Ας διαβάσουμε Pixel (Mr.Computer Videos)

Pixel 27 - Νοέμβριος 1986


Το τεύχος του μήνα, από τις ρομαντικές εποχές πληκτρολόγησης και προγραμματισμού. Με τεστ των MSX-2 και PC-1512, πολλά προγράμματα και παιχνίδια στο Pixelware, τα οποία έχω πληκτρολογήσει και μπορείτε να δείτε σε λειτουργία, καθώς και τις καθιερωμένες στήλες του περιοδικού.
 
Εξαιρετικό video με θαυμάσιο χιούμορ για ένα επίσης εξαιρετικό τεύχος Pixel. Τρελαίνομαι να βλέπω που γράφεις προγράμματα 40 ετών στο πραγματικό τους hardware. Έχω παίξει ατελείωτο Kung Fu Master και Asterix στον C64 (όταν ξεκίνησε η μουσικούλα ανατρίχιασα), αλλά και Glider Rider και το κλασικό Cliff Hanger στον Spectrum.
 
@Blue Max Ήθελα να σου απαντήσω χθες, αλλά ήταν τέτοια η κούραση που ψιλοκοιμήθηκα όρθιος μπροστά την οθόνη!
Λοιπόν, το Asterix αν και δεν το είχα προχωρήσει ποτέ, ήταν πολύ καλό παιχνίδι. Και μόνο για να χαζεύεις ήταν ωραίο. Kung-fu master πρέπει να είχα παίξει μια φορά σε Amstrad, αλλά δεν συγκινήθηκα. Τώρα που το είδα στον Commodore, μου άρεσαν τα γραφικά. Το cliff hanger έχει πολύ γέλιο!

@Knight Το Pixel πάει πακέτο με τις αναμνήσεις του 80! Είχα πάρει κι αρκετά User 91 με 92 που είχα σταματήσει το Pixel. Ήταν ωραίες και οι δισκέτες τριπλού φόρματ που έδινε.
 
@Blue Max Ήθελα να σου απαντήσω χθες, αλλά ήταν τέτοια η κούραση που ψιλοκοιμήθηκα όρθιος μπροστά την οθόνη!
Λοιπόν, το Asterix αν και δεν το είχα προχωρήσει ποτέ, ήταν πολύ καλό παιχνίδι. Και μόνο για να χαζεύεις ήταν ωραίο. Kung-fu master πρέπει να είχα παίξει μια φορά σε Amstrad, αλλά δεν συγκινήθηκα. Τώρα που το είδα στον Commodore, μου άρεσαν τα γραφικά. Το cliff hanger έχει πολύ γέλιο!

@Knight Το Pixel πάει πακέτο με τις αναμνήσεις του 80! Είχα πάρει κι αρκετά User 91 με 92 που είχα σταματήσει το Pixel. Ήταν ωραίες και οι δισκέτες τριπλού φόρματ που έδινε.

Χαρά στο κουράγιο σου, που κάθισες και τα πληκτρολόγησες!! :bow:
Εκτός από αυτό, γίνεται και ο κακός χαμός με τα data και τις ρουτίνες, που είναι αλλού γι'αλλου. Άρχισα πριν από λίγο καιρο, να μαθαίνω C++, και μου βγήκαν τα μάτια, διαβάζοντας (λέμε τώρα!!!!) τον κώδικα το Pixel!!! Έχουμε καλομάθει πλέον, με Visual Studio ή Codeblocks!!

To Psi-5 το έχω πρωτότυπο!!! Και το Asterix φαίνεται πολύ καλό, πάντως!!!!!!!

HeartyDimwittedAtlanticsharpnosepuffer-size_restricted.gif
 
@Captain Kal
Ναι, πολύ συχνά έχουν λάθη τα listing, ή κάποια πράγματα δεν φαίνονται καλά οπότε μαντεύεις από το τί έχει γράψει προηγουμένως τί θα πρέπει να γράφει. Πάντως σε αυτό το τεύχος μόνο λίγες μικροδιορθώσεις θυμάμαι να έκανα. Γενικώς, δούλευαν.
Όντως, πλέον τα εργαλεία και οι ευκολίες που έχουμε για προγραμματισμό δεν συγκρίνονται με το τότε. Απ' την άλλη όμως, είναι μεγαλύτερες οι απαιτήσεις και η πολυπλοκότητα πλέον.

To PSI-5 είναι όντως, ωραίο κι έχει πλάκα. Διαμαντάκι θα έλεγα! Το έβλεπα στα screenshot κι αναρωτιόμουν πώς να είναι. Είχα φτιάξει ένα διαστημικό όπως φανταζόμουν το PSI, με oλίγον από Σταρ Τρεκ, αλλά δεν το είχα τελειώσει ποτέ. Είχα κάνει μόνο το ηλιακό σύστημα, το docking σε τροχειά και μερικούς random εχθρούς. Τελικά καμία σχέση με το PSI, αλλά το πήρα κι εγώ ορίτζιναλ για Commodore αργότερα, όταν μάζευα τέτοια, μόνο και μόνο επειδή μου είχε κάνει τόση εντύπωση.
 
@Blue Max Ήθελα να σου απαντήσω χθες, αλλά ήταν τέτοια η κούραση που ψιλοκοιμήθηκα όρθιος μπροστά την οθόνη!
Κανένα πρόβλημα, σε καταλαβαίνω.
Από περιέργεια, για το συγκεκριμένο βίντεο, πόσο χρόνο σου πήρε η κατασκευή του (με όλα μέσα) ?

Χαρά στο κουράγιο σου, που κάθισες και τα πληκτρολόγησες!!
Εκτός από αυτό, γίνεται και ο κακός χαμός με τα data και τις ρουτίνες, που είναι αλλού γι'αλλου. Άρχισα πριν από λίγο καιρο, να μαθαίνω C++, και μου βγήκαν τα μάτια, διαβάζοντας (λέμε τώρα!!!!) τον κώδικα το Pixel!!! Έχουμε καλομάθει πλέον, με Visual Studio ή Codeblocks!!
Θέλει υπομονή η αντιγραφή από χαρτί, όποιος έγραφε listings από περιοδικά ή βιβλία της εποχής, το γνωρίζει καλά.
θυμάμαι έβαζα την αδελφή μου (παιδάκι) να διαβάζει DATA και εγώ τα πληκτρολογούσα. Δούλευε καλά και γρήγορα το σύστημα αυτό. :]
 
@Blue Max Δεν μέτρησα ώρες, αλλά ξεκίνησα μέσα στον Οκτώβριο και ήθελα να το βγάλω αρχές Νοεμβρίου, επειδή είναι το ψώνιο μου να τα ανεβάζω τον μήνα που είχαν κυκλοφορήσει. Τελικά ίσα που πρόλαβα τέλος Νοεμβρίου.
Από ώρες, μόνο το editing όταν είχα όλες τις λήψεις έτοιμες κτλ, πήρε τουλάχιστον 48 ώρες γεμάτες, εκ των οποίων 3 για να κάνει render.
Στη μουσική έκανα εκπτώσεις, οπότε πήρε ίσως ένα 8ωρο ή λιγότερο. Συνήθως για να επιλέξω τα κατάλληλα κομμάτια θέλω 1 με 2 ημέρες. Πάντα λέω να μετρήσω ακριβώς ώρες, αλλά το ξεχνάω.

Το κόλπο σου με τα data είναι όντως, βολικό! :)
 
Το φαντάστηκα πως θα σου πήρε αρκετές ώρες. Είναι άρτια δουλειά. Θα είχε ενδιαφέρον ένα tutorial video για το πως οργανώνεις ένα τέτοιο video.
 
@Blue Max Δεν νομίζω ότι είναι κάτι το ιδιαίτερο να χρειάζεται tutorial. Ένα απλό open source πρόγραμμα χρησιμοποιώ για το editing. Το πιο χρονοβόρο και κουραστικό είναι η ύλη και οι λήψεις. Να στήνω μηχανήματα, μετά να τα ξαναπακετάρω κτλ. Και μετά ό,τι δεν μπορεί να πάει στραβά, θα πάει τραβά... πχ να βγάζουν βλάβες και να πρέπει να φτιάχνω κτλ για να χάνω κι άλλο χρόνο.
 
Πίσω
Μπλουζα