Αρχεία *.rmvb και υπότιτλοι

iliekater

RetroMasteR
Joined
21 Φεβ 2007
Μηνύματα
1.391
Αντιδράσεις
211
Μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε τι χρειάζεται να κάνω ώστε να καταφέρω να δω ταινίες σε format *.rmvb με υπότιτλους ; Έχω τόσο το αρχείο *.rmvb όσο και τους υπότιλους σε *.str . Δυστηχώς δεν μπορώ να να δω τους υπότιτλους . Χρησιμοποίησα το Windows Media Player Classic και το Zplayer , αλλά τζίφος . Κάπου διάβασα πως πρέπει να έχω εγκατεστημένο το DirectVobSub . Εγκατέστησα λοιπόν την τελευταία έκδοση , αλλά τζίφος . Ακόμα και το Media Player Classic είναι στην τελευταία έκδοση , αλλά πάλι τζίφος . Δοκίμασα και κάτι άλλο που είχα διαβάσει στο παρελθόν : άλλαξα την επέκτεση από *.rmvb σε *.avi και το έτρεξα με το Windows MEdia Player , αλλά πάλι τίποτα . Δοκίμασα και την τελευταία έκδοση του VLC Media Player το οποίο στην τελευταία του έκδοση υποστηρίζει και αρχεία *.rmvb και μάλιστα αυτή τη φορά οι υπότιτλοι έτρεξαν . Ωστόσω σε όλα τα αρχεία *.rmvb που έτρεξα με το VLC , προς το τέλος πάντα ψιλοτρέμει λιγάκι και οι υπότιτλοι σταματάνε να εμφανίζονται . Οπότε ούτε και με το VLC μπορώ να κάνω δουλιά μου (τουλάχιστον όχι μέχρι στο τέλος της ταινίας) ...

Υπάρχει τίποτα άλλοα να δοκιμάσω ; Δεν βρίσκω πια στα μαγαζιά και Ultrex για να δοκιμάσω και απ'αυτό .

Να συμπληρώσω με δοκίμασα και να έχω το ίδιο όνομα στην τανία και τους υπότιτλους , αλλά μαντέψτε , τζίφος πάλι .
 
Δοκίμασες τον Real Player ή τον Real Player Alternative;
 
Ναι , αλλά τζίφος . Ωστόσω , που να πάρει , θυμάμαι ότι παλιά μπορούσα να δω υπότιτλους στο Media Player Classic ...
 
Εχω ενα Pc Με windows στα αγγλικα και οτι αρχειο txt κατεβαζω στα ελληνικα το κανω open και τα βλεπω ιερογλυφικα,γενικα δεν εχω προβλημα με τους ελληνικους χαρακτηρες στον Browser και αλλου.

Μονο το txt ,κατι παιζεται με το unicode και το ansi του txt !

Aν ανοιξω νεο txt file στο desktop μου με δεξι κλικ και γραψω μεσα ελληνικα το σωζω σε unicode και ολα καλα,τι γινεται ομως με τα txt που κατεβαζω και ειναι ηδη σε ansi;;

Π.Χ εχω προβλημα με τους υποτιτλους.

Any ideas;;;
 
Έγω εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ K-Lite Mega Codec Pack και όλα παίζουν μια χαρά.
 
Το προβλημα με τους υποτιτλους εμενα ειναι παραπλευρο ,εχω προβλημα με τα txt files,δηλαδη αν γραψεις κατι στα ελληνικα και το κατεβασω εγω το txtακι οταν το ανοιξω θα ειναι ιερογλυφικα. :(
 
Αν το σωσει σε UNICODE δεν θα εχεις προβλημα.

Τα .srt απο την αλλη, απο οτι θυμαμαι πρεπει να ειναι υποχρεωτικα ANSI
 
Αν το σωσει σε UNICODE δεν θα εχεις προβλημα.
Ενταξει αυτο το παλευω.

Τα .srt απο την αλλη, απο οτι θυμαμαι πρεπει να ειναι υποχρεωτικα ANSI
Με τους υποτιτλους που οπως λες ειναι ολοι ansi Και οταν τους ανοιγω και με το vlc και σαν απλο Txtακι που κατεβασα τα βλεπω ιερογλυφικα τι γινεται;

Υ.Σ Στο αλλο pc με τα αγγλικα xp δεν εχω προβλημα @$#%%
 
Πίσω
Μπλουζα