Αριστερο πλαισιο στο Google. Πως αφαιρειται?

alkis21 είπε:
Αόρατος είμαι; :xm:
Κάντε κλικ στο link που έβαλα παραπάνω και θα το ξεφορτωθείτε!
To εκανα αλλα δεν υπάρχει η επιλογη ¨αναζητιση στα ελληνικα¨ any ideas?
 
Paspartoo είπε:
Μαλλον παρεξηγησες το post μου :D
Βρε κατάλαβα πολύ καλά μην ανησυχείς! ;) ;)

(Τα "αδύναμα" σημεία του γραπτού λόγου που λέγαμε τη Παρασκευή..... )
 
Η αναζητηση στα Ελληνικα - υπαρχει ακομα στο link - Συνθετη Αναζητηση. Βεβαια ειναι πολυ πιο πρακτικο να χρησιμοποιησει κανεις την ετοιμη επιλογη στην "νεα" αριστερη μπαρα - που τελικα δεν ειναι και τοσο αχρειαστη.

Οσο για το " β)επειδη δεν γουσταρω να μου επιβαλλουν κατι με το ζορι" που σχολιασα πριν - μου κανει εντυπωση που το βλεπει καποιος ετσι, μιας και μιλαμε για το δικο τους site το οποιο προφανως εχουν δικαιωμα να το διαμορφωσουν οπως θελουν. Το θεμα ειναι οτι εχουμε την επιλογη να το χρησιμοποιησουμε ή οχι.
 
Βέβαια αν από την αρχή ήταν η μπάρα έτσι, κανένας δεν θα είχε πρόβλημα και η συζήτηση δεν θα γινόταν καν.

Τελικά, μήπως, είναι όλα θέμα συνήθειας;
 
pooky(1) είπε:
Βέβαια αν από την αρχή ήταν η μπάρα έτσι, κανένας δεν θα είχε πρόβλημα και η συζήτηση δεν θα γινόταν καν.
Τελικά, μήπως, είναι όλα θέμα συνήθειας;
+1, αν και πάει αλλού η συζήτηση, αυτό πιστεύω κι εγώ. Για όλα ανεξαιρέτως.
 
Paspartoo είπε:
Οσο για το " β)επειδη δεν γουσταρω να μου επιβαλλουν κατι με το ζορι" που σχολιασα πριν - μου κανει εντυπωση που το βλεπει καποιος ετσι, μιας και μιλαμε για το δικο τους site το οποιο προφανως εχουν δικαιωμα να το διαμορφωσουν οπως θελουν. Το θεμα ειναι οτι εχουμε την επιλογη να το χρησιμοποιησουμε ή οχι.
Βέβαια υπάρχουν και άλλες μηχανές αναζήτησης, μη το ξεχνάμε. Αν δεν μας αρέσει κάποια στρεφόμαστε αλλού.

Όμως έχει καταντήσει το θέμα σαν το gaming. Κονσόλα = Playstation, αναζήτηση = Google, browser = ie και πάει λέγοντας......
 
pooky(1) ανάβεις φωτιές....

ακου εκει ie....θου κύριε...
 
A1200 είπε:
pooky(1) ανάβεις φωτιές....

ακου εκει ie....θου κύριε...
Όταν ασχολιόμουν (μέχρι πρόσφατα) με τεχνική υποστήριξη, έτσι και τους έβαζες Firefox (δεν μιλάω καν για Opera ή Chrome) σαν default browser σε κοίταγαν με μισό μάτι και η επόμενη ατάκα τους ήταν "γύρνα το στο παλιό" .

Δεν σου μιλάω καν για τη πλειοψηφία που σαν home page είχε τη σελίδα της google και έδινε τη διεύθυνση που ήθελε στο search της σελίδας και όχι στην κεφαλίδα του ie. Αν τόλμαγα να αλλάξω το home page τα έχαναν και δεν ήξεραν τι να κάνουν. Μάλιστα σε φίλο (καμία σχέση με ρετρό αυτός γράφει στο insomnia) που κάναμε την ίδια δουλειά, κάποιος γνωστός του τον είχε χιλιοβρίσει γιατί του "χάλασε το internet" τη στιγμή που το μόνο που έκανε ήταν αν θέσει την κενή σελίδα σαν home page στον ie.

Μη κρίνουμε από τη δική μας θέση που γνωρίζουμε δυο πράγματα παραπάνω και έχουμε και φανατικούς εκπρόσωπους άλλων "παρατάξεων". Η πλειοψηφία είναι ταγμένη.
 
οδοντοκρεμα= Κολυνος, ταχυσκαφος=κρισκραφτ, τετρακινητο=Τζιπ κλπ ;)
 
Τρυπάνι = Μπλακεντέκερ, Πάνες=Μπεμπιλίνα κλπ.

Νομίζω υπάρχει και τέτοιο thread, κάπου εδώ μέσα...
 
A1200 είπε:
To εκανα αλλα δεν υπάρχει η επιλογη ¨αναζητιση στα ελληνικα¨ any ideas?
Αν χρησιμοποιείς το plugin του Firefox (δεν ξέρω για το Chrome), σου βάζει ένα εικονίδιο κάτω δεξιά. Πατώντας το ανοιγοκλείνεις το πλαίσιο ανάλογα με το τι χρειάζεσαι.
 
Βλέποντας τα posts του παρόντος thread,είμαι σχεδόν βέβαιος ότι σε λίγο η συζήτηση θα καταλήξει σε Linux,open source λειτουργικά και πόσο καλά είναι αυτά και φυσικά πόσο κακό είναι το Google,η MS και τα windows και τα ρέστα.... :p :p

Πάλι καλά που τουλάχιστον δόθηκε απάντηση σε αυτό που αρχικά ρώτησα από τον Άλκη... :) ;)
 
Δεν μιλησε κανεις για " Linux,open source λειτουργικά και πόσο καλά είναι αυτά και φυσικά πόσο κακό είναι το Google,η MS και τα windows και τα ρέστα".

Αυτο που ειπα εγω ηταν οτι η φραση " β)επειδη δεν γουσταρω να μου επιβαλλουν κατι με το ζορι" μου φανηκε περιεργη γιατι απο τη στιγμη που μιλαμε για ενα site και μια υπηρεσια που ο ιδιοκτητης της εχει το δικαιωμα να κανει τις οποιες αλλαγες θελει - τοτε δεν παιζει "επιβολη" αλλα δικαιωμα επιλογης απο την μερια μας.
 
Εμένα πάλι που...

...όλοι οι browsers μου εμφανίζουν το κανονικό Google, όπως παλιά, αδέλφια!

Να ανησυχήσω;
 
Μπα. Μην ασχολείσαι καθόλου. Λεπτομέρειες.
 
Προκειται απλως για αλλαγη στην εμφανιση της σελιδας αποτελεσματων. Αν εχει καποιος οθονη 3/4 η 5/4 ισως ο χωρος να μετραει αλλα σε μακροστενη δεν το ειχα προσεξει καν μεχρι που ειδα το thread, παρολο που χρησιμοποιω google καθημερινα.

Εδω που τα λεμε στα περισσοτερα sites υπαρχει μπολικος ανεκμεταλλευτος χωρος στις ακρες για να φαινονται καλα με οθονες παλιας γεωμετριας. Καθως πλεον αυτες εξαφανιζονται, σταδιακα θα αλλαξει και η εμφανιση των sites.

Ασχετο: Μανο γιατι δεν εχεις την τελευταια εκδοση του firefox?
 
Που να δεις με 30άρες 2560 Χ 1600 πόσος ανεκμετάλλευτος χώρος μένει.

Βέβαια εδώ ανοίγεις περισσότερα παράθυρα και βλέπεις και ταινία μαζί.

Τώρα φαντάσου το σκηνικό με 3 Χ 30 eyefinity setup.....
 
Paspartoo είπε:
Αυτο που ειπα εγω ηταν οτι η φραση " β)επειδη δεν γουσταρω να μου επιβαλλουν κατι με το ζορι" μου φανηκε περιεργη γιατι απο τη στιγμη που μιλαμε για ενα site και μια υπηρεσια που ο ιδιοκτητης της εχει το δικαιωμα να κανει τις οποιες αλλαγες θελει - τοτε δεν παιζει "επιβολη" αλλα δικαιωμα επιλογης απο την μερια μας.
Kαταρχήν,για να εκφραζόμαστε και σωστά,το "να μου επιβάλλουν κάτι με το ζόρι" φυσικά είναι πλεονασμός,εκτός κι αν μας έχει επιβληθεί ποτέ κάτι..με τη θέλησή μας! :p

Από κει και πέρα,ναι,φυσικά και υπάρχουν και άλλες επιλογές πέραν του Google,αυτό όμως δε σημαίνει ότι αυτό που συνηθίζουμε να χρησιμοποιούμε δε μας χαλάει όταν απρόσμενα αλλάζει και μάλιστα -κατά τη δική μου άποψη- προς το εντελώς χειρότερο.

Συνεπώς,αυτό που τόνισα είναι ότι πέραν της νοοτροπίας "ε,υπάρχουν και άλλες επιλογές" που στην τελική μπορώ να τις αναζητήσω και μόνος μου,ο Άλκης ήταν αυτός ο οποίος ασχολήθηκε και εν τέλει έδωσε τη λύση στο πρόβλημα που περιέγραψα και για το οποίο ζήτησα βοήθεια και φυσικά τον ευχαριστώ γι' αυτό! :)

Τα υπόλοιπα όλα,σχετικά με το αν το Google είναι μονόδρομος ή όχι και αν είναι επιλογή μας να το χρησιμοποιούμε,είναι "άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε" και πάνω σε αυτά (τα εντελώς αυτονόητα άλλωστε) δεν έχω να σχολιάσω τίποτα,πόσο μάλλον να προσθέσω...
 
Πίσω
Μπλουζα