχλούν οι καταραμένοι HDD αφού δεν θέλω να τους διαβάζει στην αρχή. Και δεν βρίσκω τρόπο να τους αγνοεί το σύστημα.
Προφανώς υπάρχει κάποια επικοινωνία με τους μηχανικούς κατά το boot με διαγνωστικά, χωρητικότητες, πρωτόκολλα και λοιπά τέτοια, ώστε όταν μπεις Windows να είναι έτοιμοι προς χρήση. Ε, με τις βελόνες πέρα δώθε, μια χαρά δεν είναι τα 7 δευτερόλεπτα;
 
Πίσω
Μπλουζα